Рішення
від 28.11.2024 по справі 629/6085/24
ЛОЗІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р I Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.11.2024

м. Лозова Харківської області

Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі:

головуючого - Харабадзе К.Ш.,

за участю секретаря - Петренко Ю.С.,

Справа № 629/6085/24

Номер провадження 2-о/629/159/24

заявник - ОСОБА_1

заінтересована особа - Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області

заінтересована особа - ОСОБА_2

заінтересована особа - ОСОБА_3

заінтересована особа - Міністерство оборони України

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу

у с т а н о в и в:

Заявниця звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, в обґрунтування заяви посилається на те, що з березня 2014 року заявник перебувала у цивільних шлюбних відносинах з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Від спільного проживання народилась дитина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . За час спільного проживання вони вели спільний побут, мали спільний сімейний бюджет, займалися благоустроїм квартири: робили ремонт, купували меблі та інші предмети домашнього побуту. 09.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 загинув під час виконання військового обов`язку, в бою за Україну. На підставі вищевикладеного, просить встановити факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з березня 2014 року до дня смерті останнього - ІНФОРМАЦІЯ_5 однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, в наданій суду заяві просила розгляд справи проводити за її відсутності, зазначила, що її син ОСОБА_4 проживав разом з ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 з березня 2014 року по час загибелі, вони вели спільне господарство. За час спільного проживання у них народився син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Представник заінтересованої особи Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області у судове засідання не з`явилась, просила розгляд справи проводити за її відсутності, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.

Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомив.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні на задоволенні заявлених вимог наполягала у повному обсязі.

Заінтересована особа ОСОБА_3 , яка є донькою загиблого ОСОБА_4 , в судовому засіданні підтримала заявлені вимоги, зазначила, що батько проживав разом з ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 з березня 2014 року по час загибелі, вони вели спільне господарство, мали спільні витрати, спільний бюджет, спільне харчування, купували майно для спільного користування, брали участь у витратах та утриманні житла, його ремонті, надавали взаємну допомогу. ОСОБА_4 відносився до ОСОБА_6 як до дружини. За час спільного проживання у них народився син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Допитана в судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_7 , яка є сусідкою загиблого ОСОБА_4 , показала, що останній разом з ОСОБА_1 проживали однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 з березня 2014 року по час загибелі ОСОБА_4 , вони вели спільне господарство, мали спільні витрати, спільний бюджет, надавали взаємну допомогу. За час спільного проживання у них народився син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Допитаний в судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_8 , який є неповнорідним братом загиблого ОСОБА_4 , показав, що їх спільний батько помер близько трьох років тому, його брат ОСОБА_4 проживав разом з ОСОБА_1 однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 з березня 2014 року, вони вели спільне господарство, мали спільні витрати, спільний бюджет, спільне харчування, купували майно для спільного користування, брали участь у витратах та утриманні житла, його ремонті, надавали взаємну допомогу. За час спільного проживання у них народився син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вислухавши заявника, заінтересованих осіб, свідків, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про задоволення заявлених вимог, зважаючи на таке:

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.

Судом встановлено, що відповідно до сповіщення сім`ям від 20.06.2024, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 на полі бою в районі н.п. Вовчанськ Чугуївського району Харківської області /а.с.7/, що також підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 /а.с.9/.

Як вбачається з свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 /а.с.7/, ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_5 , батьками записано: матір ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_4 .

Згідно акту від 26.09.2024, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживали за адресою: АДРЕСА_1 однією сім`єю з березня 2014 року по день загибелі ОСОБА_4 - 2024 року, вели спільне господарство, виховували спільного сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З копій фото вбачається, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , а також їхній син ОСОБА_5 проводять час разом як сім`я /а.с. 25-30/.

Згідно із ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Тлумачення ч.1 ст.293 ЦПК України свідчить, що суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з метою підтвердження наявності або відсутності таких фактів.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 1 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в спорах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та іншої мети - ні.

Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Згідно із вимогами ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Статтею 1 СК України визначаються засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів.

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення чинного законодавства.

Статтею 21 СК України встановлено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Згідно ст. 27 СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.

Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.

Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всіх ознак, що притаманні наведеному визначенню.

Надані заявником докази є належними та допустимими, з точки зору закону, її проживання однією сім`єю з ОСОБА_4 , наявності спільного побуту, спільного відпочинку, ведення спільного господарства.

Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів, показаннями свідків.

За змістом ст.ст.77- 79 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

В пункті 27 постанови №2 Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції " роз`яснено, що виходячи з принципу процесуального рівноправ`я сторін та враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, необхідно в судовому засіданні дослідити кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів.

Як встановлено при розгляді справи, встановлення факту спільного проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу дасть заявнику оформити в послідуючому свої права як на спадкове майно так і користуватись пільгами, які передбачені законодавством для членів сім`ї загиблого воїна.

Встановлення цього факту не суперечить чинному законодавству України і не порушує чиїх-небудь прав або охоронюваних законом інтересів.

Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 , є обґрунтованою, оскільки факт спільного проживання вказаних осіб знайшов своє підтвердження та був доведений належними доказами, у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 81, 89, 141, 259, 264, 265,268 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім`єю, як чоловіка та дружини, без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , з березня 2014 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

заявник - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1

заінтересована особа - Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, ЄДРПОУ 25813017, місцезнаходження за адресою: м. Лозова Харківської області, м-н 4, буд. 73

заінтересована особа - ОСОБА_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_3

заінтересована особа - ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_4

заінтересована особа - Міністерство оборони України, ЄДРПОУ00034022, місцезнаходження за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський буд. 6

Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ

СудЛозівський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123388640
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —629/6085/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

ХАРАБАДЗЕ К. Ш.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

ХАРАБАДЗЕ К. Ш.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

ХАРАБАДЗЕ К. Ш.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні