Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/5255/24
провадження № 1-кп/758/1239/24
У Х В А Л А
25 липня 2024 року місто Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду матеріали кримінального провадження № 42023102070000054 від 15.03.2023 за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України,
В С Т А Н О В И В:
На розгляд до Подільського районного суду м. Києва надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42023102070000054 від 15.03.2023 за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України
На електронну пошту суду надійшло клопотання захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_4 про повернення обвинувального акта прокурору, оскільки такий не відповідає вимогам ст. 291 КПК України. Зокрема, зазначає, що виклад фактичних обставин кримінального правопорушення та формулювання обвинувачення ідентичні, викладене формулювання обвинувачення не дає можливості з`ясувати, що конкретно зробив ОСОБА_5 , за яких обставин, час та місце, спосіб вчинення правопорушення інкримінованих ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, не розкрито характеру дій (форма вини, мотив і мета), суті злочину та інших обов`язкових обставин вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень); у обвинувальному акті не зазначено конкретних ознак спрямованості умислу і мотивів дій ОСОБА_5 , а також відсутність детальних та конкретних відомостей про безпосереднє вчинення ним кримінальних правопорушень;порушення прокурором вимог статті 293 КПК України в частині його обов`язку надати копії обвинувального акта з додатками під розписку підозрюваному та його захиснику, як наслідок порушення пункту 3 частини п`ятої статі 291 КПК України, оскільки до обвинувального акта, направленого до суду, не долучено розписку підозрюваного про отримання обвинувального акта, копії цивільного позову і матеріалів досудового розслідування, враховуючи, що ОСОБА_5 відповідно до вимог старті 293 КПК України не отримував обвинувальний акт з додатками (реєстр та цивільний позов), він не набув статусу обвинуваченого. Вважає, що обвинувальний акт підлягає поверненню прокурору.
На адресу суду від прокурора надійшли заперечення на клопотання сторони захисту про повернення обвинувального акта прокурору. Зазначає, що в обвинувальному акті вказані об`єктивна та суб`єктивна сторони кримінальних правопорушень. Суперечностей при викладенні цих обставин не вбачається. Наведені обставини не перешкоджають суду встановити істину у справі, оскільки суд має можливості дати оцінку обґрунтованості обвинувачення і прийняти відповідне рішення. Щодо твердження захисника про неотримання обвинувального акта прокурором зазначено, що 02.04.2024 обвинуваченому та його захиснику було повідомлено про завершення досудового розслідування та роз`яснено право на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування. Однак, сторона захисту зволікала із ознайомленням, тому ухвалою слідчого судді стороні захисту було встановлено строк ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, тобто до 10 травня 2024 включно. 30.04.2024 сторона захисту скерували на електронну пошту Подільської окружної прокуратури м. Києва повідомлення про на підтвердження ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. У зв`язку із поновленням строків досудового розслідування, було прийнято рішення про невідкладне скерування обвинувального акта з додатками до суду та стороні захисту засобами поштового зв`язку. Просить відмовити у задоволенні клопотання сторони захисту.
У підготовчому судовому засіданні захисник та обвинувачений підтримали клопотання про повернення обвинувального акта, просили таке задовольнити.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні заперечив проти клопотання сторони захисту, підтримав подані ним заперечення, просив призначити кримінальне провадження до судового розгляду.
Вислухавши учасників підготовчого судового засідання, вивчивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 314 КПК України суд має право на стадії підготовчого судового розгляду повернути обвинувальний акт прокурору в тому випадку, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.
Основне завдання стадії підготовчого судового засідання полягає в тому, щоб процесуально та організаційно забезпечити проведення судового розгляду відповідно до положень кримінального процесуального законодавства.
Однією з обставин, яка перешкоджає призначенню провадження до судового розгляду, є невідповідність обвинувального акта вимогам кримінального процесуального закону.
Суд звертає увагу на те, що повернення обвинувального акта прокурору передбачає не формальну невідповідність такого акта вимогам закону, а наявність у ньому таких недоліків, які перешкоджають суду призначити судовий розгляд.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 110 КПК України обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває особі обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування. Обвинувальний акт повинен відповідати вимогам, передбаченим у статті 291 цього Кодексу.
Перелік вимог до обвинувального акта встановлений ст. 291 КПК України, є вичерпним, і передбачає те, що обвинувальний акт має містити відомості: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; 5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; 6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; 7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; 8) розмір витрат на залучення експерта; 9) дату та місце його складення та затвердження.
Суд зазначає, що кримінальним процесуальним законом передбачено повернення обвинувального акта прокурору лише у разі його невідповідності ст. 291 КПК України.
Як убачається зі змісту обвинувального акта,у ньому викладено фактичні обставини кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, формулювання обвинувачення та правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 36 КПК України прокурор, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.
Відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Виклавши в обвинувальному акті формулювання обвинувачення та фактичні обставини кримінального правопорушення, прокурор у такий спосіб на власний розсуд реалізував свої повноваження, передбачені ст. 36 КПК України, з урахуванням загальних засад кримінального провадження, зокрема, змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення своєї правової позиції.
При цьому сторона захисту під час судового розгляду на стадії дослідження доказів не позбавлена права заявляти про недопустимість доказів з огляду на встановлені, на її погляд, порушення вимог КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 КПК України обвинуваченим (підсудним) є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду в порядку, передбаченому статтею 291 цього Кодексу.
Як убачається зі штампу на супровідному листі Подільської окружної прокуратури м. Києва від 01.05.2024 обвинувальний акт був скерований до Подільського районного суду м. Києва та отриманий судом.
Із додатків до обвинувального акта вбачається, що прокурор вжив заходів щодо вручення обвинувального акта стороні захисту, що підтверджується описом вкладення та накладною «Укрпошти».
Отже, суд вважає, що зазначені захисником недоліки не перешкоджають розгляду справи по суті.
Згідно з наданим до суду обвинувальним актом, складеним відповідно до вимог КПК України, прокурором дотримані вимоги територіальної підсудності, підстав для закриття провадження не встановлено.
З огляду на викладене, враховуючи думку учасників провадження, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про повернення обвинувального акта та призначення кримінального провадження до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 314-316 КПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_4 про повернення прокурору обвинувального акта у кримінальному провадженні № 42023102070000054 від 15.03.2023 за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України, - відмовити.
Призначити кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України, до судового розгляду.
Судовий розгляд провести одноособово у відкритому судовому засіданні в приміщенні Подільського районного суду міста Києва, за адресою: вулиця Хорива, 21, місто Київ, 21 серпня 2024 року о 14 год. 30 хв.
Викликати у судове засідання учасників судового провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123392147 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Ларіонова Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні