Рішення
від 28.11.2024 по справі 281/584/24
ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. М. Грушевського, 2 а, селище Лугини, Коростенський район, Житомирська область, 11301,

тел. (04161)9-14-72, e-mail: inbox@lg.zt.court.gov.ua, web: http://lg.zt.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 02896124


Справа № 281/584/24

Провадження по справі 2/281/335/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року селище Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області

у складі:

головуючого - суддіСвинченко Г.Д.,

за участю:

секретарясудових засідань Островської І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лугинської селищної ради Коростенського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернуласядо суду з позовом до Лугинської селищної ради Коростенського району Житомирської області, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її рідний брат - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина за законом в порядку трансмісії після смерті їхніх батьків ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті батьків, оскільки був зареєстровани та проживав з ними на день смерті. Спадщина відкрилася на житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею 1.6084 га. на території Путиловицької сільської ради. Інші спадкоємці за заповітом відсутні. У встановлений законом шестимісячний строк ОСОБА_1 не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки вважала, що прийняла спадщину, так як доглядає за спадковим будинком, оброблює земельну ділянку, має оригінали правовстановлюючих документів на майно. Крім того 24.02.2022 почалось повномасштабне вторгнення рф на територію України, запровадження в Україні воєнного стану, тому позивач пропустила строк для оформлення спадщини.

З заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на майно померлого, позивач звернулася 18.01.2024 року до приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Кормінець М.М., але листом № 17/01-16 від 18.02.2024 отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини. При цьому їй було рекомендовано звернутися до суду з позовом про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Позивач в позові подала клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просить їх задовільнити.

Відповідач - Лугинська селищної ради Коростенського району Житомирської області в судове засідання явку свого представника не забезпечила, однак надіслала на адресу суду заяву про розгляд справи без участі їх представника та повідомила, що проти позову не заперечують.

За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних матеріалів та без фіксації технічними засобами , відповідно до вимог ст. ст. 191 ч.2, 247ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовпідлягаєзадоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Путиловичі, Лугинського району, Житомирської області помер батько позивача - ОСОБА_3 у віці 55 років, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 08.06.2006 року, виданого виконкомом Путиловицької сільської ради Лугинського району Житомирської області.

ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Путиловичі, Коростенського району, Житомирської області померла мати позивача - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у віці 69 років, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 12.02.2019 року, виданого Лугинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Путиловичі, Коростенського району, Житомирської області помер рідний брат позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у віці 37 років, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 12.07.2023 року, виданого Коростенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

ОСОБА_2 є рідним братом позивачки ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_4 від 11.04.1986 року та серії НОМЕР_5 від 11.05.1976 року, копіями витягу № 00043232945 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 23.01.2024 року, витягу № 00043232384 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 23.01.2024 року.

ОСОБА_4 належить земельна ділянка площею 1.6084 га, що розташована на території Путиловицької сільської ради, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №117198 від 24.09.2003 року.

ОСОБА_2 на день смерті батьків був зареєстрований та проживав разом з ними, що підтверджується копіями довідок від 18.01.2024 року № 30, № 31.

Житловий будинок та господарській будівлі за адресою: АДРЕСА_1 фактично належав ОСОБА_2 , згідно особового рахунку НОМЕР_6 , що підтверджується копією довідки № 33 від 18.01.2024 року.

Спадкодавець ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , до своєї смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований один, що підтверджується довідкою № 32 від 18.01.2024 року.

Відповідно до листа № 17/01-16 від 18.01.2024 року, позивач звернулася до приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Кормінець М.М. з приводу прийняття спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з тим, що заява подана після спливу шестимісячного строку. Спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Статтею 1261 Цивільного кодексу Українипередбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1статті 1269 ЦК Українивизначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Частина 1 ст.1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N7 «Про судову практику у справах про спадкування»особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

ОСОБА_1 не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки вважала, що прийняла спадщину, так як продовжувала користуватись спадковим майном. Також спадщина відкрилась у період коли в Україні було запроваджено військовий стан у зв`язку з повномасштабним вторгненням рф на територію України. Всі ці обставин не дали своєчасно подати документи, також нотаріуси тривалий час не приймали документи в зв`язку з військовим станом в Україні так як не працювали реєстри.

Строк для прийняття спадщини закінчився.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини із поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Судом встановлено,що спадковасправа післясмерті ОСОБА_2 не заводилась.

За наведених обставин суд вважає, що позивачем строк для прийняття спадщини був пропущений з поважних причин, а тому відповідно до ст.1272ЦК України їй необхідно визначити додатковий строк в два місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1218, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.200,247,263,268 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лугинської селищної ради Коростенського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовільнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП - НОМЕР_7 , додатковий строк тривалістю в два місяці, починаючи з дня набуття рішенням чинності, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті спадкодавйця за законом ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 обчислювати з дня набрання цим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя Г.Д. Свинченко

СудЛугинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123401778
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —281/584/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні