Рішення
від 28.11.2024 по справі 314/2624/24
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/2624/24

Провадження № 2/314/1085/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

28.11.2024 року м.Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого суддіКапітонова Є.М.,

секретар судового засідання Дерко В.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 314/2624/24 за позовом ОСОБА_1 до Вільнянської міської ради Запорізької області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 через свого представника адвоката Зіменко О.В. звернувся до Вільнянського районного суду Запорізької області із позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обгрунтування своїх позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , актовий запис про смерть за №145 складений 02.03.2022 Вільнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області ПМУ МЮ (м.Одеса).

Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки, розташованої на території Погребищенської міської ради (за межами села Андрушівка) Вінницького району Вінницької області, площею 2.9825, кадастровий номер 0523480600:02:000:0044 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка перебуває в оренді приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма Непадівська».

31 травня 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Тиханської С.Я. Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області із заявою про прийняття спадщини за законом, після смерті батька ОСОБА_2 , де заведено спадкову справу за №28/2024, за результатами чого йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та видано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 31.05.2024 №107/28-2024, за змістом якої повідомлено, що пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини. Інші спадкоємці, окрім позивача відсутні.

Поважність пропуску строку для прийняття спадщини пояснюють тим, що станом на час смерті батька тобто 24.02.2024 року, введення в Україні воєнного стану та відповідно до Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 року, позивач мешкав у орендованій ним квартирі у м.Запоріжжя, працював на фірмі «ОЛІС».

Після смерті батька здійснив його поховання, поніс витрати на ритуальні послуги, проте відповідні документи не збереглись, з причини вивезення власних речей із м.Запоріжжя та переїзду у березні місця 2022 року за місцем реєстрації позивача до м.Вільнянськ. На початку травня позивач 2022 року отримав повістку про мобілізацію.

Пройшовши медичну комісію 13.05.2022, ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачеві ОСОБА_3 видано військовий квиток.

15.05.2022 ОСОБА_1 прийнято присягу у ВЧ НОМЕР_1 МОУ, та його направлено для проходження військової служби де позивач перебуває по даний час.

З початку несення військової служби, за місцем дислокації позивач знаходився на Донецькому напрямку. Відпустки позивачеві не надавались, та під час перебування на війні здійснюючи заходи оборони та захисту територіальної цілісності України, думок щодо звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у позивача не було що обумовлено браком часу.

31.05.2024 року позивач перебував у м.Вільнянськ, та скориставшись нагодою звернувся до приватного нотаріуса Тиханської С.Я., із заявою про прийняття спадщини та цього ж дня отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Разом із тим, розуміючи наслідки повернення до військової частини за місцем дислокації, для подальшого оформлення документів залишив довіреність на ім`я своєї матері ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Про наявність спадкового майна у вигляді земельної ділянки позивач знав, оскільки у його розпорядження знаходились документи оформлені на ім`я померлого батька (договір оренди землі, витяг з ДРРП про реєстрацію права власності, реєстрацію права оренди, рішення Погребищенської міської ради від 16 грудня 2021 року за №88-20-0/1951 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_2 »). крім того, ПСП Агрофірма «Нападівська» в оренді якого перебуває спадкове майно направляв за місцем реєстрації позивача листи щодо необхідності оформлення спадкових прав.

Вказаними обставинами пояснюється поважність пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, та необхідність звернення до суду із заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Просили суд визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною, та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Ухвалою суду від 19.06.2024 справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 13.11.2024 року підготовче судове засідання по справі закрито та справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання позивач та представник позивача не з`явились, через канцелярію суду подано заяву про розгляд справи за її відсутністю, на задоволенні позовних вимог наполягає на тих підставах, що в ньому зазначені.

Представник відповідачау судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи за відсутності відповідача, а також відзиву на позов до суду не надходило.

За таких обставин, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі доказів, які є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ч. 1ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого повторно серії НОМЕР_2 , виданого 23.05.2024 року Вільнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Відповідно до свідоцтва про народження виданого повторно серії НОМЕР_3 , виданого 23.05.2024 року Вільнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 /, його батьком зазначено ОСОБА_2 .

Постановою приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Тиханської С.Я. від 31.05.2024 № 107/02-14/28-2024 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку із неприйняттям спадщини у встановлений строк згідно ст. 1270 ЦК України.

Згідно з ч. 1ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до положеньст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23.08.2017 № 6-1320цс17 та в постанові Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 592/9058/17-ц.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (ч.2 ст. 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Отже, з урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Верховний Суд у справі № 565/1145/17 зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Отже, у позивача існували та були наявні об`єктивні труднощі для своєчасного прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 .

Спадкове законодавство засновується на принципі переваги формального волевиявлення спадкодавця (заповіту) над положеннями закону, спадкоємці за законом спадкують тільки у випадках відсутності заповіту, визнання його недійсним, нерозподілення заповідачем усієї спадщини або неприйняття (відмови від прийняття) спадщини спадкоємцями, призначеними у заповіті (ч. 2ст. 1223 ЦК України). Такий висновок зробив Верховний Суд у справі № 671/308/20 від 29.06.2021.

Таким чином, оскільки позивач з об`єктивних причин не мав можливості вчасного подання заяви про прийняття спадщини. Суд вважає причину пропуску строку поважною, відповідно до ст. 1272 ЦК України, та приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Визначаючи позивачу період часу для подання заяви про прийняття спадщини, суд вважає строк тривалістю двох місяців достатнім для подання зазначеної заяви.

Керуючись ст. ст.12,13,258,259,263-265,268,280-282 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Вільнянської міської ради запорізької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрованого: АДРЕСА_1 ), додатковий строк тривалістю два місяці, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його переглядякщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів, які починають відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 28.11.2024.

Суддя Євген Миколайович Капітонов

28.11.2024

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123382768
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —314/2624/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні