ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2024м. ДніпроСправа № 904/4428/24Господарський суд Дніпропетровської області
у складі судді Дупляка С.А.,
без повідомлення (виклику) учасників справи,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали справи №904/4428/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжжяелектропостачання"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерком"
про стягнення грошових коштів,
в с т а н о в и в:
1. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Товариство з обмеженою відповідальністю "Запоріжжяелектропостачання" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою від 08.10.2024 за вих. №б/н до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРКОМ" (далі - відповідач) про стягнення 26.755,70 грн заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу від 01.01.2019 №4вр.
Судові витрати позивач просить суд стягнути з відповідача.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №904/4428/24 визначено суддю ДУПЛЯКА Степана Анатолійовича, що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.10.2024.
Ухвалою від 14.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без виклику учасників справи за наявними у ній матеріалами (в порядку письмового провадження).
Через систему "Електронний суд" 25.10.2024 від відповідача надійшов відзив, у якому відповідач просив витребувати у позивача виписку по рахунку товариства в АТ «ОЩАДБАНК», засвідчену банком, за період з 13.04.2022 по 26.04.2022 та закрити провадження у справі у частині вимог про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 11.000,00 грн.
Ухвалою від 28.10.2024 запропоновано позивачу надати письмові пояснення щодо часткових оплат заборгованості відповідача за договором у сумі 11.000,00 грн за період з 13.04.2024 по 26.04.2024, надати відповідні докази на їх підтвердження.
Через систему "Електронний суд" 07.11.2024 від позивача надійшли додаткові пояснення, у яких позивач зазначає, що підтверджує часткову оплату відповідачем заборгованості за спожиту електричну енергію у лютому 2022 в розмірі 11.000,00 грн, що підтверджується платіжними документами наданими відповідачем до суду.
А тому, враховуючи наведене станом на 07.11.2024 заборгованість відповідача перед позивачем, як зазначає останній, становить 15.755,70 грн.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийняв рішення у справі.
З урахуванням режиму воєнного стану та можливості повітряної тривоги в місті Дніпрі у Господарському суді Дніпропетровської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. А тому справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Стислий виклад позиції позивача
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем своїх зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу від 01.01.2019 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг щодо оплати спожитої електричної енергії.
Стислий виклад позиції відповідача
Відповідач зазначає, що за лютий 2022 року відповідач спожив обсяг електричної енергії у розмірі 4.480 кВт*год, на підставі чого позивачем був виставлений рахунок на оплату №4вр/02-П вiд 28.02.22 на суму 26.755,70 грн, який було отримано відповідачем 14 березня 2022 року в електронній формі на адресу електронної пошти відповідача.
Відповідачем було частково сплачено заборгованість, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями на загальну суму 11.000,00 грн. Тобто, залишок основного боргу за спожиту електроенергію періоду лютий 2022 року станом на дату пред`явлення позову складає 15.755,70 грн.
2. ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
Предметом доказування у справі, відповідно до ч. 2 ст. 76 ГПК України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У даному випадку до предмета доказування входять такі обставини: наявності/відсутності договірних відносин сторін; надання послуг з постачання електричної енергії; настання строку оплати послуг з постачання електричної енергії; оплати/неоплати послуг з постачання електричної енергії.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжжяелектропостачання» є суб`єктом господарювання, який утворився під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії згідно п. 13 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» та починаючи з 01.01.2019 виконує функції постачальника універсальних послуг на території Запорізької області.
Суд встановив, що 01.01.2019 між ТОВ "Запоріжжяелектропостачання" (далі - позивач, постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтерком" (далі- відповідач, споживач) укладено договір № 4вр про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) шляхом фактичного споживання електричної енергії споживачем на умовах комерційної пропозиції «Універсальна» за 2022 - додаток 3 до договору.
Відповідно до пункту 2.1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Пунктом 2.2 договору визначено, що обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну або господарську діяльність.
Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної та підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 3.1 договору початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору.
Пунктом 5.1 договору передбачено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, які щомісяця визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору.
Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію (п. 5.2 договору).
Пунктом 5.4 договору передбачено, що ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (пункт 5.5 договору).
Пунктом 5.10 договору передбачено, що споживач здійснює плату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії або через постачальника, або безпосередньо оператору системи. Спосіб оплати за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору. Споживач може змінити спосіб оплати через діючого постачальника на оплату напряму оператору системи за послугу з розподілу електричної енергії шляхом вибору відповідної комерційної пропозиції постачальника.
Згідно з пунктом 4 "Спосіб та термін оплати" Додатку 3 до договору розрахунковий період для обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме з 01 числа розрахункового місяця по останній день розрахункового місяця.
100% попередня оплата здійснюється не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію.
Остаточний розрахунок має здійснюватися не пізніше 5 (п`яти) робочих днів після закінчення розрахункового періоду на підставі самостійно отриманого споживачем у постачальника рахунка.
Обсяги попередньої оплати визначаються шляхом множення замовленого обсягу постачання електричної енергії на ціну універсальної послуги у відповідному розрахунковому періоді та підлягають оплаті незалежно від отримання рахунку постачальника.
Датою оплати є дата надходження коштів на спецрахунок постачальника.
Відповідно до пункту 13.1 договору цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, якає додатком 1 до цього договору.
У додатку 3 до договору постачання викладена комерційна пропозиція Універсальна про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» юридичним особам та фізичним особам підприємцям на період з 01.01.2022 по 31.12.2022.
В порушення умов договору в частині оплати вартості електричної енергії та п. 4.12 ПРРЕЕ у боржника виник борг за спожиту електричну енергію, обсяг якої підтверджується повідомленням ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 15.07.24 № 007- 66/3012.
Додатком №1 до якого є Інформація щодо споживання електричної енергії ТОВ "Інтертелеком" та складає 4.480 кВт*год за лютий 2022, у зв`язку з чим у останнього утворилася заборгованість у розмірі 26.755,70 грн.
Відповідачу також було направлено вимогу №144/73 від 27.06.2024 на його електронну адресу зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських (intercom_v@ukr.net), з додатками, а саме: акт звірки взаємних розрахунків за постачання електричної енергії за договором за лютий 2022, акти прийняття передавання товарної продукції за лютий 2022, рахунок на оплату за спожиту електричної енергії за лютий 2022.
Відповідач у відзиві зазначив, що за лютий 2022 відповідач спожив обсяг електричної енергії у розмірі 4.480 кВт*год, на підставі чого позивачем був виставлений рахунок на оплату №4вр/02-П вiд 28.02.22 на суму 26.755,70 грн, який було отримано відповідачем 14 березня 2022 року в електронній формі на адресу електронної пошти відповідача.
Відповідачем було частково сплачено заборгованість, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями на загальну суму 11.000,00 грн. Тобто, залишок основного боргу за спожиту електроенергію періоду лютий 2022 року станом на дату пред`явлення позову складає 15.755,70 грн.
Відповідач у встановлений договором строк своїх зобов`язань з оплати вартості поставленої йому позивачем електричної енергії на суму 26.755,70 грн не виконав, що й стало причиною виникнення спору.
3. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Предметом позову позивач визначив 26.755,70 грн заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу від 01.01.2019 №4вр.
Згідно з нормами ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. ст. 625, 628, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України, ч. 1 ст. 173 ГК України).
Згідно з ч. 4 ст. 179 ГК України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Відповідно до ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до частини першої статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина перша статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання електричної енергії споживачам здійснюється на підставі договору постачання електричної енергії споживачу, що укладається між електропостачальником та споживачем.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії», універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії. Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ).
У п. 1.2.1 ПРРЕЕ встановлено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно з пп.1.2.15. п.1.2. ПРРЕЕ укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
За умовами п. 3.1.1 ПРРЕЕ, постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії». Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника «останньої надії» визначаються у встановленому законодавством порядку.
Пунктами 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9 ПРРЕЕ визначено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції. Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Відповідно до п. 8 Постанови від 14.03.2018 № 312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (в редакції станом на 01.01.2019) «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Текст публічного Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг було розміщено на офіційному сайті ТОВ «Запоріжжяелектропостачання».
Частиною 1 статті 634 ЦК України закріплено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших, стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Поставка відповідачу у лютому 2022 року електричної енергії на суму 26.755,70 грн підтверджується належними й допустимими доказами.
Згідно з пунктом 4 "Спосіб та термін оплати" Додатку 3 до договору розрахунковий період для обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме з 01 числа розрахункового місяця по останній день розрахункового місяця.100% попередня оплата здійснюється не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію. Остаточний розрахунок має здійснюватися не пізніше 5 (п`яти) робочих днів після закінчення розрахункового періоду на підставі самостійно отриманого споживачем у постачальника рахунка. Обсяги попередньої оплати визначаються шляхом множення замовленого обсягу постачання електричної енергії на ціну універсальної послуги у відповідному розрахунковому періоді та підлягають оплаті незалежно від отримання рахунку постачальника.
При цьому, відповідно до п. 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 із змінами та доповненнями, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.
Згідно з п. 4.12 ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку (п. 4.13 ПРРЕЕ).
З матеріалів справи вбачається, що обсяг спожитої електричної енергії підтверджується повідомленням ПАТ Запоріжжяобленерго від 15.07.24 №007-66/3012, додатком №1 до якого є Інформація щодо споживання електричної енергії ТОВ "Інтерком" та складає 4480 кВт*год за лютий 2022, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 26.755,70 грн.
Також в матеріалах справи містяться копія акта прийняття-передавання товарної продукції за договором та рахунок на оплату спожитої електричної енергії за лютий 2022 року на загальну суму 26.755,70 грн із зазначенням кінцевого строку їх оплати 16.02.2022.
Однак, як зазначив позивач, відповідач зобов`язання з оплати отриманої електричної енергії не виконав.
З метою досудового врегулювання спору 03.07.2024 позивачем було направлено вимогу №144/73 від 27.06.2024 на електронну адресу відповідача зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських (intercom_v@ukr.net), про необхідність погашення заборгованості, що виникла за період: лютого 2022 року, протягом семи днів від дня отримання цієї вимоги, за наведеними в ній реквізитами, також до вимоги були додані додатки, а саме: акт звірки взаємних розрахунків за постачання електричної енергії за договором за лютий 2022, акти прийняття передавання товарної продукції за лютий 2022, рахунок на оплату за спожиту електричної енергії за лютий 2022.
Відповідач у відзиві підтвердив факт споживання за лютий 2022 обсяг електричної енергії у розмірі 4.480 кВт*год.
Також зазначив про те, що рахунок на оплату №4вр/02-П вiд 28.02.22 на суму 26.755,70 грн, було отримано відповідачем 14 березня 2022 року в електронній формі на адресу його електронної пошти.
У квітні 2022 року відповідачем було частково сплачено заборгованість, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями на загальну суму 11.000,00 грн.
Позивач у додаткових поясненнях підтвердив часткову оплату відповідачем заборгованості за спожиту електричну енергію у лютому 2022 в розмірі 11.000,00 грн, що підтверджується платіжними документами, наданими відповідачем до суду. А тому, враховуючи наведене, станом на 07.11.2024 заборгованість відповідача перед позивачем, як зазначає останній, становить 15.755,70 грн.
Як встановлено судом вище, часткове погашення спірної заборгованості відбулося до подачі позову, а саме у квітні 2022 року на загальну суму 11.000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями №234 від 13.04.2022 на суму 3.000,00 грн; №239 від 15.04.2022 на суму 2.000,00 грн; №248 від 18.04.2022 на суму 2.000,00 грн; №256 від 22.04.2022 на суму 2.000,00 грн; №169 від 25.04.2022 на суму 2.000,00 грн.
Позовну заяву позивачем було подано через систему «Електронний суд» 08.10.2024.
З цього приводу суд відзначає таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України можливе також у разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина зумовлює відмову в позові, а не закриття провадження у справі.
Подібні висновки були викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 13/51-04, а також у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.07.2018 у справі № 910/23359/15, від 18.06.2019 у справі № 914/891/16, від 18.07.2019 у справі № 916/3147/16, від 26.11.2019 у справі № 920/240/18, від 18.07.2023 у справі № 906/1357/20, від 16.08.2023 у справі № 910/5571/22.
Доказів оплати відповідачем спожитої електричної енергії у розмірі 15.755,70 відповідач суду не надав.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Згідно з ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст. 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 ст. 193 ГК України).
З урахуванням наведеного суд вважає, що відсутність предмета спору на момент звернення з позовом до суду свідчить про відсутність порушеного права позивача, а тому є підставою для відмови в частині позовних вимог на суму 11.000,00 грн, а позовні вимоги про стягнення основного боргу в сумі 15.755,70 грн є законними й обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір в частині задоволених позовних вимог покладаються на відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки суд відмовив в частині позовних вимог про стягнення 11.000,00 грн основної заборгованості, то судовий збір в цій частині покладається на позивача у розмірі 995,85 грн.
Керуючись ст.ст. 73 - 79, 86, 129, 233, 238, 240, 241, 252 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерком" (51700, Дніпропетровська область, місто Вільногірськ, ВУЛИЦЯ ЦЕНТРАЛЬНА, будинок 65, квартира 83; ідентифікаційний код 31825192) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжжяелектропостачання" (69063, Запорізька область, місто Запоріжжя, вул. Олександрівська, будинок 35; ідентифікаційний код 42093239) 15.755,70 грн (п`ятнадцять тисяч сімсот п`ятдесят п`ять грн 70 к.) заборгованості за постачання електричної енергії, 1.426,55 грн (одну тисячу чотириста двадцять шість грн 55 к.) судового збору.
В задоволенні позовних вимог в частині стягнення 11.000,00 грн основної заборгованості відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.А. Дупляк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123392970 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні