Справа № 462/4378/24
Провадження №2/944/1286/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.11.2024 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Поворозника Д.Б.,
за участю секретаря судового засідання Климейко Л.Г.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Яворові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» про зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне», в якому просить відповідача надати відповідь на її письмові звернення від 04 березня 2024 року та від 05 квітня 2024 року.
В обґрунтування позову покликається на те, що вона є членом Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне». Відповідно до Закону України «Про кооперацію» визначено, що члени кооперативу мають право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу з відповідними запитами та отримувати письмові відповіді на свої запити. 04 березня 2024 року вона, як член кооперативу за допомогою поштового зв`язку скерувала голові правління Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» звернення з проханням надати рахунок і акт виконаних робіт за спожиту електроенергію за лютий 2024 року. Даний лист було отримано головою кооперативу 07 березня 2024 року. Зважаючи на те, що вона не отримала відповідь на цей лист, 05 квітня 2024 року вона повторно скерувала звернення, однак відповіді на нього теж не отримала. Крім того, 01 квітня 2024 року вона надіслала повторне повідомлення на мобільний номер телефону голови правління кооперативу. 02 квітня 2024 року вона отримала лист-попередження, який не містить жодних реєстраційних даних, дати відключення її від електроенергії. Даний лист не становить собою відповіді на її звернення, а свідчить про незаконні дії ОСОБА_2 , як голови правління, щодо зловживання службовим становищем та ненадання відповіді на запит.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 23 липня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
26 вересня 2024 року позивач ОСОБА_1 подала додаткові пояснення, в яких зазначила, що твердження відповідача, надані в судовому засіданні 19 серпня 2024 року, про те, що він не зобов`язаний відповідати на звернення громадян, суперечать Закону України «Про звернення громадян». Садівничо-городній кооператив співвласників «Рясне» є юридичною особою, голова кооперативу ОСОБА_2 є посадовою особою юридичної особи, відповідно громадяни відповідно до Закону України «Про звернення громадян» мають право звертатися до голови кооперативу стосовно вирішення тих чи інших питань. Крім того, Статутом Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» передбачено, що члени кооперативу мають право звертатися до кооперативу щодо питань діяльності кооперативу, а також право отримати відповідь. Свої звернення вона надіслала, як член кооперативу щодо діяльності кооперативу.
25 жовтня 2024 року позивач ОСОБА_1 подала додаткові пояснення, в яких зазначила, що твердження відповідача, надані в судовому засіданні 09 жовтня 2024 року, про те, що він не зобов`язаний відповідати на звернення громадян, суперечать Закону України «Про звернення громадян». Свої звернення вона надіслала, як член кооперативу щодо діяльності кооперативу, відповідно відповідач зобов`язаний надати їй відповідь. Щодо тверджень представника відповідача про те, що він не отримав попередні додаткові пояснення, не відповідають дійсності, оскільки вона скерувала такі рекомендованим листом. Посилання представника відповідача на п. 3.8 Статуту не є підставою для не надання відповіді на її звернення, а стосується голосування членів кооперативу. Зазначає, що її вимогою до голови є виключно надання відповіді на звернення в межах повноважень відповідно до чинного законодавства.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях, просила позов задовольнити. Додатково зазначила, що вона є членом кооперативу з 2007 року, з того часу, коли придбала земельну ділянку в кооперативі, збудувала будинок, зараз проживає там з дочкою. Електроенергію надавав кооператив, але не надавав рахунки, відповідно вона не могла дізнатися, які обсяги спожитої енергії. Її не повідомили про збори, які відбулися 16 березня 2024 року та прийняті на них рішення, про них вона дізналася лише в судовому засіданні. Законом України «Про звернення громадян» не передбачено можливості не надавати відповідь на звернення, тому голова кооперативу зобов`язаний був надати відповідь на її звернення. Даний закон має вищу юридичну сину, ніж статут кооперативу. Лист-попередження від кооперативу не пам`ятає, коли отримала. Також не вважає даний лист відповіддю на своє звернення, оскільки в ньому відсутнє посилання на звернення та відомості про інформацію, яку вона просила надати. Її діяльність на посаді голови кооперативу не стосується даної справи. Виключення її з членів кооперативу 16 березня 2024 року вважає незаконним і буде оскаржувати відповідне рішення зборів.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 заперечив позовні вимоги, просиві відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що отримав два звернення ОСОБА_1 Відповіді не надав, оскільки позивач не є членом кооперативу, оскільки не бере участі в його діяльності (не здає кошти, не бере участь в покращенні, не платить членські внески), тому на зборах 16 березня 2024 року було прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 з членів кооперативу. Звернення від 05 березня 2024 року він отримав пізніше,після 16березня 2024року.Актів виконанихробіт,які просиланадати відповідачв ньогонемає,оскільки вінне надаєпослуги іне складаєжодних актів.Кооператив немаєсвого трансформатора,користується електроенергією,яка заусною домовленістюподається зіншого кооперативу.На данийчас виготовленотехнічні умовидля підключеннявласної електромережі.Голова правлінняне вирішуєнічого одноособово,всі питаннявирішуються колегіальнозборами.Є загальнийлічильник кооперативуна трансформаторі,який надаєелектроенергію.В кожногобудинку єсвій лічильник.Питання облікукоштів вирішуєтьсясекретарем кооперативу.З протоколомвід 16березня 2024року вінне ознайомивпозивача.Він незнав проте,що потрібнонадавати відповідьписьмово,надав усно.Лист попередження ОСОБА_1 отримала 02квітня 2024року.В цьомулисті вказанопро відсутністьактів тавідомостей щодоякості електроенергіїз врахуваннямзвернення позивача.Жодних угодчлени кооперативуне укладали.Раніше ОСОБА_1 була головоюкооперативу ітакож невидавала жоднихактів.Рішення маєприйняти неменше 50%членів кооперативу,загалом вкооперативі 49земельних ділянок. В кооперативі багато земельних ділянок, які давно не використовуються, він не може знайти власників. Фактично проживає близько 20 людей. На зборах 16 березня 2024 року були 18 членів кооперативу, які голосували. Виключили кількох людей з числа членів кооперативу, а саме всіх, хто не бере участі в діяльності кооперативу. Нема змісту надавати відповіді на звернення позивача, оскільки вона все одно їх оскаржить.
Оцінивши доводи учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.
Суд встановив, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , чого відповідач не заперечує.
04 березня 2024 року ОСОБА_1 звернулася із запитом, який адресовано голові правління Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» Твердохлібу В., у якому просила надати рахунок та акт виконаних робіт за спожиту електроенергію за лютий 2024 року, враховуючи показники якості електроенергії.
З повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення встановлено, що 07 березня 2024 року лист доставлено на адресу Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне».
05 квітня 2024 року ОСОБА_1 повторно скерувала звернення голові правління Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» ОСОБА_3 , у якому просила, зокрема надати відповідь на запит від 04 березня 2024 року, а також надати копію протоколу зборів від 22 липня 2023 року.
З повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення встановлено, що 18 квітня 2024 року лист доставлено на адресу Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне».
Також відповідно до протоколу загальних зборів членів Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» від 16 березня 2024 року, встановлено, що голова зборів доповів членам кооперативу про те, що на адресу голови правління ОСОБА_1 було надіслано лист з вимогою надати рахунок та акти виконаних робіт за спожиту електроенергію. Також ОСОБА_4 доповів про те, що кооператив не може впливати на показники якості електроенергії, втручатися в режим роботи електромережі, всі мешканці кооперативу отримують послуги в однакових умовах та оплачують по 3,00 грн за 1 кВт/год. Збори постановили голові правління ОСОБА_2 надіслати лист з повідомленням ОСОБА_1 з вимогою оплатити рахунок за спожиту електроенергію за лютий 2024 року, за ціною 3, 00 грн кВт/год, у випадку несплати ОСОБА_1 її будинок буде від`єднало від мережі електропостачання.
Голова правління Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» ОСОБА_4 скерував ОСОБА_1 лист-попередження про те, що вона не внесла оплату за використану електроенергію за лютий 2024 року. Також у листі вказав, що немає повноважень втручатися в роботу електромережі і не може покращити показник якості електроенергії, жодних актів виконаних робіт немає. Всі мешканці кооперативу отримують послуги в однакових умовах та оплачують по 3, 00 грн за 1 кВт/год. Оплату слід провести у 5-денний термін від дати отримання листа з повідомленням, у випадку несплати будинок буде від`єднало від мережі електропостачання.
Однак, ОСОБА_1 не вважає даний лист відповіддю на своє звернення.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 13 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Правилами ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про кооперацію» встановлено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Статтею 12 цього Закону визначено, що основними правами члена кооперативу серед іншого є право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
Стаття 5 Закону України «Про інформацію» гарантує кожному право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Приписами ст. 18 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
На підставі ч. 1 ст. 19 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Також відповідно до п. 4.1 Статуту Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» члени кооперативу мають право: обирати і бути обраними до складу керівних органів Кооперативу; брати участь у всіх заходах Кооперативу; брати участь у роботі Кооперативу в порядку, визначеному цим Статутом; звертатися до органів Кооперативу з запитами та пропозиціями з питань, пов`язаних з діяльністю Кооперативу, одержувати відповіді; висловлювати свої думки та робити пропозиції щодо діяльності Кооперативу; отримувати інформацію про діяльність Кооперативу; звертатися до Кооперативу за допомогою щодо захисту своїх інтересів; припиняти членство в Кооперативі; здійснювати інші права, передбачені Статутом.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» надати відповідь на її письмове звернення від 04 березня 2024 року суд зазначає, що як описано вище ОСОБА_1 отримала лист-попередження, який містить відповідь на її звернення.
Так, у зверненні від 04 березня 2024 року ОСОБА_1 просила надати рахунок та акт виконаних робіт за спожиту електроенергію за лютий 2024 року враховуючи показники якості електроенергії. В свою чергу голова правління Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» Твердохліб В.В. повідомив про те, що в голови правління немає повноважень втручатися в роботу електромережі і не може покращити показник якості електроенергії, жодних актів виконаних робіт немає. Всі мешканці кооперативу отримують послуги в однакових умовах та оплачують по 3, 00 грн за 1 кВт/год.
При цьому, суд враховує, що даний лист не містить всіх реквізитів, необхідних для ідентифікації його як відповіді на конкретне звернення ОСОБА_1 , однак відповідно до його змісту ним надано вичерпну відповідь на звернення позивача.
Позиція позивача про те, що вона не вважає даний лист відповіддю на своє звернення, та що відповідь, на її думку, надано не повно/необґрунтовано, не може бути підставою для задоволення її позовних вимог в цій частині, оскільки позивачем не доведено в чому саме полягає неповнота чи необґрунтованість цієї відповіді.
Також суд враховує, що дана відповідь надана позивачу у строки, встановлені ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».
Верховний Суд у постанові 31 липня 2020 року справа № 826/3849/16, зауважив, що звернення вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі поставлені в них питання, вжиті необхідні заходи і заявникам дані вичерпні відповіді.
Таким чином, суд дійшов висновку, що головою правління Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» Твердохлібом В.В. своєчасно надано вичерпну відповідь на звернення позивача ОСОБА_1 від 04 березня 2024 року, відповідно позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо зобов`язання надати відповідь на звернення від 05 квітня 2024 року, суд зазначає, що голова правління кооперативу вказав під час розгляду справи про те, що він не надав відповідь на дане звернення позивача, оскільки її було виключено із членів Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» згідно із протоколом загальних зборів від 16 березня 2024 року.
Однак, суд не погоджується із такими доводами представника відповідача, оскільки останній в будь-якому випадку зобов`язаний відреагувати на звернення позивача та надати їй відповідну відповідь, незалежно від того чи є вона, на його думку, членом кооперативу.
Крім того, під час розгляду справи відповідачем не доведено, що ОСОБА_1 знала про проведення зборів 16 березня 2024 року, була присутня на них та ознайомлена із прийнятим рішенням про виключення її з членів кооперативу. Навпаки, представник відповідача визнав, що з цим рішенням зборів позивач не була ознайомлена.
Отже, відповідачем не було виконано свій обов`язок, визначений Законом України «Про звернення громадян» та не надано відповіді на звернення позивача, чим порушено її право на обов`язковий розгляд та отримання відповіді про наслідки розгляду звернення.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .
Згідно з ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За подання позовної заяви ОСОБА_1 сплатила судовий збір в розмірі 1211, 20 грн, що підтверджується платіжним дорученням.
Судовий збір сплачено в розмірі, встановленому ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Оскільки суд ухвалив рішення про часткове задоволення позовних вимог з Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» слід стягнути на користь ОСОБА_1 половину судових витрат із сплати судового збору в розмірі 605, 60 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 19, 76-81, 89, 133, 141, 206, 258-259, 263-265, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Садівничо-городній кооператив співвласників «Рясне» надати відповідь на звернення ОСОБА_1 від 05 квітня 2024 року, отримане 18 квітня 2024 року, у строки, встановлені ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Садівничо-городнього кооперативу співвласників «Рясне» на користь ОСОБА_1 судові витрати із сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 11 листопада 2024 року.
Повне найменування сторін:
позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
відповідач Садівничо-городній кооператив співвласників «Рясне», код ЄДРПОУ 37288866, адреса: Львівська область, Яворівський район, с. Підрясне.
Суддя Д.Б. Поворозник
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 03.12.2024 |
Номер документу | 123413970 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Поворозник Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні