Ухвала
від 27.11.2024 по справі 603/489/24
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/489/24

Провадження №2/603/198/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" листопада 2024 р. м. Монастириська

Суддя Монастириського районного суду Тернопільської області Галіян І.М.

за участі секретаря судового засідання Сандалюка О. В.

розглянувши заяву представника позивача адвоката Кавійчик В. П. про призначення судової земельно-технічної експертизи по цивільній справі:

позивач: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області

представник позивача: адвокат Кавійчик Віта Петрівна

відповідач: ОСОБА_1

представник відповідача: адвокат Суп Мар`яна Богданівна

треті особи: Приватне підприємство «ОРІОН-А», Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Тернопільська обласна військова адміністрація

представники третіхосіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3

предмет позову: витребування з чужого незаконного володіння земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Монастириського районного суду Тернопільської області перебуває цивільна справа за позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області до ОСОБА_1 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог (на стороні відповідача): Приватне підприємство «Оріон-А», Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Тернопільська обласна Державна адміністрація, про витребування з чужого незаконного володіння земельної ділянки.

Представником позивача адвокатом Кавійчик В. П. подано клопотання про призначення земельно-технічної експертизи, проведення якої просиладоручити експертам Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (Код ЄДРПОУ: 24524727), який знаходиться за адресою: 46027, місто Тернопіль, вул. Степана Будного, будинок 48.

Клопотання мотивоване тим, що рішенням № 273 від 20 грудня 1990 року Виконавчого комітету Монастириської районної Ради народних депутатів Тернопільської області видано Тернопільському обласному виробничому об`єднанню будівництва, ремонту і експлуатації автомобільних шляхів (правонаступником якого є Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області), Державний акт на право користування землею серії Б № 035498 під автомобільні шляхи на площі 492.89 га в Монастириському районі (надалі - Державний акт).

Згідно з Технічним завданням на виготовлення Державних актів на право користування землею в смузі відводу автошляхів Монастириського району Тернопільської області, зробленого Начальником відділу по ремонту і управлінню шляхів 10 січня 1990 року О.Н. Бак, об`єктами є всі автомобільні шляхи всіх категорій Монастириського району: (А-268 Кам`янець-Подільськ-Чортків-Івано- Франківськ (на даний момент Н-18 Івано-Франківськ - Бучач - Тернопіль), республіканські автомобільні шляхи (2Р 118 Сатанів-Галич, 2Р 116 Почаїв-Бережани- Монастириська), автошляхи обласного значення (2к 458 Монастириська-Підлісне, 2к-459 Жизномир-Нижнів тощо), автошляхи місцевого значення (2Н36534 Підгайці- Монастириська, 2Н36534-І Підгайці-Монастириська-Трудолюбівка, 2Н36536 Монастириська-Залісся, 2Н36536-І -- Монастириська, 2Н36536-2 -- Монастириська, 2Н36546 Монастириська-Підлісне-/-Горожанка, 2Н36546-І Монастириська-Підлісне/-Нова Гута, 2Н36552-І Монастириська-Підлісне/-Високе).

На підставі звернення від 03.05.2024 року № 03/41 представника Львівської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», в.о. Директора Філії Романа Ривака до Служби відновлення (надалі - Звернення), стало відомо, що у ході розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення на території Тернопільської області виявлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6124283600:01:001:0365, площею 1,6525 га., накладається у межах площі 0.6218 га на смугу відведення та автомобільну дорогу Н-18 Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль, земельна ділянка під якими належить на праві постійного користування Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області.

Службі відновлення стало відомо, що Державним реєстратором Монастириського районного управління юстиції (Тернопільська обл.) ОСОБА_4 17.08.2013 року було зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6124283600:01:001:0365, площею 1,6525 га, яка розташована в Тернопільській області, Монастириському районі, Григорівської сільської ради, з цільовим призначенням; для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Підставою для такої державної реєстрації було формування спірної земельної ділянки на підставі Проекту поділу земельних ділянок с.с. «Хлібороб» на земельні частки (паї) власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) (примірник якого у міській раді відсутній) та зареєстрована 22.09.2002 року Відділом Держземагентства у Монастириському районі (яке відповідно до Постанови КМУ від 31 серпня 2016 року № 581 було ліквідовано та перенесено до сфери управління Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області).

Служба звернулася до ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області з метою отримання рішення, на підставі якого була здійснена реєстрація речового права за відповідачем. Службою отримано відповідь від 29.05.2024 №8-19-0.52-2305/2-24 із доданим проектом поділу земельних ділянок с.с. «Хлібороб» та технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки, копії яких долучені до матеріалів справи.

Представник позивача вважає, що відведення земельної ділянки відповідачу в межах смуги відведення та автомобільної дороги порушує законодавство України а також права та інтереси позивача, оскільки правовстановлюючі документи останнього незалежно від давності їх видачі підтверджують право постійного користування.

Установивши, що спірна земельна ділянка вибула з володіння власника поза його волею на підставі Проекту поділу земельних ділянок с.с. «Хлібороб» на земельні частки (паї) власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) (примірник якого у міській раді відсутній) та зареєстрована 22.09.2002 року Відділом Держземагентства у Монастириському районі що не відповідає вимогам законодавства, Служба відновлення доходить висновку, що має право витребувати спірну земельну ділянку від добросовісного набувача в межах площі накладення а саме 0.6218 га, на підставі статті 388 ЦК України.

Таким чином, Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області хоч і не є власником земельної ділянки, наданої їй для потреб організації транспортного сполучення, однак є законним користувачем спірної ділянки що становить предмет спору. Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області вправі вимагати надання судового захисту такому праву на рівні з власником, а також із застосуванням таких способів захисту, які законом надано власнику такого майна.

Представник позивача в судовому засіданні клопотання про призначення експертизи підтримала повністю з підстав зазначених в ньому, просить його задовольнити.

Представник відповідача та представник третьої особи в судовому засіданні не заперечували щодо задоволення клопотання представника позивача про призначення земельно-технічної експертизи.

За таких обставин, дослідивши доводи заявленого представником позивача клопотання, суд дійшов висновку, що з метою повного та всебічного дослідження обставин у справі, заявлене клопотання підлягає задоволенню, так як для з`ясування обставин, що мають значення для справи, потрібні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 76, 81 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Зокрема ці дані встановлюються висновками експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно положень п. 8 ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у підготовчому засіданні суд вирішує питання зокрема про призначення експертизи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 200 ЦПК України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.

Згідно ч.1ст.103ЦПК України,суд призначаєекспертизу усправі засукупності такихумов: 1)для з`ясуванняобставин,що маютьзначення длясправи,необхідні спеціальнізнання усфері іншій,ніж право,без якихвстановити відповідніобставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

У відповідності до ч. 5 ст. 103 ЦПК України, учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.

Враховуючи те, що у зазначеній справі судова земельно-технічна експертиза не проводилася, а для з`ясування обставин, що мають значення для справи необхідні спеціальні фахові знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні фактичні обставини справи неможливо, а з`ясування даних обставин має важливе значення для повного та всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про задоволення клопотання про проведення земельно-технічної експертизи, оскільки вважає його законним та обґрунтованим.

Також, суд вважає за потрібне роз`яснити учасникам процесу вимогист. 109 ЦПК України.

З оглядуна викладенета керуючись,керуючись ст.ст.103,104,107,109,252ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника позивача адвоката Кавійчик Віти Петрівни, яка діє в інтересах Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області, про призначення земельно-технічної експертизи задовольнити.

Призначити у справі за позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області до ОСОБА_1 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог (на стороні відповідача): Приватне підприємство «Оріон-А», Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Тернопільська обласна Державна адміністрація, про витребування з чужого незаконного володіння земельної ділянки, земельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:

1.Встановити чи має місце порушення землекористування, (меж) та накладання земельної ділянки (кадастровий номер 6124283600:01:001:0365, площа 1,6525 га., цільове призначення 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в Тернопільській області Монастириському (Чортківському) районі, Григорівської с/ради), яка перебуває у власності ОСОБА_1 на земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області (Код ЄДРПОУ: 25887079, Адреса: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця О. Кульчицької, будинок 8) на підставі Державного акту на право користування землею серії Б № 035498? У разі, якщо накладення спірної земельної ділянки має місце, зазначити, яка площа такого накладання?

2.Встановити чи має місце порушення землекористування, (меж) та накладання земельної ділянки (кадастровий номер 6124283600:01:001:0365, площа 1,6525 га, цільове призначення 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в Тернопільській області Монастириському (Чортківському) районі Григорівської с/ради), яка перебуває у власності ОСОБА_1 на автомобільну дорогу Н-18 Івано-Франківськ - Бучач - Тернопіль? У разі, якщо накладення спірної земельної ділянки має місце, зазначити, яка площа такого накладання?

3.Встановити чи має місце порушення землекористування, (меж) та накладання земельної ділянки (кадастровий номер 6124283600:01:001:0365, площа 1,6525 га., цільове призначення 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в Тернопільській області Монастириському (Чортківському) районі Григорівської с/ради), яка перебуває у власності ОСОБА_1 на смугу відведення автомобільної дороги Н-18 Івано-Франківськ - Бучач - Тернопіль? У разі якщо накладення спірної земельної ділянки має місце, зазначити, яка площа такого накладання?

4.У разі, якщо накладення спірної земельної ділянки на земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області (Код ЄДРПОУ: 25887079, Адреса: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця О. Кульчицької, будинок 8), на автомобільну дорогу Н-18 Івано-Франківськ - Бучач - Тернопіль та на смугу відведення автомобільної дороги Н-18 Івано-Франківськ - Бучач - Тернопіль має місце, зазначити, яка загальна площа такого накладання?

5.Зобов`язати позивача та відповідача, при необхідності, надати експерту оригінали усіх необхідних документів, забезпечити експерту належні умови для проведення експертизи.

6.Зобов`язати позивача, відповідача у справі № 603/489/24 забезпечити спеціалістам Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України безперешкодний доступ до майна, що підлягає дослідженню.

Проведення експертизи доручити експертам Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, (Код ЄДРПОУ: 24524727), який знаходиться за адресою: 46027, місто Тернопіль, вул. Степана Будного, будинок 48.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність передбачену ст. ст. 384, 385 КК України.

Експертизу провести за рахунок позивача Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області, зобов`язавши останню здійснити оплату за проведення експертизи на протязі 3-х днів з дня отримання рахунку докази про що надати суду (копія платіжного доручення, квитанції тощо).

Встановити строк проведення судової експертизи три місяці з дня отримання ухвали.

Роз`яснити сторонам, що згідно ст. 109 ЦПК Українипередбачено, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього експертизу провести неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Надати в розпорядження експертів копії матеріалів цивільної справи № 603/489/24 (провадження № 2/603/198/2024) та надіслати копію ухвали про призначення експертизи.

Відповідно до ст. 107 ЦПК Українироз`яснити сторонам, що такі мають право на спілкування з експертом виключно під час вчинення дій, пов`язаних з проведенням експертизи.

До отримання висновку експертизи провадження у справі зупинити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.

Учасники справи:

Позивач: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області, (Код ЄДРПОУ 25887079), адреса: вул. О. Кульчицької, 8, м. Тернопіль.

Відповідач 1: ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), адреса проживання згідно позовної заяви: с. Григорів Чортківський (Монастириський) район Тернопільська область, адреса реєстрації встановлена судом: АДРЕСА_1 ;

Треті особи,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета спору:

-Приватне підприємство «ОРІОН-А», (Код ЄДРПОУ 30811880), адреса: с. Григорів Чортківський (Монастириський) район Тернопільська область;

-Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, (Код ЄДРПОУ 39766192), адреса: вул. Лисенка, буд. 20а, м. Тернопіль;

-Тернопільська обласна Державна Адміністрація, (Код ЄДРПОУ 00022622), адреса: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль.

Суддя І. М. Галіян

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123369842
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них

Судовий реєстр по справі —603/489/24

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

Ухвала від 13.09.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні