Рішення
від 02.12.2024 по справі 444/4396/24
ЖОВКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 444/4396/24

Провадження № 2/444/1531/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючий суддя Оприск З. Л.

секретар судового засідання Гнідець В.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Жовкві Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області (вул. Я.Мудрого, 3, м.Рава-Руська, Львівський р-н, Львівська обл.), третя особа Рава-Руська державна нотаріальна контора Львівської області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

22 жовтня 2024 року справу за даною позовною заявою прийнято до розгляду та відкрито у ній провадження.

Позивач звернувся до суду із позовом про визнання права на земельну частку в порядку спадкування, мотивуючи свої позовні вимоги наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі і на земельну частку (пай) площею 1,10 га. на підставі сертифікату серія ЛВ № 082459. Державний нотаріус Рава-Руської державної нотаріальної контори Львівської області завів спадкову справу, однак відмовив Позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) площею 1,10 га. після смерті матері, оскільки Позивачем не подано сертифіката на право на земельну частку (пай) згідно форми, затвердженої Постановою КМ У від 12.10.1995 р. № 801. З приводу обміну сертифіката Позивач звернувся до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області, однак йому було відмовлено в такому та усно роз`яснено, що такий сертифікат не може бути виданий в зв`язку із смертю спадкодавця, так як відповідно до ст. 25 ЦК України ним втрачено цивільну правоздатність. Враховуючи вищевикладене вбачається, що Позивач в порядку спадкування за законом має право на земельну частку (пай) площею 1,10 га. на підставі сертифікату серія ЯВ № 082459, після смерті матері. Однак, враховуючи те, що право на земельну частку (пай) не було зареєстровано померлою, Позивач не може оформити своє право на земельну частку (пай) та не має можливості переоформити таке право в нотаріальній конторі. Просив визнати за ОСОБА_1 (паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 02.06.1997 року. Реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) площею 1,10 умовних кадастрових гектарів без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, право на яку мала ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серія ЛВ № 082459 та яке фактично успадковане ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце його проведення, однак клопотав про розгляд справи за його відсутності.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явилися, хоч про час та місце розгляду справи були належно повідомлені, про причини неявки суд не повідомили, однак клопотали про розгляд справи за їхньої відсутності.

Оскільки сторони в судове засідання не прибули, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У судовому засіданні було досліджено наявні в матеріалах справи письмові докази.

З копії сертифікату на право приватної власності на землю серії ЛВ № 082459, виданого Липницькою сільською радою, вбачається, що такий видано на ім`я ОСОБА_2 в тому, що їй передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,10 га. Сертифікат на ім`я ОСОБА_2 видано зразка, який затверджено ухвалою Львівської обласної Ради народних депутатів № 277 від 01.02.1993 року.

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

З листа Рава-Руської державної нотаріальної контори від 24 вересня 2024 року № 458/01-16 вбачається, що Рава-Руська державна нотаріальна контора Львівської області відмовляє гр. ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки спадкоємцем не подано сертифіката на право на земельну частку (пай) згідно форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1995 року №801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)». Додатково повідомлено, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в Рава-Руській державній нотаріальній конторі Львівської області заведена спадкова справа № 186/2024р. Заява про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) подана ОСОБА_1 27 серпня 2024 року за №369. Інших спадкоємців, передбачених цивільним законодавством України, немає.

З копії спадкової справи № 186/2024 вбачається, що заява про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 на земельну частку (пай) подана ОСОБА_1 27 серпня 2024 року за №369. З копії довідки № 705 від 15.08.2024 року, виданої Рава-Руською міською радою, вбачається, що позивач проживав та був зареєстрованим разом із ОСОБА_2 , мамою, до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та такі вели спільне господарство.

Дослідивши та проаналізувавши в сукупності всі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно із ч.1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. ст. 81, 82 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторонаповинна довеститі обставини,на яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом.Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Спадщина після померлої ОСОБА_2 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому до даних правовідносин слід застосовувати відповідні правила Цивільного кодексу України 2003 року.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ст. 1216-1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 8 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720 (720/95) "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1995 р. № 801 затверджено відповідну форму сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразок Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай). Сертифікати саме такої форми слід подавати до нотаріальної контори.

Сертифікат на ім`я ОСОБА_2 видано зразка, який затверджено ухвалою Львівської обласної Ради народних депутатів № 277 від 01.02.1993 року.

При встановленні кола спадкоємців, які прийняли спадщину суд бере до уваги копію довідки № 705 від 15.08.2024 року, виданої Рава-Руською міською радою, з якої вбачається, що позивач проживав та був зареєстрованим разом із ОСОБА_2 , мамою, до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та такі вели спільне господарство.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Таким чином, позивач відповідно до ст. 1268, 1269 ЦК України є таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 .

Згідно з ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а відтак позивачами не може бути пред`явлено для оформлення спадщини сертифікат на ім`я спадкодавця нового зразка, оскільки він помер, а тому втратив цивільну правоздатність та дієздатність.

Згідно п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог.

Інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи немає.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 81, 82, 141,200,247,258-259,264-265,354 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1220, 1268, 1271 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 (паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 02.06.1997 року. Реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) площею 1,10 умовних кадастрових гектарів без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, право на яку мала ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серія ЛВ № 082459 та яке фактично успадковане ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий Оприск З. Л.

СудЖовківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123430581
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —444/4396/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Оприск З. Л.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Оприск З. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні