Рішення
від 29.11.2024 по справі 607/25584/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29.11.2024Справа №607/25584/24

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі :

головуючого Братасюка В.М.

присяжних Карпа О.В.

Веселович Т.Я.

за участі секретаря Тинкалюк Є.І.

прокурора Житовецької О.А.

представника психіатричного закладу, лікаря-психіатра ОСОБА_1

особи, яка підлягає примусовій госпіталізації ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за заявою лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради про госпіталізацію ОСОБА_2 до психіатричного закладу у примусовому порядку, -

В С Т А Н О В И В:

Лікар-психіатр Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради звернувся в суд із заявою про госпіталізацію гр. ОСОБА_2 в КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради, у примусовому порядку.

В судовому засіданні представник комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради заяву підтримав і пояснив, що гр. ОСОБА_2 страждає на тяжкий психічний розлад, що обумовлює його небезпеку для оточуючих, не надає усвідомлену згоду на госпіталізацію в психіатричний стаціонар. Також зазначив, що примусова госпіталізація зумовлена тим, що внаслідок тяжкого психічного захворювання ОСОБА_2 у випадку ненадання йому такої допомоги в примусовому порядку, може заподіяти істотну шкоду своєму здоров`ю та становить небезпеку для оточуючих, внаслідок погіршення психічного стану.

Прокурор заявупро госпіталізаціюгр ОСОБА_2 у примусовому порядку в КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради, без його згоди, підтримав.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, Суд встановив наступне.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,житель АДРЕСА_1 ,поступив настаціонарне лікування психіатричного відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради Діагноз: Манія без психотропних симптомів, обтяжена вживанням алкоголю та схильністю до кверулянства.

Як вбачається із висновку комісії лікарів-психіатрів Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради, ОСОБА_2 змінився у психічному стані та поведінці з 16 річного віку; в листопаді 2021 року був забраний з залізничного вокзалу Тернополя, де поводив себе неадекватно, чіплявся до перехожих, кричав, лаявся, був агресивно налаштований до навколишніх, поліцією був доставлений на лікування в 1 психіатричне відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради.

В подальшому лікувався в умовах стаціонару КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради причинами поступлення були зміни в поведінці пацієнта, які проявляли себе в надмірній активності, збудливості, чіплявся до людей, був агресивний по відношенню до батьків, неадекватно себе поводив; ці психічні розлади мали прояв на фоні зловживання алкоголем.

З 05.11.2021 року по 15.11.2021 року перебував на стаціонарному лікуванні в КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради з діагнозом манія без психотичних симптомів.

З 03.10.2022 року по 12.11.2022 року перебував на стаціонарному лікуванні в КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради з діагнозом манія без психотичних симптомів.

З 06.06.2023 року по 30.06.2023 року стаціонарно лікувався в КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради у примусовому порядку.

Перебуває на спец обліку пацієнтів як суспільно небезпечний пацієнт.

Остання госпіталізація в умовах стаціонару з 09.07.2023 року по 14.07.2023 року .

Поступлення, що розглядається, обумовлене погіршенням психічного стану впродовж останніх тижнів пацієнт здійснював неодноразові виклики на лінію 102, під час яких повідомляв про закладання вибухових пристроїв в тих чи інших державних установах.

27.11.2024 року на фоні алкогольного сп`яніння ОСОБА_2 здійснив неодноразові виклики на лінію 102 під час яких повідомляв, що поставив вибухово небезпечні предмети в державних установах.

Психічний стан пацієнта: в свідомості, неспокійний, рухливий, постійно намагається залишити межі наглядової палати; кричить, свариться, вимагає відпустити його додому.. мислення прискорене за темпом, швидко переходь в розмові з однієї теми на іншу, маячінь, галюцинацій не продукує. Пацієнт емоційно напружений, озлоблений, не втримується на одному місці, постійно ходить, жестикулює. Коригується із складністю, тимчасово. Пам`ять не порушена, критика власного стану хвороблива.

Комісія лікарів-психіатрів вважає за необхідне стаціонарне обстеження та лікування пацієнта ОСОБА_2 в умовах КНП «ТОКПНЛ» ТОР у зв`язку із тим, що внаслідок тяжкого психічного захворювання ОСОБА_2 , у випадку ненадання йому такої допомоги в примусовому порядку, становить небезпеку для оточуючих.

Відповідно до вимог ст.14Закону України«Про психіатричнудопомогу»,підставами длягоспіталізації особидо закладуз наданняпсихіатричної допомогив примусовомупорядку безїї усвідомленоїписьмової згодиабо безписьмової згодиїї законногопредставника,якщо їїобстеження аболікування можливілише встаціонарних умовах,та привстановленні вособи тяжкогопсихічного розладу,внаслідок чоговона: 1)вчиняє чивиявляє реальнінаміри вчинитидії,що являютьсобою безпосереднюнебезпеку длянеї чиоточуючих,або 2) неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.

Відповідно до вимог ч.1,2 ст.342 ЦПК України, залежно від встановлених обставин суд ухвалює рішення про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні. Рішення про задоволення заяви лікаря-психіатра, представника психіатричного закладу є підставою для надання відповідної психіатричної допомоги у примусовому порядку.

Закон України«Про психіатричнудопомогу» виходить із презумпції психічного здоров`я особи і таких принципів надання психіатричної допомоги, як законності, гуманності, додержання прав людини і громадянина, добровільності, доступності та необхідності й достатності заходів лікування з мінімальними соціально-правовими обмеженнями.

Стаття 5 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод захищає одне з найголовніших прав людини-право на свободу, п."е" цієї статті дозволяє законне затримання психічно хворих як з метою їх ізоляції від суспільства, так і з метою покращення їх стану.

Так, у ст.5 Конвенції встановлено, які вимоги повинні бути дотримані, при затриманні особи, як душевнохворої, а саме: необхідно довести стан психічного розладу; розлад повинен бути таким і такої інтенсивності, щоб було виправданим поміщення особи до лікарні; знаходження в лікарні не може продовжуватися при припиненні такого розладу. Ці ж принципи повинні бути дотримані і при вирішенні питання про госпіталізацію особи в психіатричний заклад в примусовому порядку.

Аналізуючи в сукупності вищенаведені обставини, надані суду докази, а також пояснення сторін у справі, суд вважає, що слід госпіталізувати ОСОБА_2 , без його усвідомленої згоди на стаціонарне лікування до комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради. При цьому суд, задовольняючи заяву лікаря психіатра ураховує висновок комісії лікарів-психіатрів Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради про необхідність примусової госпіталізації ОСОБА_2 , пояснень представника лікувального закладу, та приходить до переконання, що у випадку ненадання ОСОБА_2 психіатричної допомоги у примусовому порядку, його здоров`ю бути заподіяна шкода внаслідок погіршення психічного стану, а також внаслідок тяжкого психічного захворювання виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою небезпеку для оточуючих.

На підставінаведеного,керуючись ст.ст. 4, 13, 82, 263, 265, 339-342 ЦПК України, ст.13-16 Закону України «Про психіатричну допомогу», суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради про госпіталізацію ОСОБА_3 до психіатричного закладу у примусовому порядку - задовольнити.

Госпіталізувати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,у примусовомупорядку вКомунальне некомерційнепідприємство «Тернопільськаобласна клінічнапсихоневрологічна лікарня»Тернопільської обласноїради длянадання відповідноїпсихіатричної допомоги в умовах стаціонарного лікування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення суду може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скаргипротягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Головуючий суддяВ. М. Братасюк

Присяжні

Карпа О.В.

Веселович Т.Я.

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123398906
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку

Судовий реєстр по справі —607/25584/24

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Братасюк В. М.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Братасюк В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні