Справа № 589/2808/24
Провадження № 2-о/589/145/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2024 року
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Прачук О.В.,
за участю секретаря судового засідання Носовської В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ямпільська селищна рада Сумської області
-про встановлення факту родинних відносин та постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаною заявою, свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй майно у вигляді права на земельну частку (пай) розміром 7.19 умовних кадастрових гектарів.
За життя ОСОБА_1 заповіту не складала, єдиним спадкоємцем за законом першої черги є її донька - заявниця по справі. Інші спадкоємці, які б прийняли спадщину або проявили до неї зацікавленість, відсутні. Однак, реалізувати своє право на спадкування заявниця позбавлена можливості, через розбіжності в написанні по батькові її матері, а саме: в свідоцтві про народження заявниці по батькові її матері зазначено як « ОСОБА_3 » (на російській мові), а у паспорті громадянина України та в свідоцтві про смерть вказано « ОСОБА_4 ». Тому через зазначені розбіжності заявниця не може довести факт родинних відносин з матір`ю.
На час відкриття спадщини ОСОБА_2 ніде не була зареєстрована, останні чотири роки свого життя проживала разом із своєю донькою ОСОБА_1 , яка доглядала за нею, годувала, лікувала, вела з нею спільне господарство.
Вирішивши оформити свої спадкові права, ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса, де їй було відмовлено в оформленні спадщини за законом після смерті матері, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Посилаючись на вказане, заявник просить встановити факт родинних відносин із померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а саме, що остання була її матір`ю та факт її постійного проживання із ОСОБА_2 на час відкриття спадщини.
В судове засідання заявник не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила справу слухати без її участі, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник Ямпільської селищної ради в судове засідання також не з`явився, надали до суду клопотання про розгляд справи без участі представника селищної ради, проти заявлених вимог не заперечують.
Заслухавши покази свідків, дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, судом розглядаються справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами .
Відповідно до п.7 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. 7 суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно п. 23 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 N 7 якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Доказами, згідно ст. 76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Так, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , показала, що є сусідкою заявниці з 1983 року. Таісія мешкала зі своєю матір`ю ОСОБА_2 , яку Таїсія забрала до себе, оскільки матір була вже дуже старенька, часто хворіла і потребувала сторонньої допомоги. Так, мама ОСОБА_6 жила у неї років 5 до своєї смерті. Похоронами матері також займалася ОСОБА_7 , всі брати і сестри заявниці померли, вона залишилась одна з родини.
Свідок ОСОБА_8 показала, що проживає по сусідству разом із заявницею вже близько сорока років, добре знає її сім`ю, постійно буває у заявниці вдома. Останні п`ять років перед смертю із ОСОБА_7 проживала її матір - ОСОБА_9 , яку ОСОБА_10 забрала до себе з села. ОСОБА_8 часто приходила до них грати в карти, мати заявниці дуже це любила. Перед смертю ОСОБА_9 сильно хворіла, донька за нею доглядала, саме вона її і поховала, оскільки ні братів, ні сестер вже не залишилось.
З досліджених письмових доказів встановлено наступне:
Згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шостка Сумської області. (а.с.5)
Відповідно копії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0057449 ОСОБА_11 належить право на земельну частку (пай) розміром 7.19 умовних кадастрових гектарів у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського акціонерного товариства закритого типу «Вперед». (а.с.6)
Із свідоцтва про народження вбачається, що батьками ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначені: ОСОБА_13 та " ОСОБА_14 " - мовою оригіналу. (а.с.7)
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, 06 листопада 1972 року ОСОБА_12 зареєструвала шлюб із ОСОБА_15 , після чого змінила прізвище на « ОСОБА_16 ». (а.с.8)
Відповідно до заяви про видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 17.02.2005 року ОСОБА_2 був виданий паспорт громадянина України. (а.с.11)
З відповіді приватного нотаріуса Шосткинського районного нотаріального округу Сумської області Оснач Юлії Іванівни від 14.11.2023 року за № 248/1/01-16 вбачається, що заявнику було відмовлено в оформленні спадщини за законом після смерті матері, у зв`язку з пропуском нею строку для прийняття спадщини та не надання доказів про постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою. (а.с.13)
Таким чином у судовому засіданні здобуто достатньо доказів на підтвердження факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а саме: що померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 доводилась за життя матір`ю ОСОБА_1 та факту постійного проживання заявника разом з матір`ю на час відкриття спадщини.
Встановлення даних фактів необхідно заявниці для реалізації своїх прав на спадщину.
Зважаючи на вказане, наявні всі підстави для задоволення заяви.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 81, 89, 259, 264, 265, 273, 315, 319, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шостка Сумської області, доводилась за життя матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шостка Сумської області.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123386155 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Прачук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні