Рішення
від 29.11.2024 по справі 337/6095/24
ХОРТИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЗАПОРІЖЖЯ

29.11.2024

ЄУН № 337/6095/24

Провадження №2-о/337/303/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2024 року Хортицький районний суд м.Запоріжжя в складі:

головуючого судді Сидорової М.В.,

за участю секретаря Коваленко В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району, про звільнення від повноважень опікуна,

ВСТАНОВИВ:

14.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про звільнення його від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яку мотивує тим, що він рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 12.07.2023 у справі №337/3100/23 призначений опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На даний час у нього склались такі особисті обставини, які позбавляють його в подальшому виконувати обов`язки опікуна.

Ухвалою суду від 15.11.2024 у справі відкрито окреме провадження та призначено відкрите судове засідання.

Заявник та представник заінтересованої особи в судове засідання не прибули, надали суду заяви в якіх просили проводити судовий розгляд у їх відсутність.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність заявника, представника заінтересованої особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Україна є демократичною, правовою, соціальною державою, в якій людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння.

Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.

Відповідно до ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина перша статті 39, частина перша статті 40 ЦК України).

Згідно з частинами першою-третьою статті 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.

Статтею 55 ЦК України передбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно з ст.63ЦК України опікуномможебути лишефізична особазповною цивільноюдієздатністю,переважно зосіб,які перебуваютьу сімейних,родиннихвідносинах зпідопічним,зурахуванням особистихстосунків міжними,можливостіособивиконувати обов`язкиопікуна.Особаможе бутипризначенаопікуном лишезаїї письмовоюзаявою. Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів.

Відповідно дост. 65 ЦК України, до встановлення опіки або піклувальника і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.

Згідно зі статтями 67, 69 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням, також опікун малолітньої та неповнолітньої особи зобов`язаний дбати про її виховання, навчання та розвиток.

Відповідно до частин першої-третьоїстатті 75 ЦК Українисуд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку. Суд, якщо він призначив піклувальника, або орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлено піклування. За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або закладу соціального захисту.

Відповідно до ч.1ст.300 ЦПК України, суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Відповідно до ч. 2ст. 300 ЦПК України, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

Рішенням Ленінського народного суду м. Запоріжжя від 11.01.1988 у справі №2-302/1988р., яке набрало законної сили 22.01.1988, ОСОБА_2 , 1963 року народження, визнано недієздатним.

Рішенням Хортицького районного суду міста Запоріжжя від 12.07.20023 у справі №337/3100/23 за заявою районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначено опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішення набрало законної сили 12.08.2023.

Ухвалюючи рішення у даній справі суд вважає за необхідне зазначити, що з системного тлумачення положень ст. 65 ЦК України, ч.1ст. 75 ЦК України, ч.2ст. 300 ЦПК Українивбачається, що просити звільнити від обов`язків опікуна є безумовним правом особи, яка призначена опікуном незалежно від причин, з яких таке прохання висловлює опікун, оскільки у примусовому порядку особа не може бути призначена опікуном.

Виходячи з вищевикладених норм чинного законодавства, оцінивши обставини справи та надані докази, суд вважає необхідним заяву ОСОБА_1 задовольнити та звільнити його від виконання повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_2 .

Разом з тим, поданням органу опіки та піклування про призначення іншого опікуна недієздатному ОСОБА_2 не надходило.

Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 необхідно звільнити від повноважень опікуна недієздатного ОСОБА_2 , а подання на призначення нового опікуна від органу опіки та піклування не надходило, суд вважає за необхідне покласти повноваження опікуна відносно недієздатного ОСОБА_2 на орган опіки та піклування Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району до призначення нового опікуна.

На підставі вищевикладеного, вказану заяву слід задовольнити повністю.

Керуючись ст.2, 4, 5, 12, 13, 76-82, 89, 258, 263-265, 300 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , від виконання обов`язків опікуна недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Здійснення опіки над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,до призначенняйому опікуна, покласти на орган опіки та піклуванняРайонної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району, код ЄДРПОУ 37573712, місцезнаходження: м. Запоріжжя, бул. Будівельників, буд.19.

Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.В.Сидорова

СудХортицький районний суд м.Запоріжжя
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123385246
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Інші справи окремого провадження

Судовий реєстр по справі —337/6095/24

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Сидорова М. В.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Хортицький районний суд м.Запоріжжя

Сидорова М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні