Справа № 605/323/24
Провадження № 2-о/344/440/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Антоняка Т.М.,
секретаря Мрічко Н.І.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду цивільну справу, в порядку окремого провадження, за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Бережанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,-
В С Т А Н О В И В:
17 липня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Підгаєцького районного суду Тернопільської області із заявою та просить суд встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер в с. Гнильче Підгаєцького району Тернопільської області ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви зазначено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 за невідомих їй обставин. Єдине, що їй відомо, що батько за період свого життя зловживав спиртними напоями. Для отримання свідоцтва про смерть вона звернулася до Бережанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, але їй було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті вона не надала документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, так як немає можливості отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стан». Факт споріднення, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 підтверджується її свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_1 , де в графі батько вказаний ОСОБА_2 .
Заявниця вказала, що встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно їй для державної реєстрації смерті та одержання Свідоцтва про смерть державного зразка, що у подальшому дозволить їй реалізувати спадкові права.
Ухвалою Підгаєцького районного суду Тернопільської області від 18 липня 2024 року заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Бережанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті передано на розгляд до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області для розгляду за підсудністю.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.08.2024 справу передано у провадження судді Антоняку Т.М.
Ухвалою від 26 серпня 2024 року вказану цивільну справу прийнято до провадження.
У судовому засіданні заявниця підтримала подану заяву, просить задовольнити її вимоги. 27.11.2024 представник заявниці адвокат Косар М.Є. подала заяву про розгляд справи без участі заявниці та її представника. Просить заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи не прибув у судове засідання, належно повідомлявся про час і місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, народилася в селі Гнильче Підгаєцького району Тернопільської області (а.с. 3-4).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 . Її батьками зазначені: батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_3 (а.с. 7).
Заявниця вказує, що її батько - ОСОБА_2 , за період свого життя зловживав спиртними напоями, помер за невідомих їй обставин. Для отримання свідоцтва про смерть вона звернулась до Бережанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, але їй було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті заявниця не надала документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з`ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.
Пунктом 8 частини статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У заяві про встановлення факту повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт (частини перша-друга статті 318 ЦПК України).
Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. Заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
При цьому слід мати на увазі, що встановлення зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті та від оголошення особи померлою.
Таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 28.02.2024 року у справі № 506/358/22.
Отже, встановлення факту смерті фізичної особи на підставі пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України можливе лише тоді, якщо заявник доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, за яких настала смерть, і факт неможливості реєстрації органом державної факту смерті.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявницею надано наступні докази:
довідку № 244 від 13.11.2024 старости Гнильченського старостинського округу Тернопільського району Тернопільської області, у якій вказано про те, що ОСОБА_2 , який помер відповідно до запису Церковної книги реєстрації похорон 26.12.2003 року, дійсно був зареєстрований і проживав до дня смерті один по АДРЕСА_1 ;
відповідь на адвокатський запит священнослужителя церкви св. Архистратига Михаїла с. Гнильче о. Володимира Равлюка від 10.11.2024, про те що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 і похоронений священнослужителем о. ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 на кладовищі с. Гнильче, про що є запис в Церковній книзі реєстрації похоронних богослужінь під номером 60;
копія витягу з Книги реєстрації похорон Української ГКЦ Києво-Галицький патріархат Зборівська Єпархія, у якій під номером 60 значиться померлим ОСОБА_2 у віці 44 роки, дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 , дата похорону: ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце: с. Гнильче, хоронив: о. Михайло Коваль;
фотознімок пам`ятника ОСОБА_2 із записом дати народження і смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 - 26.12.2003;
письмові свідчення жителів села Гнильче Підгаєцького району Тернопільської області: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , що були присутні на похоронах, посвідчені на звороті старостою Гнильченького старостинського округу Підгаєцької міської ради Тернопільської області Плекан Дарією Йосипівною;
відповідь відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 26.11.2024 № 6779/32.15.5.7-01 про відсутність актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, встановив, що в ході судового розгляду факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Гнильче, Підгаєцького району, Тернопільської області, який помер у с. Гнильче, Підгаєцького району, Тернопільської області 26.12.2003 року, знайшов своє підтвердження.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що заявниця не має іншої можливості, окрім як в судовому порядку, встановити факт смерті батька, суд приходить до висновку, що вимога є законною, обґрунтованою та доказово підтвердженою, а тому заява підлягає до задоволення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 76, 268, 293, 315, 259, 268, 317, 354, 355 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - с. Гнильче, Підгаєцького району, Тернопільської області, який помер в селі Гнильче, Підгаєцького району, Тернопільської області 26.12.2003 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Антоняк Т.М.
Повний текст рішення складено та підписано 29.11.2024 року.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123387929 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них: |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Антоняк Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні