Справа №567/1785/24
Провадження №2-о/567/90/24
УХВАЛА
29 листопада 2024 рокум. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі :
головуючий суддя - Василевич О.В.
секретар - Клімович О.О.
присяжні - Король Ю.В., Леус Н.В.
з участю заявника ОСОБА_1
представника заявника - адвоката Кордиша А.А.
представника заінтересованої особи органу опіки і піклування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області Міліщук І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Острозі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - орган опіки та піклування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся із заявою в Острозький районний суд та просить визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити відносно нього опіку та призначити заявника його опікуном. Заяву мотивує тим, що ОСОБА_2 є його сином, якому встановлено другу групу інвалідності з дитинства, рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності-спостереження та лікування у психіатра. Вказав, що син страждає на хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок якого не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Згідно консультаційного висновку лікарської консультативної комісії (ЛКК) КНП "Острозька БПЛ" Острозької міської ради Рівненської області № 174 від 16.07.2024 року для ОСОБА_2 встановлений діагноз - розлади особистості та поведінки у вигляді вираженого психоорганічного синдрому. За висновком ЛКК ОСОБА_2 за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду.
Вказує, що син, як особа з інвалідністю другої групи внаслідок психічного розгладу проживає разом з ним в АДРЕСА_1 та за рівнем обмеження життєдіяльності потребує постійного стороннього догляду, що підтверджується висновком лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю першої чи другої групи внаслідок психічного розладу № 133 від 31.05.2024 року.
Одночасно, з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , а також здатності усвідомлювати ним значення своїх дій та керувати ними, заявник просить призначити по справі судово-психіатричну експертизу.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник - адвокат Кордиш А.А. клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи підтримали та просили суд його задовольнити.
Представник заінтересованої особи органу опіки і піклування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області Міліщук І.А. проти призначення експертизи з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 не заперечила.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст.21Закону України«Про психіатричнудопомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом, що передбачено ч.4-6 ст.103 ЦПК України.
Відповідно до ст.105ЦПК України якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи, то призначення експертизи є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін.
Окрім того, відповідно до ч.1 ст.299ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Таким чином, позбавлення права участі особи у судовому засіданні можливе лише на підставі висновку експерта про відповідний характер розладу психічної діяльності чи психічного захворювання особи.
Враховуючи наведене та оскільки для вирішення питання про визнання особи недієздатною необхідне обов`язкове призначення експертизи та спеціальні знання, суд прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання та призначення по даній справі судово-психіатричної експертизи, проведення якої доручити експертам ДУ «Інститут психіатрії, судово - психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
Відповідно п.5 ч.1 ст.252ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.253ЦПК України провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.105,298,252-253 ЦПК України, -
постановив:
Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - орган опіки та піклування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу на вирішення якої поставити наступні питання:
1. чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 , на психічний розлад (захворювання) та яким саме ? Якщо так, то чи є цей розлад хронічним та стійким ?
2. чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , значення своїх дій та чи може керувати ними ?
3. чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за станом здоров`я брати участь в судовому засіданні та особисто дати пояснення по суті справи?
Проведення експертизи доручити експертам Рівненської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово - психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (місцезнаходження: 33010, м.Рівне, вул.Дубенська, буд.64) та встановити термін на проведення експертизи один місяць з моменту отримання копії ухвали.
На дослідження експертів надати матеріали цивільної справи № 567/1785/24.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
До завершення експертизи провадження у справі зупинити.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.
Присяжні: Король Ю.В.
Леус Н.В.
Суд | Острозький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123390873 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Острозький районний суд Рівненської області
Василевич О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні