Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Єдиний унікальний номер №943/1399/24
Провадження № 2/943/928/2024
27 листопада 2024 року м. Буськ
Буський районний суд Львівської області
в складі:головуючого-судді Журибіда Б. М.
при секретарі Пирка В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Буську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи Буської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно та визнання права на завершення приватизації земельної ділянки, -
встановив:
Позивач звернулася в суд з означеним позовом, покликаючись на те, що має право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та бабці ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадкове майно після їхньої смерті складається з житлового будинку в АДРЕСА_1 ; земельної ділянки загальною площею 1,1242 га, в тому числі земельна ділянка площею 1,0521 га, площею 0,072 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Буської міської ради (колишньої Милятинської сільської ради), що належав ОСОБА_3 . Також до маси спадкового майна належить право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,50 га для ведення підсобного господарства, що розташована на території Буської міської ради Золочівського району Львівської області (колишньої Милятинської сільської ради), що належала ОСОБА_3 , та право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,17 га для обслуговування житлового будинку та площею 0,52 га для ведення підсобного господарства, що розташовані на території Буської міської ради Золочівського району Львівської області (колишньої Милятинської сільської ради), що належала ОСОБА_4 . За життя батько та бабуся отримали рішення про передачу їм у безплатну приватну власність земельних ділянок, отже розпочали процедуру приватизації, однак не встигли належним чином зареєструвати право власності на неї. Бабця за життя склала заповіт, за яким свої майно заповіла синам ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Батько позивача ОСОБА_3 помер, не встиг оформити прийняття спадщини юридично, а дядьки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на означене спадкове майно не претендують, від своїх спадкових прав відмовляються, про що подали відповідні письмові заяви. Позивач є спадкоємцем до даного спадкового майна, фактично прийняв спадщину, проживав разом з спадкодавцем на день його смерті. Оскільки позивач не може в позасудовому порядку реалізувати свої спадкові права, просить суд визнати за ним право власності на означене спадкове майно та право на завершення приватизації земельних ділянок.
Позивач до початку судового засідання подав заяву з проханням справу слухати у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному об`ємі, просить позов задовольнити.
Представник відповідачатакож подавзаяву з проханням справу слухати у їх відсутності, заперечень проти позову не мають.
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши інші докази, зібрані в справі, суд приходить до висновку про підставність позову, виходячи з наступного.
Згідно ч.1ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч.1ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.3ст.12 цього Кодексу, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.ст. 1217, 1218ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ізст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Бабця позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Милятинської сільської ради 23.03.2019 року.
Після її смерті залишилось спадкове майно, зокрема право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,17 га для обслуговування житлового будинку та площею 0,52 га для ведення підсобного господарства, що розташовані на території Буської міської ради Золочівського району Львівської області (колишньої Милятинської сільської ради).
Бабця за життя розпорядилася усім своїм майно в користь батька позивачки, ОСОБА_3 та синів, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , склавши заповіт 23.03.2016 року, посвідчений Милятинською сільською радою, зареєстрований в реєстрі за № 11.
ОСОБА_6 та ОСОБА_5 від своїх спадкових прав на майно після смерті ОСОБА_4 відмовилися, що підтверджується їхніми заявами, наявними в матеріалах справи.
ОСОБА_3 , за життя, своїх спадкових прав після смерті матері, не оформив, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , видане виконавчим комітетом Милятинської сільської ради 25.03.2019 року.
Після його смерті відкрилась спадшина на належне йому майно, а саме:
-житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;
-земельну ділянку загальною площею 1,1242 га, в тому числі земельна ділянка площею 1,0521 га з кадастровим номером: 4620683600:05:000:0040, площею 0,072 га з кадастровим номером: 4620683600:14:000:0062, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Буської міської ради (колишньої Милятинської сільської ради);
-право назавершення приватизаціїземельної ділянкиплощею 0,50га дляведення підсобногогосподарства,що розташованана територіїБуської міськоїради Золочівськогорайону Львівськоїобласті (колишньоїМилятинської сільськоїради).
Належність спадкового житлового будинку ОСОБА_3 підтверджується довідкою виданою виконавчим комітетом Буської міської ради від 09.02.2024 року.
Згідно Технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, виготовленого ФОП ОСОБА_7 27.02.2024 року вбачається, що житловий будинок 1980 року побудови, загальною площею 31,8 кв.м. придатний для проживання, відповідає технічним нормам побудови, інвентаризаційна вартість будинку в цілому становить 119 152,00 грн.
Право власності на земельну ділянку загальною площею 1,1242 га за ОСОБА_3 підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії І-ЛВ № 053806 від 28.02.2000 року та інформаційними витягами з ДЗК.
Право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,50 га для ведення підсобного господарства, що розташована на території Буської міської ради Золочівського району Львівської області (колишньої Милятинської сільської ради), підтверджується Архівним витягом виданим Буською РДА 21.08.2019 року № 746 на підставі рішення Милятинської сільської ради від 22.12.1993 року про приватизацію земельних ділянок, яким вирішено передати безоплатно у приватну власність вказану вище земельну ділянку ОСОБА_3 .
Право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,17 га для обслуговування житлового будинку та площею 0,52 га для ведення підсобного господарства, що розташовані на території Буської міської ради Золочівського району Львівської області (колишньої Милятинської сільської ради), підтверджується Архівним витягом виданим Буською РДА 21.08.2019 року № 747 на підставі рішення Милятинської сільської ради від 22.12.1993 року про приватизацію земельних ділянок, яким вирішено передати безоплатно у приватну власність вказані вище земельні ділянки ОСОБА_4 .
Судом встановлено, що за життя батько та бабуся позивача отримали рішення про передачу їм у безплатну приватну власність земельних ділянок, отже розпочали процедуру приватизації, однак не встигли належним чином зареєструвати право власності на неї.
Відповідно до ч. З ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Позивач фактично прийняв спадщину, вступив в управління та розпорядження спадковим майном, оскільки на час смерті батька проживав разом з ним в одному будинку, що підтверджується довідкою виданою Милятинським старостинським округом 05.04.2024 року № 233.
Відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Згідно п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано, то право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X «Перехідні положення» ЗК України.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України, проте, розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування, а саме: права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.
На підставі абз. 2 п. 1 розділу X «Перехідні положення» ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМ України від 26.12.1992 року «Про приватизацію земельних ділянок» (втратив чинність на підставі Закону України від 14.09.2006 року № 139-V) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (пункт 1 розділу X доповнено абз. 2 згідно із Законом від 16.09.2008 року № 509-VІ).
Отже, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМ України від 26.12.1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (ч. 3 ст. 116 ЗК України).
Як вбачається з рішення Милятинської сільської ради народних депутатів Буського району Львівської області від 22.12.1993 року спадкодавцям передали безоплатно у приватну власність земельні ділянки, що розташовані на території Милятинської сільської ради однак, спадкодавець не оформив у встановленому законом порядку права власності на спірну земельну ділянку.
В пункті 3.5. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Відповідно до правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 року у справі № 350/67/15-ц, та Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17.04.2019 року у справі № 723/1061/17 про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зістаттею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Відповідно до ч. 2 ст. 1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Спадкодавці за життя не набули права власності на спірні земельні ділянки згідно зі ст. 125 ЗК України, проте розпочали процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України.
Інших першочергових спадкоємців, які б претендували на дане майно, судом не встановлено, і у суду немає повноваження щодо збирання доказів по справі, лише оцінка наявних у справі.
Обставин, які б спростовували твердження позивача в позовній заяві, суд не знаходить, тому кладе їх в основу рішення.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позивач набув права власності на спадкове майно та на завершення приватизації на законних підставах, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4,7,12,13, 141, 247,258-259,264, 265, 354 ЦПК України, ст. ст. 1216, 1220, 1222, 1223, 1225, 1258, 1261, 1265, 1268 ЦК України, суд -
ухвалив :
Позов задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , жителем АДРЕСА_2 право власності наступне майно, а саме:
-житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;
-земельну ділянку загальною площею 1,1242 га, в тому числі земельна ділянка площею 1,0521 га з кадастровим номером: 4620683600:05:000:0040, площею 0,072 га з кадастровим номером: 4620683600:14:000:0062, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Буської міської ради (колишньої Милятинської сільської ради),
в порядку спадкування за законом після смерті батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , жителем АДРЕСА_2 право на завершення приватизації та реєстрації права власності відповідно доЗакону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»на земельну ділянку площею 0,50 га для ведення підсобного господарства, що розташована на території Буської міської ради Золочівського району Львівської області (колишньої Милятинської сільської ради), після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , жителем АДРЕСА_2 право на завершення приватизації та реєстрації права власності відповідно доЗакону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»на земельну ділянку площею 0,17 га для обслуговування житлового будинку та площею 0,52 га для ведення підсобного господарства, що розташовані на території Буської міської ради Золочівського району Львівської області (колишньої Милятинської сільської ради), після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання.
Суддя: Б. М. Журибіда
Суд | Буський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123383032 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Буський районний суд Львівської області
Журибіда Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні