Рішення
від 28.11.2024 по справі 594/1483/24
БОРЩІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 594/1483/24

Провадження №2-о/594/65/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року

Борщівський районний суд Тернопільської області

у складі: головуючого Чир П.В.

з участі секретаря Козій Я.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Борщеві цивільну справу за заявою Скала-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, заінтересована особа - Борщівська державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

Скала-Подільська селищна рада Чортківського району Тернопільської області звернулася в суд із заявою, в якій просить визнати відумерлою спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Скала-Подільська Чортківського району Тернопільської області та яка складається з квартири АДРЕСА_1 та передати дану квартиру у власність Скала-Подільської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області, в особі Скала-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ЄДРПОУ 04396383. Посилається на те, що після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина, до складу, якої входить зазначена квартира. Заповітів ОСОБА_1 не складала. Станом на час смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_2 одна. З часу відкриття спадщини минуло понад 5 років і спадщина не прийнята, а тому наявні підстави для визнання спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_1 , відумерлою та передачу її у власність Скала-Подільської селищної територіальної громади.

Представник заявника ОСОБА_2 в зал судового засідання не прибула, у поданій заяві просить справу слухати у її відсутності, вимоги задовольнити.

Представник заінтересованої особи Борщівської державної нотаріальної контори в зал судового засідання не прибула, подала до суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності, прийняти рішення на власний розсуд.

Суд, дослідивши письмові докази, надані в повному обсязі, встановив наступні обставини.

Згідно свідоцтва про право власності на житло від 14.12.1999 року, квартира за адресою АДРЕСА_2 належала на праві приватної власності ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт.Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області помер ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 від 08.04.2016).

ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт.Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області померла ОСОБА_1 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 від 27.03.2019).

ОСОБА_3 та ОСОБА_1 перебували у зареєстрованому шлюбі, який був укладений між ними 09 липня 1961 року, актовий запис 299, зареєстрований Відділом держаної реєстрації актів цивільного стану по місту Кам`янець-Подільському Кам`янець-Подільського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, що стверджується Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00047899697 від 09.11.2024.

Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Скала-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 730 від 06.09.2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , до дня смерті постійно проживав і був зареєстрований в АДРЕСА_2 , на праві приватної власності належала частина квартири по АДРЕСА_2 . На день смерті з ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Померлий заповіту не складав. Малолітніх, неповнолітніх, недієздатних, обмежено дієздатних спадкоємців в ОСОБА_3 немає. У спадкодавця була непрацездатна дружина пенсійного віку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Скала-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 731 від 06.09.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті постійно проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_2 . Їй належала квартира по АДРЕСА_2 . На день смерті з ОСОБА_1 проживала та була зареєстрована сама. Померла заповіту не складала. Малолітніх, неповнолітніх, недієздатних, обмежено дієздатних спадкоємців та чоловіка в неї не має.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 заповіту не складав, спадкова справа після його смерті не відкривались, що стверджується Інформаційно довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові справи) №79137282 та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №79137291.

Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла його дружина ОСОБА_1 так як проживала з спадкодавцем на час смерті, однак не оформила своїх спадкових прав у встановленому законом прядку - померла.

ОСОБА_1 заповіту не складала, спадкова справа після її смерті не відкривались, що стверджується Інформаційними довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові справи) №79137259 та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №79137274.

Статтею 4 ЦПК Українивстановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ч.1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

Статтею 15 ЦК Українивстановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

До способів захисту цивільних прав та інтересів згідно п. 1 ч. 2ст. 16 ЦК Українивідноситься, зокрема, визнання права.

Відповідно дост. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно дост. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ізстаттею 1277 ЦК Україниу разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна.

Згідно з положеннямист. 334 ЦПК України, заява про визнання спадщини відумерлою, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Відповідно дост. 338 ЦПК Українисуд,встановивши,що спадкоємціза заповітомі зазаконом відсутніабо спадкоємціусунені відправа наспадкування,або спадкоємціне прийнялиспадщину чивідмовилися відїї прийняття,ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Згідно ч. 1ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначеніКонституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 1ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до положеньст. 263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, оскільки суд встановив відсутність спадкоємців після смерті ОСОБА_1 , а також ураховуючи право органу місцевого самоврядування звернутися із заявою про визнання спадщини відумерлою після спливу одного року з часу відкриття спадщини, то дійшов обґрунтованого висновку про те, що вимоги заявника про визнання спадщини відумерлою, що складається з нерухомого майна, а саме: квартири АДРЕСА_1 , є законними та обґрунтованими, у зв`язку із чим заява підлягає задоволенню.

Такі висновки суду узгоджується із позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 20 січня 2021 року у справі № 644/3546/2/17

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 7 -80, 258-259, 268, 273, 293, 315, 319, 352,354-355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Визнати спадщину, а саме: квартиру АДРЕСА_1 , яка залишилась після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт.Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області - відумерлою та передати її у власність Скала-Подільській територіальній громаді Чортківського району Тернопільської області в особі Скала-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник:Скала-Подільська селищна рада Чортківського району Тернопільської області, смт. Скала-Подільська, вул. І. Франка, 2-Е, Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396383.

Заінтересована особа:Борщівськадержавна нотаріальнаконтора Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиціїУкраїни,м.Борщів вул.Шевченка,20-а,каб.305,Чортківського районуТернопільської області код ЄДРПОУ 02900469.

Головуючий Чир П.В.

СудБорщівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123398742
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —594/1483/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні