Рішення
від 26.11.2024 по справі 608/2374/24
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"26" листопада 2024 р. Справа № 608/2374/24

Номер провадження2/608/942/2024

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Запорожець Л. М.

з участю секретаря Фаштиковської М. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чортків справу за позовом ОСОБА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно.

В позовній заяві позивач вказав, що усно звернувся до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Усик Г.Я. з приводу оформлення спадщини на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 після смерті його матері ОСОБА_2 . Однак, нотаріус листом №777/02-14 від 22.10.2021р. роз`яснив необхідність звернення до суду для вирішення питання про визнання права власності на спадкове майно, оскільки відсутня інформація про зареєстровані речові права на згаданий вище будинок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно відповіді приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Усик Г.Я. спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 заведена за заявами про відмову від прийняття спадщини ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Згідно інформації зі Спадкового реєстру заповітів від імені спадкодавця немає.

Відповідно до довідки Палашівського старостинського округу Білобожницької сільської ради Чортківського райну Тернопільскої області від 17.09.2024р. за №209 на день смерті спадкодавця ОСОБА_2 разом із нею були зареєстровані: її чоловік ОСОБА_5 та її син позивач ОСОБА_1 .

Приватним нотаріусом Усик Г.Я. в оформленні права власності на спадкове майно позивачу було відмовлено та рекомендовано звернутися в суд для вирішення питання щодо визнання права власності на спадкове майно.

Позивач просить визнати право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ОСОБА_1 на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1

Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Калінніков М.О. в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити.

Представник відповідача Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про визнання позову та розгляд справи без участі відповідача.

Суд, з`ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали позовної заяви, додані до неї письмові докази, враховуючи письмові заяви відповідачів про визнання позову, приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення виходячи із наступного:

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 29.03.2021р.

Позивач ОСОБА_1 з метою оформлення спадщини, звернувся до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Усик Г.Я., однак листом нотаріус роз`яснила необхідність звернення до суду для вирішення питання про визнання права власності на спадкове майно, оскільки речові права на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 після смерті його матері ОСОБА_2 не зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно відповіді приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Усик Г.Я. №777/02-14 від 22.10.2021 року спадкову справу до майна померлої ОСОБА_2 за №167/2021 заведено приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Усик Галиною Ярославівною за заявами про відмову від прийняття спадщини ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Згідно інформації зі Спадкового реєстру заповітів від імені спадкодавця немає.

Згідно довідки Палашівського старостинського округу Білобожницької сільської ради Чортківського райну Тернопільскої області від 17.09.2024р. за №209 на день смерті спадкодавця ОСОБА_2 разом із нею були зареєстровані: її чоловік ОСОБА_5 та її син позивач ОСОБА_1 .

Листом №777/02-14 від 22.10.2021 року нотаріус роз`яснила необхідність звернення до суду для вирішення питання про визнання права власності на спадкове майно, оскільки речові права на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 після смерті його матері ОСОБА_2 не зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно довідки Палашівського старостинського округу Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області №412 від 28.09.2021р. житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 відносився до двору робітника. У відповідності до погосподарської книги головою двору робітника була ОСОБА_2 .

За правилами ст. 5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 6 Постанови від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», до правовідносин, що виникли до прийняття 15 квітня 1991 року Закону України «Про власність», застосовується чинне на той час законодавство.

Так, у відповідності до чинного на той час законодавства, зокрема положень Цивільного кодексу Української РСР 1963 року виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.

Згідно з ст. 13 Закону Української РСР «Про сільську раду депутатів трудящих Української РСР» 1968 року зі змінами на вказані ради було покладено обов`язок здійснення обліку населення та ведення за встановленими формами погосподарських книг.

На час виникнення спірних правовідносин, порядок введення погосподарського обліку в сільських радах визначався Вказівками по введенню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів (надалі Вказівки), затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР (надалі - Держкомстат СРСР) від 12 травня 1985 року № 5-24/26, а згодом - Вказівками, затвердженими постановою Держкомстату СРСР № 69 від 25 травня 1990 р.

Відповідно до п.20 Вказівок суспільна група господарства встановлюється в залежності від роду занять голови господарства (сім`ї).

Таким чином, з аналізу вище зазначених нормативно-правових актів вбачається , що записи у погосподарських книгах, визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності на житлові споруди.

Таким чином, відсутність державної реєстрації житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що є спадковим майном не може бути перешкодою для реалізації позивачем свого права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до вимогст.10 ЦПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Вимогамист.12 ЦПК Українивизначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.1, 2ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зіст. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою . Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина 3статті 46 цього Кодексу).

Відповідно дост. 1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно дост. 1258 ЦК Україниспадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259 цього Кодексу.

Відповідно дост. 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно дост. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 3ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Належно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно дост. 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Статтею 1297 ЦК Українивстановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов`язку у виді втрати права на спадщину.

Постанова Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7Про судову практику у справах про спадкування п.23 передбачає, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права власності судовому розгляду не підлягають. У разі відмови в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до роз`яснень в п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

У своїй постанові по справі №570/997/19 від 16.06.2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду звернув увагу, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Керуючись ст. ст. 25, 30, 380, 386, 392, 1218, 1222, 1223, 1268 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 4, 12, 76, 81, 89, 263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.

Визнати право власності на спадкове майно після смерті гр. ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом за гр. ОСОБА_1 на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Чортківський районний суд Тернопільської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання повного судового рішення 29 листопада 2024 року.

Суддя: Л. М. Запорожець

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123383311
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —608/2374/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні