13.11.2024
Справа №489/3462/24
Провадження №2-о/489/110/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2024 м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого судді Рум`янцевої Н.О.,
із секретарем судових засідань Ставратій Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою Миколаївської міської ради про визнання спадщини відумерлою, заінтересована особа Друга миколаївська державна нотаріальна контора Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
встановив.
Заявник звернувся до суду із заявою, якою просив визнати спадщину у вигляді квартири АДРЕСА_1 , яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відумерлою та передати її територіальній громаді міста Миколаєва в особі Миколаївської міської ради. Мотивуючи свої вимоги тим, що заявнику стало відомо, що померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується актовим записом про смерть від 20.12.2013. Відповідно до інформації, наданої КП «ММБТІ» у листі від 30.11.2023, право власності на зазначену квартиру зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі Договору купівлі продажу від 23.04.2002. В реєстрі територіальної громади м. Миколаєва інформація щодо квартири АДРЕСА_1 відсутня. Інформація щодо спадкоємців на вказану квартиру відсутня. Таким чином, після смерті ОСОБА_1 ніхто із спадкоємців за законом чи за заповітом не прийняв спадщину. Після відкриття спадщини минуло більше 10 років, а тому вважає, що квартира АДРЕСА_1 , яка належала ОСОБА_1 є відумерлою та має бути передана до територіальної громади в особі Миколаївської міської ради.
Ухвалою суду від 14.05.2024, заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження та витребувано докази.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Представник заявника у судове засідання не з`явився.
Від представника Другої миколаївської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшла заява в якій зазначено, що вони є неналежною стороною по справі.
Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін,на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.
Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
Згідно довідки Комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 30.11.2023 за вих. № 1498, відповідно до паперових носіїв інвентаризаційної справи, станом на 28.12.2012, право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі продажу від 23.04.2002, посвідченого приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Яковлєвою Н.П., зареєстрованого за реєстровим № 3214, зареєстрованим в КП ММБТІ 21.05.2002 за реєстровим № 20460.
Відповідно до довідки з Управління комунального майна Миколаївської міської ради, без дати на вих. номеру, згідно інформації, наданої КП ММБТІ, відповідно до паперових носіїв, право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі Договору купівлі продажу від 23.04.2002, зареєстрованого в КП ММБТІ 21.05.2022 № 20460.
Як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованої 28.11.2023, право власності на квартиру АДРЕСА_1 не зареєстровано.
З листа Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 07.12.2023 за вих. № 23.19-37/1370, в архіві відділу зберігається актовий запис про смерть складений 20.12.2023 відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Місце смерті м. Миколаїв, Миколаївська обл..
Як вбачається з Актового запису про смерть № 5054 від 20.12.2013 та Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, сформованого 06.06.2024, ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно повідомлення від Другої миколаївської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 23.05.2024 за вих. № 529/01-16, після смерті ОСОБА_1 відомості щодо відкриття спадкової справи в спадковому реєстрі відсутні.
Вказане підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), сформованої 22.05.2024.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України (частина другастатті 19 Конституції України).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1220Цивільного кодексуУкраїни спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ч.1 ст.1221Цивільного кодексуУкраїни місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст.335 ЦПК України, у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними
Положення ст.1277ЦК України визначають, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ст.338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно з роз`ясненнями, наданими Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільним і кримінальних справ у листі від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади. Суди повинні враховувати, що відповідно до ч.1ст.1277 Цивільного Кодексу України суд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.
Територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (ст.ст.1 ч.1 абз.1, 60 ч.1 Закону).
Зважаючи на те, що на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 у встановленому на той час законом порядку, права на спадщину ніхто не оформив, в період, встановлений законодавством України, право власності на спадщину квартири АДРЕСА_1 , у встановленому законом порядку свідоцтво не отримано, то станом на час подачі заяви до суду і на час розгляду справи в суді є належні та допустимі докази того, що спадщина є відумерлою, заява Миколаївської міської ради про визнання спадщини відумерлою з передачею у комунальну власність територіальної громади обґрунтована, доведена, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 141, 89, 259, 263-265, Цивільного процесуального кодексу України, суд
вирішив:
заяву Миколаївської міської ради про визнання спадщини відумерлою, заінтересована особа Друга миколаївська державна нотаріальна контора Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) задовольнити.
Визнати спадщину у вигляді квартири АДРЕСА_1 , яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , відумерлою та передати її Миколаївській міській територіальній громаді міста Миколаєва в особі Миколаївської міської ради.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.
Заявник: Миколаївська міська рада, юридична адреса: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20, ЄДРПОУ 26565573.
Зацікавлена особа: Друга миколаївська державна нотаріальна контора, юридична адреса: м. Миколаїв, пр-т Миру, 46/1, ЄДРПОУ 02892646.
Повний текст судового рішення складено «13» листопада 2024.
Суддя Н.О. Рум`янцева
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 03.12.2024 |
Номер документу | 123415355 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Рум’янцева Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні