Рішення
від 02.12.2024 по справі 492/1255/24
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 492/1255/24

Провадження № 2/492/745/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Череватої В.І.

за участю секретаря Деде К.В.

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Арцизі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання у порядку спадкування прав засновника фермерського господарства, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду, в якому просить визнати за ним, ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом після ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право засновника ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «КОНДЮК В.М.» у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 02 червня 2005 року, номер запису 1 527 102 0000 000108, ідентифікаційний код юридичної особи 33509670, юридична адреса фермерського господарства: 68451, Україна, Болградський (Арцизький) район, Одеська область, село Долинівка, вулиця Нова, будинок, 12.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина ОСОБА_4 , після смерті якої до складу спадщини входять права засновника фермерського господарства «Кондюк В.М.» в с. Долинівка Болградського (Арцизького) району Одеської області, вул. Нова, буд. 12. Померла заповіту не склала, тому спадщина відкрилась за законом. Позивач спадщину прийняв та оформив частину спадкового майна, однак нотаріусом йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ФГ «Кондюк В.М.» у зв`язку з відсутністю статутного капіталу господарства, що зумовило звернення до суду.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Череватій В.І.

Ухвалою судді Арцизького районного суду Одеської області Череватої В.І. від 23 вересня 2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2024 року, закрито підготовче провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання у порядку спадкування прав засновника фермерського господарства та призначено справу до судового розгляду по суті в загальному позовному провадженні.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Михайлов О.А. в судове засідання не з`явились, звернулись до суду з заявою про розгляд справи за їх відсутності, згідно якої позов підтримали та просили суд позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, звернулась до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності, згідно якої позов визнала та не заперечувала проти його задоволення.

Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причину своєї неявки суду не повідомила, з заявою про розгляд справи за її відсутності до суду не зверталась.

Інших заяв чи клопотань не надходило.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, суд згідно з ч. 2 ст. 247ЦПК Українине здійснює фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, безпосередньо дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

02 червня 2005 року було створено та зареєстровано ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО « ОСОБА_5 », код ЄДРПОУ: 33509670, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії НОМЕР_2 , копією Статуту ФГ «КОНДЮК В.М.», Витягом з ЄДРПОУ від 01 березня 2024 року.

ФГ « ОСОБА_5 » було створено ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , що підтверджується копією витягу з ЄДРПОУ від 28 березня 2024 року, копією Статуту ФГ «КОНДЮК В.М.». Як вбачається з копією витягу з ЄДРПОУ від 28 березня 2024 року та копії Статуту ФГ «КОНДЮК В.М.», статути (складений) капітал ФГ «КОНДЮК В.М.» не сформований.

Засновник ФГ «КОНДЮК В.М.» ОСОБА_4 була дружиною позивача ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого Павлівською сільської радою Арцизького району Одеської області від 29 квітня 1987 року, актовий запис № 6.

ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого Арцизьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 18 травня 2022 року.

Після смерті ОСОБА_4 залишилася спадщина, що складається в тому числі із ФГ «КОНДЮК В.М.», засновником і власникам якого вона була.

Після смерті дружини ОСОБА_4 позивач звернувся до приватного нотаріуса Болградського районного нотаріального округу Одеської області Бучацького В.Я. з заявою про прийняття спадщини, було заведено спадкову справу № 37/2022. Крім позивача ОСОБА_1 , спадкоємцями є також відповідачки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які доводяться померлій ОСОБА_4 доньками. 28 вересня 2023 року між позивачем ОСОБА_1 , та відповідачками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено договір про поділ спадкового майна, за умовами якого в ході поділу спадкового майна померлої ОСОБА_4 позивачу, серед іншого, перейшла 1/2 частка в статутному капіталі ФГ «КОНДЮК В.М.», що підтверджується договором про поділ спадкового майна від 28 вересня 2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Болградського районного нотаріального округу Одеської області Бучацьким В.Я.

Також позивачу, як спадкоємцю ОСОБА_4 було видано приватним нотаріусом Болградського районного нотаріального округу Одеської області Бучацьким В.Я. свідоцтво про право на спадщину за законом на майно спадкодавця ОСОБА_4 , а саме на земельну ділянку площею 0,2457 га, кадастровий номер: 5120482100:02:001:0196, а також на 1/2 частку житлового будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями свідоцтва про право на спадщину за законом від 28 вересня 2023 року та Витягів з Державного реєстру речових прав від 28 вересня 2023 року.

При зверненні до приватного нотаріуса Болградського районного нотаріального округу Одеської області Бучацького В.Я. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті дружини позивача - ОСОБА_4 йому було відмовлено у вчинені нотаріальної дії, оскільки статутний капітал ФГ «КОНДЮК В.М.» не сформований та складає 0,00 грн., що підтверджується копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 234/02-31 від 28 березня 2024 року.

Відмова нотаріуса свідчить про неможливість отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої дружини з причини відсутності у ФГ «КОНДЮК В.М.» статутного капіталу.

Іншими спадкоємцями, крім позивача, є доньки ОСОБА_4 - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Вказана обставина підтверджується копією договору про поділ спадкового майна від 28 вересня 2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Болградського районною нотаріального округу Одеської області Бучацьким В.Я.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів, які пов`язані із зміною засновника на підставі факту смерті фізичної особи.

Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство»,до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, обладнання, а також інші майнові права в тому числі на інтелектуальну власність грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Згідно зі ст. 20 зазначеного Закону,майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін.

Згідно з ч. 1ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство»,спадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до п. 9постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року «Про судову практику за позовами про захист права приватної власності»,успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

На підставіст. 1217 ЦК України,спадкування здійснюється за заповітом або за законом та згідно із положеннямист. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261 - 1265 ЦК України.

Відповідно до ст. ст. 1258, 1261 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно зі ст. 191 ЦК України, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з роз`ясненнями, наведеними у п. 1.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин» від 25.02.2016 року № 4, до корпоративних спорів не належать та вирішуються загальними або господарськими судами залежно від суб`єктного складу сторін, зокрема, спори, пов`язані зі вступом до юридичних осіб спадкоємців, правонаступників, осіб, яким було відчужено частку в статутному капіталі господарських товариств.

Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.1995 року «Про судову практику за позовами про захист права приватної власності», успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними в п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК (435-15), статтями 55, 69 Закону України від 19.09.1991 року № 1576-ХІІ (1576-12) «Про господарські товариства» і не підпадає під заборону п. 2 ч. 1 ст. 1219 ЦК України. При цьому успадковується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

Відповідно дост. 1261 ЦК України,у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У постанові від 23.06.2020 року у справі № 922/989/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що у разі смерті громадянина - засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства. Звідси право постійного користування земельною ділянкою саме через перехід його до селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) не входить до складу спадщини. Спадкувати можна права померлого засновника (члена) щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства.

Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщинист. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і майнові права, які мав спадкодавець. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати юридична особа та до юридичного оформлення прав на неї спадкоємцем.

Таким чином, суд при вирішенні справи враховує, що позивач є спадкоємцем, що прийняв спадщину за законом, вчинив після смерті дружини усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, однак, з незалежних від нього причин, у видачі такого йому було відмовлено. Зважаючи на викладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК Українивитрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача. Разом з тим, позивач в позовній заяві просив покласти судові витрати на нього.

Керуючись ст. ст. 1216 - 1218,1222,1223 ЦК України, ст. ст. 81,141,247, 263-265,353 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання у порядку спадкування прав засновника фермерського господарства - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) в порядку спадкування за законом після ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право засновника ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «КОНДЮК В.М.» у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 02 червня 2005 року, номер запису 1 527 102 0000 000108, ідентифікаційний код юридичної особи: 33509670, юридична адреса фермерського господарства: 68451, Україна, Болградський (Арцизький) район, Одеська область, село Долинівка, вулиця Нова, будинок, 12.

Витрати, пов`язані з розглядом справи покласти на позивача, які ОСОБА_1 були сплачені у розмірі 1 211,20 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому наявного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано протягом строку оскарження; у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Черевата В.І.

СудАрцизький районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123448348
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —492/1255/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Черевата В. І.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Черевата В. І.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Черевата В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні