Рішення
від 02.12.2024 по справі 683/2359/24
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/2359/24

2/683/1027/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2024 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого судді Завадської О.П.

секретаря Поважнюк О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинові Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої на підставі договору про надання правової допомоги діє адвокат Віхерко Надія Олексіївна, до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області про визнання договору купівлі продажу дійсним, визнання права власності,

встановив:

У липні 2024 року ОСОБА_1 , від імені якої на підставі договору про надання правової допомоги діє адвокат Віхерко Н.О., звернулась до суду з позовом до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона 30 квітня 1997 року уклала договір купівлі-продажу із акціонерним товариством «Сільгосптехніка» м. Старокостянтинова Хмельницької області (надалі АТ «Сільгосптехніка»), згідно якого АТ «Сільгосптехніка» продало, а вона купила гараж із дерев`яним хлівом по АДРЕСА_1 . 30 квітня 1997 року було сплачено продавцю 1500 крб, а продавцем їй було передано у володіння даний гараж. Вона не може належним чином володіти вказаною будівлею, оскільки договір купівлі-продажу від 30 квітня 1997 року нотаріально не посвідчений і її право власності не зареєстровано. На даний час нотаріально посвідчити даний договір неможливо, тому що діяльність АТ «Сільгосптехніка» 13 травня 2005 року припинена у зв`язку із визнанням його банкрутом. Саме тому позов пред`являється до місцевого органу самоврядування.

В силу того, що сторони домовились щодо усіх істотних умов укладеного між ними правочину купівлі-продажу вищевказаного нерухомого майна, фактично відбулось повне виконання правочину, даний правочин відповідає дійсній їхній волі, однак відсутня можливість для нотаріального посвідчення договору з незалежним від неї обставин, а саме через припинення АТ «Сільгосптехніка», просить захистити її право власності.

Представник позивачки подала до суду заяву про розгляд справи без їхньої участі, підтримала позовні вимоги за обставин на їх обґрунтування.

Представник відповідача також направив до суду заяву, де просив здійснювати судовий розгляд у його відсутність, при вирішенні справи поклався на розсуд суду.

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 липня 2024 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 13 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 03 вересня 2024 року закрито підготовче провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наступне.

Судом встановлено, що 30 квітня 1997 року між ОСОБА_1 та АТ «Сільгосптехніка» був укладений в простій письмовій формі договір купівлі- продажу гараж із дерев`яним хлівом по АДРЕСА_1 .

Сторони повністю виконали умови договору, а саме, позивачка сплатила товариству в повному обсязі кошти за придбаний гараж із дерев`яним хлівом, АТ «Сільгосптехніка» передало, а ОСОБА_1 прийняла придбане майно.

13 травня 2005 року АТ «Сільгосптехніка» було припинено.

Таким чином в даний час позивачка немає можливості нотаріально посвідчити договір купівлі - продажу заявленого майна, оскільки юридична особа, яка продала їй майно припинена.

Однією з умов застосування ч. 2 ст.220ЦКУкраїни та визнання правочину дійсним в судовому порядку є встановлення судом факту безповоротного ухилення однією зі сторін від нотаріального посвідчення правочину та втрата стороною можливості з будь-яких причин нотаріально посвідчити правочин.

В даному випадку має місце факт безповоротного ухилення АТ «Сільгосптехніка»від нотаріального посвідчення правочину та втрата стороною можливості нотаріально посвідчити правочин, внаслідок припинення АТ «Сільгосптехніка».

При розгляді справи про визнання правочину дійсним суд повинен з`ясувати, чому правочин не був нотаріально посвідчений, чи дійсно сторона ухилилася від його посвідчення та чи втрачена така можливість. При цьому саме по собі небажання сторони нотаріально посвідчувати договір, її ухилення від такого посвідчення з причин відсутності коштів на сплату необхідних платежів та податків під час такого посвідчення не може бути підставою для застосування частини другоїстатті 220 ЦК України.

Даючи належну оцінку договору купівлі-продажу від 30 квітня 1997 року судом встановлено, що під час його укладення сторони дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору, зокрема, щодо предмета договору, яким являється гараж з дерев`яним хлівом, а також щодо ціни продажу за 1500 крб, яка визначена також рахунком №1 товариства від 30 квітня 1997 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у повному обсязі виконано взяті на себе зобов`язання та здійснено оплату за придбане майно, що підтверджується квитанцією №157 від 30 квітня 1997 року. В свою чергу продавцем АТ «Сільгосптехніка» виконано обов`язок щодо передачі майна ОСОБА_1 , яка його прийняла.

Суд вважає, що сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне виконання договору.

Як вбачається зі змісту витягу з рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області від 15 жовтня 1997 року ОСОБА_1 надано дозвіл провести капітальний ремонт хліва, купленого в АТ «Сільгосптехніка» по вул. Ізяславська, 18 (бувша вул. Орджонікідзе) м. Старокостянтинова Хмельницької області.

Згідно даних технічного паспорту на гараж по АДРЕСА_1 , виготовленого 29 квітня 2024 року, гараж було збудовано 1993 року.

Щодо запису про припинення товариства.

Відповідно до частини четвертоїстатті 263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 лютого 2019 року у справі № 389/122/16-ц (провадження № 61-12634св18) зазначено, що для визнання судом угоди дійсною повинен мати місце не лише факт повного чи часткового виконання угоди, що потребує нотаріального посвідчення, а також факт ухилення іншою стороною від нотаріального оформлення угоди.

Державна реєстрація припинення АТ «Сільгосптехніка», ЄДРПОУ 00901803, юридична адреса: Шетепівське шосе, 28 м. Старокостянтинів Хмельницька область, здійснена у зв`язку із визнанням його банкрутом (дата запису 13 травня 2005 року, номер запису 16641280000000172)

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що договір купівлі-продажу не був належним чином нотаріально посвідчений через ухилення АТ «Сільгосптехніка» від вчинення таких дій.

З моменту ліквідації та припинення існування АТ «Сільгосптехніка» фактично втрачена будь-яка можливість для позивачки посвідчити договір нотаріально.

Таким чином, між АТ «Сільгосптехніка»та ОСОБА_1 склалися правовідносини з приводу укладення та виконання договору купівлі-продажу.

Суд вважає, що права позивачки були порушені АТ «Сільгосптехніка»,виходячи з наступного.

Відповідно дост. 655 ЦК Україниза договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Нормами ст. 220 ЦК Українивизначено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Згідно дост. 640 ЦК Українидоговір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

У відповідності дост. 657 ЦК Українидоговір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

Таким чином, в даний час поняття державної реєстрації договору купівліпродажу в статтях640,657 ЦК Українивідсутнє.

Згідност. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно дост. 334 ЦК Україниправо власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною першою статті 210 Кодексу визначено, що правочин підлягає реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до частини 1статті 638 ЦК Українидоговір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За своєю суттю договір купівлі-продажу передбачає для однієї сторони право отримання предмета купівлі-продажу у власність та зобов`язання сплатити його покупну ціну, а для другої сторони право на отримання ціни та обов`язок передати предмет договору наступному власнику.

Істотними умовами договору купівлі-продажу є умови про предмет та ціну.

Ціна товару це грошова сума, яка підлягає сплаті покупцем за одержану від продавця річ.

Відповідно до частини 1статті 632 ЦК Україниціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

Для визнання такого договору дійсним обов`язковою умовою, як і для будь якого іншого договору, є відповідність його змістуЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства (частина 3 статті209, частина 1 статті203 ЦК України).

Зі змістуст.392ЦК України вбачається, що особа може звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з ч. ч. 1, 4 ст.41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним. Однією з умов застосування частини другоїстатті 220 ЦК Українита визнання правочину дійсним у судовому порядку є встановлення судом факту безповоротного ухилення однієї із сторін від нотаріального посвідчення правочину та втрата стороною можливості з будь-яких причин нотаріально посвідчити правочин.

Даючи оцінку договору купівлі-продажу від 30 квітня 1997 року судом встановлено, що під час його укладення сторони дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору, зокрема щодо предмета договору, яким являється гараж із дерев`яним хлівом по АДРЕСА_1 , а також щодо ціни продажу за 1500 крб згідно до рахунку №1 товариства від 30 квітня 1997 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у повному обсязі виконано взяті на себе зобов`язання та здійснено оплату за придбане приміщення, що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру №157 від 30 квітня 1997 року згідно рахунку №1 від 30 квітня 1997 року в сумі 1500 крб, з якого вбачається, що розрахунки за придбане майно повністю проведені покупцем.В свою чергу продавцем АТ «Сільгосптехніка» виконано обов`язок передбачений щодо передачі майна ОСОБА_1 , а остання прийняла гараж із дерев`яним хлівом по АДРЕСА_1 .

Суд вважає, що сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами і відбулося повне виконання договору.

Відповідно дост.16ЦК України визнання права є одним із способів захисту порушеного майнового права.

За таких обставин, враховуючи той факт, що договір купівлі-продажу був укладений та виконаний, водночас належним чином не був нотаріально посвідчений через ухилення продавцем від виконання таких дій та наразі втрачена будь-яка можливість нотаріально посвідчити правочин, придбане майно перебуває у володінні та користуванні позивачки, будь-яких спорів щодо права власності на набуте майно між позивачкою та відповідачем і іншими третіми особами немає, суд дійшов висновку про відсутність іншого позасудового механізму захисту позивачкою права власності та наявність достатніх підстав для визнання договору купівлі-продажу дійсним і визнання за позивачкою права власності на набуте нерухому майно, так як договір не був нотаріально посвідченим не з вини покупця.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позов слід задовольнити.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 48, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , право власності на гараж по АДРЕСА_1 .

Визнати дійсним договір купівлі продажу гаража по АДРЕСА_1 , який був укладений 30 квітня 1997 року між акціонерним товариством «Сільгосптехніка» м. Старокостянтинова Хмельницької області та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду. В разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивачка: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області, місце знаходження: вул. К.Острозького, 41 м. Старокостянтинів Хмельницької області, код ЄДРПОУ 36027760.

Суддя

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123433100
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —683/2359/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні