Справа №601/2972/24
Провадження № 2/601/820/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2024 року Кременецький районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Клим Т.П.,
за участю секретаря судового засідання Коляди О.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Кременець цивільну справу № 601/2972/24 за позовом ОСОБА_1 до Кременецької об`єднаної територіальної громади про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Кременецької об`єднаної територіальної громади про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за заповітом.
В обґрунтуваннясвоїх позовнихвимог зазначає,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .Після їїсмерті відкриласяспадщина наспадкове майно,а саме:на земельнуділянку площею1,37га кадастровий№6123480700:01:002:0449та земельнуділянку площею0,51га кадастровий№6123480700:01:001:0456.Вказані земельніділянки знаходятьсяна територіїБілокриницької сільської радиКременецького районуТернопільської області. 22 березня 2021 року ОСОБА_2 складено заповіт, за яким вищевказані земельні ділянки заповіла ОСОБА_1
23 серпня 2024 року позивачка звернулася із заявою до нотаріуса Кременецької державної нотаріальної контори по питанню видачі їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак, від нотаріуса 23 серпня 2024 року одержала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії та рекомендовано звернутись із позовом до суду. Державним нотаріусом у постанові зазначено, що оскільки постійне місце проживання спадкодавця зі спадкоємцем не підтверджено відповідними документами і у шестимісячний строк спадкоємець не подала заяву про прийняття спадщини, тому вона вважається такою, що не прийняла спадщину. Однак на момент смерті позивачка проживала разом з спадкодавцем та вела із нею спільне господарство.
Ухвалою судді від 03 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
29 жовтня 2024 року представником позивачки подано заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 11 листопада 2024 року вищевказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачці строк для усунення недоліків, вказаних в ухвалі.
15 листопада 2024 року представником позивачки подано заяву про усунення недоліків.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Деревінський І.М. не з`явились, надіслали заяву в якій позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просять задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
В судове засідання представник відповідача не з`явився, однак на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує щодо задоволення позовних вимог
Розглянувши матеріали справи судом встановлено.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть за № 00046655948 від 23 серпня 2024 року.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №392383, земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,37 га, кадастровий номер 6123480700:01:002:0449, розташована на території Білокриницької сільської ради Кременецького району Тернопільської області належить ОСОБА_2 .
Із державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №456356 слідує, що земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,51 га, кадастровий номер 6123480700:01:001:0446, розташована на території Білокриницької сільської ради Кременецького району Тернопільської області належить ОСОБА_2 .
Заповітом від 22 березня 2021 року ОСОБА_2 заповіла належній їй земельні ділянки: площею 1,37 га, кадастровий номер 6123480700:01:002:0449 та площею 0,51 га, кадастровий номер 6123480700:01:001:0446, що розташовані на території Білокриницької сільської ради Кременецького району Тернопільської області ОСОБА_1 . Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Кременецького районного нотаріального округу Фаїз Н.П. 22.03.2021.
ОСОБА_1 звернулась до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно акту обстеження житлово-побутових умов проживання ОСОБА_1 від 11.09.2024, встановлено, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 . Разом із нею за даною адресою проживала та вела спільне господарство з 2022 року ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Постановою державного нотаріуса Кременецької державної нотаріальної контори Остапчука В.П. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 23.08.2024 відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Щодо встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно із пунктом 5 частини другої статті293, частиною шостою статті294 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення, а якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, такий вирішується в порядку позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України,у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення,зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини позивачці необхідно для підтвердження факту прийняття спадщини, що дасть їй можливість здійснити право на спадкування майна за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 10.01.2019 у справі №484/747/17 зазначив, що відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зістаттею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені ч. 3ст. 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
Враховуючи, що згідност. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, суд приходить до висновку про доведеність позивачкою факту постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Щодо визнання права власності на майно в порядку спадкування.
З роз`яснень, наданихПостановою Пленуму Верхового суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»вбачається, що особа яка не має змоги реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку набуває право на звернення до суду у порядку позовного провадження із вимогами щодо визнання права на спадщину.
Відповідно до ст.ст. 1216-1219 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно дост. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно достатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Судом встановлено, що позивачка є спадкоємцем за заповітом, інші спадкоємці, які б прийняли у встановленому порядку спадщину, відсутні.
Відповідно дост. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
З приписів ч.1ст. 5 ЦПК Українивбачається, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Пунктом 1 ч. 2ст. 16 ЦК Українивизначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
При цьому, відповідно дост. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року №1952-IVрішення суду, що набрало законної сили є однією з підстав для реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна.
Таким чином, враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку,що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. ст. ст.10,12,13,81,82,259,263,265,293,315,352,354 ЦПК України, ст.16,3921223,1261,1268,1273 ЦК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_2 яка помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: с. Білокриниця Кременецького району Тернопільської області.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме:
- земельну ділянку площею 1,37 га, кадастровий номер 6123480700:01:002:0449, що розташована на території Білокриницької сільської ради Кременецького району Тернопільської області, на яку видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №392383;
- земельну ділянку площею 10,51 га, кадастровий номер 6123480700:01:001:0446, що розташована на території Білокриницької сільської ради Кременецького району Тернопільської області, на яку видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №456356.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернень апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга погана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач:Кременецька об`єднана територіальна громада, місцезнаходження: вул. Шевченка, 67 м. Кременець Тернопільської області. Код ЄДРПОУ 04058338.
Головуючий:
Суд | Кременецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123398813 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Кременецький районний суд Тернопільської області
Клим Т. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні