ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2024 року м. Черкаси Справа № 925/1243/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Ільченко Л.В., за участі представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агробудівельний альянс "Астра" ( смт. Чабани, Фастівський район, Київська область) до товариства з обмеженою відповідальністю "Дзензелівське" ( с. Іваньки, Уманський район, Черкаська область) про стягнення 824 548,82 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 824 548,82 грн., з яких: 756 583,50 грн. залишку основної заборгованості за товар та послуги з ремонту, 47 965,32 грн. пені та 20 000,00 грн. штрафу на підставі договору № 223/23/209 ЗЧ-С від 12.12.2023, укладеного між сторонами у справі.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Явка сторін обов`язковою не визнавалася.
Представники обох сторін клопотаннями від 27 та від 28 листопада 2024 просять дане засідання провести без своєї участі. Позивач позовні вимоги підтримує повністю і просить суд їх задовольнити.
Суд відкладав минуле засідання за клопотанням відповідача, продовжував строки на подання суду документів з процесуальних питань.
Відзив на позов не подано. Спір не врегульовано.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає лише до часткового задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається і відповідачем не заперечено, що 12 грудня 2023 року між ТОВ "Агробудівельний альянс "Астра" (Позивач та Продавець) і ТОВ "Дзензелівське" (Відповідач та Покупець) укладено договір № 223/23/209 ЗЧ-С (далі-договір) а.с. 8).
За умовами цього договору Постачальник-позивач зобов`язався поставити відповідачу запасні частини для сільськогосподарської техніки та витратні матеріали відповідно до видаткових накладних, які визначають номенклатуру, кількість та вартість запчастин і які є невід`ємною частиною цього договору (розділ 1 ).
Крім того Продавець зобов`язується надати Покупцю послуги з ремонту сільськогосподарської техніки, що належить Покупцю.
Покупець повинен прийняти та своєчасно оплати товари і послуги на умовах Договору.
Загальну суму договору сторони визначили в розмірі 1 000 000 грн., що еквівалентно 25 191,26 Євро на день укладення Договору (п. 2.1).
Ціни на запчастини, вартість та кількість, асортимент кожної окремої поставки, а також вартість послуг визначаються та вказуються у видаткових накладних і Актах приймання-передачі виконаних робіт (п. 2.6, 3.1.).
Згідно розділу 4 Договору Покупець сплачує вартість запчастин (ст. 2 Договору ) та послуг (ст. 3, 7 Договору) шляхом здійснення прямих банківських платежів на рахунок Продавця.
Покупець здійснює розрахунки за запчастини або послуги шляхом перерахування на розрахунковий рахунок Продавця 100% вартості або відстрочки платежу протягом 40 календарних днів з моменту фактичної передачі запчастин та/або наданих послуг та підписання відповідних видаткових накладних, або з моменту підписання Акту виконаних робіт (наданих послуг) - п. 4.1. Договору.
Згідно п. 5.1., 5.1.1. договору датою передачі запчастин є дата прийому-передачі запчастин, зазначена у відповідній видатковій накладній (товаро-супровідному документі). Умови відвантаження - франко-склад продавця.
Згідно розділу 7 Договору на підтвердження наданих послуг з ремонту сільськогосподарської техніки сторони підписують Акт з переліками робіт, датою складення акта, вартості послуги з ремонту, використані під час ремонту запчастини.
Згідно п. 10.3. цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками і діє до 31.12.2024, а в частині виконання зобов`язань - до повного їх виконання. Якщо жодна із сторін не виявить бажання закінчити його до моменту закінчення терміну дії договору, договір вважається пролонгованим на один рік на тих же умовах.
Доказів визнання недійсним чи наявності підстав для оцінки укладеного між сторонами договору як нікчемного, суду не подано.
Договір сторонами виконувався.
За доводами позивача, що підтверджується наявними у справі доказами, з березня по травень 2024 року позивач поставив на користь відповідача запчастини та надав послуги по ремонту сільськогосподарської техніки на загальну суму 1 136 583,50 грн. ( а.с. 15-24).
Товар отримано за довіреністю № 133 від 24.04.2024 на ім"я Козак А.О. (а.с. 13).
Всі видаткові накладні та Акти виконаних робіт містять посилання на укладений між сторонами Договір № 223/23/209 ЗЧ-С від 12.12.2023.
Товари та роботи прийняті відповідачем без зауважень, докази протилежного в справу не подані.
Суду не надано доказів про існування між сторонами спору з приводу якості та кількості отриманого товару та наданих послуг по ремонту техніки.
Видаткові накладні та Акти виконаних робіт містять підписи уповноважених осіб з обох сторін та скріплені печатками.
Станом на час вирішення спору є таким, що настав строк повного виконання зобов`язання по оплаті прийнятого товару та послуг по ремонту сільськогосподарської техніки.
Позивач надав у справу докази сплати відповідачем лише 380 000 грн. (а.с. 26-33) на погашення боргу і тому його залишок становить 756 583,50 грн.
Доказів сплати боргу у більшій сумі, ніж обліковує позивач, відповідачем суду не подано.
За своїм правовим змістом виниклі між сторонами відносини є відносинами поставки.
Згідно положень ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 598, ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610, ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України: порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Заперечень проти доводів та розрахунків позивача щодо настання строків виконання зобов`язання по повній оплаті отриманого товару та наданих послуг з ремонту сільськогосподарської техніки, відповідач суду не надав.
Доказів проведення розрахунку по основному боргу в справі немає, тому до стягнення з відповідача на користь позивача належить 756 583,50 грн. залишку основного боргу за запчастини та надані послуги з ремонту сільськогосподарської техніки.
За порушення договірного зобов`язання позивач також просить стягнути з відповідача 47 965,32 грн. пені та 20 000,00 грн. штрафу.
Дані вимоги підлягають лише до часткового задоволення, виходячи з такого:
Згідно ст. 230 Господарського Кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно п. 8.2. Договору за порушення Покупцем строків оплати вартості товару або наданих послуг з ремонту сільськогосподарської техніки, Покупець має сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення за весь строк існування заборгованості.
Згідно п. 8.6. Договору за порушення Покупцем строків оплати понад 10 календарних днів Покупець сплачує одноразово штраф у фіксованій сумі в розмірі 20 000 грн.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01 червня 2021 року по справі № 910/12876/19 виклала правові позиції, що можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов`язань не лише не заборонено, але й передбачено частиною 2 статті 231 ГК України.
Чинне законодавство не обмежує учасників господарських відносин передбачати в договорі можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення зобов`язання.
Тому одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання за договором, штрафу та пені не суперечить статті 61 Конституції України, оскільки згідно зі статтею 549 ЦК України пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до статті 230 ГК України видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.
За правилами ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування пені має бути припинено через шість місяців з моменту, коли виникло право на її нарахування, якщо іншого сторонами не передбачено у Договорі.
Зробивши перерахунок пені за допомогою калькулятора Ліга -закон, судом встановлено, що за належним розрахунком її сума становить лише 47 834,27 грн.:
30.06.2024 - 26.09.2024 : 13,00 (облікова ставка НБУ)
756 583,50 (Сума боргу) x (2 x 13,00 : 366 ) x 89 днів (прострочення) : 100 х 89 днів = 47 834,27 грн.
Отже до стягнення з відповідача на користь позивача належить лише 47 834,27 грн. та 20 000 грн. штрафу, оскільки доказів сплати цих коштів суду не подано.
В решті вимог про стягнення пені позивачу слід відмовити через невірні розрахунки.
За результатами вирішення спору суд приходить до висновку, що правомірність позовних вимог доведена зібраними у справі доказами, відповідач не надав суду доказів про проведення повного розрахунку, не заперечив проти доводів та розрахунків позивача, однак позов підлягає лише до часткового задоволення.
Згідно ч. 9 ст. 129 ГПК України, оскільки спір виник з вини відповідача, судові витрати покладаються на відповідача повністю і з нього на користь позивача слід стягнути 12 368,23 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Дзензелівське" (код 32837429, с. Іваньки, Уманський район, Черкаська область, вул. Соборна, 3) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агробудівельний альянс "Астра" (код 30050930, смт. Чабани, Фастівський район, Київська область, вул. Машинобудівників, 5-а) ---- 756 583,50 грн. залишку основної заборгованості за товар і послуги, 47 834,27 грн. пені, 20 000,00 грн. штрафу на підставі договору № 223/23/209 ЗЧ-С від 12.12.2023 та 12 368,23 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
В решті вимог по пені у позові відмовити.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 30 листопада 2024
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 03.12.2024 |
Номер документу | 123426274 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні