Справа № 357/12744/24
Провадження № 2/357/4872/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2024 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі - головуючий суддя Цуранов А.Ю., при секретарі Козубенко Я.С.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до: 1) Розаліївського старостинського округу № 9 Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області; 2) Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, третя особа: приватний нотаріус Білоцерківського районного нотаріального округу Мачковський Віталій Сергійович, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2024 позивач ОСОБА_1 звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з вищевказаним позовом, в якому просить визнати їй додатковий строк для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , протягом трьох місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 51 р. помер чоловік позивача. Після смерті чоловіка залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 3,3400 га, призначеної для ведення товарного, сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3220483700:04:003:0004 та транспортний засіб марки ЗАЗ, модель TF6950. У лютому позивач звернулась до Узинської державної нотаріальної контори, як спадкоємиць після смерті чоловіка, де державний нотаріус ОСОБА_3 надав перелік загальнообов`язкових документів при подачі заяви для прийняття спадщини чи відмову від неї, також нотаріус повідомила позивачу термін до якого необхідно звернутися з заявою про прийняття спадщини, що власноруч прописала на переліку документів до 19.07.2024 року. А 17.07.2024 року позивач звернулась до Узинської державної нотаріальної контори з необхідним пакетом документів для прийняття спадщини, однак приміщення нотаріуса було зачинено у зв`язку з перебуванням нотаріуса у відпустці. В подальшому позивач була вимушена звернутись до приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Мачковського Віталія Сергійовича із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого чоловіка ОСОБА_2 . На підставі заяви позивача нотаріусом було заведено спадкову справу №10/2024 та повідомлено, що позивачем пропущено встановлений ст. 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк для прийняття спадщини, а саме: не подано вчасно заяву про прийняття спадщини, яка передбачена ст. 1269 ЦК України та запропоновано позивачу звернутися до суду. Позивач вказує, що не подала вчасно до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини через те, що юридично необізнана та не володіє чинним законодавством в галузі спадкового права, а також у зв`язку з військовою агресією рф та введенням воєнного стану в Україні.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Цуранову А.Ю.
10.09.2024 ухвалою судді позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання 09.10.2024, витребувано від приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Мачковського Віталія Сергійовича належним чином засвідчені копії матеріалів спадкової справи № 10/2024 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
02.10.2024 на адресу суду надійшли витребувані докази.
09.10.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
09.10.2024 позивач звернулась до суду з заявою про розгляд справи без її участі.
Представники відповідачів в судове засідання не з`явились, про розгляд справи повідомлялись належним чином, відзив на позов не подавали, тому суд ухвали провести заочний розгляд справи відповідно до ст. 280 ЦПК України.
В силу вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 19.12.2023.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 3,3400 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3220483700:04:003:0004, місце розташування за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Михайлівська сільська рада та транспортний засіб марки ЗАЗ, модель Т6950, номер шасі (кузова, рами): НОМЕР_2 , рік випуску 2011, колір сірий.
04.08.2024 позивач звернулась до приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Мачковського Віталія Сергійовича з приводу оформлення спадкових прав на майно після смерті ОСОБА_2 .
Постановою приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Мачковського Віталія Сергійовича № 74/02-31 від 04.08.2024 відмовлено ОСОБА_1 в оформленні спадкових прав на майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 .
Постанова нотаріуса мотивована посиланням на пропуск позивачем встановленого строку для прийняття спадщини.
Згідно акту про фактичне місце проживання в с. Михайлівка Білоцерківського району Київської області від 22.08.2024, ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , при цьому зареєстрована адреса поживання позивача: АДРЕСА_2 .
Відповідно до довідки №47 від 16.07.2024 виданої Розаліївським старостинським округом №9 Узинської міської ради, померлий ОСОБА_2 , 1972 року народження був постійним жителем села Михайлівка, проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 до дня смерті.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на судовий захист оспорюваних або не визнаних прав.
Згідно статті 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини, у відповідності до статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до частини 1 статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з частинами 1, 3, 5 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до вимог частини 1 статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
В обґрунтування поважності пропуску строку для подання заяви позивач посилається на збройну агресію російської федерації проти України.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, з 24.02.2022 року введено в Україні воєнний стан, який триває.
Загальновизнаним фактом є збройна агресія російської федерації проти України, постійні обстріли території України, що безпосередньо несе загрозу життю і здоров`ю населення.
Суд при вирішенні справи також звертає увагу на невеликий проміжок часу між закінченням шестимісячного строку для прийняття спадщини (19.07.2023) після померлого ОСОБА_2 і зверненням позивача до нотаріальної контори з заявою (04.08.2023), а також те, що спадщина після померлого на даний час залишилась відкритою та ніким не прийнята, заяв про відмову від спадщини позивач не подавала, позивач фактично вступила в управління спадковим майном.
Крім того, суд враховує, що наслідки пропущення позивачем строку для прийняття спадщини будуть непропорційними, оскільки ОСОБА_1 втратить право на спадкування майна за законом і вказані обставини будуть для позивача занадто надмірним тягарем, що призведе до порушення балансу між інтересами держави та фізичної особи.
З огляду на вказані висновки, суд дійшов висновку про наявність об`єктивних, поважних, непереборних та істотних обставин, які позбавили ОСОБА_1 можливості вчасно звернутись із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса.
З огляду на вказане, суд вважає, що вказані позивачем причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, з урахуванням фактичних обставин справи, є поважними.
За правилами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Будь-яких відомостей та доказів на спростування встановлених судом обставин матеріали справи не містять.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів ( ч. 1 ст. 89 ЦПК України ).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведено поважність причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, отже наявні підстави для задоволення вимоги позивача.
Разом з тим, сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні та юридичні особи, а також держава (стаття 48 ЦПК України).
Відповідно до підпункту 4 частини другої розділу II Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Позивач звертаючись до суду вказав співвідповідачем Розаліївський старостинський округ № 9, код ЄДРПОУ: 04363159, однак з відкритих даних вбачається, що після завершення адміністративно-територіальної реформи 20152020 років, юридичну особу з вказаним кодом припинено.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з підпунктом 10 пункту 1 постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 № 807-ІХ утворено Білоцерківський район (з адміністративним центром у місті Біла Церква) у складі територій, зокрема Узинської міської територіальної громади, що включає село Розаліївку.
Таким чином, Розаліївський старостинський округ № 9 не є самостійною юридичною особою та не є суб`єктом права, який наділений цивільною правоздатністю і дієздатністю, тобто здатністю від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і нести обов`язки та самостійно брати участь у правовідносинах, бути позивачем та відповідачем у суді.
З огляду на зазначене, у задоволенні позову до Розаліївського старостинського округу № 9 слід відмовити.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 258, 263, 265, 268, 282, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.
У задоволенні позову до Розаліївський старостинський округ № 9 - відмовити.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Відповідач 1 Розаліївський старостинський округу № 9 Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, адреса: вул. Народна, буд. 71а, с. Розаліївка, Білоцерківський район, Київська область, код ЄДРПОУ 04363159.
Відповідач 2 Узинська міська рада Білоцерківського району Київської області адреса: вул. Незалежності, будинок 16/1, м. Узин, Білоцерківський район, Київська область, код ЄДРПОУ 04054990
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його підписання. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його підписання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Ю. Цуранов
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123389860 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Цуранов А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні