Справа № 645/5869/21
Провадження № 2/645/21/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2024 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого судді Алтухової О.Ю.,
секретар судового засідання - Малій О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та внесення відомостей про батька до актового запису про народження дитини,-
в с т а н о в и в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , у якому просить визнати його батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що внести відомості до актового запису.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2011 року проживав з ОСОБА_2 , яка перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 . За час їх стосунків ОСОБА_2 повідомила, що вагітна, проте запевнила, що батьком дитини є її чоловік ОСОБА_2 . У листопаді 2020 року позивач від ОСОБА_2 дізнався, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вона народила дочку і її батьком є ОСОБА_1 . Батьком дитини у свідоцтві про народження зазначений відповідач, оскільки мати дівчинки на момент народження дитини перебувала з ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі. З цього часу позивач декілька разів бачився з ОСОБА_2 та їх спільною донькою. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в зв`язку із чим дитина була влаштована у «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей». Позивач після визнання його батьківства має намір забрати дочки проживати до нього, любити та виховувати її. ОСОБА_1 має постійне місце роботи та задовільне місце проживання. Враховуючи те, що ОСОБА_3 є біологічною донькою позивача, проте вона народилася у шлюбі її матері з відповідачем, позивач має необхідність звернутися до суду з позовом про визнання його батьківства, що є підставою для внесення змін в актовий запис про народження дитини.
Ухвалою суду від 10.09.20221 року відкрите провадження у справі (суддя Іващенко С.О.).
У зв`язку із звільненням судді ОСОБА_4 , 21.05.2024 року справа надійшла в провадження судді Алтухової О.Ю.
Ухвалою суду від 23.05.2024 року справу прийнято до провадження та призначене підготовче засідання.
Ухвалою суду від 25.07.2024 року призначено судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (адреса: 61036, м. Харків, вул. Ковтуна, 34), висновки якої надійшли до суду 01.10.2024 року.
23.10.2024 року від позивача надійшла заява, подана в порядку ст. 49 ЦПК України, про збільшення позовних вимог, в якій він просить суд:
визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що внести відомості до актового запису:
- батьком дитини вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Зміївським РВ УМВС України в Харківській області 23.094.2004, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України,
- прізвище дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінити на « ОСОБА_5 », по-батькові на « ОСОБА_6 ».
04.11.2024 року до суду надійшла заява ОСОБА_7 про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявник ОСОБА_7 перебував у шлюбі з ОСОБА_8 матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати дівчинки померла ІНФОРМАЦІЯ_5 . Після смерті матері ОСОБА_3 була поміщена до реабілітаційного центру, але ОСОБА_7 підтримував з дівчинкою зв`язок. На сьогодні у Фрунзенському районному суді м.Харкова перебуває цивільна справа № 645/6721/23 про позбавлення ОСОБА_9 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 та призначення ОСОБА_7 опікуном. Відтак ОСОБА_7 вважає, що рішення у справі № 645/5869/21 може вплинути на його права та обов`язки.
Ухвалою суду від 05.11.2024 року постановлено відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_7 про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою суду від 05.11.2024 року прийнято до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог.
Ухвалою суду від 05.11.2024 року постановлено виключити з числа третіх осіб у справі Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Залучити до участі у справі в якості третьої особи Харківський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уХарківському районіХарківської областіСхідного міжрегіонального управлінняМіністерства юстиції (62472, Україна, Харківський р-н, Харківська обл., місто Мерефа,вулиця Культури, будинок, 2 "Б").
Цією ж ухвалою постановлено закрити підготовче провадження та призначити цивільну справу № 645/5869/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Харківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та внесення відомостей про батька до актового запису про народження дитини до розгляду у відкритому судовому засіданні на 28 листопада 2024 року на 09.30 год. у приміщенні Фрунзенського районного суду м. Харкова.
Ухвалою суду від 28.11.2024 року (постановленою на місці) замінено третю особу Харківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Гетьман О.М. надати пояснення по суті справи та просили суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 14.12.2021 року подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи за його відсутності та погодження з позовом. На виклики суду, надіслані у 2024 році , в підготовче та судове засідання не з`явився? причини неявки суду не повідомлено.
Представник третьої особи Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради Побережська Ю.Г. при розгляді справи покладалася на розсуд суду.
Представник третьої особи Харківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції подав заяву про розгляд справи без їх участі.
За результатом розгляду справи суд приходить до таких висновків.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. При регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Дитина має право знати своїх батьків і право на їх піклування (стаття 7 Конвенції про права дитини).
Згідно з частинами другою, восьмою, дев`ятою статті 7 СК України сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Відповідно до положень ст. 129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.
Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦивільного процесуальногокодексу України (ч. 2 ст. 128 СК України).
Згідно з п.6Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №3від 15.05.2006року «Прозастосування судамиокремих нормСімейного кодексуУкраїни прирозгляді справщодо батьківства,материнства тастягнення аліментів» особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства. Згідно зі ст. 129 СК зазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.
У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу, як батька з актового запису про народження дитини.
Відповідно до п.9Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №3від 15.05.2006року «Прозастосування судамиокремих нормСімейного кодексуУкраїни прирозгляді справщодо батьківства,материнства тастягненняаліментів» відповідно до статей 213, 215 ЦПК рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
У пункті 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року N 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" роз`яснено судам, що в судовому порядку батьківство може бути оспорено як у випадках, коли в Книзі реєстрації народжень батьками дитини записано осіб, які перебували у шлюбі між собою (статті 122, 124 СК України), так і тоді, коли при реєстрації народження дитини її батьком на підставі спільної заяви батьків або заяви чоловіка, який визнавав себе батьком, записано особу, яка не перебувала у шлюбі з матір`ю дитини (статті 126, 127 СК України).
Відповідно до вимогст.134СК України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц зазначено, що СК України не визначає особливостей предмету доказування у цій категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (постанова Верховного Суду від 25 серпня 2020 року у справі № 478/690/18).
Відповідно до копії повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 20.07.2022 року Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Харківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) складено 16.10.2012 року актовий запис № 1468. Батьками дитини записані: ОСОБА_2 , ОСОБА_2 (а.с. 141).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , 07.02.2017 року уклала шлюб з ОСОБА_7 , у результаті чого змінила прізвище на « ОСОБА_10 » (а.с. 143).
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що Нововодолазьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) складено актовий запис № 127 від 25.05.2021 року та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 (а.с. 142)
Відповідно до повідомлення № 14 від 06.06.2024 року Комунального закладу соціального захисту для дітей «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей міста Харкова» з 31.05.2021 року у даному закладі знаходиться малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі путівки № 285 від 31.05.2021 року Департаменту у справах дітей ХМР (а.с. 140).
Відповідно до висновку експерта № СЕ-19/121-24/22145-БД від 20.09.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , може бути біологічним батьком малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Ймовірність даної події складає 99,9999993% (а.с. 180-192).
Згідно з матеріалами справи позивач ОСОБА_1 має постійне місце роботи, забезпечений житлом, на обліку лікарів нарколога та психіатра не перебуває (а.с. 9, 11, 12, 14-17).
З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно достатті 20 СК України, до вимог, що випливають із сімейних відносин, позовна давність не застосовується, крім випадків, передбачених частиною другою статті72, частиною другою статті129, частиною третьою статті138, частиною третьою статті139цьогоКодексу. У випадках, передбачених частиною першою цієї статті, позовна давність застосовується судом відповідно доЦивільного кодексу України(далі -ЦК України), якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Отже, тлумачення вказаних нормСК Українисвідчить, що законодавець передбачив дві різні підстави для пред`явлення позовної вимоги про визнання батьківства відповідно достатті 128 СК Українитастатті 129 СК України.
Так, устатті 128 СК Українирегулюється випадок, за яким запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. Саме в такому разі особа, яка вважає себе батьком дитини, може подати до суду позовну заяву про визнання свого батьківства. При цьому, з врахуванням змісту частини першоїстатті 20 СК Українитастатті 128 СК України, позовна вимога про визнання батьківства згідно зістаттею 128 СК Українивиключена законодавцем із сфери дії позовної давності.
Натомість, частина першастатті 129 СК Українистосується ситуації, за якої оспорити батьківство може чоловік, який вважає себе батьком дитини, а батьком дитини записаний інший чоловік. Тобто позивачем є чоловік, який вважає себе батьком дитини, а відповідачем - чоловік, який записаний батьком дитини. Предметом доказування в цьому разі є відсутність кровної спорідненості між дитиною і чоловіком, записаним як батько в актовому записі про народження дитини, та наявність такої спорідненості між дитиною й особою, яка вважає себе її батьком. До позовної вимоги про визнання батьківства згідно з частиною першоюстатті 129 СК Українизастосовується позовна давність в один рік.
У справі, що переглядається, наявний спір між позивачем та чоловіком матері дитини ОСОБА_2 про батьківство щодо дитини ОСОБА_11 , тому судом підлягають застосуванню саме положеннястатті 129 СК Україниі, відповідно, річна позовна давність.
Моментом порушення прав та інтересів позивача є дата внесення інформації у актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо її батька, а саме ОСОБА_2 (подібний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 29 листопада 2023 року у справі № 607/23063/21; від 20 грудня 2023 року у справі № 756/16749/21).
Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (частина першастатті 256 Цивільного кодексу України).
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина першастатті 261 ЦК України).
Згідно із частиною третьоюстатті 267 ЦК Українипозовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту (частини четверта та п`ятастатті 267 ЦК України).
Проте у даній справі відповідач про застосування позовної давності не заявив, а навпаки подав заяву про визнання позову.
Питання щодо судових витрат суд вирішує в порядку ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 258-259, 264-265 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що внести відомості до актового запису:
- батьком дитини вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Зміївським РВ УМВС України в Харківській області 23.094.2004, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України,
- прізвище дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінити на « ОСОБА_5 », по-батькові на « ОСОБА_6 ».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк для апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_3 ,
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП невідомий, адреса реєстрації: АДРЕСА_4 ,
Третя особа: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради ЄДРПОУ 26489104, місцезнаходження: 61002 м. Харків, вул.. Чернишевського, б. 55,
Третя особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄДРПОУ 23320813, 61058, Україна, Харківська обл.,місто Харків,вулиця Сумська, будинок, 61.
Повне судове рішення складене 02.12.2024 року.
Суддя О.Ю.Алтухова
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123432233 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Алтухова О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні