Постанова
від 02.12.2024 по справі 120/2227/24
СЬОМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/2227/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Бошкова Ю.М.

Суддя-доповідач - Драчук Т. О.

02 грудня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЄТАМІКС" до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в лютому 2024 року позивач, - ТОВ "ЛЄТАМІКС", звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області № 9906020/45180706 від 10.11.2023, № 9906021/450180706 від 10.11.2023, №9965773/45180706 від 20.11.2023, № 9965770/45180706 від 20.11.2023, № 9965772/45180706 від 20.11.2023, № 9965771/45180706 від 20.11.2023.

Також, позивач просив зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю "Лєтамікс" №1 від 03.10.2023, № 5 від 10.10.2023, № 10 від 13.10.2023, № 11 від 18.10.2023, № 13 від 20.10.2023, № 14 від 20.10.2023 датою їх подання.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2024 адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Відповідно до п.3 ч.1ст.311 КАС Українисуд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для вирішення спору, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду -без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ТОВ "Лєтамікс" є юридичною особою приватного права, яка створена 18.08.2023, є платником податку на додану вартість з 01.09.2023 за індивідуальним податковим номером 451807010378 та перебуває на загальній системі оподаткування. Основним напрямком господарської діяльності є виробництво сухих будівельних сумішей за КВЕД 23.64.

01.09.2023 між позивачем та ТОВ "Будкомфорт Умань" укладено договір поставки № 01/09. Предметом постачання є товар, перелік якого зазначений в специфікаціях, що є невід`ємними додатками до даного Договору.

03.10.2023 відповідно до видаткової накладної № 15 та ТТН № Р015 на виконання умов договору здійснено поставку товару.

03.10.2023 відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України позивачем складено податкову накладну № 1 (отримувач Товариство з обмеженою відповідальністю "Будкомфорт Умань", код ЄДРПОУ 41979424), направлено її для реєстрації в ЄРПН 13.10.2023, але відповідно до квитанції № 9270799986 від 13.10.2023 її реєстрація зупинена.

Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної у квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 03.10.2023 № 1 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0311%, "Р"=4854,6. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

10.10.2023 відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України ТОВ "ЛЄТАМІКС" складено податкову накладну № 5, (отримувач Товариство з обмеженою відповідальністю "Будкомфорт Умань", код ЄДРПОУ 41979424) та направлено її для реєстрації в ЄРПН 24.10.2023, але відповідно до квитанції №9281256100 від 24.10.2023 її реєстрація зупинена.

Підставою для зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної у квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 10.10.2023 №5 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0311%, "Р"=4854,6. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

27.10.2023 відповідно до вимог п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (далі - Порядок МФУ № 520), ТОВ "ЛЄТАМІКС" направило засобами електронного зв`язку, за визначеною ДПС України формою, повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: податкової накладної від 03.10.2023 № 1 та податкової накладної від 10.10.2023 № 5 .

01.11.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Головного управління ДПС у Київській області (далі - комісія регіонального рівня) сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН за № 9837405/45180706 (щодо податкової накладної №1 від 03.10.2023) та за № 9837407/45180706 (щодо податкової накладної №5 від 10.10.2023), в яких запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів, а саме: "письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено.

Додаткова інформація (зазначити, до якої інформації): Надання копій первинних документів підтвердження наявності основних засобів, складських приміщень».

06.11.2023 на виконання вимог п. 9 Порядку МФУ № 520, ТОВ "ЛЄТАМІКС" надіслано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, зазначених у повідомленні ГУ ДПС у Київській області від 01.11.2023

У додатковому поясненні від 06.11.2023, комісії регіонального рівня повідомлено, що ТОВ "ЛЄТАМІКС" зареєстровано за адресою: вул. Молодіжна, буд. 23-4, с. Дерев`яна, Обухівській район, Київська обл., 08724 (виробниче приміщення). Виробничі приміщення використовуються на підставі Договору оренди № 01/09/23 від 01.09.2023, орендодавець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Площа оренди нежитлової будівлі загальною площею 270 м, яка належить Орендодавцю на праві власності, згідно Договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 09.11.2011, посвідченого приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Головкіною Я.В., складається з виробничого приміщення і складського приміщення, діє до 31.07.2024.

З метою підтвердження вищезазначеного, позивачем надано копії первинних документів, а саме: Договір оренди № 01/09/231 від 01.09.2023 виробничого приміщення, Договір оренди обладнання № 1 від 01.09.2023, Додаткову угоду № 1 від 01.09.2023 до Договору оренди обладнання від 01.09.2023 та Додаток № 2 до Додаткової угоди № 1 від 01.09.2023 до Договору оренди обладнання від 01.09.2023.

10.11.2023 рішеннями комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області за №9906020/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 03.10.2023 в ЄРПН та за №9906021/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 10.10.2023 в ЄРПН.

Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних №1 від 03.10.2023 та № 5 від 10.10.2023, зазначених у Рішеннях комісії регіонального рівня зазначено: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства». Крім цього, в розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» повідомлено про наступне: «Відповідно до ч. 2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

01.09.2023 між позивачем та ТОВ "ПСТ Євробуд" укладено договір поставки № 6. Предметом постачання є товар, перелік якого зазначений в специфікаціях, що є невід`ємними додатками до даного Договору.

13.10.2023 відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України ТОВ "ЛЄТАМІКС" склало податкову накладну № 10, (отримувач Товариство з обмеженою відповідальністю "ПСТ ЄВРОБУД", код ЄДРПОУ41605708), направило її для реєстрації в ЄРПН 26.10.2023, але відповідно до квитанції № 9285043355 від 26.10.2023 її реєстрація зупинена.

Підставою для зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної у квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 13.10.2023 №10 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0311%, "р"=4854,6. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

08.11.2023 відповідно до вимог п. 5 Порядку МФУ № 520, ТОВ "ЛЄТАМІКС" направило засобами електронного зв`язку, за визначеною ДПС України формою (01312603), повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: податкової накладної від 13.10.2023 № 10.

10.11.2023 Комісією регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за № 9906043/45180706 (щодо податкової накладної № 10 від 13.10.2023 та запропоновано надати копії документів, а саме, копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання товарів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Також, у розділі Додаткова інформація, зазначено наступне: «Платником не надано документальне підтвердження, а саме: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності); акти приймання-передачі обладнання та приміщення зазначені у договорі; акт звірки або картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами. Також відсутнє документальне підтвердження щодо використання торгової марки «BIYANIT». Відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

15.11.2023 на виконання вимог п. 9 Порядку МФУ № 520 ТОВ "ЛЄТАМІКС" надіслано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, зазначених у повідомлені ГУ ДПС у Вінницькій області від 10.11.2023

20.11.2023 Рішенням комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області за № 9965773/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 10 від 13.10.2023 в ЄРПН.

Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної № 10 від 13.10.2023 у Рішенні комісії регіонального рівня від 20.11.2023 зазначено: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства».

Крім цього, у Рішеннях комісії регіонального рівня від 20.11.2023 в розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» повідомлено про наступне: «Відповідно до ч. 2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

01.09.2023 між позивачем та приватним підприємством "Фіал" укладено договір поставки № 4. Предметом постачання є товар, перелік якого зазначений в специфікаціях, що є невід`ємними додатками до даного Договору.

18.10.2023 відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України ТОВ "ЛЄТАМІКС" склало податкову накладну № 11, (отримувач ПП "Фіал", код ЄДРПОУ 32940853), направило її для реєстрації в ЄРПН 30.10.2023, але відповідно до квитанції № 9285043355 від 30.10.2023 її реєстрація зупинена.

Підставою для зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної у квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 18.10.2023 №11 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0281%, "Р"=21535.2. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

07.11.2023 відповідно до вимог п. 5 Порядку МФУ № 520, ТОВ "ЛЄТАМІКС" направило засобами електронного зв`язку, за визначеною ДПС України формою (01312603), повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: податкової накладної від 18.10.2023 № 11.

10.11.2023 Комісією регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за № 9906022/45180706 (щодо податкової накладної № 11 від 18.10.2023 та запропоновано надати копії документів, а саме, копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання товарів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Також, у розділі Додаткова інформація, зазначено наступне: «Платником не надано документальне підтвердження, а саме: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності); акти приймання-передачі обладнання та приміщення зазначені у договорі; акт звірки або картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами. Також відсутнє документальне підтвердження щодо використання торгової марки «BIYANIT». Відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

15.11.2023 на виконання вимог п. 9 Порядку МФУ № 520 ТОВ "ЛЄТАМІКС" надіслано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, зазначених у повідомлені ГУ ДПС у Вінницькій області від 10.11.2023.

20.11.2023 Рішенням комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області за № 9965770/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 11 від 18.10.2023 в ЄРПН.

Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної № 11 від 18.10.2023 у Рішенні комісії регіонального рівня від 20.11.2023 зазначено: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства».

Крім цього, у Рішеннях комісії регіонального рівня від 20.11.2023 в розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» повідомлено про наступне: «Відповідно до ч. 2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

01.10.2023 між позивачем та ТОВ "Будова - С" укладено договір поставки № 5. Предметом постачання є товар, перелік якого зазначений в специфікаціях, що є невід`ємними додатками до даного Договору.

20.10.2023 відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України ТОВ "ЛЄТАМІКС" складено податкову накладну №13, (отримувач Товариство з обмеженою відповідальністю "Будова С", код ЄДРПОУ 39117652), направлено її для реєстрації в ЄРПН 07.11.2023, але відповідно до квитанції № 9297730132 від 07.11.2023 її реєстрація зупинена.

Підставою для відмови в реєстрації зазначеної податкової накладної у квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 20.10.2023 №13 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0281%, "р"=37277,7 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

20.10.2023 позивачем відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України складено податкову накладну № 14,(отримувач Товариство з обмеженою відповідальністю «Будова С», код ЄДРПОУ39117652), направлено її для реєстрації в ЄРП 08.11.2023, але відповідно до квитанції № 9299464445 від 08.11.2023 її реєстрація зупинена.

Підставою для відмови в реєстрації зазначеної податкової накладної у квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 20.10.2023 №14 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0281%, "р"=32777,7. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

08.11.2023 відповідно до вимог п. 5 Порядку МФУ № 520, ТОВ "ЛЄТАМІКС" направило засобами електронного зв`язку, за визначеною ДПС України формою, Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: податкової накладної від 20.10.2023 № 13 та податкової накладної від 20.10.2023 №14.

10.11.2023 Комісією регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень тa/a6o документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за № 9906038/45180706 (щодо податкової накладної № 13 від 20.10.2023) та за № 9906040/45180706 (щодо податкової накладної № 14 від 20.10.2023), в яких запропоновано надати копії документів, а саме у розділі: «Додаткова інформація (зазначити, до якої інформації): копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання товарів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Також, у розділі Додаткова інформація, зазначено наступне: «Платником не надано документальне підтвердження, а саме: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності); акти приймання-передачі обладнання та приміщення зазначені у договорі; акт звірки або картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами. Також відсутнє документальне підтвердження щодо використання торгової марки «BIYANIT». Відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

15.11.2023 на виконання вимог п. 9 Порядку МФУ № 520, ТОВ "ЛЄТАМІКС" сформовано Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, зазначених у Повідомленнях ГУ ДПС у Вінницькій області від 01.11.2023.

У додаткових Поясненнях від 15.11.2023 (щодо реєстрації податкової накладної від 20.10.2023 № 13 та відповідно податкової накладної №14), комісії регіонального рівня надано ґрунтовні пояснення з детальним описом господарської операції.

З метою підтвердження зазначеного також надано копії первинних документів, а саме: договір оренди: 01/09/231 від 01.09.2023 виробничого приміщення, акт приймання-передачі нежитлового приміщення №1 від 01.09.2023, договір оренди обладнання № 1 від 01.09.2023, акт приймання-передачі обладнання № 1 від 01.09.2023, додаткову угоду № 1 від 01.09.2023 року до договору оренди обладнання від 01.09.2023 та додаток № 2 до Додаткової угоди № 1 від 01.09.2023 року до Договору оренди обладнання від 01.09.2023, свідоцтво на торгівельну марку № 336904 від 30.08.2023, довідку за № 004 від 13.11.2023 та оборотно-сальдову відомість 361 за жовтень 2023 року.

Виробництво продукції здійснюється за дотриманням санітарно - епідеміологічних норм, свідоцтво на торгову марку BIYANIT № 336904 від 30.08.2023.

Також, звернута увага контролюючого органу, що відповідно довідки № 004 від 13.11.2023, виданої ТОВ «Центр Європейської Сертифікації», про те що Суміші будівельні сухі модифіковані торгівельної марки «BIYANIT» не підлягають обов`язковій сертифікації та оцінці відповідності згідно діючих Технічних регламентів.

Крім вищезазначеного, комісії регіонального рівня надано фото виробничого приміщення та обладнання.

Окремо звернуто увагу суду, що у додаткових Поясненнях від 15.11.2023 комісії регіонального рівня повідомлено, що відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України встановлено що договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню, крім договору, предметом якого є майно державної або комунальної власності, який підлягає нотаріальному посвідченню у разі, якщо він укладений за результатами електронного аукціону строком більше ніж на п`ять років.

Отже, наданий комісії регіонального рівня Договір оренди найму будівлі або іншої споруди, укладеній на строк менше 3 років, тому не підлягає нотаріальному посвідченню.

Також, звернуто увагу Суду, що окремо повідомлено комісії регіонального рівня, що Рішеннями про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПНГУ ДПС у Київській області від 26.10.2023 №9795691/45180706, 30.10.2023 №980898745180706, від 03.11.2023 №9859703/45180706, від 03.11.2023 №9859702/45180706 та від 03.11.2023 № 9859701/45180706, за результатами розгляду повідомлення про надання пояснення та документів, зареєстровано відповідно податкову накладну № 7 від 19.09.2023, № 3 від 05.10.2023, № 4 від 06.10.2023, № 8 від 11.10.2023 та № 9 від 13.10.2023 - аналогічна господарська діяльність.

Однак, 20.11.2023 Рішеннями комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області за №9965772/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 20.10.2023 в ЄРПН та за № 9965771/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 14 від 20.10.2023 в ЄРПН.

Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних № 13 від 20.10.2023 та № 14 від 20.10.2023, зазначених у Рішеннях комісії регіонального рівня від 20.11.2023 зазначено: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства». Крім цього, у Рішеннях комісії регіонального рівня від 20.11.2023 в розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» повідомлено про наступне: «Відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

Позивач вважає рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН протиправними, тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку № 1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.

Контролюючим органом не наведено належного обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначеного у спірних податкових накладних/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному вебсайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Також у квитанціях, якими зупинено реєстрацію спірних податкових накладних не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація податкових накладних стала можливою, що також свідчить про недотримання вимог, передбачених пунктом 11 Порядку № 1165.

З метою реєстрації спірних податкових накладних у ЄРПН позивач на власний розсуд надіслав Головному управлінню ДПС пояснення та необхідні документи, що стосуються відповідної господарської операції, оскільки в квитанції про зупинення реєстрації була відсутня інформація, які саме пояснення та/або документи потрібно подати для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної.

В свою чергу, після отримання пояснень та додаткових документів від платника податків податковий орган надіслав повідомлення з вимогою про необхідність надання позивачем інших додаткових документів, зокрема, по податковій накладній № 1 від 13.10.2023 та № 5 від 10.10.2024 письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація: надання копій первинних документів підтвердження наявності основних засобів, складських приміщень.

З приводу податкових накладних № 10 від 13.10.2023, № 11 від 18.10.2023, № 13 від 20.10.2023, № 14 від 20.10.2023 контролюючий орган зазначив, що пояснення мають бути надані з врахуванням документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання товарів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Також, у розділі Додаткова інформація, зазначено: «Платником не надано документальне підтвердження, а саме: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності); акти приймання-передачі обладнання та приміщення зазначені у договорі; акт звірки або картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами. Також відсутні документальне підтвердження щодо використання торгової марки «BIYANIT». Відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

На відповідне повідомлення платником податків надано ґрунтовні пояснення з додатковими документами для підтвердження господарської діяльності та звернуто увагу на невірне викладення норм ст. 793 Цивільного кодексу України.

Разом з тим, як видно зі змісту оскаржуваних рішень, підставою для їх прийняття стало надання платником податку копій документів, складених із порушення законодавства.

Однак, контролюючим органом не надано оцінку кожному наданому документу як окремо, так і в сукупності, як наслідок визначено загальну підставу для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, яка не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття, зокрема, у рішенні не зазначено які саме документи складені з порушенням законодавства.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує про те, що причиною відмови є відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню.

Проте, суд першої інстанції критично ставиться до такого висновку і наголошує, що ч. 2 ст. 793 Цивільного кодексу України як в редакції, чинній на момент спірних правовідносин, так і станом на день ухвалення рішення у даній справі містить інший зміст "Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню, крім договору, предметом якого є майно державної або комунальної власності, який підлягає нотаріальному посвідченню у разі, якщо він укладений за результатами електронного аукціону строком більше ніж на п`ять років".

Відтак, контролюючий орган на власний розсуд підмінює норми чинного законодавства з метою формальної відмови платнику податків у реалізації його прав.

Отже, за обставинами цієї справи, відповідач проігнорував численними документами, що були надані позивачем з метою виконання спрямованої до нього, але не конкретизованої вимоги контролюючого органу, і, на думку суду, з формальних мотивів та за відсутності передбачених законом підстав відмовив у реєстрації спірних податкових накладних .

Крім того, під час розгляду справи відповідач жодним чином не спростував доводи позивача про надання підприємством разом з поясненнями тих документів, які вимагалися згідно з повторними повідомленнями, а також не пояснив суду, чому ці документи не вважаються виконанням вимог контролюючого органу, особливо якщо така вимога має загальний характер, а відтак передбачає розсуд платника податків щодо надання тих чи інших документів.

З урахуванням вказаного суд першої інстанції зазначив, що з наявних у справі документів, які також були у розпорядженні контролюючого органу, можливо зробити висновок про те, що позивач підтвердив правомірність складання спірних податкових накладних.

Водночас надані платником пояснення та документи у достатньому для реєстрації податкової накладної обсязі розкривали зміст господарської операції та доводили справжність її здійснення, в тому числі походження і постачання зазначеного у накладній товару.

З огляду на викладене суд першої інстанції визнає протиправними і такими, що підлягають скасуванню рішення комісії ГУ ДПС у Вінницькій області № 9906020/45180706 від 10.11.2023, № 9906021/450180706 від 10.11.2023, № 9965773/45180706 від 20.11.2023, № 9965770/45180706 від 20.11.2023, № 9965772/45180706 від 20.11.2023, № 9965771/45180706 від 20.11.2023 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.

Крім того, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, належить до повноважень ДПС України.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, надані позивачем документи були достатніми для реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відтак суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для покладення на ДПС України обов`язку з реєстрації податкових накладних №1 від 03.10.2023, № 5 від 10.10.2023, №10 від 13.10.2023, № 11 від 18.10.2023, № 13 від 20.10.2023, № 14 від 20.10.2023 в ЄРПН з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

У відповідності до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. (застосовується редакція чинна на момент подання податкової накладної).

Згідно з пп."а, б" п.185.1 ст.185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів;

Відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Згідно з п.201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Як передбачено п.74.3 ст.74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до вимог п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2019 №1165 затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165.

Пунктом 3 Порядку №1165 податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D = S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування.

Згідно з п.5 Порядку №1165 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Відповідно до п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

- інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно з п.7,8 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Відповідно до п.10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

У відповідності до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/ невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до п.1 Критеріїв ризиковості платників податку (додаток 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Як вбачається з квитанцій (т.1 а.с.54, т.1 а.с.56) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що реєстрація податкових накладних №1 від 03.10.2023, №5 від 10.10.2023 зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), оскільки обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0311%, "Р"=4854,6. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Як вбачається з квитанцій (т.1 а.с.101, т.1 а.с.103) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що реєстрація податкових накладних №13 від 20.10.2023, №14 від 20.10.2023 зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), оскільки обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0281%, "Р"=37277.7. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Як вбачається з квитанції (т.1 а.с.153) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що реєстрація податкової накладної №10 від 13.10.2023 зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), оскільки обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0311%, "Р"=4854,6. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Як вбачається з квитанції (т.1 а.с.185) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що реєстрація податкової накладної №11 від 18.10.2023 зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), оскільки обсяг постачання товару/послуги 3214, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0281%, "Р"=21535.2. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної платника у зв`язку із встановленням його ризиковості за вищевказаними Критеріями, податковий орган зобов`язаний не лише зазначити загальний пункт або підпункт таких Критеріїв, а й вказати посилання на конкретний з них, яким, на його думку, не відповідає платник. Невиконання контролюючим органом зазначеної вимоги призводить до обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких документів на власний розсуд.

Отже, вимоги контролюючого органу щодо надання всіх можливих документів по господарській операції, не можуть бути визнані такими, що відповідають приписам та меті податкового законодавства. Фіскальний орган має обмежитись таким обсягом документального підтвердження господарської операції, який в достатній мірі доводить її реальність та законність. Витребування інших (можливих) документів і, як наслідок їх ненадання, відмову в реєстрації податкової накладної колегія суддів вважає надмірним формалізмом та необґрунтованим втручанням в діяльність господарюючих суб`єктів, що є, нічим іншим, як обмеженням права на свободу господарювання в ракурсі правомірності дій платника податків, доки не доведено зворотне.

Відсутність в оскаржуваному рішенні мотивів його прийняття позбавляє взагалі можливості позивача навести аргументи щодо його неправомірності. Акт індивідуальної дії не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості. Проте саме невідповідність акту індивідуальної дії вимогам обґрунтованості та вмотивованості призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 04.12.2018 по справі №821/1173/17, від 09.07.2019 у справі №140/2093/18.

Згідно з п.12, 14 Порядку №1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

З метою реєстрації податкової накладної в ЄРПН позивач надіслав податковому органу пояснення та всі наявні у нього документи, що стосуються відповідних господарських операцій, оскільки в квитанції про зупинення реєстрації була відсутня інформація про те, які саме пояснення та/або документи потрібно подати для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної в реєстрації.

За наслідками їх розгляду, податковим органом прийнято повідомлення №9837405/45180706 (щодо податкової накладної №1 від 03.10.2023) та №9837407/45180706 (щодо податкової накладної №5 від 10.10.2023) від 01.11.2023 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено.

Додаткова інформація (зазначити, до якої інформації): Надання копій первинних документів підтвердження наявності основних засобів, складських приміщень.

Також, податковим органом прийнято повідомлення № 9906043/45180706 від 10.11.2023 (щодо податкової накладної №10 від 13.10.2023), №9906038/45180706 від 10.11.2023 (щодо податкової накладної №13 від 20.10.2023), №9906040/45180706 від 10.11.2023 (щодо податкової накладної №14 від 20.10.2023) про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання товарів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Також, у розділі Додаткова інформація, зазначено наступне: «Платником не надано документальне підтвердження, а саме: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності); акти приймання-передачі обладнання та приміщення зазначені у договорі; акт звірки або картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами. Також відсутнє документальне підтвердження щодо використання торгової марки «BIYANIT». Відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

Також, податковим органом прийнято повідомлення № 9906022/45180706 від 10.11.2023 (щодо податкової накладної №11 від 18.10.2023) про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання товарів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Також, у розділі Додаткова інформація, зазначено наступне: «Платником не надано документальне підтвердження, а саме: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності); акти приймання-передачі обладнання та приміщення зазначені у договорі; акт звірки або картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами. Також відсутнє документальне підтвердження щодо використання торгової марки «BIYANIT». Відповідно до ч.2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

На виконання вимог п.9 Порядку МФУ № 520 ТОВ "ЛЄТАМІКС" надіслано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, зазначених у повідомленнях податкового органу.

10.11.2023 рішеннями комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області за №9906020/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 03.10.2023 в ЄРПН, за №9906021/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 10.10.2023 в ЄРПН.

Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних №1 від 03.10.2023 та № 5 від 10.10.2023, зазначених у Рішеннях комісії регіонального рівня зазначено: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства». Крім цього, в розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» повідомлено про наступне: «Відповідно до ч. 2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

20.11.2023 рішеннями комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Вінницькій області за №9965772/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 20.10.2023 в ЄРПН, за №9965771/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної №14 від 20.10.2023 в ЄРПН, за №9965773/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної №10 від 13.10.2023 в ЄРПН, за №9965770/45180706 відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 18.10.2023 в ЄРПН.

Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних №10 від 13.10.2023, №11 від 18.10.2023, №13 від 20.10.2023, №14 від 20.10.2023, зазначених у Рішеннях комісії регіонального рівня зазначено: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства». Крім цього, в розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» повідомлено про наступне: «Відповідно до ч. 2 ст. 793 Цивільного кодексу України, договір оренди будівлі/приміщення строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню».

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Вказану правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі №380/7648/22.

Отже предметом розгляду є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.

З матеріалів справи вбачається, що до контролюючого органу направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. У вказаному повідомлені підприємством надано письмові пояснення з приводу поданих на реєстрацію податкових накладних.

Відтак, враховуючи наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентами, а також враховуючи те, що відповідні пояснення та документи були надані контролюючому органу, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкових накладних.

При цьому колегія суддів зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на підпункт Критеріїв оцінки призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 по справі №0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі №819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.

В свою чергу, з матеріалів справи встановлено, що позивачем надано достатній пакет документів для реєстрації податкових накладних, а саме:

ПН від 03.10.2023 № 1, ПН від 10.10.2023 №5 - договір оренди № 01/09/231 від 01.09.2023 виробничого приміщення, Договір оренди обладнання № 1 від 01.09.2023, Додаткову угоду № 1 від 01.09.2023 до Договору оренди обладнання від 01.09.2023 та Додаток № 2 до Додаткової угоди № 1 від 01.09.2023 до Договору оренди обладнання від 01.09.2023.

ПН від 20.10.2023 № 13, ПН від 20.10.2023 №14, ПН від 13.10.2023 №10, ПН від 18.10.2023 №11 - договір оренди: 01/09/231 від 01.09.2023 виробничого приміщення, акт приймання-передачі нежитлового приміщення №1 від 01.09.2023, договір оренди обладнання № 1 від 01.09.2023, акт приймання-передачі обладнання № 1 від 01.09.2023, додаткову угоду № 1 від 01.09.2023 до договору оренди обладнання від 01.09.2023 та додаток № 2 до Додаткової угоди № 1 від 01.09.2023 до Договору оренди обладнання від 01.09.2023, свідоцтво на торгівельну марку № 336904 від 30.08.2023, довідку за № 004 від 13.11.2023 та оборотно-сальдову відомість 361 за жовтень 2023 року. Виробництво продукції здійснюється за дотриманням санітарно - епідеміологічних норм, свідоцтво на торгову марку BIYANIT № 336904 від 30.08.2023.

Також, звернута увага контролюючого органу, що відповідно довідки № 004 від 13.11.2023, виданої ТОВ «Центр Європейської Сертифікації», про те що Суміші будівельні сухі модифіковані торгівельної марки «BIYANIT» не підлягають обов`язковій сертифікації та оцінці відповідності згідно діючих Технічних регламентів. Крім вищезазначеного, комісії регіонального рівня надано фото виробничого приміщення та обладнання.

Разом з цим, податковими органами в повній мірі не враховано вказані документи та пояснення позивача надані податковому органу.

Крім того, позивачем разом з скаргою на рішення комісії, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних, подано розширений пакет документів.

Також, колегія суддів звертає увагу, що як вірно вказував суд першої інстанції, згідно з ст.793 ЦК України договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі.

Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню, крім договору, предметом якого є майно державної або комунальної власності, який підлягає нотаріальному посвідченню у разі, якщо він укладений за результатами електронного аукціону строком більше ніж на п`ять років.

В свою чергу, відповідач в апеляційній скарзі, відзиві та оскаржуваних рішеннях, посилається на норму ч.2 ст.793 ЦК України в редакції до 10.01.2007. А тому, незнання змін, податковим органом, у законодавстві з 2007 року не може ставитись в порушення позивачем, який діє в межах діючого законодавства.

Щодо посилання податкового органу в апеляційній скарзі на визначення чіткого переліку документів, колегія суддів зазначає, що в повідомленнях про надання додаткових пояснень податковий орган дійсно визначив перелік необхідних документів, проте саме повідомлення про зупинення визначало лише пункт за яким було зупинено реєстрацію податкових накладних. З урахуванням вказаного, доводи апелянта в цій частині не є визначальними в частині щодо визначення правомірності рішень про відмову у реєстрації податкових накладних (в межах даного предмету позову).

Отже, з урахуванням вказаного вище, а саме достатньої документації для реєстрації податкових накладних, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо задоволення позовних вимог.

При цьому, судом першої інстанції було вірно встановлено, що належним способом відновлення порушеного права платника податку є зобов`язання ДПС України провести реєстрацію спірних податкових накладних датою їх подання на реєстрацію, що узгоджується як з положеннями Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, так і зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту).

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

А тому, з урахуванням вказаного вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС у Вінницькій області, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні датою її фактичного надходження на реєстрацію.

Також, ЄСПЛ у п.36 по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97 від 1 липня 2003 року зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п.30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 року).

Судова колегія зазначає, що згідно з практикою ЄСПЛ, зокрема, в рішенні по справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, п. 29).

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо задоволення позову.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Драчук Т. О. Судді Полотнянко Ю.П. Смілянець Е. С.

СудСьомий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123446807
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних