Справа № 361/11638/24
Провадження № 2/361/6028/24
02.12.2024
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
02 грудня 2024 року м. Бровари
суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Бражник Н. М., вивчивши матеріали запозовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Відродження 219» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
УСТАНОВИЛА:
Адвокат Осадча К.О. від імені та в інтересах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Відродження 219» звернулася до суду із зазначеним позовом.
За наслідками вивчення відповідних матеріалів суддя дійшла таких висновків.
Цивільна справа підсудна Броварському міськрайонному суду Київської області.
Суд відкриває провадження у справі, якщо відсутні підстави для залишення заяви без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження (ч. 1 ст. 187 ЦПК України).
Відповідно до ч. 6 ст. 187 ЦПК України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
За даними Центру обслуговування «Прозорий офіс» Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значився зареєстрованим з 11 червня 1982 року заадресою: АДРЕСА_1 тазнятий з реєстрації 12 січня 2015 року у зв`язку зі смертю.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулись із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Відповідно до ст. ст. 25, 30 Цивільного кодексу України (далі ЦК України, ст. ст. 4648 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), позов може бути поданий лише до особи (відповідача), яка має цивільну процесуальну правоздатність та дієздатність. Змоменту смерті фізичної особи цивільна процесуальна правоздатність та дієздатність припиняється. При цьому, якщо фізична особа відповідач у справі, помер до подання позову, а права і обов`язки померлого переходять до його спадкоємців чи іншої особи, позивач повинен подати позов безпосередньо до його спадкоємців чи іншої особи.
Оскільки відповідач до якого пред`явлено позовні вимоги помер, тому зобов`язання між ним тапозивачем припинились. Питання щодо процесуального правонаступництва, яке передбачено ст.55ЦПК України на стадії вирішення питання про відкриття провадження усправі не підлягає застосуванню, оскільки вказана норма закону може бути застосована лише у разі коли відповідач на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність та помер в процесі розгляду справи.
Верховний Суд у постанові від 05 квітня 2021 року у справі № 200/21020/15-ц (провадження № 61-9921св19) дійшов висновку проте, що ЦПК України не містить норм, які б передбачали можливість здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.
У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.
Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Таким чином, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядкустатті 37 ЦПК України 2004 рокуможливе шляхом залучення правонаступника померлої сторони (учасника) та лише за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, єпорушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб.
Подібні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 30 червня 2023 року у справі № 681/1267/22.
За таких обставин, суддя дійшла висновку про відмову у відкритті провадження у справі участині пред`явлених позовних вимог до ОСОБА_2 .
У іншій частині подана позовна заява та додані до неї документи відповідають загальним вимогам до форми, змісту позовної заяви та правил щодо подання копій документів, що містяться уположенняхстатей 175-177 ЦПК України. Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження, що регламентовані статями 185, 186 ЦПК України, відсутні.
Цивільна справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
При вирішенні питання про визначення порядку розгляду справи, суддею ураховано предмет її розгляду, який не належить до переліку справ, що підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження ( ч. 4ст. 274 ЦПК України), ураховано ціну позову, яка не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому дана справа відноситься до категорії малозначимих справ, яку за правилами статей19,274,279 ЦПК Українидоцільно розглянути у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику сторін, роз`яснивши учасникам судового розгляду їх процесуальні права, відповідно достатті 274 ЦПК України.
Разом з тим, у зв`язку із вищевизначеним порядком розгляду справи сторонам судового розгляду слід урахувати наступні положення процесуального законодавства України.
При розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, якими є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (частини перша, другастатті 174 ЦПК України).
Положеннямистатей 178-181 ЦПК Україниврегульовано підстави, час, черговість та вимоги щодо подання заяв по суті, зокрема відзиву (стаття 178 ЦПК України), відповіді на відзив (стаття 179 ЦПК України), заперечення (стаття 180 ЦПК України) та пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (стаття 181 ЦПК України).
За правилами статті178, частини першої статті278 ЦПК Українивідповідач має право викласти та надати суду заперечення на позов у відзиву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина восьмастатті 178 ЦПК України).
Відповідно до статті179, частини другої статті278 ЦПК Українипозивач має право подати до суду відповідь на відзив у дводенний строк з дня отримання копії відзиву.
За приписамистатті 180 ЦПК України, частини другоїстатті 278 ЦПК України, уразі наявності заперечень відповідач має право їх викласти у відповідній письмові заяві та подати суду у дводенний строк з дня отримання копії відповіді на відзив.
Відповідно до ч. 3ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Сторони та інші учасники судового розгляду повинні подати докази у справі безпосередньо до суду разом із поданням відповідних заяв по суті. Порядок тастроки подання доказів та копій доказів унормованостаттею 83 ЦПК України.
Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази єувідповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані досуду в електронній формі, або є публічно доступними.
Відповідно до вимогстатті 95 ЦПК Українита з урахуванням визначеного порядку розгляду справи, сторони повинні подати суду письмові докази, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, у копіях, засвідчених у порядку, встановленому діючим законодавством.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач може подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (частини сьомастатті 279 ЦПК України).
Учасники судового процесу повинні добросовісно виконувати процесуальні обов`язки, що встановлені чиннимЦПК Українита/або покладені на них судом, не зловживати правами та запобігати створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства з метою недопущення застосування до них судом заходів процесуального примусу, що визначені встаттях 143-148 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.19,83,95,128,178-181,187,212,274,278 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Відродження 219» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадженнябез виклику сторін.
Встановити строк для подачі письмових заяв по суті позову до 23 грудня 2024 року.
Відповідач має право у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати відзив на позовну заяву у порядку та з дотриманням вимогст. 278 ЦПК України. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи та надати суду докази, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 8ст. 178 ЦПК України)
Позивач має право у дводенний строк з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів подати відповідь на відзив у порядку та з дотриманням вимогст. 179 ЦПК України. Одночасно з надісланням відповіді на відзив до суду, копію відзиву та доданих до неї документів позивач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи та надати суду докази, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи.
У разі надіслання (надання) відповіді на відзив відповідач має право у дводенний строк з дня отримання її копії подати заперечення, у яких викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів і мотивів їх визнання або відхилення у порядку та з дотриманням вимогст. 180 ЦПК України. Одночасно з надісланням заперечень до суду, копію заперечень та доданих до них документів позивач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи та надати суду докази, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
При поданні вказаних заяв по суті сторони та інші учасники повинні безумовно виконувати вимогистатті 83 ЦПК України, урахуванням вищезазначених вимог до порядку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Копії ухвали направити учасникам судового розгляду, відповідачу також - копію позовної заяви з доданими документами.
У відкритті провадження у справі участині пред`явлених позовних вимог до ОСОБА_2 відмовити.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України вмережі інтернет: https://br.ko.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Бражник
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123440015 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Бражник Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні