Ухвала
від 15.10.2024 по справі 497/2461/24
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

15.10.2024

Справа № 497/2461/24

Провадження № 2-о/497/137/24

Ухвала

про залишення позовної заяви без руху

"15" жовтня 2024 р. суддя Болградського районного суду Одеської області Кравцова Алла Валентинівна, ознайомившись у приміщенні суду в м.Болград з матеріалами цивільної справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення належності правовстановлюючих документів особі, заінтересована особа - Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса),

ВСТАНОВИЛА:

09.10.2024 року представник заявник звернулася до суду з вищевказаною заявою, проте вона не відповідає вимогам ст.175ч.3п.п.2,4-10 та ч.5ст.177 ЦПК України і підлягає залишенню без руху.

Відповідно до положень ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав і інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, а, згідно зі ст.318 ЦПК України, у заяві має бути зазначено: 1) який саме факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. Таким чином, до заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини. Ч.3ст.294 ЦПК України регламентовано, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Подана заява не відповідає вищенаведеним нормам закону, адже, відповідно до ст.175 ЦПК України, в заяві обовязково зазначаються відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору (питання), якщо такі здійснювалися, у тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок врегулювання спору, а також мета, для якої цей факт заявнику необхідно встановити, в разі нобхідності - до заяви додається клопотання про витребування судом відповідних доказів.

Так, відповідно до абз.1 п.3 Постанови Пленуму №5 від 31.03.1995р., ВС України зазначив, що, вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви мають відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. В разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.

А, за загальними правилами, заява до суду має містити посилання як на предмет, так і на підстави звернення до суду, а також - посилання на спроби і способи вирішення питання у досудовому порядку, а також - зазначення порушеного права, яке підлягає захисту у судовому порядку, докази чи посилання на них на підтвердження цих обставин та вимог.

Однак, з вищевказаної заяви ОСОБА_1 та його представника - адвоката Броднікоої Т.Г. не зрозуміло, з якою метою заявнику потрібно встановити у судовому порядку факт імені померлої бабусі заявника, і яка саме організація, установа не визнає цього факту, та яким чином суд може захистити і яке саме право заявника, оскільки письмових доказів щодо відмови йому здійснення ним своїх прав будь-якою організацією, установою чи підприємством до заяви не додано.

Крім того, заявнику слід роз`яснити, що, згідно ст.293 ЦПК України, 1. Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. 2. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 1-1) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх; {Частину другу статті 293 доповнено пунктом 1-1 згідно із Законом № 768-IX від 14.07.2020}; 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред`явника та векселі; 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність; 8) визнання спадщини відумерлою; 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; 11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб; 12) розкриття професійної таємниці на ринках капіталу та організованих товарних ринках. {Частину другу статті 293 доповнено пунктом 12 згідно із Законом № 3585-IX від 22.02.2024} 3. У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом. 4. У випадках, встановлених пунктами 1,3,4,9,10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних. 5. У випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання. {Статтю 293 доповнено частиною п`ятою згідно із Законом № 3022-IX від 10.04.2023}.

Згідно Вікіпедії, Факт (від лат. factum - зроблене) - подія, що відбулася в дійсності, певним чином зафіксована й істинність якої може бути перевірена чи не викликає сумніву в межах дискурсу. Факт існує незалежно від людини, проте саме визнання його як дійсного та вираження істотно залежать від суб`єктивних нашарувань. Факт може розумітися як явище або подія, що об`єктивно відбулися насправді, і це може бути підтверджено засобами чуттєвого сприйняття та показаннями приладів.

Юридичний факт - це конкретні обставини, події, з настанням яких норми права передбачають юридичні наслідки у вигляді виникнення, зміни чи припинення правоздатності, дієздатності або конкретних суб`єктивних прав чи обов`язків суб`єктів.

З вищевказаної заяви вбачається, що заявник просить встановити не факт, як подію, що породжує юридичний наслідок, а факт імені, з чого не вбачається, що саме заявнику потрібно: встановити факт присвоєння імені певній особі, зміни імені, його неправильності, факт належності документу особі з таким іменем, чи може факт неправильності написання цього імені, тощо.

А, відповідно до ст.265ч.5п.1 ЦПК України, суду має зробити висновок про задоволення вимог заяви чи про відмову у задоволенні - повністю або частково - щодо кожної з заявлених вимог.

Однак з вищевказаної заяви не вбачається, що саме суд може задовольнити або відмовити, на підставі яких доказів та з якою метою (тому підставою зврення до суду для встановлення певного факту не може бути проста цікавість), тобто, яким саме чином судовим рішенням можна захистити права заявника і які саме ці права порушені і ким.

Встановивши відсутність вищеперелічених складових для відкриття провадження, суд дійшов висновку, що позовна заява містить певні недоліки, які позивачем можуть бути усунені для відкриття провадження у справі і її розгляду у розумні строки на підставі доказів і відомостей, достатніх для ухвалення судом повного, об`єктивного і справедливого рішення.

Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175,177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позову. Тому, керуючись ст. ст.95,175,177, 185 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити без руху заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення належності правовстановлюючих документів особі, заінтересована особа - Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

Запропонувати заявнику усунути недоліки заяви у строк, не пізніше 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали, надавши суду належно оформлену заяву чи уточнення до неї, та усі необхідні докази та клопотання на розсуд заявника для підтвердження вимог заяви, зокрема, сформулювати конкретну вимогу та зазначити мету звернення до суду з такою заявою.

Роз`яснити заявнику, що, в разі своєчасного невиконання вищезазначених недоліків заяви, вона буде вважатися неподаною та повернута заявнику, що не перешкоджатиме зверненню з нею до суду удруге після усунення її недоліків.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Кравцова

СудБолградський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено03.12.2024
Номер документу123410925
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —497/2461/24

Ухвала від 24.01.2025

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Ухвала від 19.12.2024

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні