ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
03.12.2024Справа № 910/11786/24Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали господарської справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Іксі клініка"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АНТ Девелопмент"
про стягнення 167 787,10 грн.
Без повідомлення (виклику) сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Іксі клініка» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «АНТ Девелопмент» про стягнення 167 787,10 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неякісним виконанням відповідачем робіт за Договором на виконання будівельно-оздоблювальних робіт № 13/03/23 від 13.03.2023.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.09.2024 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/11786/24. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини 5 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 30.09.2024 була направлена судом до електронного кабінету відповідача та отримана відповідачем 30.09.2024, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Зважаючи на те, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданим йому процесуальним правом, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України та частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
13 березня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Іксі клініка» (далі - замовник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ант девелопмент» (далі - підрядник, відповідач) укладено Договір на виконання будівельно-оздоблювальних робіт № 13/03/23 (далі - Договір), за умовами якого замовник доручає, а підрядник бере на себе зобов`язання виконати будівельно-оздоблювальні роботи власними та/або залученими силами, засобами, матеріалами, у відповідності до умов Договору, у відповідності з обсягом та складом робіт зазначеними в Угодах до Договору, а замовник зобов`язується оплатити роботи на умовах Договору.
Склад, вартість, об`єми робіт, вартість та кількість матеріалів, необхідних для виконання робіт, порядок оплати, терміни виконання робіт та інші додаткові умови визначаються цим Договором та Угодами до Договору (далі - Угоди), які є невід`ємною частино даного Договору.
Найменування будівництва та його адреса - «Виконання будівельно-оздоблювальних робіт в приміщеннях за адресою: м. Київ, проспект Валерія Лобановського, 17, медичний центр «Медбуд», 6 поверх (п. 1.2 та п. 1.3 Договору).
Відповідно до п. 2.1 Договору ціна предмету Договору встановлюється у національній валюті України, є твердою і складає собою суму цін, вказаних в Угодах, підписаних до даного Договору.
Пунктом 2.2 Договору узгоджено, що підрядник виконує роботи поетапно в терміни обумовлені із замовником. Підрядник готує під кожний етап робіт Додаткову угоду, яка затверджується сторонами і визначає строки виконання відповідного етапу робіт, ціну, обсяги робіт, терміни та інше.
Згідно з п. 2.5 Договору вартість та кількість матеріальних ресурсів підтверджується підрядником накладними на придбання матеріалів.
Згідно з п. 2.6 Договору остаточна вартість робіт, яку має сплатити замовник на користь підрядника, визначається на підставі Актів приймання-передачі виконаних робіт, підписаних сторонами.
Підрядник розпочинає роботи після отримання від замовника авансу обумовленого в Угодах до Договору та зобов`язується закінчити роботи у строки визначеними Угодами (п. 3.1 Договору).
За умовами п. 4.1 Договору замовник здійснює оплату підряднику за виконану роботу протягом 5 банківських днів з моменту підписання Акта приймання виконаних будівельних робіт.
У пункті 4.4 Договору сторонами погоджено, що акт виконаних робіт готує підрядник за кожним виконаним етапом робіт і передає для підписання замовнику. Замовник зобов`язується протягом 5 робочих днів з дати складення підрядником Акта підписати цей Акт або вмотивовано відмовитись від його підписання. У випадку відмови підписати Акт замовник зобов`язується протягом 5 робочих днів, з дати складення Акта підрядником, надати підряднику письмову обґрунтовану відмову від підписання Акта із зазначенням у такій відмові переліку зауважень та необхідних доробок (виправлень дефектів) робіт.
Роботи вважаються прийнятими з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт (п. 4.5 Договору).
У відповідності до пунктів 6.1-6.3 Договору замовник здійснює контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів і ціни виконаних робіт.
Підрядник зобов`язаний виконати роботи та використовувати в роботах матеріали відповідно до затвердженої робочої документації, діючих державних будівельних норм і правил України у термін і на умовах цього Договору.
Підрядник відповідає за неналежну якість використаного ним матеріалу, а також за надання матеріалу, обтяженого правами третіх осіб.
Згідно з п. 6.5 Договору якщо під час виконання робіт стане очевидним, що вона не виконана належним чином, замовник вправі призначити підрядникові відповідний строк для усунення недоліків, а при невиконанні підрядником цієї вимоги у визначений строк - вимагати відшкодування збитків, або доручити виправлення роботи третій особі за рахунок підрядника, про що письмово сповіщає підрядника письмово за 5 календарних днів про прийняте рішення.
Даний Договір набирає чинності з дня його підписання уповноваженими представниками та скріплення печатками сторін і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань та умов Договору (п. 8.1 Договору).
На виконання умов Договору сторонами укладено Угоди № 1 від 13.03.2023, № 1 від 13.03.2023, № 2 від 17.04.2023, № 3 від 26.04.2023, № 4 від 08.05.2023, № 5 від 14.06.2023, № 6 від 28.06.2023,
У п. 1.1.2 Угод № 1 від 13.03.2023, № 1 від 13.03.2023, № 2 від 17.04.2023, № 3 від 26.04.2023, № 4 від 08.05.2023 сторонами узгоджено, що строк гарантії виконання робіт один рік. Строк починає перебіг з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт.
В свою чергу, в п. 1.1.2 та п. 1.1.3 Угоди № 5 від 14.06.2023 сторонами погоджено, що гарантійний термін виконаних робіт до п`яти років, при умові сервісного обслуговування і виїзду спеціаліста з метою належної експлуатації виробів. Строк починає перебіг з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт.
Гарантія не поширюється: минув гарантійний термін; присутні випадкові пошкодження та дефекти заподіяні клієнтом або третьою особою; виріб пошкоджений внаслідок стихійних лих (природних явищ), вибухів і т.д; пошкодження, що виникли внаслідок недбалого відношення або використання (недотримання температурного режиму, надмірне навантаження, вплив рідини, запиленості, механічного пошкодження); пошкодження були викликані використанням товару з порушенням правил експлуатації конкретного виробу.
Згідно з п. 1.4 Угоди № 6 від 28.06.2023 строк гарантії виконаних робіт два роки. Гарантійні зобов`язання зберігаються при виконанні умов гарантії згідно Додатку № 3, що є невід`ємною частиною цього Договору і за умови виконання замовником правил експлуатації та догляду за меблями, згідно Додатку № 2. Строк починає перебіг з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт
Додатком № 3 до Угоди № 6 від 28.06.2023 узгоджено гарантійні зобов`язання підрядника.
Відповідно до пунктів 3-6, 11.3 та 11.4 означеного Додатку безкоштовне усунення виробничих дефектів здійснюється підрядником тільки після експертного висновку представника підрядника в результаті огляду меблів та меблевих конструкцій з дефектами.
Претензії з приводу зовнішнього вигляду, недостатньою комплектації або невідповідності поставленої продукції відповідно до замовлення покупця приймаються безпосередньо під час приймання товару замовником. Надалі подібні претензії не приймаються, а всі роботи зі зміни номенклатури замовлення або зміни поставлених виробів виконуються за рахунок замовника.
Безкоштовний гарантійний ремонт поширюється тільки на дефекти, які виникли з вини виробничої компанії представника підрядника або використання ним при виробництві неякісних матеріалів.
Гарантійне обслуговування передбачає ремонт або заміну (при неможливості проведення ремонту) несправних виробів, неякісних матеріалів, які мають виробничі дефекти.
Представник підрядника залишає за собою право відмовити в гарантійному ремонті і кваліфікувати його як платний у випадках, зокрема якщо поява дефектів внаслідок неправильної чистки або при використанні неякісних засобів для догляду за меблями та у випадку наявності слідів впливу рідин, хімікатів, розчинників, механічних пошкоджень або пошкоджень, завданих тваринами, а також у разі наявності термічного пошкодження.
За результатами виконання робіт за Угодами, сторонами складено та підписано без заперечень та зауважень Акти приймання-виконаних будівельних робіт за травень 2023 року № 1 від 12.05.2023, за липень 2023 року № 1 від 01.07.2023, за серпень 2023 № 1 від 15.08.2023, № 1 від 15.08.2023, № 1 від 15.08.2023, № 1 від 15.08.2023, № 2 від 15.08.2023, за вересень 2023 року № 1 від 04.09.2023.
Звертаючись з позовом до суду, позивач зазначає, що внаслідок виконання підрядником робіт за Угодами, замовником було виявлено неналежну якість виконаних робіт, зокрема, встановлена скляна перегородка містить на собі проявлені маслянисті плями, які не підлягають виведенню, що є наслідком саме неналежно та неякісно виконаних робіт зі сторони підрядника, а також внаслідок халатного відношення до виконання робіт, зокрема до здійснення монтажу нової електропроводки в кабінеті приміщення Медичного центру «МЕДБУД» та її підключення до старої електропроводки, відбулось замикання та плавлення контактів, наслідком чого могло стати виникнення пожежі всього Медичного центру та призвести до непоправних наслідків та окрім того, в одному з кабінетів приміщення Медичного центру, де виконувались роботи Підрядником, в декількох місцях одночасно відбулось тріщення штукатурки на стінах, що у сукупності свідчить про неналежне виконання робіт підрядником з порушенням умов Договору та встановлених стандартів, які передбачаються для виконання таких робіт.
Позивач зазначає, що керівником будівельної організації ТОВ «БУД ТРЕЙД СТАЛЬ» на запит ТОВ «ІКСІ КЛІНІКА» було проведено огляд та фіксацію виявлених недоліків проведеного ремонту в будівлі Медичного центру «Медбуд» 6 поверх в приміщеннях ТОВ «ІКСІ КЛІНІКА», кабінет №1 та кабінет №2 та за результатами огляду у Довідці від 17 січня 2024 року було зафіксовано наступні недоліки, а саме:
- у кабінеті №1 почали проявлятися серйозні проблеми, пов`язані з випучуванням стін і утворенням тріщин по всій висоті приміщення. Ці недоліки виникли внаслідок порушення технологічного процесу здійснення штукатурки стін та фарбування стін.
- у кабінеті №1 встановлено скляні перегородки, які містять маслянисті розводи по усій площі скла, що викликано порушенням технології виробництва скла (не оброблено гідрофобізуючим) та його монтажу, а саме резинки ущільнювача, що містять нехарактерну змазку для приміщень медичного призначення.
- у кабінеті №21 виконано електромонтажні роботи. Під час виконання робіт були допущені серйозні помилки підключення кабелів, які створюють потенційну небезпеку для безпеки та правильного функціонування електромережі, зокрема:
1) Підключено кабель алюмінієвий з мідним, що є порушенням стандартів безпеки;
2) Неправильно розрахували навантаження на мережу
3) Вибрано неправильне січення кабелю.
Позивач зазначає, що замовник неодноразово звертався до представників відповідача щодо усунення відповідних недоліків та належного виконання робіт, які відповідатимуть умовам Договору та встановленим для такого роду робіт вимог, проте будь-які звернення замовника залишено підрядником без належного реагування, вказані недоліки не усунуто, роботи не виконано належним чином.
Позивач зазначає, що ТОВ «ІКСІ КЛІНІКА» самостійно за власний рахунок здійснює усунення вказаних недоліків з метою приведення їх до належного стану та відповідно до встановлених якісних вимог, вартість яких відповідно до Дефектного акту №1 на ремонтні роботи в кабінеті №1 на об`єкт «Виконання будівельно-оздоблювальних робіт в приміщеннях за адресою: м. Київ, просп. Валерія Лобановського, 17, Медичний центр «Медбуд», 6 поверх складає 117 787, 10 грн.
02.04.2024 позивач звернувся до відповідача із Листом від 18 березня 2024 року №29/24 у якому вимагав відшкодувати понесені витрати на усунення недоліків за наслідком неналежного виконання Відповідачем відповідно до Договору №13/03/23 на виконання будівельно-оздоблювальних робіт від 13 березня 2023 року та Угод укладених до Договору у сумі 117 787,10 грн., яка залишена відповідачем без задоволення, в зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом у якому просить стягнути з відповідача збитки у розмірі 117 787,10 грн. та моральну шкоду в розмірі 50 000,00 грн.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України). Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст. 628 ЦК України).
Отже, договір - це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. До зобов`язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов`язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який правочин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов`язань.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є свобода договору.
Частинами 2, 3 статті 6 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами, сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Відповідно до статей 627, 628 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі статтею 638 Цивільного кодексу України та статтею 180 Господарського кодексу України договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов (предмету, визначених законом необхідних умов для договорів даного виду та визначених за заявою сторін умов).
Відповідно до ч. 1 ст. 875 Цивільного кодексу України, за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта (ч. 2 ст. 875 Цивільного кодексу України).
Частина 1 ст. 853 Цивільного кодексу України визначає, що замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Тобто, законодавець покладає на підрядника обов`язок виконати роботу, а замовник зобов`язаний її прийняти і оплатити.
Згідно ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
За умовами п. 4.4 Договору акт виконаних робіт готує підрядник за кожним виконаним етапом робіт і передає для підписання замовнику. Замовник зобов`язується протягом 5 робочих днів з дати складення підрядником Акта підписати цей Акт або вмотивовано відмовитись від його підписання. У випадку відмови підписати Акт замовник зобов`язується протягом 5 робочих днів, з дати складення Акта підрядником, надати підряднику письмову обґрунтовану відмову від підписання Акта із зазначенням у такій відмові переліку зауважень та необхідних доробок (виправлень дефектів) робіт.
Роботи вважаються прийнятими з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт (п. 4.5 Договору).
За результатами виконання робіт за Угодами, сторонами складено та підписано без заперечень та зауважень Акти приймання-виконаних будівельних робіт за травень 2023 року № 1 від 12.05.2023, за липень 2023 року № 1 від 01.07.2023, за серпень 2023 № 1 від 15.08.2023, № 1 від 15.08.2023, № 1 від 15.08.2023, № 1 від 15.08.2023, № 2 від 15.08.2023, за вересень 2023 року № 1 від 04.09.2023.
Отже, роботи виконані за Угодами прийняті позивачем без заперечень, жодних зауважень позивачем в Актах, згідно яких позивачем прийняті означені роботи, не висловлено.
При цьому, у відповідності до пунктів 6.1 Договору замовник здійснює контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів і ціни виконаних робіт.
Згідно з п. 6.5 Договору якщо під час виконання робіт стане очевидним, що вона не виконана належним чином, замовник вправі призначити підрядникові відповідний строк для усунення недоліків, а при невиконанні підрядником цієї вимоги у визначений строк - вимагати відшкодування збитків, або доручити виправлення роботи третій особі за рахунок підрядника, про що письмово сповіщає підрядника письмово за 5 календарних днів про прийняте рішення.
Таким чином, в тому числі в процесі контролю за виконанням відповідачем робіт, позивачем жодних зауважень до означених робіт не висловлено.
При цьому, жодних доказів які б свідчили про звернення позивача із вимогами до відповідача із переліком недоліків та строків, встановлених відповідачу для усунення означених недоліків, матеріали справи не містять, а позивачем не додано.
Натомість, лише 02.04.2024 позивач звернувся до відповідача із Листом від 18 березня 2024 року №29/24 у якому вимагав відшкодувати понесені витрати на усунення недоліків за наслідком неналежного виконання Відповідачем відповідно до Договору №13/03/23 на виконання будівельно-оздоблювальних робіт від 13 березня 2023 року та Угод укладених до Договору у сумі 117 787,10 грн.
Відповідно до ст. 857 ЦК України робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру.
Виконана робота має відповідати якості, визначеній у договорі підряду, або вимогам, що звичайно ставляться, на момент передання її замовникові.
Результат роботи в межах розумного строку має бути придатним для використання відповідно до договору підряду або для звичайного використання роботи такого характеру.
Згідно зі ст. 858 ЦК України якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника:
1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк;
2) пропорційного зменшення ціни роботи;
3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.
Підрядник має право замість усунення недоліків роботи, за які він відповідає, безоплатно виконати роботу заново з відшкодуванням замовникові збитків, завданих простроченням виконання. У цьому разі замовник зобов`язаний повернути раніше передану йому роботу підрядникові, якщо за характером роботи таке повернення можливе.
Якщо відступи у роботі від умов договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені у встановлений замовником розумний строк, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.
Умова договору підряду про звільнення підрядника від відповідальності за певні недоліки роботи не звільняє його від відповідальності за недоліки, які виникли внаслідок умисних дій або бездіяльності підрядника.
Підрядник, який надав матеріал для виконання роботи, відповідає за його якість відповідно до положень про відповідальність продавця за товари неналежної якості.
У відповідності до ст. 859 ЦК України якщо договором або законом передбачено надання підрядником замовникові гарантії якості роботи, підрядник зобов`язаний передати замовникові результат роботи, який має відповідати вимогам статті 857 цього Кодексу протягом усього гарантійного строку.
Гарантія якості роботи поширюється на все, що становить результат роботи, якщо інше не встановлено договором підряду.
Перебіг гарантійного строку починається з моменту, коли виконана робота була прийнята або мала бути прийнята замовником, якщо інше не встановлено договором підряду.
До обчислення гарантійного строку за договором підряду застосовуються положення статті 676 цього Кодексу, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 860 ЦК України).
У п. 1.1.2 Угод № 1 від 13.03.2023, № 1 від 13.03.2023, № 2 від 17.04.2023, № 3 від 26.04.2023, № 4 від 08.05.2023 сторонами узгоджено, що строк гарантії виконання робіт один рік. Строк починає перебіг з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт.
В свою чергу, в п. 1.1.2 та п. 1.1.3 Угоди № 5 від 14.06.2023 сторонами погоджено, що гарантійний термін виконаних робіт до п`яти років, при умові сервісного обслуговування і виїзду спеціаліста з метою належної експлуатації виробів. Строк починає перебіг з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт.
Гарантія не поширюється: минув гарантійний термін; присутні випадкові пошкодження та дефекти заподіяні клієнтом або третьою особою; виріб пошкоджений внаслідок стихійних лих (природних явищ), вибухів і т.д; пошкодження, що виникли внаслідок недбалого відношення або використання (недотримання температурного режиму, надмірне навантаження, вплив рідини, запиленості, механічного пошкодження); пошкодження були викликані використанням товару з порушенням правил експлуатації конкретного виробу.
Згідно з п. 1.4 Угоди № 6 від 28.06.2023 строк гарантії виконаних робіт два роки. Гарантійні зобов`язання зберігаються при виконанні умов гарантії згідно Додатку № 3, що є невід`ємною частиною цього Договору і за умови виконання замовником правил експлуатації та догляду за меблями, згідно Додатку № 2. Строк починає перебіг з моменту підписання замовником Акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт
Додатком № 3 до Угоди № 6 від 28.06.2023 узгоджено гарантійні зобов`язання підрядника.
Відповідно до пунктів 3-6, 11.3 та 11.4 означеного Додатку безкоштовне усунення виробничих дефектів здійснюється підрядником тільки після експертного висновку представника підрядника в результаті огляду меблів та меблевих конструкцій з дефектами.
Претензії з приводу зовнішнього вигляду, недостатньою комплектації або невідповідності поставленої продукції відповідно до замовлення покупця приймаються безпосередньо під час приймання товару замовником. Надалі подібні претензії не приймаються, а всі роботи зі зміни номенклатури замовлення або зміни поставлених виробів виконуються за рахунок замовника.
Безкоштовний гарантійний ремонт поширюється тільки на дефекти, які виникли з вини виробничої компанії представника підрядника або використання ним при виробництві неякісних матеріалів.
Гарантійне обслуговування передбачає ремонт або заміну (при неможливості проведення ремонту) несправних виробів, неякісних матеріалів, які мають виробничі дефекти.
Представник підрядника залишає за собою право відмовити в гарантійному ремонті і кваліфікувати його як платний в випадках, зокрема якщо поява дефектів внаслідок неправильної чистки або при використанні неякісних засобів для догляду за меблями та у випадку наявності слідів впливу рідин, хімікатів, розчинників, механічних пошкоджень або пошкоджень, завданих тваринами, а також у разі наявності термічного пошкодження.
Обґрунтовуючи заявлену до стягнення суму збитків, позивач зазначає, що керівником будівельної організації ТОВ «БУД ТРЕЙД СТАЛЬ» на запит ТОВ «ІКСІ КЛІНІКА» було проведено огляд та фіксацію виявлених недоліків проведеного ремонту в будівлі Медичного центру «Медбуд» 6 поверх в приміщеннях ТОВ «ІКСІ КЛІНІКА», кабінет №1 та кабінет №2 та за результатами огляду у Довідці від 17 січня 2024 року було зафіксовано наступні недоліки, а саме:
- у кабінеті №1 почали проявлятися серйозні проблеми, пов`язані з випучуванням стін і утворенням тріщин по всій висоті приміщення. Ці недоліки виникли внаслідок порушення технологічного процесу здійснення штукатурки стін та фарбування стін.
- у кабінеті №1 встановлено скляні перегородки, які містять маслянисті розводи по усій площі скла, що викликано порушенням технології виробництва скла (не оброблено гідрофобізуючим) та його монтажу, а саме резинки ущільнювача, що містять нехарактерну змазку для приміщень медичного призначення.
- у кабінеті №21 виконано електромонтажні роботи. Під час виконання робіт були допущені серйозні помилки підключення кабелів, які створюють потенційну небезпеку для безпеки та правильного функціонування електромережі, зокрема:
1) Підключено кабель алюмінієвий з мідним, що є порушенням стандартів безпеки;
2) Неправильно розрахували навантаження на мережу
3) Вибрано неправильне січення кабелю.
Позивач зазначає, що ТОВ «ІКСІ КЛІНІКА» самостійно за власний рахунок здійснює усунення вказаних недоліків з метою приведення їх до належного стану та відповідно до встановлених якісних вимог, вартість яких відповідно до Дефектного акту №1 на ремонтні роботи в кабінеті №1 на об`єкт «Виконання будівельно-оздоблювальних робіт в приміщеннях за адресою: м. Київ, просп. Валерія Лобановського, 17, Медичний центр «Медбуд», 6 поверх складає 117 787, 10 грн.
Відповідно до вимог ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов`язання, доказується кредитором.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника, збитками та вини.
Згідно ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 225 ГК України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише при наявності передбачених законом умов, сукупність яких створює склад правопорушення, яке є підставою для цивільної відповідальності відповідно до статті 623 Цивільного кодексу України.
Обов`язковими умовами покладення відповідальності на винну сторону є наявність збитків, протиправність дій цієї особи, причинного зв`язку між діями особи та збитками, які складають об`єктивну сторону правопорушення, та вини особи, внаслідок дій якої спричинено збитки.
Збитки - це об`єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони за договором, що обмежує його інтереси, як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також не одержаних кредитором доходів, які б він одержав, якби зобов`язання було виконано боржником.
Отже, зменшення майнових благ внаслідок неправомірних дій наступає об`єктивно, тобто незалежно від волевиявлення сторони, як наслідок невиконання зобов`язань.
Обов`язковою умовою покладення відповідальності має бути безпосередній причинний зв`язок між неправомірними діями і збитками. Збитки є наслідком, а невиконання зобов`язань - причиною. Відсутність хоча б одного з елементів складу правопорушення звільняє боржника від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань (виключає його відповідальність).
Отже, відшкодування збитків є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльності особи; шкідливого результату такої поведінки (збитків), наявності та розміру понесених збитків; причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного з елементів відповідальність у вигляду відшкодування збитків не наступає.
Відповідно до ч. 1 ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. При визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.
Враховуючи норми ч. 4 ст. 623 ЦК України, на кредитора покладений обов`язок довести розмір збитків, заподіяних йому порушенням зобов`язання. При цьому кредитор повинен не тільки точно підрахувати розмір збитків, але і підтвердити їх документально. При обрахуванні розміру упущеної вигоди мають враховуватися тільки ті точні дані, які безспірно підтверджують реальну можливість отримання грошових сум або інших цінностей, якби зобов`язання було виконано боржником належним чином.
Таким чином, позивач повинен довести факт спричинення збитків, обґрунтувати їх розмір, довести безпосередній причинний зв`язок між правопорушенням та заподіянням збитків і розмір відшкодування, а також, на позивача покладено обов`язок доведення того факту, що ці доходи (вигода) не є абстрактними.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Частинами 2 та 3 ст.80 ГПК України передбачено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Однак, жодних доказів з метою виклику відповідача для фіксації недоліків за участю відповідача, матеріали справи не містять, при цьому, надана позивачем в підтвердження наявності гарантійних випадків Довідка ТОВ «Буд трейд сталь» оцінюється судом критично, оскільки не є тим доказом, який може підтверджувати наявність недоліків, як і жодним чином не фіксує конкретний перелік недоліків виконаних робіт, їх вартість та способи усунення.
Більше того, з аналізу ст. 858 ЦК України вбачається, що першочергово позивач має право вимагати від відповідача безоплатного виправлення виявлених недоліків (дефектів) та порушень, в той час як доказів встановлення відповідачу строків для усунення недоліків, матеріали справи не містять.
Суд також враховує, що жодних доказів як належної фіксації недоліків, так і доказів усунення недоліків матеріали справи не містять, а позивачем не надано.
Таким чином, оцінивши матеріали справи, дійшов висновку, що позивач не довів належними та допустимими доказами, що у позивача виникло право вимоги від відповідача відшкодування збитків внаслідок неякісного виконання відповідачем робіт.
Враховуючи не доведення позивачем складу цивільного правопорушення (збитків, порушення договірних зобов`язань, причинно-наслідкового зв`язку між діями та понесеними збитками), відсутні підстави для стягнення збитків, як правового наслідку порушення зобов`язання, відповідно до ст.ст. 22, 611 ЦК України та ст.ст. 224, 225 ГК України.
Стосовно позовних вимог про стягнення моральної шкоди в розмірі 50 000,00 грн. суд звертає увагу на таке.
Як стверджує позивач, внаслідок неналежного виконання робіт підрядником та тривалого намагання замовником встановити комунікацію з підрядником з метою усунення останнім вказаних недоліків, виконання робіт належним чином, що будуть безпечні для використання та відповідатимуть умовам та стандартам яким вони б мали відповідати, зазначене не дало жодних позитивних результатів та як наслідок замовник самостійно, за власні кошти усуває завдані підрядником недоліки та приводить роботи, які мав виконати підрядник до стану, якому вони мали відповідати, що призвело також до завдання замовнику внаслідок бездіяльності підрядника моральної шкоди у розмірі 50 000,00 грн.
Приписами частини 1 статті 1167 Цивільного кодексу України встановлено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Положеннями частини 1 статті 23 Цивільного кодексу України визначено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди", зокрема, визначено наступне.
Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків .
Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
При цьому, моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Однак, як вже зазначалось, судом, позивачем не доведено належними та допустимими доказами неякісне виконання відповідачем робіт, в той час як в обґрунтування завдання моральної шкоди позивачем покладено лише аргумент щодо неякісного виконання відповідачем робіт.
Суд також враховує, що позивачем не наведено та не обґрунтовано можливість понесення юридичною особою моральних страждань.
Таким чином, оскільки позивачем не доведено, а судом не встановлено наявності усіх необхідних елементів складу цивільного правопорушення, що є підставою для відшкодування моральної шкоди, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення моральної шкоди в розмірі 50 000,00 грн. задоволенню не підлягають.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено: 03.12.2024
Суддя О.А. Грєхова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123461303 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Грєхова О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні