Суддя Бугера О. В.
Справа № 644/4962/24
Провадження № 2-о/644/122/24
02.12.2024
РIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючогосуддіБугери О.В.
за участю секретаря судового засіданняРадченко І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про встановлення факту родинних відносин та постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересовані особи Шевченківська селищна рада Куп`янського району Харківської області, -
У С Т А Н О В И В:
Заявником, 21.06.2024 року, подано до суду відповідну заяву про встановлення факту родинних відносин та постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а саме просив встановити, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно була матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживав та вів спільне господарство разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.
В обгрунтування заяви посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно. Ним не було прийнято спадщину після смерті матері, оскільки на день її смерті вони проживали разом, але були зареєстровані за різними адресами, внаслідок чого він не зміг підтвердити в нотаріальному порядку факт вступу в управління та володіння спадковим майном. Окрім того, при ознайомленні з документами, що посвідчують його родинні відносини з матір`ю, було виявлено, що в його свідоцтві про народження в графі «мати» зазначена « ОСОБА_3 », хоча згідно свідоцтва про смерть його матір зазначена як « ОСОБА_2 ». Таким чином, при реєстрації його народження було допущено помилку. Окрім того відсутні документи, що підтверджують зміну прізвища матері з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».
Заявник та його представник подали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, заяву підтримали, просили її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Шевченківська селищна рада Куп`янського району Харківської області Ковалевський А.В. подав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника за наявними у матеріалах справи документами.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , в с. Іванівка, Шевченківського району, Харківської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 , він народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Іванівка, Шевченківського району, Харківської області, у графі мати зазначено « ОСОБА_3 », в графі батько запис відсутній.
Згідно акту обстеження фактичного місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , останній постійно проживає без реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . В даному домоволодінні до дня смерті проживала та була зареєстрована його мати ОСОБА_2 . В ході обстеження встановлено, що ОСОБА_1 на момент смерті матері фактично проживав з нею та вів спільне господарство.
Відповідно списку членів сім`ї сільськогосподарської книги, мовою оригіналу « ОСОБА_6 , глава, пол муж., ІНФОРМАЦІЯ_6 , украинец, образование: начальное, ОСОБА_2 , жена, пол ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , украинка, образование: неполное среднее, ОСОБА_8 , сын, пол муж., ІНФОРМАЦІЯ_2 , украинец, образование: неполное среднее, ОСОБА_9 , жена сына, пол муж., ІНФОРМАЦІЯ_8 , русская, образование: неполное среднее».
На виконання ухвали суду від 05.09.2024 року про витребування доказів Державним архівом Харківської області Харківської обласної військової адміністрації було надано архівну довідку та копію актового запису про народження та Куп`янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції надано копію актового запису про укладення шлюбу та народження.
Відповідно до архівної довідки № 01-42/2586 від 22.08.2024 року та копії актового запису зазначено, що в архівному фонді Відділи записів актів громадянського стану районних відділень Управління НКВС УРСР по Харківській області у книзі реєстрації актів про народження по Іванівській сільській раді Шевченківського району Харківської області за 1938 рік є запис від 25 червня 1938 року (реєстраційнимй номер 14) про народження ІНФОРМАЦІЯ_9 « ОСОБА_10 » (так у документі), батько якої « ОСОБА_11 » (так у документі), 43 роки, мати « ОСОБА_12 », 29 років, за національністю українці.
Відповідно до копії запису про укладення шлюбу № 16 від 04.04.1976 року мовою оригінала « ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 » та « ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження с. Іванівка, Шевченківського району, Харківська область, в шлюбі не перебувала на момент реєстрації» уклали шлюб.
Відповідно до актового запису про народження №28 від 18.09.1965 року, мовою оригіналу " ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , место рождения с. Ивановка, Шевченковский район, Харьковская область, мать ОСОБА_3 , полних 27 лет, работает доярка к-з Фрунзе, с. Ивановка, Шевченковский район, Харьковская область" свідоцтво про народження видано 18.09.1965 року НОМЕР_1 Аркадіївським с/с.
Згідно з п.п. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п.2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р.) Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.
Як вбачається з п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно із частиною третьоюстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Оскільки чинним законом не встановлено іншого порядку встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, відтак, згідно зістаттею 315 ЦПК України, це вправі зробити суд у порядку встановлення юридичного факту.
Заявник звертався до Шевченківської нотаріальної контори Харківської обалсті із заявою про прийняття спадщини, його заяваа була зареєстрована у журналі вхідних документів за №21/01-16, але у зв`язку з розбіжностями у свідоцтві про народження, де мати зазначена як " ОСОБА_3 ", а не " ОСОБА_13 ", як свідоцтві про смерть, видати свідоцтво не є можливим. Рекомендовано звернутись до суду.
З урахуванням наведеного, в ході розгляду справи встановлено, що померла ОСОБА_2 є матір`ю заявника ОСОБА_1 , це підтверджується сукіпність співпадінь дати народження, місця народження, даних про орган видачі свідоцтва про народження, а також факт того, що вони фактично постійно спільно проживали за адресою: АДРЕСА_1 на момент смерті спадкодавця, тому суд вважає за необхідне встановити дані факти.
Встановлення даних фактів є необхідним для реалізації права на отримання спадщини, в позасудовий спосіб заявник не має можливості усунути відповідну розбіжність в написанні ім`я матері в свідоцтві про його народження, оскільки мати вже померла, в ході розгляду справи спору про право не встановлено.
Керуючись ст.ст. 29, 1221, 1268 ЦК України, ст.ст. 4, 11, 12, 81, 89, 90, 264-268, 293, 315, 317 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народилась в селі Іванівка, Шевченківського району, Харківської області, та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що народився с. Іванівка, Шевченківського району, Харківська область.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ведення спільного господарства з спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.
Повний текст рішення виготовлений 02.12.2024 року.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду. У зв`язку із проголошенням вступної та резолютивної частини строк на апеляційне оскарження обраховується з моменту виготовлення повного текст рішення суду.
Головуючий: суддя О.В. Бугера
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123451689 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
Бугера О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні