Справа № 395/302/22 Провадження № 2/395/4/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2024 року м. Новомиргород
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Орендовського В.А.,
за участю секретаря Піддубної Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні у м. Новомиргороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Новомиргородський відділ державної виконавчої служби у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Дніпро) про стягнення заборгованості по аліментам та пені за прострочення по сплаті аліментів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Сьора О.М., звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по аліментам та пені за прострочення по сплаті аліментів. У подальшому позивач відмовилася від позовної вимоги про стягнення заборгованості по сплаті аліментів. Також позивач подала заяву про збільшення позовних вимог від 25.08.2022 року і просила стягнути пеню за прострочення по сплаті аліментів за період з 22.07.2019р.до 01.07.2022р. всумі 21547грн.54коп.В обґрунтуванняпозову позивачвказала,що сторониперебували взареєстрованому шлюбі,який наданий часрозірвано.Від спільногопроживання вонимають спільнудитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .Рішенням Олександрівськогорайонного судуКіровоградської областівід 29.11.2019року звідповідача накористь позивачабуло стягнутоаліменти наутримання дитини.Однак відповідачухиляється відвиконання цьогорішення узв`язку зчим станомна 01.01.2022року заборгованістьзі сплатиаліментів становить48505,57грн.При цьому,пеня запрострочення сплатиаліментів згіднорозрахунку позивачастановить 21547,54грн.За такихобставин проситьстягнути звідповідача накористь позивачапеню запрострочення повиплаті аліментіву вказаномувище розміріза періодз22.07.2019 р. до 01.07.2022 р.
Відповідачем інтересиякого представляєадвокат ЖеребенкоО.В.була поданазустрічна позовназаявадо ОСОБА_1 ,Новомиргородського відділудержавної виконавчоїслужби уНовоукраїнському районіКіровоградської областіПівденно-СхідногоМіжрегіонального управлінняМіністерства юстиції (м.Дніпро)про встановленнявідсутності заборгованостізі сплатиаліментів тазарахування врахунок сплатиаліментів.
Ухвалою Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 06.07.2023 року задоволено заяву представника позивача за зустрічним позовом ОСОБА_4 від 06.07.2023 року та провадження у справі за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Новомиргородського відділу державної виконавчої служби у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення відсутності заборгованості зі сплати аліментів та зарахування в рахунок сплати аліментів закрите у зв`язку з відмовою позивача від позову.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 позов підтримала повністю та просила задовольнити його.
Представник відповідача ОСОБА_4 у судовому засіданні позов визнала частково та надала суду відповідні розрахунки.
Представник третьої особи ОСОБА_6 у судовому засіданні просив ухвалити рішення на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, щосторони мають спільну дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується відповідною копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Рішенням Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 29.11.2019 року з відповідача на користь позивача було стягнуто аліменти на утримання дитини у розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 22.07.2019 року і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно розрахунку державного виконавця Новомиргородського ВДВС у Новоукраїнському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) заборгованість ОСОБА_2 по сплаті аліментів за вказаним судовим рішенням за період з 22.07.2019 р. до 01.07.2022 р. складала 56280 грн. 81 коп.
Відповідно дост. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ст.71Закону України«Про виконавчепровадження» виконавецьстягує зборжника аліментиу розмірі,визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченогоСК України. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленомуСК України.
Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів.
Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 3 ст. 195 СК України розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Системний аналіз вказаних норм права дає підстави дійти висновку про те, що законодавець визначив обов`язок державного виконавця обчислювати розмір заборгованості за аліментами і водночас імперативно закріпив, що у разі незгоди заінтересованої особи з визначеним (обчисленим) державним виконавцем розміром заборгованості за аліментами, спір вирішується судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1ст. 196 СК Україниу разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов`язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов`язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов`язання боржником. Після порушення боржником свого обов`язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов`язку сплатити аліменти.
Відповідно до п. 22постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»передбаченаст. 196 СК Українивідповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені) настає лише за наявності вини цієї особи. На платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин, зокрема, у зв`язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, затримкою або неправильним перерахуванням аліментів банками. В інших випадках стягується неустойка за весь час прострочення аліментів.
Таким чином, під час розгляду справ про стягнення пені за несвоєчасну сплату аліментів підлягають встановленню, як наявність самої заборгованості та її розмір, так і наявність чи відсутність вини платника аліментів у її виникненні.
Однак, відповідач не надав доказів існування обставин, які об`єктивно перешкоджали йому сплачувати аліменти на підставі рішення суду, а отже не довів відсутність своєї вини у виникненні заборгованості по аліментах.
Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів враховується розмір несплачених аліментів за кожний місяць та кількість днів прострочення за кожним платежем окремо.
Аліменти нараховуються щомісячно, тому строк виконання цього обов`язку буде різним, а, отже, кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.
Законодавець установив розмір пені - 1 % за кожен день прострочення та період, за який нараховується пеня - за кожен день, починаючи з наступного, у який мала бути здійснена сплата аліментів за відповідний місяць, але таке зобов`язання не було виконане, і до дня, в який проведена сплата заборгованості чи до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.
Таке правило застосовується у разі прострочення виконання зобов`язання зі сплати аліментів за місяць, у який вони мали бути сплачені.
Устатті 196 СК Українине встановлено будь-яких обмежень періоду нарахування пені, навпаки, в ній зазначено, що пеня нараховується за кожен день прострочення.
Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості), та помножити на один відсоток.
Тобто формула така: заборгованість за місяць х кількість днів прострочення х 1 %. За цим правилом обчислюється пеня за кожним простроченим місячним платежем. Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обчисленої за кожним місячним (періодичним) платежем.
У разі виплати аліментів частинами, необхідно зазначити, що якщо такі часткові платежі вчинені протягом місяця, в якому повинні сплачуватися аліменти, і їх загальна сума становить місячний платіж, визначений у рішенні суду про стягнення аліментів, вважається, що той з батьків, який повинен сплачувати аліменти, виконав ці зобов`язання.
У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені - 1 %.
Строк прострочення обчислюється з урахуванням раніше зазначеного правила і починає перебіг з першого дня місяця, наступного за місяцем внесення періодичного платежу, до дня, який передує дню сплати заборгованості.
У разі, якщо заборгованість зі сплати аліментів погашено частково в іншому місяці, то визначення пені на заборгованість зі сплати аліментів розраховується з урахуванням розміру несплаченої частки аліментів за певний місяць з дня сплати частки місячного платежу і до дня, який передує дню погашення заборгованості за відповідним місячним платежем, помножену на 1%.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2019 року у справі № 333/6020/16-ц, в якій Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків Верховного Суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, та зробила висновок про те, що пеня на заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір несплачених у відповідному місяці аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.
Окрім того, при обчисленні розміру слід виходити із розміру заборгованості, який визначений державним виконавцем у розрахунку та існував на час звернення отримувача аліментів до суду з цим позовом, а тому суд визначаючи розмір пені за прострочення сплати аліментів керується розрахунком державного виконавця щодо розміру заборгованості по аліментах, яка станом на 01.11.2024 року становила 51471.82 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості по сплаті аліментів Новомиргородського ВДВС у Новоукраїнському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 25171 від 13.11.2024 року.
Подібний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 09.09.2020 року у справі № 183/1433/17.
Так, розрахунок неустойки (пені) з урахуванням розрахунку державного виконавця за період з 22.07.2019 р. до 01.07.2022 р. становить 17115 гривень 93 копійки.
Розрахунок відповідає вимогам ч. 1 ст. 196 СК України та проведений на підставі розрахунку державного виконавця щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів.
На підставі зазначеного, аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, враховуючи, що заборгованість по сплаті аліментів виникла з вини ОСОБА_2 , який не сплачував аліменти в повній мірі, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача пеню за прострочення сплати аліментів у розмірі 17115 гривень 93 копійки, що не перевищує 100 відсотків заборгованості, у зв`язку з чим позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», із відповідача в порядку ст. 141 ЦПК України в дохід держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Новомиргородський відділ державної виконавчої служби у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Дніпро) про стягнення заборгованості по аліментам та пені за прострочення по сплаті аліментів задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 пеню за несвоєчасну сплату аліментів за період з 22.07.2019 р. до 01.07.2022 р. в розмірі 17115 (сімнадцять тисяч сто п`ятнадцять) гривень 93 копійки.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 1211(одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлений 02 грудня 2024 року.
Суддя Новомиргородського районного суду
Кіровоградської області В.А. Орендовський
Суд | Новомиргородський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123428353 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні