Рішення
від 29.11.2024 по справі 922/3389/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" листопада 2024 р.м. ХарківСправа № 922/3389/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Пономаренко Т.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал" (61052, м. Харків, вул. Конторська, 90; код ЄДРПОУ: 03361715) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» (61054, м. Харків, вул. Барабашова, 32; код ЄДРПОУ: 40484476) про стягнення заборгованості без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

25.09.2024 Комунальне підприємство "Харківводоканал" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32», в якій просить суд стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» заборгованість у загальному розмірі 177 342,76 грн., з яких заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 176 513,12 грн., заборгованість за абонентське обслуговування у розмірі 829,64 грн., а також стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором на тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 29.09.2023 №17878/01-Т-Н та договором на тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 16.05.2024 №19304/01-Т-Н в частині своєчасної та в повному обсязі оплати наданих послуг.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.09.2024 прийнято позовну заяву Комунального підприємства "Харківводоканал" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» про стягнення заборгованості до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №922/3389/24. Вирішено розгляд справи №922/3389/24 здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами. Відповідачу відповідно до статті 251 ГПК України встановлено строк 15 днів з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позов та відповідно до частини 7 статті 252 ГПК України встановлено строк 15 днів з дня отримання цієї ухвали для подання клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Згідно з абз.1 ч.6 ст.6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.

Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Відповідно до вимог п.2 ч.6 ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Відповідач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» належить до осіб, які в силу ст.6 ГПК України зобов`язані зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.

Однак, відповідач станом на день прийняття цього рішення електронний кабінет не зареєстрував.

Відтак, 30.09.2024 для надання можливості відповідачу скористатися своїми процесуальними правами відповідно до статей 251, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд з використанням установи поштового зв`язку АТ "Укрпошта" направив на адресу відповідача -Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» (61054, м. Харків, вул. Барабашова, 32) вищезазначену ухвалу суду про відкриття провадження по справі №922/3389/24 від 30.09.2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Однак, вказану судову кореспонденцію повернуто на адресу суду з відміткою пошти в довідці ф.20: "адресат відсутній за вказаною адресою".

Суд наголошує, що право бути почутим є одним з ключових принципів процесуальної справедливості, яка передбачена статтею 129 Конституції України і статтею 6 Конвенції. Учасник справи повинен мати можливість захистити свою позицію в суді. Така можливість сприяє дотриманню принципу змагальності через право особи бути почутою та прийняттю обґрунтованого і справедливого рішення. Загальна концепція справедливого судочинства, яка охоплює основний принцип, згідно з яким провадження має бути змагальним, вимагає, щоб особа була поінформована про порушення справи та хід її розгляду.

Такі принципи господарського судочинства, як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі, реалізуються, зокрема, шляхом надання особам, які беруть участь у справі, рівних процесуальних прав й обов`язків, до яких, зокрема, віднесено право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів, а також право давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення (відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 03.08.2022 у справі №909/595/21).

10.10.2024 вищезазначену ухвалу суду про відкриття провадження по справі №922/3389/24 від 30.09.2024 судом повторно направлено на адресу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32», а саме: 61054, м. Харків, вул. Барабашова, 32, яка збігається з адресою відповідача, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як адреса місцезнаходження юридичної особи.

Однак, вказану судову кореспонденцію повернуто на адресу суду з відміткою пошти в довідці ф.20: "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно із ч.1 ст.10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відповідно до ч.6 ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до ч.7 ст.120 Господарського процесуального кодексу України, у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Інформації ж про іншу адресу відповідача у суду немає.

Сам лише факт неотримання кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки зумовлений не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу (постанова Верховного Суду від 25 червня 2018 року у справі № 904/9904/17).

Крім цього, процесуальні документи щодо розгляду даної справи офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua) та знаходяться у вільному доступі.

Відтак, з огляду на вищезазначене суд дійшов висновку, що відповідача було належним чином повідомлено про розгляд даної справи.

В свою чергу відповідач своїм правом наданим відповідно до ст.251, ст.252 ГПК України не скористався, відзив на позов не надав, з клопотанням про розгляд справи в порядку загального позовного провадження до суду не звертався.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.

Згідно з частиною 3 зазначеної статті судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України.

Відповідно до частини 1, пункту 10 частини 3 статті 2 та частини 2 статті 114 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Основними засадами (принципами) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом, а строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Право особи на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення від 07.07.1989 р. Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Відповідно до статті 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Так, процесуальні документи у цій справі направлялись всім учасникам судового процесу, що підтверджуються штампом канцелярії на зворотній стороні відповідного документу та інформацією з КП "Діловодство спеціалізованого суду" про доставку електронного листа в електронний кабінет.

Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог, а також судом надано сторонам достатньо часу для звернення із заявами по суті справи та з іншими заявами з процесуальних питань.

Проте, станом на 29.11.2024 від відповідача будь-яких заяв по суті спору та/або з процесуальних питань до суду не надходило.

Приймаючи до уваги належне повідомлення відповідача про розгляд даної справи, а також враховуючи наявність у матеріалах справи достатньої кількості документів для розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про її розгляд за наявними матеріалами.

Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, (введеного в дію з 01.05.2019), до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно з ст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, (введеного в дію з 01.05.2019), виконавцем послуг з централізованого водопостачання - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; виконавцем послуг з централізованого водовідведення - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення.

Відповідно до п.3.1. Статуту КП «Харківводоканал», метою діяльності підприємства є здійснення виробничої, науково-дослідної та комерційної діяльності для повного та якісного задоволення потреб населення, суб`єктів господарювання в комунальних послугах, забезпечення водопостачання та водовідведення м. Харкова та групового водопостачання населених пунктів Харківської області.

Отже, КП «Харківводоканал» є єдиним у м. Харкові та Харківському районі постачальником послуг водопостачання, водовідведення та підприємством, яке здійснює загально необхідну для територіальної громади міста діяльність по забезпеченню екологічної безпеки на відповідній території, що підтверджується ліцензією (рішення від 10.02.2012 № 66) виданою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відповідно до якої види господарської діяльності КП «Харківводоканал» - централізоване водопостачання та водовідведення.

Згідно з п. 3.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (редакція правил яка діяла в період проведення нарахувань) (далі Правила № 190), розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку.

Відповідно до п.5.1 Правил 190 облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

Згідно з п. 3.14 Правил № 190 у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел.

29.09.2023 міжКомунальним підприємством "Харківводоканал" та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» (споживачем) було укладено договір на тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення №17878/01-Т-Н (надалі - Договір від 29.09.2023).

Відповідно до п.1.1. Договору від 29.09.2023 предметом договору є тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - послуги).

Згідно п.1.2. Договору від 29.09.2023, сторони зобов`язуються дотримуватись вимог Закону України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правила користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 №190 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19.04.2021 №97), «Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова» (надалі - місцеві правила), затверджених рішенням виконавчого комітету Харківської міської Ради №321 від 08.09.2010, вимог чинного законодавства України і актів, що регулюють дану сферу діяльності, а також умов цього договору.

КП Харківводоканал відпускає питну воду споживачу та приймає стічні води від споживача за адресою: м. Харків, вул. Барабашова, 32, при наявності зареєстрованих засобів обліку води (п.2.1.Договору від 29.09.2023).

Згідно п.3.2. Договору від 29.09.2023споживач зобов`язаний, зокрема:

- своєчасно та в повному обсязі проводити оплату за послуги, надані КП «Харківводоканал», відповідно до затверджених тарифів, оплату інших платежів, передбачених цим Договором та чинним законодавством, у встановленому порядку (п.3.2.1.);

- щомісячно надавати до КП «Харківводоканал» відомості про обсяги фактичного водоспоживання і водовідведення в останній день розрахункового місяця (п.3.2.9.);

- отримувати в КП «Харківводоканал» Акт наданих послуг (надалі Акт), платіжні документи, рахунки тощо, підписувати та повертати до КП "Харківводоканал" Акт у строк не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, а у разі незгоди в цей же строк направляти КП "Харківводоканал" мотивовану відмову від підписання Акту. У випадку неповернення споживачем підписаного Акту або не направлення мотивованої відмови від підписання Акту у встановлений строк, Акт вважається узгодженим споживачем в редакції КП «Харківводоканал».

Нарахування вартості послуг водопостачання та водовідведення провадиться на підставі даних засобів обліку води та додаткової кількості стічних вод у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів з загальної площі споживача - га за даними Харківського гідрометцентру із застосуванням коефіцієнтів стоку: - у теплий період року відповідно до різних видів поверхонь: тверді поверхні - 0,7, бруковані або щебеневі мостові - 0,5, ґрунтові - 0,25, зелені насадження - 0,1; у холодний період року - 0,6.

Теплий період року складають місяці з березня по листопад включно, холодний період року складають місяці з грудня по лютий включно (п.4.1.Договору від 29.09.2023).

Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач здійснює оплату протягом семи календарних днів від дня отримання платіжного документу, рахунку, тощо КП Харківводоканал. При несплаті або неповній сплаті послуг у строки, встановлені цим Договором, споживачеві нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми боргу за кожний день прострочення виконання грошового зобов`язання (п.4.2.Договору від 29.09.2023).

Згідно п.4.3. Договору від 29.09.2023 тарифи на послуги на момент укладання договору складають:

- з централізованого водопостачання 16,032 грн. за 1 м3 (з ПДВ);

- з централізованого водовідведення8,484 грн. за 1 м3 (з ПДВ).

Відповідно до п.4.4. Договору від 29.09.2023 платіжні документи, рахунки, тощо КП Харківводоканал є обов`язковими до приймання споживачем. Порядок отримання цих документів узгоджується сторонами і може здійснюватися в такий спосіб:

- нарочним споживача;

-у разі неотримання споживачем в КП Харківводоканал вказаних документів у строк, визначений Договором, - рекомендованою поштою. У цьому випадку платіжні документи, рахунки, тощо КП Харківводоканал вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення.

У випадку непогашення споживачем заборгованості до кінця поточного місяця після одержання платіжного документу, рахунку, тощо КП Харківводоканал має право припинити відпуск води, а нараховану суму стягнути у судовому порядку. Подача води відновлюється після погашення споживачем заборгованості та оплати додаткового рахунка за відключення і включення абонентського вводу в порядку черговості (п.4.5.Договору від 29.09.2023).

Споживач протягом терміну дії Договору зобов`язаний отримати та виконати технічні умови на приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення об`єкта, розташованого за адресою, вказаною в п. 2.1. Договору (п.5.1.Договору від 29.09.2023).

Права споживача по тимчасовому наданню послуг обмежуються цим Договором (п.5.2.Договору від 29.09.2023).

Відповідно до п.7.1. Договору від 29.09.2023, Договір набирає сили з дня його підписання сторонами. Дія цього Договору розповсюджується на відносини між сторонами які виникли на підставі п.3 ст.631 ЦК України з 01.07.2021 і діє до 30.04.2024.

16.05.2024 між Комунальним підприємством "Харківводоканал" та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» (споживачем) було укладено договір на тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 16.05.2024 №19304/01-Т-Н (надалі - Договір від 16.05.2024).

Відповідно до п.1.1. Договору від 16.05.2024 предметом договору є тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - послуги).

Згідно п.1.2. Договору від 16.05.2024, сторони зобов`язуються дотримуватись вимог Закону України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правила користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 №190 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19.04.2021 №97), «Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова» (надалі - місцеві правила), затверджених рішенням виконавчого комітету Харківської міської Ради №321 від 08.09.2010, вимог чинного законодавства України і актів, що регулюють дану сферу діяльності, а також умов цього договору.

КП Харківводоканал відпускає питну воду споживачу та приймає стічні води від споживача за адресою: м. Харків, вул. Барабашова, 32, при наявності зареєстрованих засобів обліку води (п.2.1.Договору від 16.05.2024).

Згідно п.3.2. Договору від 16.05.2024споживач зобов`язаний, зокрема:

- своєчасно та в повному обсязі проводити оплату за послуги, надані КП «Харківводоканал», відповідно до затверджених тарифів, оплату інших платежів, передбачених цим Договором та чинним законодавством, у встановленому порядку (п.3.2.1.);

- щомісячно надавати до КП «Харківводоканал» відомості про обсяги фактичного водоспоживання і водовідведення в останній день розрахункового місяця (п.3.2.9.);

- отримувати в КП «Харківводоканал» Акт наданих послуг (надалі Акт), платіжні документи, рахунки тощо, підписувати та повертати до КП "Харківводоканал" Акт у строк не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, а у разі незгоди в цей же строк направляти КП "Харківводоканал" мотивовану відмову від підписання Акту. У випадку неповернення споживачем підписаного Акту або не направлення мотивованої відмови від підписання Акту у встановлений строк, Акт вважається узгодженим споживачем в редакції КП «Харківводоканал».

Нарахування вартості послуг водопостачання та водовідведення провадиться на підставі даних засобів обліку води та додаткової кількості стічних вод у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів з загальної площі споживача - га за даними Харківського гідрометцентру із застосуванням коефіцієнтів стоку: - у теплий період року відповідно до різних видів поверхонь: тверді поверхні - 0,7, бруковані або щебеневі мостові - 0,5, грунтові - 0,25, зелені насадження - 0,1; у холодний період року - 0,6.

Теплий період року складають місяці з березня по листопад включно, холодний період року складають місяці з грудня по лютий включно (п.4.1.Договору від 16.05.2024).

Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач здійснює оплату протягом семи календарних днів від дня отримання платіжного документу, рахунку, тощо КП Харківводоканал. При несплаті або неповній сплаті послуг у строки, встановлені цим Договором, споживачеві нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми боргу за кожний день прострочення виконання грошового зобов`язання (п.4.2.Договору від 16.05.2024).

Згідно п.4.3. Договору від 16.05.2024 тарифи на послуги на момент укладання договору складають:

- з централізованого водопостачання 16,032 грн. за 1 м3 (з ПДВ);

- з централізованого водовідведення 8,484 грн. за 1 м3 (з ПДВ).

Відповідно до п.4.4. Договору від 16.05.2024 платіжні документи, рахунки, тощо КП Харківводоканал є обов`язковими до приймання споживачем. Порядок отримання цих документів узгоджується сторонами і може здійснюватися в такий спосіб:

- нарочним споживача;

-у разі неотримання споживачем в КП Харківводоканал вказаних документів у строк, визначений Договором, - рекомендованою поштою. У цьому випадку платіжні документи, рахунки, тощо КП Харківводоканал вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення.

У випадку непогашення споживачем заборгованості до кінця поточного місяця після одержання платіжного документу, рахунку, тощо КП Харківводоканал має право припинити відпуск води, а нараховану суму стягнути у судовому порядку. Подача води відновлюється після погашення споживачем заборгованості та оплати додаткового рахунка за відключення і включення абонентського вводу в порядку черговості (п.4.5.Договору від 16.05.2024).

Споживач протягом терміну дії Договору зобов`язаний отримати та виконати технічні умови на приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення об`єкта, розташованого за адресою, вказаною в п. 2.1. Договору (п.5.1.Договору від 16.05.2024).

Права споживача по тимчасовому наданню послуг обмежуються цим Договором (п.5.2.Договору від 16.05.2024).

Відповідно до п.7.1. Договору від 16.05.2024, Договір набирає сили з дня його підписання сторонами. Дія цього Договору розповсюджується на відносини між сторонами які виникли на підставі п.3 ст.631 ЦК України з 01.05.2024 і діє до 31.12.2024.

Як вбачається з матеріалів справи, КП «Харківводоканал» свої зобов`язання виконало в повному обсязі надало Відповідачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що складаються з фактичних обсягів водоспоживання, водовідведення.

Відповідно до обсягу наданих послуг з водопостачання і централізованого водовідведення та з урахуванням діючих тарифів (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 16.12.2020 № 2499 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року №1141, постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 22.12.2021 №2894 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Харківводоканал») за період з 01.07.2021 по 31.07.2024 включно, відповідачу була нарахована плата (в тому числі і за абонентське обслуговування відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг») в сумі 304 257,20 грн. та виставлені відповідні рахунки на оплату.

В свою чергу відповідачем було частково виконане зобов`язання за договорами на тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 29.09.2023 №17878/01-Т-Н та на тимчасове надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 16.05.2024 №19304/01-Т-Н у сумі 126 914,44 грн. (в тому числі проведення коригування за рішенням Харківської міської ради від 08.06.2022 №163).

На підтвердження зазначеного позивач надав витяги з Книги зняття показань засобів обліку №7/1 за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки, Розшифровки платіжних документів, переданих абоненту 60599 ОСББ Барабашова-32 та рахунки на оплату за період з 01.07.2021 по 31.07.2024.

Як стверджує позивач, залишок заборгованості становить 177 342,76 грн., в тому числі заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 176 513,12 грн. та заборгованість за абонентське обслуговування у розмірі 829,64 грн.

22.08.2024 позивач направив на адресу відповідача разом з супровідним листом Акт звірки взаємних розрахунків по основному боргу та рахунки з актами здачі-приймання наданих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.07.2021 по 31.07.2024. В супровідному листі позивачем було зазначено, що у разі незгоди з зазначеними сумами по оплаті відповідачу необхідно вказати в акті свої дані, також у разі неповернення підписаного акта звіряння, цей акт позивач вважає узгодженим.

В матеріалах справи міститься не підписаний відповідачем Акт звірки за період з 01.07.2021 по 31.07.2024 згідно якого заборгованість відповідача складає 177 342,76 грн., в тому числі заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 176 513,12 грн. та заборгованість за абонентське обслуговування у розмірі 829,64 грн.

Доказів сплати відповідачем вказаної заборгованості матеріали справи не містять.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що підстави виникнення цивільних прав та обов`язків виникають з договорів та інші правочинів.

Пунктом 3 частини 1 статті 174 Господарського кодексу України вcтановлено, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 статті 205 ЦК України передбачено, що правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Статтями 6, 627 ЦК України визначено, що сторони є вільними в укладені договору, в виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 статті 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

В частині 1 статті 638 ЦК України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Статтями 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (ч.1 ст.193 ГК України).

Приписами частини 1 статті 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 статтею 527 ЦК України передбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Стаття 599 ЦК України передбачає, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ст.903 Цивільного кодексу України ).

Пунктом 2 ч.1 ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Судом встановлено, що на виконання умов договорів позивачем у період з 01.07.2021 по 31.07.2024 було надано відповідачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, а також нараховано плату за абонентське обслуговування на загальну суму 304 257,20 грн. та виставлені відповідні рахунки на оплату.

Факт споживання відповідачем у період з 01.07.2021 по 31.07.2024 послуг з водопостачання та водовідведення в обсягах, зазначених позивачем, підтверджується витягами з Книги №7/1 зняття показань засобів обліку, наявними в матеріалах справи.

Відомості, що містяться в Книзі №7/1 зняття показань засобів обліку, вносились позивачем на підставі показників приладів обліку, переданих відповідачем, підтвердженням відповідності і достовірності внесеної інформації є підпис представника відповідача у вказаній Книзі.

У відповідності до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України).

За приписами ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктами 4.2. Договорів від 29.09.2023 та від 16.05.2024 визначено, що розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач здійснює оплату протягом семи календарних днів від дня отримання платіжного документу, рахунку, тощо КП Харківводоканал.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.22 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" споживач зобов`язаний своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.

Як свідчать матеріали справи, за надані позивачем послуги на підставі договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 29.09.2023 №17878/01-Т-Н та від 16.05.2024 №19304/01-Т-Н відповідач розрахувався частково у сумі 126 914,44 грн. (в тому числі проведення коригування за рішенням Харківської міської ради від 08.06.2022 №163).

Доказів сплати відповідачем заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 176 513,12 грн. та за абонентське обслуговування у розмірі 829,64 грн. матеріали справи не містять.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту статті 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1,2,3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання, в першу чергу, національного законодавства та оцінки національними судами (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010 року).

Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (п. 63 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Руїс-Матеос проти Іспанії від 23 червня 1993 р.).

Захищене статтею 6 Європейської конвенції з прав людини право на справедливий судовий розгляд також передбачає право на змагальність провадження. Кожна сторона провадження має бути поінформована про подання та аргументи іншої сторони та має отримувати нагоду коментувати чи спростовувати їх.

Дія принципу змагальності ґрунтується на переконанні: протилежність інтересів сторін найкраще забезпечить повноту матеріалів справи через активне виконання сторонами процесу тільки їм притаманних функцій. Принцип змагальності припускає поєднання активності сторін у забезпеченні виконання ними своїх процесуальних обов`язків із забезпеченням судом умов для здійснення наданих їм прав.

У п.26 рішення від 15.05.2008 Європейського суду з прав людини у справі Надточій проти України суд нагадує, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.

Питання справедливості розгляду не обов`язково постає у разі відсутності будь-яких інших матеріалів на підтвердження отриманих доказів, слід мати на увазі, що у разі, якщо доказ має дуже вагомий характер і якщо відсутній ризик його недостовірності, необхідність у підтверджувальних доказах відповідно зменшується (рішення Європейського суду з прав людини у справі Яременко проти України, no. 32092/02 від 12.06.2008 року).

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац десятий пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003).

Згідно з вимогами частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вказані обставини справи та те, що відповідач не надав суду жодного доказу, який би спростовував наявність у останнього заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 176 513,12 грн. та за абонентське обслуговування у розмірі 829,64 грн., беручи до уваги принцип змагальності сторін, враховуючи стандарт переваги більш вагомих доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог статті 4 Закону України Про судовий збір та подання позивачем до суду позовної заяви у цій справі в електронній формі, витрати щодо сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства "Харківводоканал" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути зОб`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Барабашова-32» (61054, м. Харків, вул. Барабашова, 32; код ЄДРПОУ: 40484476) на користь Комунального підприємства "Харківводоканал" (61052, м. Харків, вул. Конторська, 90; код ЄДРПОУ: 03361715) заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 176 513 (сто сімдесят шість тисяч п`ятсот тринадцять) грн. 12 коп. та заборгованість за абонентське обслуговування у розмірі 829 (вісімсот двадцять дев`ять) грн. 64 коп., а також суму судового збору у розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено "29" листопада 2024 р.

СуддяТ.О. Пономаренко

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено03.12.2024
Номер документу123426108
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —922/3389/24

Рішення від 29.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Пономаренко Т.О.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Пономаренко Т.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні