Рішення
від 02.12.2024 по справі 420/29710/24
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/29710/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Підприємства ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Підприємства ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Одеській області № 11469630/34801551 від 23.07.2024 р. про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 14.06.2024 р. та рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Одеській області № 11544258/34801551 від 01.08.2024 р. про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 19.07.2024 року; зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Підприємством ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів податкову накладну № 3 від 14.06.2024 року та податкову накладну № 5 від 19.07.2024 р., датою її первинного подання платником податків на реєстрацію; зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі датою фактичного подання розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 09.09.2024 р. за №1 до податкової накладної Підприємства ОРІОН № 3 від 14.06.2024 р. та розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 09.09.2024 р. за №1 до податкової накладної Підприємства ОРІОН № 5 від 19.07.2024р.

Ухвалою суду від 30.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що відповідач протиправно відмовив у реєстрації податкових накладних № 3 від 14.06.2024 та № 5 від 19.07.2024 та просив суд задовольнити позов у повному обсязі. Як зазначив позивач, ним було надано на пропозицію контролюючого органу відповідні пояснення та усі підтверджуючі первинні документи, які не враховані відповідачем. При цьому, приймаючи оскаржуване рішення відповідач, не конкретизував у рішенні які саме документи складені/оформлені із порушенням законодавства. Позивач, посилаючись на норми діючого законодавства, практику Верховного Суду та те, що позивачем до контролюючого органу надано достатні та належним чином оформлені документи, які давали змогу здійснити реєстрацію податкової накладної, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

15.10.2024 до суд від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН про відмову в реєстрації податкових накладних були прийняті у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Разом з Повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Головного управління ДПС в Одеській області позивачем надані товарно - транспортні накладні, які не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14.10.1997 № 363 (в редакції від 12.07.2019), а саме підпункту 11.1 пункту 11 Правил оформлення документів на перевезення Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, зокрема у наданих товарно-транспортних накладних не заповнено обов`язкових граф щодо вантажо-розвантажувальних операцій. Таким чином, як вказав відповідач, на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної. В свою чергу, відповідач наголосив, що позовні вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є передчасним, в той час, як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

12.12.2022 між Підприємством ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів та ТОВ «АЛЬФАКОМ БИЗ» було укладено договір купівлі продажу, згідно п.1.1. якого постачальник зобов`язується передати у власність покупця , а покупець прийняти й оплатити товар у номенклатурі, кількості і за цінами, зазначеними у видаткових накладних, що є невід`ємною частиною даного Договору(а.с.16-17).

Підприємством ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 3 від 14.06.2024 та № 5 від 19.07.2024.

За результатами обробки податкових накладних № 3 від 14.06.2024 та № 5 від 19.07.2024 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена з підстав, що обсяг постачання товару/послуги 2306 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку; контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН.

Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу надано відповідні пояснення №17/1 від 17.07.2024 та № 29/07 від 29.07.2024, із підтверджуючими документами, зокрема, договором від 12.12.2022, платіжними інструкціями, рахунок -фактурами, договорами оренди, оборотною відомістю та ін..

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

-№ 11469630/34801551 від 23.07.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 14.06.2024;

- № 11544258/34801551 від 01.08.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 19.07.2024 року.

Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов`язань.

Згідно п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.

Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Так, п.11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В свою чергу п.5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати.

Як зазначалось судом, Підприємством ОРІОН заснованим на власності громадської організації Надія інвалідів складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 3 від 14.06.2024 та № 5 від 19.07.2024.

За результатами обробки податкових накладних № 3 від 14.06.2024 та № 5 від 19.07.2024 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена з підстав, що обсяг постачання товару/послуги 2306 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку; контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН.

Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу надано відповідні пояснення №17/1 від 17.07.2024 та № 29/07 від 29.07.2024, із підтверджуючими документами, зокрема, договором від 12.12.2022, платіжними інструкціями, рахунок -фактурами, договорами оренди, оборотною відомістю та ін..

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

-№ 11469630/34801551 від 23.07.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 14.06.2024;

- № 11544258/34801551 від 01.08.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 19.07.2024 року, з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства(Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні, не зазначив в рішенні, які саме документи, складені із порушенням законодавства.

При цьому, суд зауважує, що саме лише зазначення про складання документів із порушенням та/або відсутність документів не є достатньою та законною підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючий орган має зазначити об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкових накладних з урахуванням відсутності таких документів, при цьому надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Натомість, підприємство на спростування обставин, зазначених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, надало пояснення та відповідні первинні документи.

Враховуючи викладене та надані на пропозицію комісії позивачем відповідні первинні документи, суд приходить до висновку про необґрунтованість прийняття оскаржених рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11469630/34801551 від 23.07.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 14.06.2024 та № 11544258/34801551 від 01.08.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 19.07.2024 року та наявності підстав для їх скасування.

Надані позивачем до суду первинні документи, доводять відсутність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних № 3 від 14.06.2024 та № 5 від 19.07.2024.

Поряд з цим, суд зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 07.12.2022р. по справі №500/2237/20.

У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення похідних позовних вимог позивача шляхом зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Підприємством ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів податкову накладну № 3 від 14.06.2024 року та податкову накладну № 5 від 19.07.2024 р., датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.

Поряд з цим, позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі датою фактичного подання розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 09.09.2024 р. за №1 до податкової накладної Підприємства ОРІОН № 3 від 14.06.2024 р. та розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 09.09.2024 р. за №1 до податкової накладної Підприємства ОРІОН № 5 від 19.07.2024р, суд вважає передчасними та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки відновленню підлягає лише порушене право та в даному випадку позивачем не оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність відповідача щодо відмови у реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників та, як наслідок, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача та те, що оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за похідні вимоги позивача не стягувався, суд вважає, що наявні підстави для стягнення солідарно з Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України на користь позивача 3028,00 грн. сплаченого ним судового збору.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Підприємства ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Одеській області № 11469630/34801551 від 23.07.2024 р. про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 14.06.2024 р. та рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Одеській області № 11544258/34801551 від 01.08.2024 р. про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 19.07.2024 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Підприємством ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів податкову накладну № 3 від 14.06.2024 року та податкову накладну № 5 від 19.07.2024 р., датою їх первинного подання платником податків на реєстрацію.

У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул.Семінарська, 5) на користь Підприємства ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів (код ЄДРПОУ 34801551, м.Одеса, Ланжеронівський узвіз 2, нежитлове приміщення №101) судовий збір у розмірі 1514,00 грн(одна тисяча п`ятсот чотирнадцять гривень).

Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 8, м. Київ) на користь Підприємства ОРІОН засноване на власності громадської організації Надія інвалідів (код ЄДРПОУ 34801551, м.Одеса, Ланжеронівський узвіз 2, нежитлове приміщення №101)судовий збір у розмірі 1514,00 грн(одна тисяча п`ятсот чотирнадцять гривень).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123442522
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю