Справа № 761/43567/24
Провадження № 1-кс/761/28750/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду (в режимі відеоконференції поза межами приміщення Шевченківського районного суду міста Києва) клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 .
В обгрунтування поданого клопотання зазначив, що головним підрозділом детективів (на правах Департаменту) Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72022000320000032 від 25.11.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 199, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України, та за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 204 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у точно не встановлений час, але не пізніше травня 2023 року, у невстановлених осіб виник умисел, спрямований на незаконне збагачення шляхом виготовлення та збуту підакцизних товарів (спирту етилового) всупереч вимогам Податкового кодексу України (далі - ПК України) та Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Розуміючи, що вказана діяльність має бути ліцензована, перебуває під пильним контролем державних та правоохоронних органів, здійснення незаконного виготовлення, зберігання з метою збуту, транспортування з цією метою та збут незаконно виготовленого спирту етилового, тобто без дозвільних документів, буде явно помітним та одразу припинено, невстановлені особи у точно не встановлений час, але не пізніше травня 2023 року, з метою незаконного збагачення організували на території Дніпропетровської області (м. Новомосковськ) процес незаконного виготовлення спирту етилового, який передбачав водопідготовку за допомогою мазутного відділення та котельні, що забезпечувало подачу пари, приймання, очищення від сміттєвих домішок і подріблення сировини, розварювання та оцукрювання, роботи дріжджового відділення та бродильного відділення, охолодження оборотної води для підтримання сталої температури, дотримання технологічних режимів під час виготовлення бражки та дріжджів (гладильня), ректифікацію, підготовку збірника готового продукту, збірника барди (відходи виробництва), готуючи цей підакцизний товар для зберігання, транспортування та подальшого збуту.
Розуміючи, що незаконна діяльність з обігу підакцизної продукції приносить великий дохід, діючи зі злочинним умислом, невстановлені особи розробили детальний план злочинної діяльності, який передбачав підготовку обладнання для незаконного виготовлення, процес виготовлення спирту етилового, підшукання приміщення для його зберігання з метою збуту, а також його подальший збут на території Дніпропетровської та інших областей України.
Так, з метою приховування злочинної діяльності невстановлені особи за адресою: АДРЕСА_1 обладнали нежитлові приміщення, в одному з яких сконструювали обладнання, яке забезпечувало незаконне виготовлення спирту етилового.
Цей процес незаконного виготовлення спирту етилового полягав у підготовці сировини і матеріалів для оцукрювання, подрібненні, розварюванні та оцукрюванні сировинного складу, культивуванні дріжджів, зброджуванні отриманої маси, вилученні спирту з бражки з наступним очищенням.
Усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом та переслідуючи корисливий мотив, спрямований на незаконне виготовлення, збут, зберігання з метою збуту, транспортування з цією метою незаконно виготовленого спирту етилового, визначивши вчинення кримінальних правопорушень одним із джерел для одержання коштів і матеріальних благ для існування, посягаючи на встановлені чинним законодавством України суспільні відносини у сфері господарської діяльності, достовірно знаючи про встановлений законодавством порядок виробництва та обігу спирту етилового, порушуючи вимоги законодавства України про обіг підакцизних товарів, до яких відповідно до п. 215.1 ст. 215 ПК України належить спирт етиловий, зокрема ст.ст. 2, 10, 11, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», п. 7 ч. 1 ст. 7, ч. 9 ст. 9 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», маючи намір здійснювати діяльність, пов`язану з виготовленням та подальшою реалізацією населенню незаконно виготовленого спирту етилового, який не відповідає вимогам та стандартам, затвердженим і зареєстрованим у встановленому законодавством порядку, нормативним документам, що діють в Україні, без сплати акцизного податку всупереч п.п. 222.1.3 ст. 222, п.п. 226.1, 226.2, 226.6, 226.9 ст. 226, п. 228.9 ст. 228 ПК України невстановлені особи залучили до такої діяльності ОСОБА_7 , на якого, у свою чергу, поклали обов`язки керувати процесом безперервного незаконного виробництва спирту етилового, його подальшого зберігання та збуту.
ОСОБА_7 фактично забезпечував безперервний процес незаконного виготовлення спирту етилового, організовував діяльність щодо наявності сировини на виробництві, відвантаження виготовленого спирту до місця його зберігання, збут, керував діями інших учасників групи під час незаконного виробництва, зберігання та збуту незаконно виготовленого спирту етилового на території Дніпропетровської області.
Крім того, невстановлені особи, розуміючи, що самостійно здійснювати діяльність щодо незаконного виробництва та збуту незаконно виготовленого спирту етилового, його зберігання з метою збуту, транспортування з цією метою буде складно, оскільки вказаний процес є довготривалим, перебуває під пильною увагою контролюючих та правоохоронних органів, потребує залучення великих людських ресурсів, до такої незаконної діяльності залучили:
- ОСОБА_5 , на якого поклали обов`язки з транспортування з метою збуту незаконно виготовленого спирту етилового до кінцевих споживачів, а також постачання сировини на виробництво;
- ОСОБА_8 , на якого поклали обов`язки контролювати процес перегонки і ректифікації спирту етилового на брагоректифікаційних установках безперервної дії, регулювати витрачання бражки, спирту, пари, води; стежити за швидкістю згону і тиском у колонах за показниками контрольно-вимірювальних приладів, коригувати процес перегонки і ректифікації; контролювати кількість виробленого спирту; виявляти несправності в роботі устаткування та вживати заходів щодо їх усунення.
Надалі з метою приховування злочинної діяльності ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 з невстановленими особами обладнали приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , у яких у металевих цистернах здійснювалося зберігання, відвантаження незаконно виготовленого спирту етилового з метою транспортування до кінцевого споживача.
Дисциплінованість ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та успішне досягнення злочинної мети групи можливе лише у разі належного виконання ними своїх функцій. Для координації незаконної діяльності були створені спільні групи в застосунку «Telegram», за допомогою якого учасники групи могли вирішувати організаційні та інші нагальні питання, пов`язані з незаконним обігом підакцизної продукції.
Відповідно, вказані особи були взаємно обізнані із вчиненням злочинних дій для досягнення єдиної мети - отримання прибутку від незаконного виготовлення та подальшого збуту спирту етилового.
Надалі протиправні дії ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 щодо незаконного виготовлення, зберігання з метою збуту, транспортування з метою збуту спирту етилового було припинено працівниками Бюро економічної безпеки України, які з 17 год 08 хв 29.05.2023 до 17 год 28 хв 07.09.2023 під час проведення обшуку у нежитлову приміщенні за адресою: земельна ділянка з кадастровим номером 1211900000:02:001:0221, АДРЕСА_1 виявили та вилучили обладнання для незаконного виготовлення спирту етилового та сировину, необхідну для його виготовлення.
Під час огляду комунікацій та обладнання за адресою розташування обладнання для незаконного виготовлення спирту етилового, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 1211900000:02:001:0221, АДРЕСА_1 , встановлено, що після збірника готового продукту виявлено насос з такими ідентифікаційними ознаками: made in Italy «Pedrollo» PUMP nL-RED 135 m, який обладнаний запірною арматурою (кранами) з комунікацією, а саме трубою, яка виходить з приміщення на подвір`я.
Надалі візуально встановлено механічне з`єднання вказаної труби під кутом 90 градусів, під`єднаної до пластикової труби, яка для її приховування поміщена в залізну трубу, вкопану в землю.
Установлено, що зазначена труба, яка вкопана в землю, прокладена до нежитлових приміщень, розташованих за адресою: земельна ділянка з кадастровим номером 1211900000:02:001:0207, АДРЕСА_1 .
Шляхом включення насосу, під`єднаного до збірника готового продукту, зафіксовано перекачування спирту етилового з адреси розташування виробничих потужностей (земельна ділянка з кадастровим номером 1211900000:02:001:0221, АДРЕСА_1 ) до місця його незаконного зберігання та відвантаження: (земельна ділянка з кадастровим номером 1211900000:02:001:0207, АДРЕСА_1 ) і встановлено, що вказана комунікація є невід`ємною частиною цих двох адрес, що забезпечувало приховування незаконної діяльності з виготовлення та зберігання спирту етилового.
Надалі за результатами обшуку працівниками Бюро економічної безпеки України за місцем розташування нежитлових приміщень за адресою: земельна ділянка з кадастровим номером 1211900000:02:001:0207, АДРЕСА_1 , з 22 год 40 хв 29.05.2023 до 18 год 15 хв 05.06.2023 виявлено та вилучено: сідловий тягач DAF, н.з. НОМЕР_1 , 2006 року випуску, білого кольору, номер шасі НОМЕР_2 ; напівпричіп марки Schwarzmuller, н.з. НОМЕР_3 , у якому містились 15 пластикових ємностей по 1000 л кожна з рідиною, яка має характерний запах спирту, та металеві цистерни з рідиною, яка має характерний запах спирту, об`ємом 93 370 л. Цей транспортний засіб завантажено спиртом етиловим для його подальшого транспортування з метою збуту.
Вилучені незаконно виготовлені підакцизні товари є етиловим спиртом та не відповідають вимогам та стандартам, затвердженим і зареєстрованим у встановленому законодавством порядку, нормативним документам, а саме вимогам ДСТУ 4221:2003 «Спирт етиловий ректифікований. Технічні умови».
Під час досудового розслідування 28.06.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 204 КК України, таким особам:
1) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
2) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 ;
3) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 .
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого останній кримінального правопорушення обгрунтовується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
протоколами проведення обшуків від 29.05.2023 відповідно до яких встановлено факт незаконного виготовлення, зберігання, транспортування з метою збуту та збуті спирту етилового;
лист-відповідь Державної податкової служби України, яким підтверджується факт відсутності дозвільних документів на зберігання. Виготовлення та збут підакцизної продукції за адресою розташування складського приміщення: АДРЕСА_5 ;
протоколами огляду телефонів у фігурантів кримінального провадження ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , що підтверджує функціональні повноваження фігурантів кримінального провадження та організацію незаконного обігу підакцизних товарів;
протоколами першочергових допитів ОСОБА_7 та ОСОБА_5 ;
протоколами допитів мешканців Садового товариства, які надали покази щодо функціонування заводу з виготовлення спирту етилового за адресою АДРЕСА_1 ;
протоколом огляду ЄДР, де підтверджено факт відсутності реєстрації громадян у якості фізичних осіб-підприємців;
висновками експертів ДНДЕКЦ МВС України за результатами проведення комплексних судових експертиз матеріалів, речовин та виробів, якими підтверджується, що вилучена рідина з характерним запахом спирту є «спиртом етиловим»;
протоколом слідчого експерименту яким підтверджується факт з`єднання єдиною комунікацією адрес АДРЕСА_1 та АДРЕСА_6 ;
іншими матеріалами досудового розслідування у їх сукупності.
Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 03.07.2024 (справа №761/23959/24) до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний період доби, а саме не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , кожного дня з 23 год. 00 хв. по 05 год. 00 хв. наступної доби, та покладені наступні обов`язки: прибувати до детектива, прокурора, слідчого судді чи суду за першою вимогою; повідомляти детектива, прокурора, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками у кримінальному провадженні. Строк дії ухвали в частині покладання на підозрюваного обов`язків - до 28.08.2024.
19.08.2024 постановою першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_9 продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 28.09.2024.
26.08.2024 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_10 у справі № 761/30793/24 до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком до 28.09.2024 включно.
25.09.2024 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_10 у справі № 761/34421/24 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 28.12.2024.
У подальшому, 26.09.2024 року ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_11 у справі № 761/35402/24 продовжено строк дії покладених до підозрюваного ОСОБА_5 обов`язків до 26.11.2024.
Враховуючи той факт, що строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов`язків закінчується 26.11.2024, а прийняти законне та обґрунтоване рішення у вказаний строк неможливо, оскільки необхідно виконати слідчі (розшукові) та процесуальні дії, без яких неможливо завершити досудове розслідування, а тому необхідно розглянути питання проводження строку дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов`язків.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та посилаючись на наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків та просив клопотання задовольнити.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні щодо задоволення клопотання не заперечували.
Вивчивши клопотання та матеріали, якими вони обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Під час судового розгляду встановлено, що головним підрозділом детективів (на правах Департаменту) Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72022000320000032 від 25.11.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 199, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України, та за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 204 КК України.
28.06.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 204 КК України ОСОБА_5 .
Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 03.07.2024 до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний період доби.
26.08.2024 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком до 28.09.2024 включно.
25.09.2024 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 28.12.2024.
26.09.2024 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва продовжено строк дії покладених до підозрюваного ОСОБА_5 обов`язків до 26.11.2024, а саме:
прибувати до детектива, прокурора, слідчого судді чи суду за першою вимогою;
повідомляти детектива, прокурора, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками у кримінальному провадженні;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується (ч. 1 ст. 177 КПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Ризики, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрювана може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваною зазначених дій. При цьому, Кримінальний процесуальний кодекс України не вимагає доказів того, що підозрювана обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Враховуючи вказане, з метою забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігти спробам підозрюваного ухилитись від досудового розслідування та суду, слідчий суддя приходить до висновку, що для забезпечення належної поведінки підозрюваного ОСОБА_5 йому слід продовжити строк дії обов`язків, а саме: прибувати до детектива, прокурора, слідчого судді чи суду за першою вимогою; повідомляти детектива, прокурора, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
При цьому, слідчий суддя вважає, що покладення на підозрюваного вказаних обов`язків, регламентованих ст. 194 КПК України, є за своєю суттю пропорційними, помірними, та такими, що не становитимуть надмірний тягар для підозрюваного, у зв`язку з чим не суперечить п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 176-179, 193, 194, 196, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора - задовольнити.
Продовжити строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 процесуальних обов`язків, згідно ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
прибувати до детектива, прокурора, слідчого судді чи суду за першою вимогою;
повідомляти детектива, прокурора, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками у кримінальному провадженні.
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Термін дії обов`язків, покладених судом визначити в межах строку досудового розслідування, тобто до 28.12.2024.
Роз`яснити підозрюваному, що у разі невиконання покладених на нього обов`язків, до нього може бути застосовано більш жорстокий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до двох розмірів мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 29.11.2024.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123405731 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Анохін А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні