Єдиний унікальнийномер 142/210/24
Номер провадження 2/142/193/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29 листопада 2024 року смт. Піщанка
Піщанський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Гринишиної А.А.,
за участю секретаря судового засідання Курасевич В.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт. Піщанка Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 до Студенянської сільської ради Вінницької області, яка розташована в с. Студена, вул. Соборна, 42, про визнання права власності на спадкове майно, та додані до неї матеріали, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Чудак В`ячеслав Дмитрович звернувся до Піщанського районного суду Вінницької області з позовом до Студенянської сільської ради Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, в якій представник позивач просить суд, " якщо суд прийде до висновку, що ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини, то прошу визнати що він пропустив даний строк з поважних причин з тих підстав, що 22 лютого 2022 року почалася військова агресія російською федерації проти України і станом на 24 жовтня 2022 року, тобто на день смерті матері ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , було припинене будь-яке сполучення між Україною та ПМР, а також перетин кордону та перехід громадян ПМР в Україну, що і не дало йому можливості вчасно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини". Позивач також просить визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , яка проживала разом з ним за адресою: АДРЕСА_2 з 20 січня 2004 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно: земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с. Грабарівка, Тульчинського району, Вінницької області площею 1,3203 га кадастровий номер 0523281100:03:001:0023.
08 квітня 2024 року у справі відкрито провадження, ухвалено проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 01 травня 2024 року на 13 годину 00 хвилин.
В підготовче засідання 01 травня 2024 року сторони не з`явились, однак від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника Студенянської сільської ради та за наявними у суду матеріалами. Розгляд справи призначено на 15 травня 2024 року на 13 годину 00 хвилин, виклик сторін повторено.
В судовому засіданні 15 травня 2024 року представник позивача адвокат Чудак В.Д. заявив клопотання про оголошення в судовому засіданні перерви для надання йому можливості в рамках підготовчого провадження уточнити позовні вимоги та подати про це відповідну письмову заяву. Від представника відповідача у справі наявна заява про розгляд справи без участі представника Студенянської сільської ради та за наявними у суду матеріалами. Клопотання представника позивача про оголошення перерви в судовому засіданні для уточнення позовних вимог, розгляд справи призначено на 11 червня 2024 року на 15 годину 00 хвилин, виклик сторін повторено.
15 травня 2024 року представник позивача адвокат Чудак В.Д. через систему "Електронний суд" надав суду заяву про уточнення позовних вимог , в якій зазначив, що в провадженні Піщанського районного суду знаходиться цивільна справа №142/210/24 за його позовом в інтересах ОСОБА_1 до Студенянської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно. В поданій позовній заяві він просив суд «Якщо суд прийде до висновку, що ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини, то прошу визнати що він пропустив даний строк з поважних причин з тих підстав, що 22 лютого 2022 року почалася військова агресія російською федерації проти України і станом на 24 жовтня 2022 року, тобто на день смерті матері ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , було припинене будь- яке сполучення між Україною та ПМР, а також перетин кордону та перехід громадян ПМР в Україну, що і не дало йому можливості вчасно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , яка проживала разом з ним за адресою: АДРЕСА_2 з 20 січня 2004 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно - земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с. Грабарівка, Тульчинського району, Вінницької області площею 1,3203 га кадастровий номер 0523281100:03:001:0023».
Ухвалою суду від 11 червня 2024 року прийнято відмову представника позивача адвоката Чудака В`ячеслава Дмитровича від частини позовних вимог щодо визнання поважними причин пропуску строку для прийняття спадщини з поважних причин з тих підстав, що 22 лютого 2022 року почалася військова агресія російською федерації проти України і станом на 24 жовтня 2022 року, тобто на день смерті матері ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , було припинене будь-яке сполучення між Україною та ПМР, а також перетин кордону та перехід громадян ПМР в Україну, що і не дало йому можливості вчасно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини".
Ухвалою суду від 01 липня 2024 року закрито підготовче провадження в цивільній справі, справу призначено до розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Чудак В.Д. в судове засідання не з`явилась, проте від представника позивача адвоката Чудака В.Д. на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі та без участі позивача, та про підтримання вимог, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача Студенянської сільської ради в судове засідання не з`явився, проте на адресу суду від нього надійшла в підготовчому засіданні заява про розгляд справи без участі представника відповідача та розгляд справи за наявними у суду матеріалами, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений через електронний кабінет системи Електронний суд.
Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, не здійснювалося
Згідно ч. 1 ст. 64 ЦПК України, представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.
Суд, дослідивши матеріали даної цивільної справи, вивчивши правові норми, що регулюють дані правовідносини, приходить до переконання, що позовну заяву слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бендери померла мати позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка проживала разом з ним за адресою: АДРЕСА_2 з 20 січня 2004 року до дня смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть та відповідною довідкою ( а.с. 10, 12).
Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина, яка складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с. Грабарівка, Тульчинського району, Вінницької області площею 1,3203 га, кадастровий номер 0523281100:03:001:0023, що доводитья Інформаці\ю з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майноЮ Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта на а.с. 16).
ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті своєї матері - ОСОБА_2 .
Заповіту ОСОБА_2 на випадок своєї смерті не зробила.
ОСОБА_1 не зміг своєчасно звернутися в нотаріальну контору після смерті матері із заявою про прийняття спадщини, а тому йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно та пропуском строку для прийняття спадщини - постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 06 листопада 2023 року на а.с.13.
У зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючих документів у ОСОБА_1 , відсутні інші можливості отримати у власність спадщину, яка залишилася після смерті його матері - ОСОБА_2 та оформити відповідні документи.
Відсутність оригіналів правовстановлюючого документа не дає йому, як спадкоємцю, можливості розпорядитися спадковим майном на власний розсуд, оскільки у відповідності до п. 4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Мін`юсту України 22.02.2012 року № 296/5: "Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна"
Оскільки спадкові права на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 ні на кого не оформлені, дане майно в порядку, встановленому ЦК України, може відійти у власність Студенянської сільської ради як відумерла спадщина, що є , окрім оформлення права власності на спадкове майно, додатковою підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
В п. 3.1. Листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16
травня 2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" вказано, що "Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1268 ЦПК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 1 ст. 1269 ЦПК передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини».
Тобто, згідно ст.ст. 1268, 1269 ЦПК України, ОСОБА_1 є таким, що прийняв спадщину, оскільки постійно проживав разом зі своєю мамою - ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, і протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1258 ЦПК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Згідно ст. 1261 ЦПК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки».
Спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку в спадковому майні, відповідно до ст. 1241 ЦК України, не має.
Відповідно до Постанови Пленум Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Також у вказаній постанові зазначено, що за відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
А тому, здійснити своє право на спадкування вищезазначеного майна позивач може лише в судовому порядку.
Зазначене підтверджується, окрім наведених доказів, свідоцтвом про народження ОСОБА_1 ( а.с.7), паспортом ОСОБА_2 ( а.с.8), Інформаційними довідками зі спадкового реєстру ( а.с.14,15).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом ( ст. 1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті ( ст. 1218 ЦК України).
Як передбачено статтею 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за наявності законних на те підстав, оскільки це не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 141, 200, 206, 247, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Студенянської сільської ради Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно внаслідок спадкування- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,в порядкуспадкування зазаконом право власностіна спадковемайно,яке залишилосяпісля смертіматері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: на земельну ділянку загальною площею 1,3203 гектара для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с.Грабарівка Тульчинського району Вінницької області, кадастровий номер 0523281100:03:001:0023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Піщанський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його підписання до Вінницького апеляційного суду.
Сторони по справі:
позивач: ОСОБА_1 , який зареєстрованийв АДРЕСА_1 , реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_1 ;
представник позивача: адвокат Чудак В`ячеслав Дмитрович, повноваження якого підтверджуються ордером серії АВ № 1099313;
відповідач: Студенянська сільська рада Вінницької області, яка розташована в с. Студена, вул. Соборна, 42я, ЄДРПОУ 04327554.
Суддя:
Суд | Піщанський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123396178 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Піщанський районний суд Вінницької області
Гринишина А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні