Рішення
від 02.12.2024 по справі 171/2317/23
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 171/2317/23

Номер провадження 2/184/223/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 рокум. Покров

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Томаша В.І.,

за участю секретаря судового засідання Попівніч Н.І.,

розглянувши у підготовчому засіданні в місті Покров цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Орджонікідзевського міського суду з позовною заявою до відповідача про визначення додатковогостроку дляприйняття спадщини.Свої позовнівимоги,мотивує тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відрилася спадщина на належну їй 1\4 частку квартири, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . У зв`язку з чим позивач звернулася до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Нянчук С.М., який повідомив позивачці про те, що видати свідоцтво про право на спадщину не можливо, оскільки нею було пропущено встановлений законом строк для прийняття спадщини. Та було рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання, стосовно визначення додаткового строку для прийняття спадщини, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом, оскільки позивач пропустила вказаний строк з поважних причин.

Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності та за відсутності позивача.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. ст.15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , вказане підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 10.01.2022 року. Вона мала хворобу несумісну с життям, що підтверджується відповідними документами.

Після смерті ОСОБА_2 відрилася спадщина на належну їй 1\4 частку квартири, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .

У зв`язку з чим позивач звернулася до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Нянчук С.М., який повідомив позивачці про те, що видати свідоцтво про право на спадщину не можливо, оскільки нею було пропущено встановлений законом строк для прийняття спадщини. Та було рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання, стосовно визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Як вказує позивач, з моменту смерті сестри позивачки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , здоров`я її матері ОСОБА_3 дуже погіршилось, оскільки рідна донька померла у неї на руках. Зразу після цього почалось повномаштабне вторгнення Російської Федерації на територію України. В цей період позивачка приймала також у себе внутрішньо-переміщених осіб з Харкова, а потім і Маріуполя.

Так як у матері позивачки був діагноз (сахарний діабет), вона потребувала постійного нагляду зі сторони позивачки, що включало в себе: спеціальне харчування, підтримка медичними засобами, а також фізична допомога.

До хвороби сестри позивачки, її матір постійно зверталась для лікування до приватних клінік. Після смерті ОСОБА_2 , мати позивачки розчарувалась в лікарях, тому по попередній консультації з лікарями позивачці самостійно треба було купувати ліки для матері, та робити всі необхідні дії для поліпшення стану матері.

Постійно наглядаючи за своєю матір`ю позивачка помітила, що у матері по чорніли пальці на кінцівки ноги. Після цього, позивач негайно відвезла мати до лікарні, у результаті чого провели обстеження, та було прийнято рішення ампутувати ногу, оскільки у результаті загострення хвороби почалась гангрена.

Через деякий час стало відомо, що гангрена почала розвиватись, і ніякими діями її зупинити було не можливо. Мати позивачки померла в лікарні.

Позивач була шокована, оскільки спочатку втратила сестру, а потім через деякий час і матір. Після поховання матері, минув деякий час поки позивачка оговталась від горя, після чого вирішила звернутись до нотаріуса для прийняття спадщини після смерті сестри ОСОБА_2 , де отримала відмову.

Згідност.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3ст.1272 вказаного Кодексуза позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно дост.1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст.80 ЦПК Українидокази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Керуючись ст. ст.258,259,263,264,265,268,272 ЦПК України, ст. ст.1221, 1265, 1268, 1269, 1270, ч. 3 ст.1272 ЦК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 доВиконавчого комітетуНивотрудівської сільськоїради провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті рідної сестри - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з дня набрання чинності рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Повний текст рішення складено 02.12.2024р.

Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш

СудОрджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123463227
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —171/2317/23

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

Ухвала від 29.11.2023

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні