Рішення
від 20.11.2024 по справі 926/2113/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/2113/24

За позовом Селянського (Фермерського) господарства Урожай Кадіб урочище, сільрада Кадубецька, Чернівецької області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Карфума м. Чернівці

про стягнення 455000,00 грн.

Суддя Бутирський А.А.

при секретарі Вівчарюк І.Б.

Представники сторін:

від позивача не з`явився

від відповідача не з`явився

СУТЬ СПОРУ: ТОВ Селянське (Фермерське) господарство Урожай Кадіб урочище, сільрада Кадубецька, Чернівецької області звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Карфума м. Чернівці про стягнення 455000,00 грн. заборгованості, що виникла у результаті неналежного виконання відповідачем умов Договору № 02/01 від 02.01.2024 р.

Ухвалою від 22.08.2024 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 18.09.2024 р.

Ухвалою від 18.09.20204 р. розгляд справи відкладено на 07.10.2024 р.

Ухвалою від 07.10.2024 р. закрито підготовче провадження у справі, її розгляд призначено на 30.10.2024 р.

Ухвалою від 30.10.2024 р. розгляд справи відкладено на 20.11.2024 р.

Позивач у судове засідання не з`явився, проте у поданому клопотанні просив розглядати справу за його відсутності.

Відповідач не використав наданого законом права на участь у судовому засіданні, відзив на позов не представив, хоча і був повідомлений про час і місце слухання справи належним чином. При цьому неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

Розглянувши подані документи, з`ясувавши обставини справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд

ВСТАНОВИВ:

02.01.2024 р. між сторонами було укладено договір поставки № 02/01, предметом якого є правовідносини сторін з поставки нафтопродуктів, що підлягають поставці за цим договором, визначаються у специфікаціях та/або видаткових накладних. Строки та порядок поставки продукції вищевказаного договору визначено, що поставка товару за цим договором здійснюється на умовах та у строки, погоджені покупцем.

Розрахунок за товар покупець здійснює після отримання рахунку протягом 3-х робочих днів. Датою здійснення оплати вважається дата зарахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника.

На виконання умов договору, отримавши від ТОВ "Карфума" рахунок на оплату за №17 від 19 березня 2024 року за товар (Дизельне паливо ДП-3-Євро 5-ВО у кількості 10000 літрів ціна з ПДВ-45.50 грн., позивач оплатив вартість товару в розмірі 455000,00 грн. у тому числі ПДВ 75833,33 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №971 від 19 березня 2024 р.

Проте відповідач не виконав свої зобов`язання за договором поставки та не поставив товар, з зв`язку з чим, позивач направив відповідачу претензію вих. № 1 від 13.05.2024 року з вимогою поставити товар, що не був поставлений, або повернути кошти, які були сплачені.

Однак, відповідач на претензію не відповів, не поставив оплачений товар та не перерахував кошти, які були сплачені за товар.

За таких обставин справи позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами ст. 181 Господарського кодексу України допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Згідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності до ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Таким чином, між сторонами виникли зобов`язальні правовідносини у результаті фактичних дій сторін, направлених на встановлення цих правовідносин.

Відповідно до п. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною 2 ст. 712 Цивільного кодексу України визначено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не виникає з характеру відносин сторін.

Згідно з ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач повністю оплатив товар, натомість відповідач не поставив його, а відтак з нього слід стягнути 455000,00 грн. заборгованості.

Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Карфума" (код ЄДРПОУ 44820607, 58003, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Герцена Олександра, буд. 2А, офіс 8) на користь Селянського (Фермерського) господарства Урожай Кадіб урочище, сільрада Кадубецька, Чернівецької області 455000,00 грн. заборгованості та 6825,00 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 25.11.2024 р.

Суддя А.А. Бутирський

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123394023
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —926/2113/24

Рішення від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

Ухвала від 30.10.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

Ухвала від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

Ухвала від 22.08.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

Ухвала від 19.08.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні