Справа № 589/1862/23
Провадження № 2/589/278/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого - судді Лєвши С.Л.,
з участю: секретаря судового засідання Новик О.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача адвоката Рязанець А.А.,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шостка Сумської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Шосткинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
- про встановлення факту батьківства,
ВСТАНОВИВ:
07 квітня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Шосткинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 з початку 2007 року і по вересень 2008 року проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Від цих відносин ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син ОСОБА_4 .
У свідоцтві про народження дитини, відомості про батька записані на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України (далі - СК України) ОСОБА_5 .
За час свого життя ОСОБА_3 визнавав себе батьком ОСОБА_4 , з моменту народження сина опікувався ним, надавав матеріальну допомогу.
ОСОБА_3 зустрічав позивача, з її матір`ю та ОСОБА_4 , з пологового будинку в місті Суми.
Піклувався про ОСОБА_4 та позивача, мешкав з позивачем та ОСОБА_4 до досягнення дитиною одного року. В подальшому ОСОБА_3 переїхав працювати та проживати до Київської області, а тому з цього часу із ОСОБА_4 спілкувався лише тоді коли приїжджав до міста Шостка. Під час зустрічей, син ОСОБА_6 та ОСОБА_3 часто ходили відпочивати до кафе, на свята батько дарував ОСОБА_4 подарунки, завжди вітав його з новорічними святами, з Днем народження.
Визнавав та продовжував визнавати ОСОБА_6 своїм онуком, і батько ОСОБА_3 ОСОБА_2 , з яким у онука добрі відносини.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина і спадкоємцем за законом першої черги є його батько ОСОБА_2 , таке ж право має син померлого, у разі встановлення судовим рішенням факту батьківства.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Додатково показала, що звернулась з цим позовом до суду, для набуття в подальшому пільг для вступу сином до вищого навчального закладу. Із ОСОБА_3 зустрічалися і проживали разом не довго, коли розійшлися, невдовзі народився син. У свідоцтві про народження дитини, батька дитини вказано за її вказівкою. ОСОБА_3 із ОСОБА_6 проводив вільний час, дарував йому подарунки, завжди йому телефонував, цікавився навчанням дитини. Вона разом із ОСОБА_3 ходили до сина на змагання. ОСОБА_3 забирав ОСОБА_6 з дитячого садка декілька разів. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 бачилися не часто, оскільки ОСОБА_3 проживав в м. Києві, однак коли приїздив до м. Шостка, то завжди приходив до ОСОБА_4 .. Останній раз ОСОБА_4 бачив ОСОБА_3 у військовій формі у кінці травня 2022 року, який був проїздом через м. Шостка. ОСОБА_3 матеріально допомагав, коли ОСОБА_6 почав навчатися в школі, давав гроші ОСОБА_6 , якими він розпоряджався самостійно. Батьки ОСОБА_3 визнавали ОСОБА_6 за онука. Із донькою ОСОБА_2 були подругами, навчалися в одній школі, проживали в одному будинку. ОСОБА_2 завжди ремонтував ОСОБА_4 велосипед. Також, ОСОБА_2 звертався до неї та її матері за медичною допомогою, її мати робила йому щеплення. ОСОБА_2 відвідував ОСОБА_4 на дні народження робив йому подарунки, вони завжди були раді діду. ОСОБА_2 колись приносив їм гриби.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Додатково показав, що у свідоцтві про народження дитини не зазначено, що його син є батьком цієї дитини. Вважає, що позивач подала цей позов до суду для отримання матеріальних благ. Не розуміє чому коли син був живий, то вони не хотіли визнати ОСОБА_3 батьком. Зустрічі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 були разові, бо ОСОБА_7 рідко приїздив до міста Шостка. Завжди вітав із святами ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та її матір, але його ніколи ніхто не вітав, потім стало прикро, а тому перестав вітати і їх. Його дружина не визнавала онука. Вважає, що отрібно дочекатися матір ОСОБА_7 , яка також може дати пояснення по справі. ОСОБА_9 проживає зараз в Ростовський області, після закінчення війни вона приїде в м.Шостка.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений. Заяв, або клопотання про відкладення розгляду справи, до суду не надав. (а.с.83)
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений, надав заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності. (а.с.86)
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ІНФОРМАЦІЯ_5 , у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений. Раніше, 29 червня 2023 року подавав до суду пояснення. Заяв, або клопотання про відкладення розгляду справи, до суду не надав. (а.с.20-23)
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, суд приходить до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із фотокопії свідоцтва про народження, серія НОМЕР_1 , виданого 03 вересня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Шостка Шосткинського міськрайонного управління юстиції Сумської області, вбачається, що ОСОБА_4 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 03 вересня 2008 року зроблено відповідний актовий запис за №471, і його батьками є: батько - ОСОБА_5 , мати ОСОБА_1 . (а.с.5)
Із фотокопії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України №00036632871 сформованого 26 серпня 2022 року, вбачається, що відомості про батька дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в актовому записі №471, складеного 03 вересня 2008 року Шосткинським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, записані відповідно до частини 1 ст. ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 . Мати дитини ОСОБА_1 . (а.с.6)
Із фотокопії свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_2 , виданого повторно 03 березня 2023 року Шосткинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 20 лютого 2023 року складено відповідний актовий запис №201. Місце смерті - селище Діброва Сєвєродонецького району Луганської області. (а.с.7)
Із фотокопії довідки, виданої Комунальною організацією (установа, заклад) «Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №7 «Горобинка» Шосткинської міської ради Сумської області» 06 квітня 2023 року за №3, вбачається, що дитина ОСОБА_1 ОСОБА_4 відвідував заклад дошкільної освіти №7 «Горобинка» з 02.09.2011 по 31.05.2014. Зі слів вихователя дитину ОСОБА_10 декілька разів забирав ОСОБА_3 разом з мамою хлопчика ОСОБА_1 (а.с.8)
Як вбачається з довідки виданої Комунальною організацією (установа, заклад) «Шосткинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 Шосткинської міської ради Сумської області» 06 квітня 2023 року №01-26/14, ОСОБА_4 навчається у 9 класі у вказаній вище школі. Батько дитини ОСОБА_3 періодично (2-3 рази на рік) спілкувався з класним керівником, цікавився успішністю сина, колом його спілкування, позашкільним життя. Був присутнім на змаганнях ОСОБА_6 з плавання у 2017 році (фотографував), заохочував до відвідування гуртка зі стендового моделювання (2017-2019). Під час навчання Листопада Р. в початковій школі ОСОБА_3 відвідував святкові шкільні заходи, телефонував класному керівнику, цікавився успіхами хлопчика, його забезпеченістю, необхідним шкільним приладдям. У розмовах з однокласниками та класним керівником ОСОБА_6 розповідав, що батько приїжджав, купував подарунки, водив на прогулянки містом. (а.с.9)
З фотокопій наданих позивачем вбачається спільний відпочинок ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , його тактильне спілкування з дитиною.(а.с.10-12)
В судовому засіданні свідок ОСОБА_11 , показав, що позивач його знайома, вона подруга дружини. На його весіллі, яке відбулося 22.09.2007, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 були свідками, і після цього у них були відносини. ОСОБА_3 знає з 10 класу. У ОСОБА_3 був один син - ОСОБА_12 , який візуально схожий на ОСОБА_7 . ОСОБА_7 інколи з`являвся до сина ОСОБА_6 , але дуже рідко, оскільки працював в м. Києві. Коли ОСОБА_7 приїжджав до м. Шостка прагнув зустрітися із сином ОСОБА_6 . Знає, що ОСОБА_3 трагічно загинув. ОСОБА_1 і ОСОБА_3 до знайомства проживали на різних поверхах. ОСОБА_3 та ОСОБА_12 разом приходили на концерт доньки свідка в 2015 та 2016 роках. Які були відносини у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не знає, бо вони проживали в різних містах.
Відповідно до ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.
Оскільки, на час народження дитини ОСОБА_4 його батьки ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у шлюбі не перебували, відомості про батька в актових записах про народження сина ОСОБА_4 внесені відповідно до вимог ч. 1 ст. 135 СК України, якою передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Пленум Верховного Суду України в п. 6 постанови №3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснив, що у тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають вирішуватися одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.
Згідно із ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК України приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.
Згідно із п. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
З огляду на п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Статтею 134 СК України передбачено, що на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Таким чином, діючи в межах заявлених позовних вимог, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилалась позивач ОСОБА_1 , як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах закону, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини підлягає задоволенню, а саме, за вказаних обставин слід визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини, про батька.
Керуючись ст. 125, 126, 128, 134, ч. 1 ст. 135 СК України, ст. 4, 5, 10, 12-13, 76-81, 89, ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247, ст. 258, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Шосткинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання батьківства, задовольнити.
Визнати батьківство ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Внести зміни до актового запису №471 від 03 вересня 2008 року, проведеного Відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Шостка Шосткинського міськрайонного управління юстиції Сумської області, про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вказавши батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті село Діброва Сєвєродонецького району Луганської області, виключивши відомості про батька ОСОБА_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, код ЄДРПОУ 21108013, адреса місцезнаходження юридичної особи: поштовий індекс 40009, місто Суми, вулиця Степана Бандери, будинок 43.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Шосткинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 41855071, адреса місцезнаходження юридичної особи: поштовий індекс 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Шевченка, будинок 21.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складений 27 листопада 2024 року.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123450748 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Лєвша С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні