Справа № 158/3392/24
Провадження № 2/0158/896/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2024 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Сіліч Ю.Л.,
за участю секретаря судового засідання Сороки І.Є.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Ківерці, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олицької селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Олицької селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його сестра ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, що складається із житлового будинку з надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказує, що він є спадкоємцем майна померлої за законом. При зверненні в нотаріальну контору для оформлення спадщини йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність у спадкодавця оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, а тому просить в судовому порядку визнати за ним право на майно, в порядку спадкування за законом після смерті сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 05.11.2024 року відкрито загальне позовне провадження у даній цивільний справі та призначено підготовче засідання.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явився. До суду подав заяву про підтримання позову та розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача Олицької селищної ради Луцького району Волинської області в судове засідання не з`явився. До суду подано заяву про визнання позову та розгляд справи у відсутності їх представника.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
У разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд (ч. 4 ст. 206 ЦПК України). Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, а тому суд приймає визнання позову у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 24.01.2024 року (а.с.4).
Відповідно до витягу № 290 від 19.07.2024 року з погосподарської книги № 10 за 2024 рік Дідичівського старостинського округу Олицької селищної ради, по особовому № НОМЕР_2 , житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , 1922 року побудови, належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).
Родинні відносини між позивачем у справі ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_2 підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 02.07.1959 року та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 11.08.1950 року (а.с.9, 10).
В силу ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно ч. 1, 2 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 1262 ЦК України визначеного, що у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Постановою № 760/02-31 від 24.07.2024 року державний нотаріус Ківерцівської державної нотаріальної контори Єрмолай Л.В. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність у спадкодавця оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно (а.с.14).
Як вбачається з копії спадкової справи № 120/2024, заведеної після смерті ОСОБА_2 , 07.03.2024 року та 24.07.2024 року із заявами про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом звернувся ОСОБА_1 . Інших спадкоємців не встановлено.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зі ст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи, що право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації і виникає з моменту державної реєстрації, відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на нерухоме майно у померлого спадкодавця унеможливлює спадкоємцеві - позивачу отримати свідоцтво про право на спадщину, суд дійшов висновку про задоволення позову у відповідності до заявлених вимог.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 200, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 182, 328, 392, 1217, 1222, 1223, 1258, 1262, 1268, 1269 ЦК України, суд
У Х В А Л И В
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України, суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_5 .
Відповідач Олицька селищна рада Луцького району Волинської області, адреса: вул. Замкова, 17, смт. Олика, Луцького району Волинської області, код ЄДРПОУ - 04333879.
Суддя Ківерцівського районного суду Ю.Л. Сіліч
Суд | Ківерцівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123401226 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ківерцівський районний суд Волинської області
Сіліч Ю. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні