Ухвала
від 27.11.2024 по справі 914/2220/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

27.11.2024 Справа № 914/2220/24

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Рима Т. Я. за участю секретаря судового засідання Титли О. І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «БІНП ЛТД» (надалі ТОВ "БІНП ЛТД" або Позивач),до відповідача:Львівської міської ради (надалі Рада або Відповідач),про:визнання укладеними договорів оренди землі,за участю представників сторін:позивача:Репецький В. В.,відповідача:Пилип`як Х. І.I.ПРОЦЕДУРИ.

1.Позивач звернувся до Господарського суду Львівської області до Відповідача про визнання укладеними договорів оренди землі.

2.Ухвалою від 16.09.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 09.10.2024.

3.Ухвалою від 09.10.2024 суд відмовив в задоволенні клопотання Відповідача від 27.09.2024 про роз`єднання позовних вимог, встановив сторонам процесуальний строк для подання заяв по суті справи та відклав підготовче засідання на 13.11.2024.

4.Відповідач 12.11.2024 подав заяву про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.

5.В підготовчому засіданні 13.11.2024 суд оголосив перерву до 27.11.2024.

II.Заява про закриття провадження у справі.

Позиція Відповідача.

6.Доводи поданої Відповідачем заяви зводяться до того, що спір у цій справі є публічно-правовим, а тому підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

7.Вважає, що рішення органу місцевого самоврядування про передачу земель комунальної власності в оренду, укладення чи розірвання договору оренди приймається в односторонньому порядку шляхом реалізації суб`єктом владних повноважень та виконання управлінських функцій. Це рішення не залежить від волі орендаря за договором оренди земельної ділянки комунальної власності.

8.При цьому у процесі своєї діяльності суб`єкти владних повноважень можуть здійснювати повноваження шляхом укладання адміністративних договорів. Юридична природа таких договорів полягає в тому, що вони є актом застосування адміністративно-правових норм, у результаті чого реалізуються саме публічно-владні управлінські функції цих суб`єктів владних повноважень.

Заперечення Позивача.

9.Заперечення Відповідача зводяться до того, що висловлені в заяві про закриття провадження у справі доводи не ґрунтуються на правовій позиції Верховного Суду чи Великої Палати Верховного суду.

III.МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА.

10.Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

11. Велика Палата неодноразово наголошувала, що публічно-правовим вважається, зокрема, спір, у якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції, тобто хоча б один суб`єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого суб`єкта, а останній відповідно зобов`язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб`єкта, у яких одна особа може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо. Необхідною ознакою суб`єкта владних повноважень є виконання ним публічно-владних управлінських функцій саме в тих правовідносинах, у яких виник спір (постанови Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17, від 04 вересня 2018 року у справі № 823/2042/16, від 02 квітня 2019 року у справі № 137/1842/16-а та від 17 червня 2020 року у справі № 826/10249/18).

12.Зміст публічних правовідносин передбачає наявність відносин влади і підпорядкування, що відрізняє його від приватних правовідносин, у яких відносини ґрунтуються на юридичній рівності сторін, вільному волевиявленні, майновій самостійності та вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу їх учасника (постанова Великої Палати Верховного Суду від 29.02.2024 у справі № 580/4531/23).

13.Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 580/282/23).

14.Отже, сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин.

15.Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності...

16.У відповідності з частиною 2 статті 792 Цивільного кодексу України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства щодо договору найму, регулюються актами земельного законодавства Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

17.Предметом позову у цій справі є визнання укладеними договорів оренди землі. Спір у справі виник у зв`язку з реалізацією Позивачем свого переважного права на укладення договорів оренди на новий строк, а тому пов`язаний із захистом його майнового права щодо земельних ділянок. З огляду на вищезазначені норми законодавства та практику Верховного Суду такий спір має приватноправовий характер та повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства.

18.Та обставина, що Відповідачем у справі є орган місцевого самоврядування (який у деяких випадах, проте не у всіх, наділений владними повноваженнями), не змінює правову природу спірних правовідносин та не робить цей спір публічно-правовим, оскільки вимоги Позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 231, 234, Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Відмовити в задоволенні заяви Львівської міської ради про закриття провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не підлягає оскарженню.

Повний текст рішення складено та підписано 28.11.2024.

Суддя Рим Т.Я.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення27.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123378825
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин

Судовий реєстр по справі —914/2220/24

Ухвала від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 27.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні