441/1772/24 2/441/746/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
25.11.2024 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Перетятько О.В.
за участі секретаря Сорока М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городок Львівської області цивільну справу за позовною заявою представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Мартин Віри Іванівни до Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в :
представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Мартин В.І. звернулась в суд з позовною заявою до Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області, в якій просила визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами, що на АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позов мотивує тим, що після звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на нього. Зазначає, що спір щодо зазначеного спадкового майна відсутній, жодних спадкоємців, які претендують на будинок, крім неї, немає, в інший спосіб реалізувати своє право на зазначений житловий будинок не може, з огляду на що, просила позов задовольнити.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, 09.10.2024 подала до суду письмову заяву, в якій позов підтримала, просила про його задоволення та розгляд справи за її відсутності.
Представник Рудківськоїміської радиСамбірського районуЛьвівської області всудове засіданняне з`явився, міський голова ОСОБА_3 04.09.2024 подав суду відзив, в якому позов не заперечив, просив про розгляд справи за відсутності представника.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи здійснюється у їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно норм глави 84ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За положеннями ст. 1216, 1218ЦКУкраїни спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1261ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як роз`яснено у п. 23 постанови Пленуму Верховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7«Просудову практикуу справахпро спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Згідно з вимогами ст. 16 ЦК України, звертаючись до суду, позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту.
Із змісту позовної заяви, із Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрації шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00043052204 від 10.01.2024, інших матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 .
Як убачається із довідки старости Вишнянського старостинського округу Пастух П.Ф. №29 від 11.01.2024, Витягів з погосподарських книг за 1980-1990 роки, ОСОБА_2 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована в житловому будинку на АДРЕСА_1 (а.с. 11, 39-42).
На випадок своєї смерті ОСОБА_2 спадковим майном не розпорядилася, заповіт від її імені не посвідчувався.
Із матеріалів справи, із відповіді приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Муха М.Т. №7/01-16 від 15.01.2024 убачається, що позивачка ОСОБА_1 зверталась до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, в тому числі на житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами, що на АДРЕСА_1 , однак у видачі свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено, через відсутність правовстановлюючого документу на зазначене майно.
Із змісту позовної заяви, із копій технічного паспорту, довідки Самбірського МБТІ №58 від 12.01.2024 видно, що будинок за адресою - АДРЕСА_1 , загальною площею 48,3 м.кв, житловою площею 36 м.кв., 1978 року побудови, складається з двох кімнат, коридору, кухні, при будинку є господарські будівлі: сарай, вбиральня, відповідає будівельним нормам, право власності на нерухомість не зареєстровано (а.с. 14-34).
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 №7 визначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, а також якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
З огляду на вищенаведене, оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, який має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, а також враховуючи фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин і досліджені судом під час розгляду справи докази, суд приходить до висновку, що обставин, які б вказували, що ОСОБА_2 при житті набула або володіла житловим будинком з господарськими будівлями і спорудами на АДРЕСА_1 неправомірно, в суді не встановлено, її дочка ОСОБА_1 - позивачка у справі фактично спадщину прийняла, інших спадкоємців, які б мали право на спадкове майно та чи на таке претендують немає, а тому жодних перешкод для визнання за позивачкою права власності на вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 немає, відтак, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст. 13, 81, 89, 90, 211, 247, 258, 259, 265, 354, суд -
у х в а л и в :
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_1 , прож. на АДРЕСА_1 ) право власності на житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами, що на АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 02.12.2024.
Головуючий суддя Перетятько О.В.
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123452665 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Перетятько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні