Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/1741/24
Провадження №: 2/332/1491/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
20 листопада 2024 р. м. Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Погрібної О.М., при секретарі Паніній Л.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Запоріжжя в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Луценка Сергія Михайловича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Василівської міської ради Василівського району Запорізької області, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,
встановив:
Адвокат Луценко С.М. в інтересах ОСОБА_1 звернувся з позовом до Заводського районного суду м.Запоріжжя про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом. Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померламати позивачки ОСОБА_2 ,після смертіматері якоїзалишилося спадковемайно щоскладається ізжитлового будинку АДРЕСА_1 .Спадкоємцем післясмерті ОСОБА_2 є їїдонька ОСОБА_1 ,інших спадкоємцівне має.08.02.2024 ОСОБА_1 звернулася до Восьмої запорізької державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину на вищезазначений житловий будинок, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено у зв`язку з неможливістю встановити місце відкриття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , з неможливістю підтвердити факт прийняття спадщини спадкоємцями, визначити коло спадкоємців, та у зв`язку з неможливістю підтвердити право власності на належне майно, у зв`язку з чим позивачка отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії за №132/02-31 від 08.02.2024 року. Вважає, що вищевказане майно належить позивачці, оскільки житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , був збудований батьками позивачки під час перебування у шлюбі, у 1969 році. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивачки ОСОБА_3 , спадщину після його смерті прийняла дружина та відповідно мати позивачки ОСОБА_2 , однак своїх спадкових прав не оформила. Позивачка є спадкоємцем після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 . На підставі викладеного,просить задовольнити позовні вимоги та визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді Заводського районного суду м.Запоріжжя області від 29 березня 2024 року було відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 10 липня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд.
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Луценко С.М., які про день, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явилися, адвокат Луценко С.М. надав заяву про розгляд справи за відсутності позивачки та її представника, позовні вимоги просять задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, який про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не з`явився, надав заяву про проведення судового засідання за його відсутності.
Фіксування судового процесу технічними засобами не проводилось у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши надані докази, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до положень, викладених у ст.ст. 13, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що 24 серпня 1965 року зареєстрований шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 від 24.08.1965.
Відповідно до свідоцтва на забудову садиби в сільських населених пунктах Української РСР від 23.05.1966, ОСОБА_3 в селі Кам`янське Василівського району Запорізької області виділено земельну ділянку площею 0,12 для будівництва житлового будинку.
З цією метою ОСОБА_3 також отримано позичку в розмірі 400 крб, що підтверджується повідомленням про видачу позички від 13.11.1964.
Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду, за адресою: АДРЕСА_2 , від 12.02.1996, вищезазначений будинок належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , по частці відповідно кожному.
Відповідно до свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок, внесеного в реєстрову книгу №6 за №267 від технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду, за адресою: АДРЕСА_2 , від 12.02.1996, вищезазначений будинок належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , по частці відповідно кожному.
ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3 , що підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданим Хортицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Запоріжжя Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 01 червня 2022 року.
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно що складається із частини житлового будиноку АДРЕСА_3 ,що підтверджується свідоцтво про право власності зареєстрованого Василівським бюро технічної інвентаризації, спадкова справи не заводились, заповіт не складався.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м.Запоріжжя Південно-Східного міжрегіонального у правління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 31 березня 2022 року.
На момент смерті ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 .
Родинні відносини померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 та померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 з позивачкою ОСОБА_1 підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_5 , відповідно до якого батьками останньої є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 , відповідно до якого ОСОБА_5 при укладені шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_6 ».
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за №369338180 від 11.03.2024, відомості про права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо об`єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , відсутні.
На виконання ухвали Заводського районного суду м. Запоріжжя від 10.06.2024 року щодо надання інформації про заведення спадкової справи після померлого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Кам`янське Василівського району Запорізької області (Запит про надання витягу (інформаційної довідки) із Спадкового реєстру), Запорізький обласний державний нотаріальний архів повідомив, що згідно Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 18.06.2024 року за № 77355161, № 77355230 за вказаними параметрами запиту ( ОСОБА_3 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у спадковому реєстрі інформація відсутня.
Зі спадкової справи за № 168/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 вбачається, що після її смерті із заявою про прийняття спадщини за законом звернулася донька померлої ОСОБА_1 .
Постановою державного нотаріуса Восьмої запорізької державної нотаріальної контори Котькорло В.А. від 08 лютого 2024 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та земельні ділянки після померлої ОСОБА_2 , у зв`язку з неможливістю встановити місце відкриття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 та неможливістю підтвердити факт прийняття спадщини спадкоємцями, визначити коло спадкоємців, та у зв`язку з неможливістю підтвердити право власності на належне майно, відсутністю витягів з ДЗК на земельні ділянки.
За життя ОСОБА_2 заповіт не склала.
Інші спадкоємці за законом після померлої ОСОБА_2 ,крім позивачки,відсутні.
На підставі ч.1 ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дост. 1261 ЦК України спадкоємцями за законом першої черги є діти, батьки, дружина (чоловік) померлого.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності, застосовуються положення ЦК УРСР, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, а саме нормицивільного кодексу України від 18.07.1963 року.
Відповідно дост.524 ЦК УРСРспадкоємство здійснюється за законом або заповітом.
Відповідно до вимог ст. 548 ЦК УРСР визнається, що для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно дост. 529 ЦК УРСР, спадкоємцями за законом першої черги є в рівних долях є діти, батьки та дружина (чоловік) померлого.
Згідно зіст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч. 1ст. 1222 ЦКспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч.1,3ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, відповідно до ст.1233 ЦК.
Як встановлюється положеннями статей1269,1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно дост. 1296 ЦК, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачою йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (ст. 1297 ЦК України).
Відповідно до пункту 4.12. глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
Пунктом 4.15. вказаного Порядку передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Відповідно дост. 392 ЦК Українивласник майна може подати позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою.
Відповідно дост. 321 ЦК Україниправо власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до вимогст.549 ЦК УРСРвизначається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до норм ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність державної реєстрації на спадкове майно не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 , яка проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до вимогст.549 ЦК УРСР прийняла спадщину, до складу якої увійшла частки будинку за адресою: АДРЕСА_2 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 чоловіка ОСОБА_3 .
Позивачка ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернулася до Восьмої запорізької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_2 , та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Таким чином, на підставі викладених фактів та наданих доказів, суд вважає можливим визнати за позивачкою право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись статтями2,12,13,81,206,258,259,263-265,273,354 ЦПК України,
ухвалив:
Позов адвоката Луценка Сергія Михайловича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Василівської міської ради Василівського району Запорізької області, про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 28.11.2024.
Сторони у справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_7 .
Представник позивача: адвоката Луценко Сергій Михайлович.
Відповідач: Василівська міська рада Василівського району Запорізької області (адреса: м.Запоріжжя, вул.Парамонова, буд.6, код ЄДРПОУ 24912088.
Суддя: О.М.Погрібна
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123379632 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Погрібна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні