ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" грудня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3960/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (вул. Басейна, буд. 5, м. Одеса, 65039)
до відповідача: Державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія (Миколаївська дорога, 172, м. Одеса, 65053)
про стягнення 306614,52 грн,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача борг за послуги водопостачання, абонентське обслуговування за період з 01.11.2023 по 01.08.2024 у розмірі 306614,52 грн.
Позиції учасників справи
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину неналежного виконання відповідачем умов договорів про закупівлю послуг централізованого водопостачання (для бюджетних організацій) від 17.03.2023 № 57/23в/13-П/3 та від 28.03.2024 № 41/24в/8-П/3 в частині здійснення повної та своєчасної оплати вартості наданих позивачем послуг.
При цьому, у заяві про усунення недоліків позовної заяви позивач уточнив (а.с. 73-75, т.1), що у позовній заяві було допущено описку в найменуванні відповідача, у зв`язку з чим позивач просить суд вважати вірним найменування відповідача - Державне підприємство Український дитячий центр Молода гвардія.
Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами. При цьому суд зауважує, що відповідач не повідомляв суду про наявність обставин, що перешкоджають йому брати участь у розгляді справи в умовах воєнного стану, запровадженого на території України або з інших підстав.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі Філії "Інфоксводоканал" було залишено без руху із встановленням позивачу п`ятиденного строку для усунення виявлених судом недоліків.
Приймаючи до уваги усунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, ухвалою суду від 23.09.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі Філії "Інфоксводоканал" було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/3960/24; постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз`яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Обставини справи
17.03.2023 між позивачем (далі водоканал) та відповідачем (далі споживач) був укладений договір про закупівлю послуг централізованого водопостачання (для бюджетних організацій) № 57/23в/13-П/З (далі договір-1; а.с. 8-14, т.1), згідно з п. 1.1. якого водоканал зобов`язався надавати споживачу відповідної якості послуги з централізованого питного водопостачання (постачання, оброблення та розподіл потоків холодної питної води трубопроводами) на об`єкти споживача (далі послуги водопостачання), а споживач зобов`язався оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством.
Відповідно до п. 1.2., 1.3., 1.4. договору-1 місцем надання послуг водоканалом споживачу є точка розподілу, визначена сторонами в акті визначення точки розподілу та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж (додаток № 1 до договору). Зазначені в п 1.1. цього договору послуги надаються водоканалом споживачеві на підставі умов цього договору відповідно до дислокації об`єктів споживача (додаток № 2) та переліку послуг, що фактично отримуються споживачем. Послуги надаються водоканалом споживачеві в таких обсягах і межах: згідно ДК 021:2015 за кодом 65110000-7 (розподіл води): в обсягах, згідно фінансування 82500 куб.м. або у розмірах, зазначених в технічних умовах куб.м./місяць та проектно-технічній документації та визначаються засобами обліку води, встановленими на об`єктах споживача; в межах нормативів в якості за ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною».
Згідно з підп. 2.3.2. п. 2.3. договору-1 споживач зобов`язаний, зокрема, здійснювати оплату наданих водоканалом послуг та інших витрат, передбачених умовами цього договору вчасно та у повному обсязі, у строки та у порядку згідно цього договору.
За умовами п. 3.1. договору-1 кількість холодної води, що передається водоканалом на об`єкти споживача, визначається за показами засобів обліку, встановлених на мережі споживача, опломбованих і прийнятих в експлуатацію водоканалом.
Пунктом 3.4. договору-1 передбачено, що якщо до мережі споживача приєднані, в установленому порядку, мережі інших споживачів (надалі субспоживачі), споживач зобов`язаний відображати у звіті показники засобів обліку усіх субспоживачів, підтверджені підписами їх повноважних представників.
Відповідно до п. 3.10. договору-1 у випадку, коли споживач з будь-яких причин, тимчасово не має наміру отримувати послуги (навіть за наявності засобів обліку), він повинен у письмовій формі звернутись до водоканалу із заявою про опломбування вводу та припинення нарахувань за послуги.
Згідно з п. 3.13. договору-1 у разі незгоди споживача щодо кількості або вартості отриманих послуг, споживач зобов`язаний у 5-ти денний строк з дня отримання рахунку направити до водоканалу свого уповноваженого представника з відповідними обґрунтованими документами для урегулювання розрахунків. У випадку невиконання цієї умови, рахунки водоканалу вважаються прийнятими до сплати.
Відповідно до п. 4.1., 4.2. договору-1 загальна сума договору становить 1478983,68 грн. Суму цього договору складає вартість послуг водоканалу з водопостачання, що встановлюється згідно із затвердженими тарифами, які на момент укладення цього договору складають: на послуги з централізованого водопостачання 17,916 грн за 1 куб.м. з ПДВ; плата за абонентське обслуговування в місяць на 1 окремий об`єкт споживача 76,14 грн з ПДВ. Зміна розміру плати за абонентське обслуговування у період дії договору може бути змінена водоканалом у зв`язку зі зміною складових, які впливають на вартість цих послуг. У випадку зміни тарифів, оплата здійснюється за новими цінами, без зміни умов цього договору. При цьому водоканал повідомляє споживача про зміну тарифів через засоби масової інформації.
Згідно з п. 4.3., 4.4. договору-1 оплата послуг проводиться щомісячно до 30 числа поточного місяця шляхом перерахування коштів на поточний рахунок водоканалу. Споживач отримує рахунок за надані послуги водопостачання до 20 числа поточного місяця. Разом з рахунком надається акт приймання-передачі послуг водопостачання, який підписується представниками двох сторін. Згідно рахунку та акту приймання-надання послуг споживач протягом 10 (десяти) банківських днів повинен провести оплату за надані водоканалом послуги водопостачання. У разі неотримання рахунка на оплату в зазначений термін, рахунки направляються на адресу споживача поштою, відповідно до реквізитів, що вказуються споживачем у договорі або вручається представникові споживача.
Пунктом 4.5. договору-1 передбачено, що споживач зобов`язаний письмово довести до відома водоканалу про неотримання рахунка за надані послуги водопостачання.
Згідно з п. 4.7. договору-1 у випадку зменшення обсягів водопостачання при проведенні рахунків по водогосподарському балансу, перерахунок здійснюється з початку місяця, у якому були надані відомості. Водоканал не несе відповідальності за несвоєчасне надання споживачем відомостей про зменшення обсягів водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 8.1., 8.2. договору-1 він набирає чинності з дати підписання та діє до 31.12.2023 але в будь-якому випадку в частині розрахунків за отримані послуги з водопостачання цей договір діє до повного погашення заборгованості за ним. Умови договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли з початку бюджетного року згідно з ч. 3 ст. 631 ЦК України, а саме з 01.01.2023.
Згідно з п. 11.3. договору-1 при укладенні цього договору споживач погоджується на отримання від водоканалу смс-повідомлень на зазначений в цьому договорі номер телефону, а також іншими можливими способами та засобами зв`язку (телефон, електронна пошта, тощо) щодо існування заборгованості по оплаті послуг.
Додатками № 1, 2 та 3 до договору-1 (а.с. 15-18, т.1) є акт визначення точки розподілу надання послуг та розмежування балансової приналежності водопровідних мереж, дислокація об`єктів та перелік приладів та засобів обліку відповідно. Згідно цих додатків, водопостачання здійснюється за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 172.
Аналогічний договір між сторонами був укладений 28.03.2024 за № 41/24в/8-П/З (далі договір-2; а.с. 19-25, т.1), яким передбачено надання позивачем відповідачу послуг з водопостачання з погодженим строком дії договору з 01.01.2024 по 31.12.2024. Загальна сума договору-2 визначена у розмірі 1209858,91 грн, при цьому суму договору складає вартість послуг водоканалу з водопостачання, що встановлюється згідно із затвердженими тарифами, які на момент укладення догоовру-2 складають: на послуги з централізованого водопостачання 17,916 грн за 1 куб.м. з ПДВ; плата за абонентське обслуговування в місяць за 1 окремий об`єкт споживача 85,88 грн з ПДВ на місяць. Додатками № 1, 2 та 3 до договору-2 (а.с. 26-29, т.1) є акт визначення точки розподілу надання послуг та розмежування балансової приналежності водопровідних мереж, дислокація об`єктів та перелік приладів та засобів обліку відповідно. Згідно цих додатків, водопостачання здійснюється за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 172.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.12.2021 № 2841 (а.с. 46-47, т.1) установлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Інфокс» (філія «Інфоксводоканал») тариф, зокрема, на централізоване водопостачання споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 14,93 грн за 1 куб.м. (без податку на додану вартість). Ця постанова набирає чинності з 01.01.2022, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.05.204 № 1011 (а.с. 48, т.1) установлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Інфокс» (філія «Інфоксводоканал») тариф, зокрема, на централізоване водопостачання споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення 23,02 грн за 1 куб.м. (без податку на додану вартість). Ця постанова набирає чинності з 01.06.2024, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП.
На підтвердження обсягів споживання водопостачання у період листопад 2023 року березень 2024 року позивач до матеріалів справи долучив роздруківку фотофіксації даних лічильника, встановленого на об`єкті відповідача (а.с. 37-42, т.1), а також інформацію про дані приладів обліку відповідача (а.с. 34-36, т.1). Між цим, як вбачається з пояснень позивача, у зв`язку з тим, що 03.04.2024 на об`єкті відповідача був виведений з експлуатації прилад обліку, у зв`язку з його зупинкою, нарахування за послуги водопостачання позивачем здійснювалось відповідно до вимог ч. 3 ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» за середнім споживанням. Так, з матеріалів справи вбачається, що 28.03.2024 відповідач звернувся до позивача із заявою про направлення представників для здійснення обстеження лічильника, у зв`язку з його зупинкою, за адресою: вул. Миколаївська дорога, 172 (а.с. 45, т.1). 03.04.2024 на об`єкті відповідача був складений акт обстеження та виведення з експлуатації приладу обліку води № 7102 (а.с. 44, т.1) та акт № 7114 (а.с. 43, т.1) про здійснення контрольної зйомки показників лічильника, встановленого за адресою: Миколаївська дорога, 172.
Так, за спірний період листопад 2023 року липень 2024 року включно позивачем були надані відповідачу послуги з водопостачання та з абонентського обслуговування на загальну суму 481108,99 грн, що вбачається з матеріалів справи, зокрема, з даних обсягів спожитих відповідачем послуг та тарифу, встановленого для позивача НКРЕКП, рахунків і актів, складених позивачем. За поясненням позивача, ці рахунки і акти приймання-надання послуг були направлені відповідачу електронною поштою (а.с. 78-96, т.1). Відповідач обставину отримання рахунків та актів під час розгляду справи судом не спростував, при цьому, в матеріалах справи відсутні докази щодо звернення відповідача до позивача із заявою про припинення споживання послуг водопостачання у спірному періоді, щодо незгоди з виставленими позивачем рахунками, а також відсутні докази щодо письмового звернення відповідача до позивача із повідомленням про неотримання рахунків за надані послуги водопостачання.
З поданого позивачем розрахунку заборгованості, який не спростований відповідачем (а.с. 7, т.1), станом на 01.08.2024, відповідачем, в рахунок сплати спожитих послуг, були сплачені позивачу кошти у розмірі 69711,16 грн.
16.08.2024 засобами поштового зв`язку позивач направив на адресу відповідача досудове попередження від 12.08.2024 № 87930 (а.с. 30, т. 1), яким відповідача було повідомлено, що заборгованість останнього за послуги водопостачання та водовідведення (послуги водопостачання, абонентське обслуговування), станом на 12.08.2024, становить 411397,83 грн, з яких: абонентське обслуговування - 753,44 грн; послуги водопостачання - 410644,39 грн. У цьому попереджені відповідачу встановлений строк для погашення заборгованості п`ять днів з дня його отримання. Разом з попередженням відповідачу також був направлений акт звірки взаємних розрахунків (а.с. 31, т.1).
Між цим, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було здійснено на користь позивача оплату на загальну суму 104783,31 грн згідно з платіжними інструкціями від 14.08.2024 № 13/08/2024№ 73 та від 14.08.2024 № 13/08/2024№72, які містять посилання у призначені платежу на договір від 28.03.2024 та щодо погашення заборгованості за спожиті послуги у травні та червні 2024 року (а.с. 32-33, т.1). Інших доказів, на підтвердження здійснення відповідачем оплати за укладеними з позивачем договорами, матеріали справи не містять.
З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що станом на час вирішення спору судом, заборгованість відповідача перед позивачем за договорами про закупівлю послуг централізованого водопостачання (для бюджетних установ) від 17.03.2023 № 57/23в/13-П/З та від 28.03.2024 № 41/24в/8-П/з за послуги станом на 01.08.2024 становить 306614,52 грн, що підтверджується матеріалами справи, поясненнями позивача та не спростовано відповідачем.
У зв`язку з тим, що відповідач не виконав у повному обсязі зобов`язання перед позивачем, останній звернувся до суду за захистом своїх порушених прав, заявивши вимогу про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 306614,52 грн.
Законодавство, застосоване судом до спірних відносин
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Положеннями п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
За змістом ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» споживачі питної води зобов`язані, зокрема: своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання; раціонально використовувати питну воду, не допускати її витоків із внутрішньобудинкових мереж та обладнання; у разі внесення не в повному обсязі плати за використану питну воду обмежувати власне використання питної води до рівня екологічної броні питного водопостачання.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» встановлено, що комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує (забезпечують) загальний облік її споживання, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі виходу з ладу або втрати вузла комерційного обліку, зазначеного в частині першій цієї статті, до відновлення його роботи або заміни комерційний облік здійснюється розрахунково відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, з урахуванням середнього споживання: теплової енергії - протягом попереднього опалювального періоду; гарячої та питної води - протягом попередніх 12 місяців.
Згідно з ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Положеннями ч.2 ст. 218 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За змістом ч. 1-4 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позиція суду
Судом встановлена обставина неналежного виконання відповідачем зобов`язання щодо оплати наданих позивачем за станом на 01.08.2024 послуг водопостачання та абонентського обслуговування, внаслідок чого у відповідача рахується заборгованість за договорами про закупівлю послуг централізованого водопостачання (для бюджетних установ) від 17.03.2023 № 57/23в/13-П/З та від 28.03.2024 № 41/24в/8-П/з за спірний період у сумі 306614,52 грн. На підтвердження іншого відповідачем доказів суду не подано.
Отже, оскільки бездіяльність відповідача у виді несплати коштів за спожиті послуги суперечить вищевказаним нормам права та умовам укладених між сторонами договорів, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно нарахований до стягнення з відповідача основний борг у зазначеній сумі, а отже позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат
У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 4599,22 грн слід покласти на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст. 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія (Миколаївська дорога, 172, м. Одеса, 65053, код ЄДРПОУ 33636307) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (вул. Басейна, буд. 5, м. Одеса, 65039, код ЄДРПОУ 26472133) борг в сумі 306614 грн 52 коп та судовий збір в сумі 4599 грн 22 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 02 грудня 2024 р.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2024 |
Оприлюднено | 03.12.2024 |
Номер документу | 123425791 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні