У Х В А Л А
Справа №348/1821/24
29 листопада 2024 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді - Грещука Р.П.,
присяжних - Мойсишина Б.В., Купчак Н.М.,
секретаря - Кушнірчук М.Д.,
з участю: заявника - ОСОБА_1 ,
його представника, адвоката - Боднарчука А.М. (в режимі ВКЗ),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Надвірна справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки і піклування Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
26.07.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Крім того, одночасно із вказаною заявою, до суду подано клопотання про призначення по справі судово-психіатричної експертизи, з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та її здатності усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.
Згідно ухвали суду від 03.09.2024 року постановлено замінити заінтересовану особу: орган опіки та піклування Надвірнянської районної державної адміністрації по даній справі, на його правонаступника орган опіки і піклування Надвірнянської міської ради.
В судовому засіданні заявник, а також його представник, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, підтримали заявлене клопотання і просили його задоволити.
Представник заінтересованої особи: органу опіки і піклування Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області в судове засідання не прибула, натомість подала до суду заяву, в якій просить проводити розгляд даної справи без участі їх представника, зазначивши, що у разі визнання ОСОБА_2 недієздатною, Надвірнянська міська рада не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 і призначення його опікуном останньої.
Вислухавши заявника та його представника, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.77ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ч.3 ст.102 ЦПК України, висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Статтею 103ЦПК України визначено, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Як вбачається зі змісту п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.
Відповідно до п.10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я №865 від 08.05.2018 року, предметом СПЕ є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Суд констатує, що з урахуванням обставин, викладених у заяві про визнання фізичної особи недієздатною та клопотанні про призначення експертизи, дослідивши письмові докази, зокрема медичні документи, у матеріалах справи наявні достатні дані, які свідчать про психічний розлад здоров`я фізичної особи і є підставою для призначення експертизи, а тому суд вважає клопотання заявника ОСОБА_1 обгрунтованим та таким, що підлягає до задоволення, оскільки для встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними необхідні спеціальні знання.
З огляду на викледене, суд приходить до висновку про необхідність призначення у даній справі амбулаторної судово-психіатричної експертизи, проведення якої слід доручити експертам Івано-Франківської Філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», місцезнаходження: м.Івано-Франківськ, вул.Медична, 15, попередивши експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст.384, 385 КК України.
Що стосується вирішення питання про покладення витрат за проведення експертизи, суд приходить до наступного висновку.
Як закріплено ч.2 ст.299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Отже, виходячи з положень ч.2ст.299 ЦПК України, судові витрати за проведення вказаної експертизи у даній справі, слід віднести на рахунок держави.
Крім того, відповідно до п.5 ч.1ст.252 ЦПК Українисуд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку: призначення судом експертизи.
Згідно п.9 ст.253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому: пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексуна час проведення експертизи.
Отже, з огляду на те, що для проведення вказаної експертизи потрібен значний проміжок часу, суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити, до надходження до суду висновку експерта.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.103-105,107-109, 252, 253, 258, 259, 260, 261, 298, 299, 353, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення по справі за його заявою, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки і піклування Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, - судово-психіатричної експертизи задоволити.
Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки і піклування Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна амбулаторну судову психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні запитання:
1.Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_1 , хронічним стійким психічним розладом?
2.Якщо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хворіє хронічним стійким психічним розладом, то чи здатна вона усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
3.Чипотребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійного стороннього догляду внаслідок захворювання?
4.Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічний розлад?
5. Якщо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на психічний розлад, то чи істотно він впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
6.Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я брати участь у судовому засіданні?
Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківської Філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», місцезнаходження: м.Івано-Франківськ, вул.Медична, 15.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Відповідно до вимог ч.2ст.299 ЦПК України, судові витрати за проведення експертизи відносяться на рахунок держави.
Провадження у справі зупинити до надходження висновку експертизи в суд.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено 02.12.2024 року.
Головуючий суддя Грещук Р.П.
Присяжні Мойсишин Б.В.
Купчак Н.М.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123457397 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Грещук Р. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні