Рішення
від 29.11.2024 по справі 733/2258/24
ІЧНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 2/733/510/24

Єдиний унікальний №733/2258/24

Рішення

Іменем України

29 листопада 2024 року м.Ічня

Ічнянський районний суд Чернігівської області

в складі: головуючого судді Вовченка А.В.,

з участю секретаря судового засідання Мошенець Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Ічня цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії

встановив:

В жовтні 2024 року представник позивача звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії.

В обґрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що відповідач перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Чернігівській області як одержувач пенсії по інвалідності з 27.02.2020 та отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №1058.

Пунктом 14-6 Прикінцевих положень ЗУ від 09.07.2003 №1058 VI «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 , передбачених карантином, встановленим КМУ, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю, виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заявок та виписок з актів перегляду особи з інвалідністю. По пенсійним справам, по яких термін виплати був до 30.11.2020 року виплата пенсії продовжувалась автоматично на період продовження карантину, тому по пенсійній справі відповідача проведено автоматичне продовження виплати пенсії на період карантину без виписки з акту огляду МСЕК по 31.01.2022р.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.16 Закону №1058 , застрахована особа зобов`язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Згідно з виписки з акту огляду МСЕК 12ААБ №520895 третя група інвалідності ОСОБА_1 встановлено до 27.02.2021. Відповідно до наданого списку КМЗ « Обласний центр МСЕК» виявлено, що ОСОБА_1 зверталася за повторним встановленням групи інвалідності, але за результатами огляду була не визнана особою з інвалідністю. З 01.03.2021 виплату пенсії було припинено.

У зв`язку із тим, що ОСОБА_1 не повідомила органи Пенсійного фонду про невизнання її особою з інвалідністю і продовжувала отримувати пенсію з 01.03.2021 по 30.11.2023, у зв`язку з чим виникла переплата пенсійних виплат в сумі 78840,00 грн.

З метою досудового врегулювання спору, на адресу ОСОБА_1 був надісланий виклик для вирішення питання щодо погашення заборгованості по переплаті пенсії, однак у добровільному порядку зайво одержані кошти не повернуто. Відтак, у зв`язку з наведеним представник позивача просить стягнути їх в примусовому порядку, а також стягнути понесені позивачем судові витрати при зверненні до суду.

Ухвалою судді від 16.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

25.10.2024року відпредставника відповідачанадійшов відзивна позовнузаяву,в якомувін зазначив,що твердження позивачапро недобросовісність відповідачає необгрунтованим тане відображають фактичнихобставин справи.У позовнійзаяві вказано,що 28.01.2022,28.09.2022та 18.07.2023року ГУ відповідачубуло направлено листипро роз`яснення виплатипенсії підчас воєнногостану.Однак жоднихлистів від ГУ ПФУ відповідач не отримувалаі жоднихдоказів,які бпідтверджували їхнадсилання недодано.Законодавець покладає обов`язоксаме на МСЕКповідомляти територіальніоргани Пенсійногофонду прорезультати повторного оглядуосіб.Таким чином ГУПФУ вЧернігівській областімало всінеобхідні відомостіпро результатиповторного оглядуосіб.Доказів ,що переплатапенсії виниклавнаслідок зловживаньз бокувідповідача тащо відповідач допустив недобросовіснуповедінку чинадав недостовірнідані,позивачем ненадано. Таким чином, кошти в сумі 78840,00 грн. не можуть бути стягнуті судом як безпідставно набуті.

В судове засідання представник позивача не з`явилася , надіслала заяву про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити, покликаючись на аргументи, викладені у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з`явилася.

Представниквідповідача адвокат Лишко В.А. надавзаяву пророзгляд справибез відповідача тайого представника.У задоволенніпозовних вимогпросив відмовити зпідстав,наведених увідзиві.

Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, від них надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню підлягають у зв`язку із наступним.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до наступного.

Відповідно до ч.1ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно вимог ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

На підставі ч.3 ст.12, ст.ст.76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі ст.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст.9 вищевказаного Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі 02.04.2020, внесено зміни до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема, розділ XV "Прикінцеві положення" доповнено п. 14.6.

2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) №540-ІХ, яким Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктом 14-6 такого змісту: У разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю».

Судом встановлено, що на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Чернігівській області перебував відповідач, як одержувач пенсії по інвалідності з 27.02.2020 та отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №1058 -IV.

Згідно з даними виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ №520895 ОСОБА_1 визнана інвалідом третьої групи загального захворювання, інвалідність встановлено до 01.03.2021 (дата чергового переогляду 27.02.2021).

Пунктом 14-6 Прикінцевих положень Закону передбачено, що у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку

повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.

Дія карантину продовжувалась згідно постанов Кабінету Міністрів України, а саме:

- Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №855 дію карантину було продовжено по 01.10.2021;

- Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 №981 дію карантину було продовжено по 31.12.2021.

- Постановою Кабінету Міністрів України від 15.12.2021 №1336 дію карантину було продовжено по 31.03.2022.

На виконання вищезазначених нормативних актів, без виписки з акту огляду МСЕК ОСОБА_1 було продовжено виплату пенсії по інвалідності до 31.01.2022 року.

Відповідно до наданого списку КМЗ «Обласний центр МСЕК» виявлено, що ОСОБА_1 зверталася за повторним встановленням групи інвалідності, але за результатами огляду була не визнана особою з інвалідністю Довідку про невизнання інвалідом, яка видається особі особисто , до ГУ не надала. З 01.03.2021 виплату пенсії було припинено.

Тобто, відповідач не мав права на отримання пенсії з 01.03.2021, тому виникла переплата пенсії за період з 01.03.2021 по 30.11.2023 в розмірі 78840,00грн, що підтверджується індивідуальним перерахунком номер .

З метою досудового врегулювання спору, на адресу ОСОБА_1 листом Головного управління були надіслані виклики від 28.01.2022 № 2500- 0306-8/5543, та від 28.09.2022 № 2500- 0306-8/33361 для вирішення питання щодо погашення заборгованості по переплаті пенсії.

Однак відповідач ОСОБА_1 до УПФ не зверталась. Кошти на рахунок Управління не були повернуті.

Згідно зі ст.30 Закону №1058, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32цього Закону.

Відповідно до 31 Закону №1058 залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Згідно зі ст. 34 Закону № 1058пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Уст. 35 Закону № 1058 визначені строки виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності, зокрема, у разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд здоровою, пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

Органи медико-соціальної експертизи зобов`язані повідомляти територіальні органи

Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез`явлення цих осіб на зазначений огляд (ч.3 ст.35 Закону № 1058).

Отже, законодавець покладає обов`язок саме на органи медико-соціальної експертизи повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про результати повторного огляду осіб.

Відповідно до ч.1 ст.50 Закону №1058, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4.

Відповідно до п.4 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 №25-3 «Про затвердження Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплати, що є безнадійними до стягнення», яким передбачено, що суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, або у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.

У разі припинення виплати пенсії, внаслідок відновлення здоров`я тощо, до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.

Аналіз зазначених норм закону свідчить, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані позивачем за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, про що відповідач був повідомлений і наявний його підпис у заяві про призначення пенсії. У разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсію, заподіяну шкоду.

Згідно ст.103 Закону України «Про пенсійне забезпечення», стягнення сум пенсії, надміру виплачених пенсіонерові, внаслідок зловживань з його боку, в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо, стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Відповідно до ч.1ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно допункту першогочастини першоїстатті 1215ЦК Українине підлягаєповерненню безпідставнонабуті заробітнаплата іплатежі,що прирівнюютьсядо неї,пенсії,допомоги,стипендії,відшкодування шкоди,завданої каліцтвом,іншим ушкодженнямздоров`яабо смертю,аліменти таінші грошовісуми,надані фізичнійособі якзасіб доіснування,якщо їхвиплата проведенафізичною абоюридичною особоюдобровільно,за відсутностірахункової помилкиз їїбоку інедобросовісності збоку набувача.

Отже, враховуючи те, що відповідачка отримувала пенсію по інвалідності за період з 01.03.2021р. по 30.11.2023р., без достатньої на те підстави (неповідомлення про зміну статусу , внаслідок чого завдано шкоди державному бюджету на суму коштів у розмірі 788400 грн. 00 коп., то вимоги позивача є цілком правомірними та обґрунтованими, відтак, суд вважає, що позивач має право на стягнення з відповідача суму переплати пенсії, виплачену надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера, за період з 01.03.2021 по 30.11.2023 в розмірі 78840,00 грн, а тому, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи те, що позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача суму судового збору в розмірі 2422,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.3, 10, 258,259,263, 265, 280-282, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (ЄДРПОУ21390940 , вул. Пятницька,83-А м. Чернігів , 14005) в сумі 78 840 (сімдесят вісім тисяч вісімсот сорок ) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області 2422,40 грн. судових витрат, пов`язаних із сплатою судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повне рішення суду складено та підписано 29 .11.2024.

Суддя А. В. Вовченко

СудІчнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123384230
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —733/2258/24

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Вовченко А. В.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Вовченко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні