Рішення
від 03.12.2024 по справі 345/5943/24
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/5943/24

Провадження № 2/345/1523/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

03.12.2024 м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі судді Миговича О.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін і без проведення судового засідання цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господар-М» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,

В С Т А Н О В И В

Представник позивача ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом в якому просить стягнути із відповідача ОСОБА_1 на користь ОСББ «Господар-М» 29 174,59 грн заборгованості, яка складається із 19 902,00 грн боргу зі сплати внесків на утримання будинку і прибудинкової території, 7121,21 грн інфляційних втрат і 2151,38 грн 3% річних, а також 4422,40 грн понесених судових витрат.

Позовні вимоги мотивовано, ти що 18 травня 2016 року здійснена державна реєстрації ОСББ «Господар-М», яке створене за рішенням співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Відповідно до розділу 1 статуту ОСББ "Господар-М" створене відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", діє відповідно до чинного законодавства і статуту. Розділом ІІ статуту ОСББ визначено, що метою створення об`єднання і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів, передбачених законодавством та цим статутом. Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності підтверджується, що відповідачу на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_2 , загальна площа якої становить 62,0 кв.м. Так як відповідач зобов`язання зі сплати внесків на утримання будинку і прибудинкової території не виконує з моменту утворення і реєстрації ОСББ, у неї утворилась заборгованість, яка станом на день подання позову становить 19 902 гривні 00 копійок. Тому позивач просить стягнути її на користь ОСББ "Господар-М", а також 7121,21 грн інфляційних втрат і 2151,38 грн 3% річних, та 4422,40 грн понесених судових витрат.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 24.10.2024 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У строк встановлений судом відповідачка відзив на позов не подавала, будь яких інших клопотань та заяв від відповідачки до суду подано не було, відтак у відповідності до ч. 8ст. 178 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними у справі матеріалами.

Представник позивача 02.12.2024 подав до суду заяву в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов слід задоволити, з наступних підстав.

Відповідно до виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18 травня 2016 року здійснена державна реєстрації ОСББ «Господар-М», керівником юридичної особи є ОСОБА_2 (а.с.12-13, 14-15).

Протоколом №3 загальних зборів учасників ОСББ від 25.05.2016 року для співвласників квартир будинку АДРЕСА_1 розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території встановлений з розрахунку 2,50 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення, належного співвласнику, який нараховувався починаючи з травня 2016 року (а.с.24).

Протоколом №4 загальних зборів учасників ОСББ від 05.05.2020 року для співвласників квартир будинку розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території з травня 2020 року встановлений з розрахунку 3,00 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення.

Протоколом №5 загальних зборів учасників ОСББ від 03.01.2022 року з січня 2022 року розмір внеску на утримання будинку і прибудинкової території встановлений з розрахунку 4,00 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення (а.с.26).

Протоколом №5 загальних зборів учасників ОСББ від 22.11.2023 року розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території з січня 2024 року встановлено з розрахунку 5,00 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення (а.с.27-28).

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності підтверджується, що відповідачу на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_2 , загальна площа якої становить 62,0 кв.м.(а.с.17).

Відповідно до ч. 1 ст.4ЗУ «Прооб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Пунктом 3 ч. 1 ст.22ЗУ «Прооб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» визначено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст.9ЗУ «Прожитлово-комунальніпослуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Згідно положень ст. ст. 67, 68 ЖК України, наймачі (власники) квартир зобов`язані своєчасно вносити плату за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інше) за затвердженими в установленому порядку тарифами.

У відповідності до статті 13 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.

Положеннями частини 9 статті 10ЗУ «Прооб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Частиною 20 вказаної статті визначено, що до компетенції правління відноситься, серед іншого, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.

Відповідно до частини 1 статті 16Закону України«Про Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Статтею 15Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» визначено, що співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господар - М» створено власниками квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

Розділом ІІ статуту ОСББ визначено, що метою створення об`єднання і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів, передбачених законодавством та цим статутом (а.с.54). Протоколом №3 загальних зборів учасників ОСББ від 25.05.2016 року встановлено розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території з розрахунку 2,50 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення, належного співвласнику, який нараховувався починаючи з травня 2016 року. Протоколом №4 загальних зборів учасників ОСББ від 05.05.2020 року розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території з травня 2020 року встановлений з розрахунку 3,00 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення. Протоколом №5 загальних зборів учасників ОСББ від 03.01.2022 року з січня 2022 року розмір внеску на утримання будинку і прибудинкової території встановлений з розрахунку 4,00 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення. Протоколом №5 загальних зборів учасників ОСББ від 22.11.2023 року розмір внесків на утримання будинку і прибудинкової території з січня 2024 року встановлено з розрахунку 5,00 грн за 1 кв.м загальної площі житлового приміщення.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачці на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_2 , загальна площа якої становить 62,0 кв.м.

Відповідно до частини 4 статті 319ЦК України власність зобов`язує, а згідно зі статтею 322ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Положення статті 322ЦК України встановлює презумпцію обов`язку власника нести всі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна. До таких витрат належать витрати, пов`язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей, оплати житлово-комунальних послуг тощо. Такий обов`язок власника є похідним від належних йому, як абсолютному володарю, правомочностей володіння, користування та розпорядження майном. Невиконання власником свого обов`язку по утриманню своєї власності може створювати небезпеку для третіх осіб.

Згідно довідок щодо нарахування та оплати внесків на утримання (обслуговування) багатоповерхового будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_1 , відповідачка ОСОБА_1 має заборгованість за період з 05.2016 по 10.2024 року в розмірі 19 902,00 грн. (а.с.18,19).

Особа, яка є власником квартири, в якій створено ОСББ, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання будинку та прибудинкових територій незалежно від членства в об`єднанні.

Згідно п. п. 3, 4 ч. 1 ст.17ЗУ «Прооб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Згідно зі ст.625Цивільного кодексуУкраїни боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також, три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Встановлено, що відповідачка має заборгованість, яка виникла за період з 05.2016 по 10.2024 року в розмірі 19 902,00 грн. на яку нараховані інфляційні збитки в сумі 7121,21 грн., 3 % річних в сумі 2151,38 грн., що підтверджено розрахунком інфляційного збільшення та штрафних санкцій (3% річних).

У пункті 1 частини 3 статті 133ЦПК України зазначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, віднесено витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до положень статті 137ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану сторін.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 3 статті 141ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Таким чином, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним зі: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

При цьому, витрати на професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 137, частина 8 статті 141 ЦПК України). Правовий висновок викладено у постанові Об`єднаної палати Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 03 жовтня 2019 року у справі № 922/445/19, додатковій постанові Верховного Суду від 28 травня 2021 року у справі № 727/463/19, постановах Верховного Суду від 02 грудня 2020 року у справі № 317/1209/19, від 03 лютого 2021 року у справі № 554/2586/16-ц, від 17 лютого 2021 року у справі № 753/1203/18, від 02 червня 2022 року у справі № 15/8/203/20, від 09 березня 2023 року у справі № 127/28862/21).

Так, на підтвердження понесення витрат на правову допомогу позивачем долучено до матеріалів справи копію договору про надання правової допомоги №10/10/2024 від 10.10.2024року, копія акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) №1 від 10.10.2024року, копія платіжної інструкції №735 від 15.10.2024року, посвідчення адвоката та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Варто зауважити про те, що у постанові №757/36628/16-ц від 24.01.2022 року, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду акцентував увагу на тому, що суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

За положеннями ч.ч. 1, 2 ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, якими є витрати на професійну правничу допомогу, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Таким чином, на відповідача слід покласти судові витрати зі сплати судового збору 2422,40грн, а також витрати на правову допомогу в розмірі 2000,00грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 133, 141, 259, 263-265, 273, 280-282, 352-355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господар-М» заборгованість по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в сумі 19 902,00 грн, а також 7121,21 грн інфляційних втрат і 2151,38 грн 3% річних.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господар-М» судові витрати зі сплати судового збору 2422,40грн, а також витрати на правову допомогу в розмірі 2000,00грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Суддя

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123457333
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —345/5943/24

Рішення від 03.12.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні