Рішення
від 21.11.2024 по справі 912/2100/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2024 рокуСправа № 912/2100/24

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засідання за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (вул. Полтавська, 38, м. Кропивницький, 25015)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКС ТІР СЕРВІС" (вул. Паркова, 11, с. Підгайці, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27613)

про стягнення 640 694,79 грн

секретар судового засіданні - Коваленко Т.А.,

представники сторін не брали участі у судовому засіданні,

у судовому засіданні підписано вступну та резолютивну частини рішення без проголошення,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКС ТІР СЕРВІС" (далі - ТОВ "АЛЕКС ТІР СЕРВІС", відповідач) про стягнення 640 694,79 грн, з яких: 321 746,46 грн заборгованості по орендній платі, 16 499,82 грн інфляційні збитки, 7 588,06 грн 3 % річних, 79 260,45 грн пені, 215 600,00 грн неустойки з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором оренди нерухомого майна №90 від 17.03.2023 в частині повної та своєчасної сплати по орендній платі.

Ухвалою від 23.08.2024 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 17.09.2024.

17.09.2024 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 10.10.2024.

10.10.2024 до суду надійшла заява позивача про проведення підготовчого засідання у справі без участі представника.

Ухвалою суду від 10.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.10.2024.

22.10.2024 позивачем подано заяву про проведення засідання за відсутності його представника та зазначено про підтримання позовних вимог.

22.10.2024 оголошено перерву в судовому засіданні до 14.11.2024.

14.11.2024 оголошено перерву в судовому засіданні до 21.11.2024.

У судовому засіданні 21.11.2024 позивач не брав участі, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на участь у засіданні суду, не подав відзив на позовну заяву, будь-яких заяв, клопотань щодо розгляду справи не заявив.

Частиною 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно з сформованого запиту до підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" встановлено відсутність електронного кабінету ТОВ "АЛЕКС ТІР СЕРВІС", з підстав чого суд направив відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі, про призначення справи до судового розгляду по суті та про оголошення перерви у паперовій формі.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, з Єдиного державного реєстру.

Конверти із вкладенням (ухвали суду від 23.08.2024, від 17.09.2024, від 10.10.2024, від 22.10.2024), направлені на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернуто органом поштового зв`язку із відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки "адресат відсутній за вказаною адресою" вважається днем вручення відповідачу ухвал суду у даній справі.

Повернення відділенням поштового зв`язку до суду поштових конвертів з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" свідчить, що ухвали не вручені з причин, які не залежать від суду, який в установленому законодавством порядку вчинив необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи судом.

Таким чином, судом вжито всіх належних заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи.

Окрім того, відповідач мав право та можливість ознайомитись з ухвалами у даній справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Частиною 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

На підставі п. 1, 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами та за відсутності представників сторін.

Докази у справі досліджено у судовому засіданні 21.11.2024.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив таке.

17.03.2023 між ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (далі - Орендодавець) та ТОВ "АЛЕКС ТІР СЕРВІС" (далі - Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна №90 (далі - Договір, а.с. 12-18), за умовами якого:

- Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування перший поверх адміністративної будівлі площею 150 кв.м та три бокси для вантажного транспорту площею 300 кв.м, що розташовані за адресою: Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Підгайці, вул. Паркова, 11, яка обліковується на балансі філії "Канатівська ДЕД" ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (п. 1.1.);

- Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору, згідно з Актом приймання-передачі вказаного майна за вартістю, визначеною незалежною оцінкою (п. 2.1.);

- майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами Акта приймання - передачі (п. 2.2 Договору);

- орендна плата за базовий місяць складає 28 000,00 грн, без з урахування індексу інфляції та з ПДВ. Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до першого місяця оренди та на індекс інфляції за перший місяць оренди. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць, відповідно до наданих орендодавцем рахунків (п. 3.1.);

- орендна плата перераховується Орендарем на розрахунковий рахунок Орендодавця в розмірі 100 % щомісяця не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним, відповідно до наданих Орендодавцем рахунків (п. 3.2. Договору);

- у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції (п. 3.5. Договору);

- Орендодавець зобов`язаний надавати Орендарю разом з рахунками, які виставляються до сплати, акти виконаних робіт, які передбачають підписання їх обома сторонами. Способом надання акта вважати його відправлення електронною поштою на адресу Аllех -Тіr@ukr.net. В разі не повернення підписаного другого екземпляру акта протягом 10 днів з моменту його направлення вважати його таким, що підписаний контрагентом (п. 6.5. Договору);

- у разі затримки внесення орендної плати, плати за утримання та інших платежів, обумовлених в т.ч. і Додатковими угодами, Орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день такої затримки (включаючи день оплати) (п. 8.3. Договору);

- у випадку неповернення орендованого майна Орендодавцеві в разі припинення дії Договору Орендар сплачує неустойку в розмірі 10 % від розміру орендної плати за кожен день прострочення обов`язку з повернення майна. Орендар сплачує неустойку в строк до повернення орендованого майна (п. 8.6. Договору);

- цей Договір діє з моменту його підписання обома сторонами по 31.12.2023 (п. 9.1. Договору).

Договір підписано сторонами та скріплено печатками.

На виконання умов Договору позивачем передано відповідачу нерухоме майно в оренду, про що сторонами підписано акт прийому - передачі майна від 18.03.2023 (а.с. 19).

За розрахунком позивача орендна плата за період з березня 2023 року по березень 2024 року склала 338 646,46 грн.

Як вказує позивач, відповідач частково сплатив орендну плату в розмірі 16 900,00 грн, про що свідчить виписка по банківському рахунку (а.с. 58-63).

За доводами позивача, заборгованість по орендній платі складає 321 746,46 грн, що підтверджується актами надання послуг та рахунками на оплату (а.с. 20-45).

Позивач стверджує, що вказані акти разом з рахунками направлялись на електронну адресу ТОВ "АЛЕКС ТІР СЕРВІС", як це передбачено умовами договору, однак з червня 2023 року акти відповідачем не підписувались, орендна плата не вносилась.

З метою врегулювання спору в досудовому порядку позивачем на адресу відповідача направлено лист-вимогу №703 від 21.09.2023 та претензію №44 від 31.01.2024 з вимогою підписати акти надання послуг з червня 2023 року, сплатити заборгованість та повернути майно з оренди (а.с. 64-68).

Відповіді на вказані вимогу та претензію позивач не отримав.

Як зазначає позивач, в порушення умов Договору, по закінченню його строку, відповідач не повернув майно з оренди за актом прийому-передачі майна. У запропонований позивачем час представники Орендаря не з`явились для фіксації повернення майна з оренди, іншої дати та часу позивачу не було запропоновано, у зв`язку з чим Орендодавцем прийнято орендоване майно комісійно в односторонньому порядку, про що складено відповідний акт від 18.03.2024 (а.с. 56-57).

За твердженням позивача, заборгованість по орендній платі не погашена, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За приписами ч. 1, 5 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 795 ЦК України передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.

В силу вимог ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

У ст. 286 ГК України зазначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно з ч. 4 ст. 284 ГК України строк договору оренди визначається за погодженням сторін.

Статтею 785 ЦК України встановлено, що в разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.

В силу загальної норми, передбаченої у ст. 599 ЦК України, та спеціальної норми, визначеної у ч. 1 ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За положеннями ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

З аналізу Договору та матеріалів справи судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини з оренди нерухомого майна.

Матеріалами справи підтверджено передання позивачем у користування ТОВ "АЛЕКС ТІР СЕРВІС" визначеного Договором майна за актом прийому - передачі майна від 18.03.2023 (а.с. 19).

На виконання умов п. 6.5. Договору позивач надавав відповідачу акти надання послуг та рахунки на оплату (а.с. 20-45).

Акти надання послуг №109 від 03.04.2023, №110 від 30.04.2023, №114 від 31.05.2023 підписано відповідачем та скріплено печаткою без зауважень.

Інші акти відповідачем не підписані, при цьому направлені відповідачу в передбачений у п. 6.5. Договору спосіб та з огляду на погоджені сторонами умови вважаються такими, що підписані Орендарем.

З урахуванням умов Договору (п. 3.5.) за розрахунком позивача орендна плата за період з березня 2023 року по березень 2024 року становить 338 646,46 грн.

Відповідач частково сплатив орендну плату в розмірі 16 900,00 грн, про що свідчить виписка по банківському рахунку (а.с. 58-63).

Сума заборгованості по орендній платі складає 321 746,46 грн.

Відповідач доказів виконання зобов`язань за Договором не надав, заявлених до нього вимог не спростував.

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в сумі 321 746,46 грн підлягають задоволенню.

Також, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 16 499,82 грн інфляційних збитків за період з 11.04.2023 по 31.07.2024, 7 588,06 грн 3 % річних за період з 11.04.2023 по 31.07.2024, 79 260,45 грн пені за період з 11.04.2023 по 31.07.2024 (за кожний місяць оренди) та 215 600,00 грн неустойки за період з 01.01.2024 по 17.03.2024.

Відповідач не заперечив проти наданих позивачем розрахунків, власного контррозрахунку не подав.

Відповідно до ст. ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, відшкодування збитків.

У силу ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У сфері господарювання, згідно з ч. 2 ст. 217, ч. 1 ст. 230 ГК України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу (ч. 2 ст. 230 ГК України).

Згідно з частиною 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 549 ЦК України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Як встановлено матеріалами справи, відповідачем порушено зобов`язання зі сплати орендних платежів.

Зазначене в силу наведених вище норм законодавства, є підставами для застосування до відповідача штрафних санкцій, передбачених Договором.

Як встановлено п. 8.1., 8.3., 8.6. Договору за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України. У разі затримки внесення орендної плати, плати за утримання та інших платежів, обумовлених в т.ч. і Додатковими угодами, Орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день такої затримки (включаючи день оплати). У випадку неповернення орендованого майна Орендодавцеві в разі припинення дії Договору Орендар сплачує неустойку в розмірі 10 % від розміру орендної плати за кожен день прострочення обов`язку з повернення майна. Орендар сплачує неустойку в строк до повернення орендованого майна.

Перевіривши розрахунки позивача, суд дійшов висновку, що вимога про стягнення інфляційних збитків, 3 % річних, пені та неустойки підлягають задоволенню в заявлених розмірах.

За таких підстав, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача в повному розмірі.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКС ТІР СЕРВІС" (вул. Паркова, 11, с. Підгайці, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27613, ідентифікаційний код 44536915) на користь Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (вул. Полтавська, 38, м. Кропивницький, 25015, ідентифікаційний код 32039992) 321 746,46 грн заборгованості по орендній платі, 16 499,82 грн інфляційні збитки, 7 588,06 грн 3 % річних, 79 260,45 грн пені, 215 600,00 грн неустойки, а також 9 610,42 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати позивачу через систему "Електронний суд" та відповідачу (вул. Паркова, 11, с. Підгайці, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27613).

Повне рішення складено 02.12.2024.

Суддя М.С. Глушков

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено03.12.2024
Номер документу123424949
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —912/2100/24

Рішення від 21.11.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 14.11.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 10.10.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 23.08.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні