ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03.12.2024 Справа №905/1233/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., за участі секретаря судового засідання Левкович Ю.Р., розглянувши у cудовому засіданні справу
за первісною позовною заявою: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича, м.Слов`янськ, Донецька область
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за первісним позовом - Національний авіаційний університет, м.Київ
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за первісним позовом - Відокремлений структурний підрозділ "Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету", м.Слов`янськ
про стягнення 75252,27грн.
та за зустрічним позовом: Фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича, м.Слов`янськ, Донецька область
до відповідача -1: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків
до відповідача -2: Головного управління Державної Казначейської служби України у Харківській області, м.Харків
до відповідача -3: Головного управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області, м.Маріуполь, Донецька область
про стягнення забезпечувального депозиту в сумі 11962,58грн. та надміру сплаченої орендної плати (переплати) в сумі 640,36грн.
Представники:
від позивача за первісним позовом (відповідача -1 за зустрічним позовом): не з`явився
від відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): не з`явився
від відповідача -2 за зустрічним позовом: не з`явився
від відповідача -3 за зустрічним позовом: не з`явився
від третіх осіб за первісним позовом: не з`явився
Суть справи:
Позивач, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича про стягнення 75252,27грн., в тому числі заборгованості зі сплати орендної плати в сумі 74193,67грн. та пені в сумі 1058,60грн.
Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності №0321Д/2021 від 16.04.2021 в частині здійснення відповідачем повної та своєчасної орендної плати.
Ухвалою від 25.09.2024 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача за первісним позовом Фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича надійшла зустрічна позовна заява до відповідачів Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, Головного управління Державної Казначейської служби України у Харківській області, Головного управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення забезпечувального депозиту в сумі 11962,58грн. та надміру сплаченої орендної плати (переплати) в сумі 640,36грн.
03.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача за первісним позовом Фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича надійшов відзив на первісну позовну заяву (з додатками).
Також, 03.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від позивача за первісним позовом, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, надійшло клопотання про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача за первісним позовом - Національного авіаційного університету та Відокремленого структурного підрозділу "Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету".
Ухвалою від 07.10.2024 прийнято до розгляду зустрічну позовну заяву, об`єднано зустрічну позовну заяву з первісним позовом в одне провадження, визначено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 05.11.2024.
Ухвалою від 07.10.2024 задоволено клопотання позивача за первісним позовом, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача. Залучено до участі у справі за первісним позовом третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за первісним позовом - Національний авіаційний університет та Відокремлений структурний підрозділ "Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету".
09.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від представника відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) надійшла заява про розгляд справи у засіданні суду 05.11.2024 за його відсутності та відсутності його представника.
11.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від позивача за первісним позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях надійшла відповідь на відзив на первісний позов.
14.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від представника відповідача за первісним позовом надійшли заперечення на відповідь на відзив за первісним позовом.
18.10.2024 до суду від третьої особи за первісним позовом - Відокремлений структурний підрозділ "Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету" надійшли пояснення по суті позовних вимог за первісним позовом.
21.10.2024 від представника третьої особи за первісним позовом - Національного авіаційного університету Білого Володимира Миколайовича через підсистему "Електронний суд" надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді (внесення РНОКПП/коду ЄДРПОУ до додаткових відомостей про учасника справи та надання доступу до електронної справи).
Вказана заява задоволена судом, про що постановлено відповідну ухвалу від 22.10.2024.
22.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача -1 за зустрічним позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях надійшов відзив на зустрічну позовну заяву.
22.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача -2 за зустрічним позовом Головного управління Державної Казначейської служби України у Харківській області надійшло клопотання, в якому відповідач просить суд при розгляді справи враховувати, зазначену у поданому клопотанні, практику Верховного Суду, розгляд справи проводити без участі представника управління, відмовити у задоволенні позовних вимог.
23.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від третьої особи за первісним позовом - Національний авіаційний університет надійшли письмові пояснення у справі по суті первісних позовних вимог.
21.10.2024, 23.10.2024 та 24.10.2024 через систему "Електронний суд" до суду від представника відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) надійшли:
- додаткові пояснення у справі із запереченнями проти доводів третьої особи за первісним позовом - Відокремлений структурний підрозділ "Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету";
- відповідь на відзив відповідача -1 за зустрічним позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях;
- додаткові пояснення у справі із запереченнями проти доводів третьої особи за первісним позовом - Національний авіаційний університет;
- додаткові пояснення у справі на клопотання відповідача -2 за зустрічним позовом - Головного управління Державної Казначейської служби України у Харківській області.
Ухвалою від 05.11.2024 закрито підготовче провадження та розгляд справи призначено по суті в судовому засіданні 03.12.2024.
03.12.2024 у зв`язку з оголошенням у м.Харкові повітряної тривоги, розгляд справи відбувся за відсутності представника позивача за первісним позовом (відповідач 1 за зустрічним позовом). Інші учасники справи заяв про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції чи особисто не подавали.
Суд врахував, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів, а також враховуючи, що участь сторін у судовому засіданні не визнавалась обов`язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
встановив:
16.04.2021 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (орендодавець), фізичною особою підприємцем Короченцевим Анатолієм Вікторовичем (орендар) та Національним авіаційним університетом в особі Відокремленого структурного підрозділу "Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету" (балансоутримувач) укладений договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності №0321Д/2021 (далі договір оренди).
За умовами пункту 1.1. розділу «Незмінювані умови договору» договору оренди орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.
Згідно з пунктом 4 розділу «Об`єкт оренди та склад майна» об`єкт оренди нежитлові приміщення з ганком загальною площею 151,2 кв.м першого поверху корпусу «А», розташованого за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, вул.Центральна, б.27, що обліковується на балансі Відокремленого структурного підрозділу «Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету».
Згідно з пунктом 6.1 розділу «Вартість майна» балансова залишкова вартість, визначена на підставі фінансової звітності балансоутримувача 651517,96грн. без ПДВ станом на останню дату місяця, що передувала даті оприлюднення оголошення 31.12.2020.
Згідно з пунктом 6.2. розділу «Вартість майна» страхова вартість 652000,00грн. без ПДВ.
Пунктом 2.1. розділу «Незмінювані умови договору» визначено, що орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі підписується між орендарем і балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.
Відповідно до пункту 2.2. розділу «Незмінювані умови договору» передача майна в оренду здійснюється за його страховою вартістю, визначеною у пункті 6.2. Умов.
Пунктом 3.1. розділу «Незмінювані умови договору» сторонами погоджено, що орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5. цього договору.
Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень - грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень - грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (пункт 3.2. договору оренди).
За змістом пункту 3.3. розділу «Незмінювані умови договору» орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця:
до 15 числа поточного місяця оренди для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону (договори типу 5 (А) і 5 (В).
Відповідно до пункту 3.4. розділу «Незмінювані умови договору» орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків балансоутримувача. Балансоутримувач виставляє рахунок на загальну суму орендної плати із зазначенням частини орендної плати, яка сплачується на рахунок балансоутримувача, і частини орендної плати, яка сплачується до державного бюджету. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати. Орендар сплачує балансоутримувачу належну йому частину орендної плати разом із податком на додану вартість, нарахованим на загальну суму орендної плати. Балансоутримувач надсилає орендарю рахунок не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати платежу. Протягом п`яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди балансоутримувач передає орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації орендаря платником податку на додану вартість.
В день укладання цього договору або до цієї дати орендар сплачує плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6. цього договору (пункт 3.5 договору оренди).
Якщо цей договір укладено за результатами проведення аукціону, то підставою для сплати авансового внеску з орендної плати є протокол про результати електронного аукціону (пункт 3.6. розділу «Незмінювані умови договору»).
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем (в частині, належній державному бюджету) та/або балансоутримувачем (в частині, належній балансоутримувачу). Орендодавець і балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позовом про стягнення орендної плати та інших платежів за цим договором, за яким у орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов`язані з поданням позову (пункт 3.7. розділу «Незмінювані умови договору»).
На суму заборгованості орендаря зі сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати (пункт 3.8. договору оренди).
Згідно з пунктом 3.9. розділу «Незмінювані умови договору» надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету або балансоутримувачу, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв`язку з припиненням орендних відносин поверненню орендарю. Сума орендної плати, сплаченої авансом відповідно до пункту 3.5. цього договору, підлягає зарахуванню в рахунок сплати орендної плати за перші місяці оренди після підписання акта приймання-передачі майна.
Відповідно до пункту 3.10. розділу «Незмінювані умови договору» припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).
Орендар зобов`язаний на вимогу орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти акти звіряння (пункт 3.11. розділу «Незмінювані умови договору»).
За умовами пункту 4.1. розділу «Незмінювані умови договору» у разі припинення договору орендар зобов`язаний, зокрема:
звільнити протягом трьох робочих дів орендоване майно від належних орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого майна в тому стані, в якому майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо орендарем були виконані невід`ємні поліпшення або проведено капітальний ремонт, - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом;
сплатити оренду плату, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди.
Згідно з пунктом 4.3. розділу «Незмінювані умови договору» майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна.
Відповідно до пункту 4.5. розділу «Незмінювані умови договору» з метою виконання зобов`язань орендаря за цим договором, а також за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю до або в день підписання цього договору орендар сплачує на рахунок орендодавця забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.
Згідно з пунктом 11 Умов сума забезпечувального депозиту 2 місячні орендні плати у сумі 13040,00грн., але в будь-якому разі у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей договір.
За умовами пункту 4.6. розділу «Незмінювані умови договору» орендодавець повертає забезпечувальний депозит орендарю протягом п`яти робочих днів після отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна, підписаного без зауважень балансоутримувача, або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8. цього договору, у разі наявності зауважень балансоутримувача або орендодавця.
Як визначено пунктом 4.8. розділу «Незмінювані умови договору» орендодавець не пізніше ніж протягом п`ятого робочого дня з моменту отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов`язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов`язань орендаря у такій черговості: у першу чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати пені (пункт 3.9. цього договору) (у такому разі відповідна сума забезпечувального депозиту розподіляється між державним бюджетом і балансоутримувачем); у другу чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати неустойки (пункт 4.4. цього договору); у третю чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті до державного бюджету; у четверту чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті балансоутримувачу; у п`яту чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю; у шосту чергу погашаються зобов`язання орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому майну; у сьому чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших невиконаних орендарем зобов`язань за цим договором. Орендодавець повертає орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилась після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом.
Відповідно до п.п. 9.1.1, 9.1.2 п.9.1 розділу «Незмінювані умови договору», балансоутримувач і орендодавець запевняють Орендаря, що крім випадків, коли про інше зазначено в акті приймання-передачі, об`єкт оренди є вільним від третіх осіб, в середині об`єкта немає майна, належного третім особам, повний і безперешкодний доступ до об`єкта може бути наданий орендарю в день підписання акта приймання-передачі разом із комплектом ключів від об`єкта у кількості, зазначеній в акті приймання-передачі. Інформація про Майно, оприлюднена в оголошенні про передачу в оренду або інформаційному повідомленні про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону (в обсязі, передбаченому пунктом 115 або пунктом 26 Порядку), посилання на яке зазначене в п. 4.2 Умов відповідає дійсності, за винятком обставин, відображених в акті приймання-передачі.
Пунктом 11.4 розділу «Незмінювані умови договору» передбачено, що стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки (за наявності), передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення суду. Стягнення заборгованості з оплати орендної плати відповідно до частини шостої статті 17 Закону може здійснюватися в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Згідно з пунктом 12.1 та пунктом 12.2 розділу «Незмінювані умови договору», цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання - передачі і закінчується датою припинення цього договору. Умови цього договору зберігають силу протягом всього строку дії цього договору, у тому числі у разі, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, крім випадку, передбаченого пунктом 3.7. цього договору, а в частині зобов`язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.
Відповідно до пункту 12 розділу «Змінювані умови договору» строк договору 5 років з дати набрання чинності цим договором.
У відповідності до пункту 12.9. розділу «Незмінювані умови договору», цей договір може бути достроково припинений на вимогу Орендаря, якщо: протягом одного місяця після підписання акта приймання-передачі Орендар отримає докази істотної невідповідності об`єкта оренди інформації про нього, зазначеній в оголошенні або інформаційному повідомленні/інформації про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону, або в акті приймання-передачі (п.п. 12.9.1); протягом двох місяців після підписання акта приймання-передачі Орендар не матиме можливості використовувати об`єкт або приступити до виконання ремонтних робіт на об`єкті через відсутність на об`єкті можливості підключення до комунальних послуг, або відмови Балансоутримувача укласти із Орендарем договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, або відмови постачальників відповідних комунальних послуг укласти із Орендарем договори на постачання таких послуг протягом одного місяця з моменту звернення Орендаря (за умови, що Орендар звернувся до таких постачальників послуг не пізніше ніж протягом одного місяця після підписання акта приймання-передачі Майна) ( п.п. 12.9.2).
Згідно з пунктом 12.10. розділу «Незмінювані умови договору» про виявлення обставин, які дають право Орендарю на припинення договору відповідно до пункту 12.9 цього Договору, Орендар повинен повідомити Орендодавцю і Балансоутримувачу із наданням відповідних доказів протягом трьох робочих днів після закінчення строків, передбачених пунктом 12.9 Договору. Якщо протягом 30 днів з моменту отримання повідомлення Орендаря зауваження Орендаря не будуть усунені, Орендар надсилає Орендодавцю і Балансоутримувачу вимогу про дострокове припинення цього договору і вимогу про повернення забезпечувального депозиту і сплачених сум орендної плати. Вимоги Орендаря, заявлені після закінчення строків, встановлених цим пунктом договору, задоволенню не підлягають.
Договір вважається припиненим на десятий робочий день після надіслання Орендарем Орендодавцю і Балансоутримувачу вимоги про дострокове припинення цього договору, крім випадків, коли Орендодавець або Балансоутримувач надав Орендарю обґрунтовані зауваження щодо обставин, викладених у повідомленні Орендаря. Спори щодо обґрунтованості цих зауважень вирішуються судом.
За відсутності зауважень Орендодавця та Балансоутримувача, передбачених абзацом другим цього пункту:
Балансоутримувач повертає Орендарю відповідну частину орендної плати, сплаченої Орендарем, протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем акта повернення Майна з оренди;
Орендодавець повертає сплачений Орендарем забезпечувальний депозит протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем акта повернення Майна з оренди. Повернення орендної плати, що була надміру сплачена Орендарем до бюджету, здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Договір підписано орендарем та представниками орендодавця і балансоутримувача, скріплено печатками сторін.
Відповідно до Акту від 16.04.2021 приймання - передачі в оренду нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, на виконання договору оренди від 16.04.2021 №0321Д/2021 балансоутримувач (Національний авіаційний університет в особі в.о. начальника Відокремленого структурного підрозділу «Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету») передає, а орендар (Фізична особа підприємець Короченцев Анатолій Вікторович) приймає в строкове платне користування нерухоме майно, що належить до державної власності (нежитлове приміщення першого поверху, площею 151,2 кв.м. з ганком першого корпусу «А» за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, вул.Центральна, б.27.
При цьому в Акті зазначено, що балансоутримувач і орендар засвідчують, що об`єкт оренди є вільним від третіх осіб, всередині об`єкта оренди не має майна, належного третім особам, повний і безперешкодний доступ до об`єкта оренди надається орендарю в день підписання цього акта приймання-передачі.
Акт підписаний орендарем та балансоутримувачем без зауважень, скріплений їх печатками.
На виконання умов договору оренди орендарем на рахунок орендодавця - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях у Державній казначейській службі України м.Київ платіжним дорученням №2720 від 15.04.2021 сплачено забезпечувальний депозит в сумі 13040,00грн., а згідно із платіжним дорученням №29 від 14.02.2022 сплачено на рахунок Казначейства України орендну плату за лютий 2022 року в сумі 3586,00грн.
Листом від 05.10.2023 №20-03-02-1494ВС «Щодо договору оренди» орендаря, зокрема, повідомлено про те, що Регіональним відділенням забезпечено нарахування орендної плати по договору від 16.04.2021 №0321Д/2021 згідно з пунктом 1 Постанови КМУ від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану». У вказаному листі також зазначено, що станом на 04.10.2023 заборгованість з орендної плати перед державним бюджетом становить 40213,26грн., за несвоєчасне перерахування орендної плати пеня становить 6442,78грн.
Листом від 19.02.2024 №20-03-02-316ВС «Щодо договору оренди» орендаря, зокрема, повідомлено про те, що Регіональним відділенням забезпечено нарахування орендної плати по договору від 16.04.2021 №0321Д/2021 згідно з пунктом 1 Постанови КМУ від 27.05.2022 №634, починаючи з 24.02.2022. При цьому, зазначено, що станом на 16.02.2024 заборгованість з орендної плати перед державним бюджетом становить 63375,72грн., за несвоєчасне перерахування орендної плати пеня становить 9705,93грн.
Листом від 07.03.2024 №20-03-02-456ВС «Щодо договору оренди» орендаря повідомлено про те, що до внесення змін до Постанови КМУ від 27.05.2022 №634, у Регіональним відділенням відсутні правові підстави для не нарахування орендної плати по договору оренди 16.04.2021 №0321Д/2021.
Заявою від 01.05.2024 №1, яка отримана орендодавцем 16.05.2024, орендар звернувся до орендодавця з вимогою достроково зупинити дію договору оренди від 16.04.2021 №0321Д/2021 відповідно до п.5 Постанови КМУ від 27.05.2022 №634.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №107ВС від 17.05.2024 «Про дострокове припинення договору оренди» припинено достроково договір оренди 16.04.2021 №0321Д/2021, укладений між Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (орендодавець, нова назва - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях), фізичною особою-підприємцем Короченцевим Анатолієм Вікторовичем (орендар) та Національним авіаційним університетом, на державне майно нежитлові приміщення з ганком загальною площею 151,2 кв.м першого поверху корпусу «А», розташованого за адресою: Донецька обл., м.Слов`янськ, вул.Центральна, 27, що обліковується на балансі Відокремленого структурного підрозділу «Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету», з дати отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення договору, а саме з 16.05.2024.
Листом від 20.05.2024 №20-03-867ВС «Щодо договору оренди» фоп Короченцева А.В. повідомлено про необхідність формувати проект Акта повернення та додатки до нього автоматично за відповідним посиланням, після підписання орендарем та балансоутримувачем, акт повернення з оренди нерухомого, надати до Регіонального управління. При цьому зазначено, що нарахування орендної плати до державного бюджету буде припинено з дати Акта повернення та у разі наявності заборгованості (пені, інших зобов`язань орендаря) Регіональним відділенням буде зараховано забезпечувальний депозит в рахунок невиконання зобов`язань орендаря відповідно до вимог п.4.8. розділу ІІ «Незмінювані умови договору» договору оренди 16.04.2021 №0321Д/2021.
22.05.2024 орендарем та балансоутримувачем підписаний Акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (з додатком) нежитлові приміщення з ганком першого поверху корпусу «А» площею 151,2 кв.м., за адресою: Донецька обл., м.Слов`янськ, вул.Центральна, буд.27.
У Акті повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 22.05.2024 фоп Короченцев А.В. зазначив про не згоду з нарахуванням орендної плати та пені.
Листом від 21.06.2024 №20-03-1044ВС «Щодо договору оренди» Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях повідомило, що забезпечувальний депозит у розмірі 13040,00грн., сплачений фоп Короченцевим А.В., зараховано в рахунок погашення зобов`язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка підлягає сплаті до державного бюджету в сумі 879,70грн. та в рахунок погашення зобов`язання орендаря із сплати пені в сумі 12160,30грн. Крім того, Регіональне відділення вказало про необхідність сплати залишкової частини заборгованості з орендної плати у розмірі 74193,67грн, в іншому випадку регіональним відділення буде вжито заходів щодо стягнення зазначеної суми заборгованості у судовому порядку.
В подальшому Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях листом від 02.09.2024 №20-03-1485ВС «Щодо договору оренди» звернулося до фоп Короченцева А.В. з вимогою в тижневий термін сплатити заборгованість з орендної плати за договором у розмірі 74193,67грн. та пені в сумі 1058,60грн.
Орендар заперечив нарахування орендної плати за державне майно на території Слов`янської ОТГ Краматорського району Донецької області та пені, за період з 24.02.2024 і до припинення чи скасування воєнного стану, оскільки таке нарахування суперечить чинному законодавству, повідомивши про це Регіональне відділення листами №2 від 21.02.2024, №3 від 05.07.2024, №4 від 09.09.2024. Орендар просив останнього не враховувати орендну плату починаючи з 24.02.2022 посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
У зв`язку із несплатою вказаної заборгованості, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях звернулось з позовом до Господарського суду Донецької області про стягнення з фоп Короченцева А.В. заборгованості зі сплати орендної плати в сумі 74193,67грн. та пені в сумі 1058,60грн.
За твердженням Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022, відповідачу нараховувалася орендна плата у розмірі 100 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди, за період з 01.01.2023 по 07.05.2024 включно та встановлено відповідні знижки з 08.05.2024.
Обґрунтовуючи підставність нарахування та стягнення орендної плати за період з січня 2023 по 07.05.2024 включно в сумі 74193,67грн., посилається на те, що відповідно до частини 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» відповідач був звільнений від обов`язку сплачувати орендну плату у період з 24.02.2022 по 31.12.2022. Відтак, з січня 2023 відповідач повинен був сплачувати орендну плату відповідно до умов, встановлених договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №0321Д/2021 від 16.04.2021, а також сплачувати нараховані у зв`язку з несвоєчасним виконання цього обов`язку пеню. Разом з тим, приймаючи до уваги повернення об`єкта оренди згідно з Актом повернення від 22.05.2024, сплачений фоп Короченцевим А.В. забезпечувальний платіж у розмірі 13040,00грн. підлягає зарахуванню у невиконані фоп Короченцевим А.В., як орендарем, зобов`язання за договором оренди з оплати орендної плати та пені.
Відповідач за первісним позовом фоп Короченцев А.В. у відзиві на позовну заяву, зазначив, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, Слов`янська міська територіальна громада належить до території можливих бойових дій.
В свою чергу, проти задоволення позовних вимог заперечував з огляду на те, що на території Донецької області і досі припинений доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та інших реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України. Норми постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна" (далі - Постанова КМУ №634), визначають звільнення від орендної плати орендарів державного і комунального майна з 24.02.2022 - дати введення правового режиму воєнного стану на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022р. При цьому фоп Короченцев А.В. стверджує, що зважаючи на прийняття Постанови КМУ №512 від 07.05.2024, приймаючи до уваги місцезнаходження орендованого нерухомого майна м.Слов`янськ, з огляду на те, що законодавець не пов`язує звільнення від орендної плати з окремим рішенням орендодавця, звільнення від орендної плати має місце з 24.02.2022 по 07.05.2024, а з 08.05.2024 для майна, розташованого в Донецькій області, застосовується пільга в розмірі 50%.
З огляду на вказане, звернувшись до Господарського суду Донецької області із зустрічною позовною фоп Короченцев А.В. (відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом) вважає, що оскільки орендоване ним майно, що належить позивачу за первісним позовом, є державним майном, тому на відносини, що виникли між сторонами, поширюються норми Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та норми постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна" (далі - Постанова КМУ №634), на підставі якої у відповідача відсутній обов`язок зі сплати орендних платежів з 24.02.2022 - дати введення правового режиму воєнного стану. Тому, оскільки положення Постанови КМУ №634 не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати орендної плати, нарахування Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (відповідачем за зустрічним позовом, позивачем за первісним позовом) за період з січня 2023 року по 07.05.2024 є неправомірним. Сплачені ними грошові кошти у вигляді забезпечувального депозиту в сумі 11962,58грн. мають бути повернуті шляхом стягнення з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, а надмірно сплачена орендна плата в сумі 640,36грн. за лютий 2022 року підлягає поверненню на його користь шляхом стягнення з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Не погоджуючись із доводами фоп Короченцев А.В. (відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом) Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (відповідачем за зустрічним позовом, позивачем за первісним позовом) просить первісні позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, у задоволенні зустрічного позову відмовити.
На переконання Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (відповідачем за зустрічним позовом, позивачем за первісним позовом) нарахування орендної плати має здійснюватися з 01.01.2023, тому орендарю на законних підставах була нарахована орендна плата за період з січня 2023 року, яка в свою чергу сплачена не була, на підставі чого Регіональне відділення звернулося до суду із первісним позовом про стягнення заборгованості за договором оренди від 16.04.2021.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за первісним позовом - Національний авіаційний університет та Відокремлений структурний підрозділ "Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету", в обгрунтування своїх позицій посилаються на пункт 1 Постанови КМУ №634, зазначають, що відповідно до вказаного пункту орендарів державного та комунального майна, що використовують майно, в даному випадку в межах території Донецької області, звільнено від сплати орендної плати у період з 24.02.2022 до 31.12.2022, та орендна плата нараховується з 01.01.2023 в розмірі 100% та підлягає оплаті орендарем.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, треті особи вважають дії Регіонального відділення щодо заявлених нарахувань правомірними та повністю підтримують його позовні вимоги як позивача за первісним позовом.
Фоп Короченцев А.В. (відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом) у відзивах, поясненнях зазначає, що твердження третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за первісним позовом щодо нарахування орендної плати з 01.01.2023 є необґрунтованими та безпідставними.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого:
Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з частиною 1 та пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За змістом частини 1 статті 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до статей 626, 628, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору, становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з частиною 1 статті 509 ЦК України та частини 1 статті 173 ГК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладеного договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №0321Д/2021 від 16.04.2021.
За змістом статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
Статтею 759 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Частиною 1 статті 283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до частин 1 - 3 статті 16 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується: Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності; представницькими органами місцевого самоврядування - щодо майна комунальної власності. Якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив примірний договір оренди комунального майна, застосовується примірний договір оренди державного майна. Договір оренди може відрізнятися від примірного договору оренди, якщо об`єкт оренди передається в оренду з додатковими умовами. Рішенням Кабінету Міністрів України (представницького органу місцевого самоврядування - для комунального майна) можуть бути передбачені особливості договору оренди майна, що передається в оренду з додатковими умовами. Орендар, що уклав договір оренди майна за результатами аукціону, має право використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням, крім випадків і з урахуванням обмежень, передбачених Порядком передачі майна в оренду. Договір оренди підлягає нотаріальному посвідченню, якщо строк, на який укладається цей договір, перевищує п`ять років.
Статтею 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна. У разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності. Порядок розподілу орендної плати для об`єктів, що перебувають у державній власності, між державним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається Порядком передачі майна в оренду. Порядок розподілу орендної плати для об`єктів, що належать Автономній Республіці Крим, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим. Порядок розподілу орендної плати для об`єктів, що перебувають у комунальній власності, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається представницьким органом місцевого самоврядування. Стягнення заборгованості з оплати орендної плати може здійснюватися в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
За найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (частина 1 та частина 6 статті 762 ЦК України).
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об`єкта оренди. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (стаття 286 ГК України).
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобов`язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно з частино 2 статті 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.
Згідно з приписами частини 5 статті 762 ЦК України та частини 3 статті 285 ГК України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором, а орендар зобов`язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з пунктом 3.3. договору оренди орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця: до 15 числа поточного місяця оренди для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону (договори типу 5 (А) і 5 (В).
Судом встановлено, що 22.05.2024 орендарем фоп Короченцевим А.В. та балансоутримувачем підписаний Акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності нежитлові приміщення (з додатком) з ганком першого поверху корпусу «А» площею 151,2 кв.м., за адресою: Донецька обл., м.Слов`янськ, вул.Центральна, буд.27. Акт підписано з боку фоп Короченцева А.В. з зауваженнями щодо неправомірного нарахування орендної плати та пені.
Орендодавцем, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, нараховано орендарю фоп Короченцеву А.В. орендна плата за період з 01.01.2023 по 22.05.2024 в сумі 75073,37грн. При цьому забезпечувальний депозит у розмірі 13040,00грн., сплачений фоп Короченцевим А.В., зараховано в рахунок погашення зобов`язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка підлягає сплаті до державного бюджету в сумі 879,70грн.
Отже позивач за первісним позовом вважає, що відповідач за первісним позовом має заборгованість з орендної плати з січня 2023 року по 22.05.2024 в сумі 74193,67грн., яка заявлена до стягнення.
Суд враховує, що 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022, який затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому відповідними Указами Президента України було неодноразово продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який триває станом по теперішній час.
Відповідно до пп. 1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 у редакції, чинній на час існування спірних правовідносин до 07.05.2024, установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:
- фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;
- які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп`янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).
Відповідно до пп.5 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Виходячи з вищезазначених положень Постанови в редакції до 07.05.2024, тобто в редакції чинній протягом в тому числі і періоду заявленої до стягнення заборгованості (з 01.01.2023 по 22.05.2024), приймаючи до уваги місцезнаходження орендованого нерухомого майна м. Слов`янськ Донецької області, з огляду на те, що законодавець не пов`язує звільнення від орендної плати з окремим рішенням орендодавця, суд вважає, що відповідач у спірний період з 01.01.2023 по 07.05.2024 був звільнений від орендної плати за нерухоме майно, оскільки в цей період тривав воєнний стан в Україні, а положення Постанови не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати орендної дати 31.12.2022, наявність правової конструкції але у будь-якому разі до 31.12.2022 свідчить, що така дата вказана як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.
Поряд із цим суд звертає увагу, що на момент прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №634 від 27.05.2022 діяв наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», згідно з яким (в редакції станом на дату винесення Постанови Кабінету Міністрів України від №634 від 27.05.2022) до переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включено Донецьку область.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.11.2022 №5152/5 внесено зміни до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5, та до вказаного переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану включено Краматорський район (крім міст Дружківка, Костянтинівка, Краматорськ, Лиман, смт Новодонецьке, міста Слов`янськ, смт Олександрівка).
Наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції України №5840/5 від 27.12.2022, який набрав чинності 13.01.2023.
Нового нормативно-правового акту, який визначає перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, не прийнято.
Доказів того, що у спірний період в місці де знаходилось орендоване нерухомого майно був наявний доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану матеріали справи не містять.
Крім того, до Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 неодноразово вносились зміни, зокрема згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №1026 від 13.09.2022, №1236 від 18.10.2022, №280 від 24.03.2023 та №35 від 16.01.2024, і в жодній із зазначених редакцій не було змінено положення пп.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.
Вказаний підпункт Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 було змінено лише на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 №512, тобто лише після 08.05.2024 було виключено положення щодо звільнення від орендної плати орендарів комунального майна, яке розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану із визначеним переліком таких адміністративно-територіальних одиниць.
Приймаючи до уваги, що законодавець після втрати чинності наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №130/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», тобто після 13.01.2023, неодноразово вносив зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022, а саме на підставі Постанов Кабінету Міністрів України №280 від 24.03.2023 та №35 від 16.01.2024, та залишав редакцію підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022: на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:
- фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;
- які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп`янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).
Враховуючи викладене, суд зазначає, що такий перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану визначений в самому підпункті 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.
Таким чином, відповідач за первісним позовом звільняється від сплати орендної плати за договором оренди від 16.04.2021 №0321Д/2021 за спірний період з 01.01.2023 по 07.05.2024 включно.
Отже, нарахування заявленої до стягнення пені в сумі 1058,60грн. за несвоєчасну сплату орендних платежів є неправомірним.
Урядом 07 травня 2024 року прийнято постанову № 512, якою внесено зміни до Постанови № 634, зокрема, у пункті 1 підпункт 1 викладено в новій редакції, що передбачає пільги (не нараховується плата за оренду державного та комунального майна у визначені періоди) для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців, призваних або прийнятих на військову службу після введення воєнного стану до його припинення чи скасування.
Крім того, пункт 1 Постанови № 634 доповнено підпунктом 11 такого змісту:
« 1 ) орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку;».
Документом установлено, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 11 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 1 січня 2024 року. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.
Водночас, зміни, внесені Постановою № 512, дають змогу запровадити нарахування орендної плати в розмірі 50% (пп. 4 п.1 Постанови № 634) для орендарів державного майна, розташованого на інших територіях Донецької області, починаючи з моменту набрання чинності Постановою № 512, тобто з 08.05.2024.
Отже, в період з 08.05.2024 (дата внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022) та по 21.05.2024 включно (останній день користування орендованим майном) відповідач зобов`язаний здійснювати сплату орендної плати за договором оренди від 16.04.2021 №0321Д/2021 в розмірі 50% розміру орендної плати, встановленому у договорі з урахуванням її індексації.
При цьому, суд враховує, що відповідачем за первісним позовом 15.04.2021 було здійснено перерахування забезпечувального депозиту позивачу за первісним позовом в розмірі 13040,00грн. та 14.02.2022 була здійснена оплата оренди за лютий 2022 в розмірі 3586,00грн., які відповідно до умов договору від 16.04.2021 №0321Д/2021 позивач за первісним позовом може використовувати для погашення заборгованості за вказаним договором.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні первісних позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях до відповідача фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в сумі 74193,67грн. та пені в сумі 1058,60грн.
Щодо зустрічних позовних вимог фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича до відповідача -1: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, до відповідача -2: Головного управління Державної Казначейської служби України у Харківській області, до відповідача -3: Головного управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення забезпечувального депозиту в сумі 11962,58грн. та надміру сплаченої орендної плати (переплати) в сумі 640,36грн., суд зазначає таке.
Предметом доказування у спорі за зустрічним позовом є встановлення наявності підстав для повернення надміру плаченої орендної плати і забезпечувального депозиту.
Відповідно до пункту 3.9. договору оренди від 16.04.2021 №0321Д/2021, надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету або Балансоутримувачу, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв`язку із припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю. Сума орендної плати, сплаченої авансом у відповідності до пункту 3.5. цього договору, підлягає зарахуванню в рахунок сплати орендної плати за перші місяці оренди після підписання акту приймання - передачі Майна.
Згідно із пунктом 4.6. договору оренди орендодавець повертає забезпечувальний депозит орендарю протягом п`яти робочих днів після отримання від Балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого Майна, підписаного без зауважень Балансоутримувача, або здійснює нарахування сум, визначених у пункті 4.8. цього договору, у разі наявності зауважень Балансоутримувача або Орендаря.
Згідно з пунктом 4.8. договору оренди орендодавець не пізніше ніж протягом п`ятого робочого дня з моменту отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов`язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов`язань орендаря у такій черговості: у першу чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати пені (пункт 3.9. цього договору) (у такому разі відповідна сума забезпечувального депозиту розподіляється між державним бюджетом і балансоутримувачем); у другу чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати неустойки (пункт 4.4. цього договору); у третю чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті до державного бюджету; у четверту чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті балансоутримувачу; у п`яту чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю; у шосту чергу погашаються зобов`язання орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому майну; у сьому чергу погашаються зобов`язання орендаря із сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших невиконаних орендарем зобов`язань за цим договором. Орендодавець повертає орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилась після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом.
З наявних в матеріалах справи платіжних документів вбачається, що фоп Короченцевим А.В., на рахунок орендодавця у Державній казначейській службі України, м.Київ на виконання договору оренди було сплачено згідно з платіжним дорученням №2720 від 15.04.2021 - забезпечувальний депозит в сумі 13040,00грн., згідно з платіжним дорученням №29 від 14.02.2022 на рахунок Держказначейства України оренду плату за лютий 2022 року в сумі 3586,00грн., що відповідачем за зустрічним позовом не заперечується.
Разом з цим суд враховує, що орендар був звільнений від сплати орендної плати з 24.02.2022 по 07.05.2024 включно.
Отже, у фоп Короченцева А.В. наявна переплата орендної плати до державного бюджету за лютий 2022 року за період з 24.02.2022 по 28.02.2022 яка становить 640,36грн.
Як встановлено судом та зазначено вище 22.05.2024 орендарем фоп Короченцевим А.В. та балансоутримувачем підписаний Акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (з додатком) нежитлові приміщення з ганком першого поверху корпусу «А» площею 151,2 кв.м., за адресою: Донецька обл., м.Слов`янськ, вул.Центральна, буд.27. Примірник вказаного Акту був отриманий орендодавцем 10.06.2024, що підтверджується штампом орендодавця з датою отримання на вказаному примірнику акту.
З урахуванням внесених змін до Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 в період з 08.05.2024 по 21.05.2024 включно орендар - фоп Короченцев А.В. зобов`язаний здійснювати сплату орендної плати за договором оренди від 16.04.2021 №0321Д/2021 в розмірі 50% розміру орендної плати, встановленому у договорі з урахуванням її індексації.
Позивач за зустрічним позовом - фоп Короченцев А.В. проти сплати орендної плати в розмірі 50% розміру орендної плати, встановленому у договорі з урахуванням її індексації за період з 08.05.2024 по 22.05.2024 включно не заперечує.
За розрахунком фоп Короченцева А.В., наведеним у зустрічній позовній заяві, надміру сплачена орендна плата за лютий 2022 року (з 24.02.2022 по 28.02.2022) становить 640,36грн. Та забезпечувальний депозит, який не був повернутий після підписання акту про повернення становить 11962,58грн. з врахуванням зобов`язання по оплаті орендної плати за період 08.05.2024 по 21.05.2024 включно в сумі 1077,42грн.
Суд зазначає, що із викладених вище розрахунків вбачається порушення позивачем за зустрічним позовом порядку передбаченого умовами пункту 3.9. договору оренди.
Так, відповідно до пункту 3.9. договору оренди від 16.04.2021 №0321Д/2021, надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету або Балансоутримувачу, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв`язку із припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю.
Таким чином, сума переплати до державного бюджету в розмірі 640,36грн. підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а саме в рахунок платежів до бюджету за період 08.05.2024 по 21.05.2024 включно і не підлягає поверненню.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що зустрічні позовні вимоги в частині стягнення надміру сплаченої орендної плати за лютий 2022 року у сумі 640,36грн. задоволенню не підлягають.
Також суд зауважує, що згідно із пунктом 4.6. договору оренди орендодавець повертає забезпечувальний депозит орендарю протягом п`яти робочих днів після отримання від Балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого Майна, підписаного без зауважень Балансоутримувача, або здійснює нарахування сум, визначених у пункті 4.8. цього договору, у разі наявності зауважень Балансоутримувача або Орендаря.
Пунктом 3.1. «Змінювані умови договору» визначено, що орендодавцем є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (нова назва - Регіональне відділення Фонду державного майна України Донецькій та Луганській областях).
Отже за умовами договору оренди саме на орендодавця - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях покладено обов`язок повернути забезпечувальний депозит орендарю протягом п`яти робочих днів після отримання від Балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого Майна, підписаного без зауважень Балансоутримувача.
Таким чином, за умовами договору оренди Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області до якого заявлені позовні вимоги є неналежним відповідачем у справі.
При цьому, позовні вимоги до орендодавця - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях позивачем за зустрічним позовом взагалі не заявлені.
З огляду на зазначене, зустрічні позовні вимоги по стягнення з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області забезпечувального депозиту не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні первісного та зустрічного позовів повністю.
Розподіл судових витрат
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за первісним позовом покладається на позивача за первісним позовом та судовий збір за зустрічним позовом покладається на позивача за зустрічним позовом.
Керуючись статтями 2, 12, 13, 73-79, 86, 91, 129, 165, 236-238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні первісних позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях до відповідача фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича, про стягнення 75252,27грн., відмовити повністю.
У задоволенні зустрічних позовних вимог фізичної особи - підприємця Короченцева Анатолія Вікторовича до відповідача -1: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, до відповідача -2: Головного управління Державної Казначейської служби України у Харківській області, до відповідача -3: Головного управління Державної Казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення забезпечувального депозиту в сумі 11962,58грн. та надміру сплаченої орендної плати (переплати) в сумі 640,36грн., відмовити повністю.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено та підписано 03.12.2024.
Суддя М.О. Лейба
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123460971 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні