Справа № 487/8528/24
Провадження № 1-кс/487/5766/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.2024 м.Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання т.в.о. слідчого СВ ВП №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області лейтенант поліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12023230000002175 від 21.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, про тимчасовий доступ до документів, -
ВСТАНОВИВ:
Т.в.о. слідчого СВ ВП №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області лейтенант поліції ОСОБА_3 за погодженням з прокурором Генічеської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_4 звернулася до слідчого суді з клопотанням, в якому просила надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю їх вилучення, а саме: актуального списку заброньованих осіб від мобілізації, які працюють на об`єктах критичної інфраструктури, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що СУ ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023230000002175 від 21.11.2023 за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 336 КК України, за фактом ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв`язку з військовою агресією Російської федерації на території держави відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено військовий стан. З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» на території держави оголошено та розпочато проведення загальної мобілізації, у тому числі на території Херсонської області. У зв`язку із забезпеченням проведення мобілізації в період часу з вересня по листопад 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла інформація щодо окремих громадян, які порушують законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
За результатами проведення розшукових заходів на теперішній час залишається не встановленим місцезнаходження 466 осіб, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
10.10.2024 надійшов рапорт від оперуповноваженого ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до якого в ході виконання доручення слідчого встановлено, що особи з метою ухилення від призову на військову службу отримують бронювання шляхом фіктивного працевлаштування до підприємств, які включені до об`єктів критичної інфраструктури, працівники якого підпадають під дію ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та бронювання.
Проведеними першочерговими слідчими діями встановлено, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває інформація стосовно заброньованих осіб від мобілізації, які працюють на об`єктах критичної інфраструктури.
У клопотанні слідчий посилається на те, що для повного, всебічного та об`єктивного розслідування кримінального правопорушення, проведення подальших слідчих дій виникла необхідність у тимчасовому доступі до актуального списку осіб, які заброньовані від мобілізації та працюють на об`єктах критичної інфраструктури, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Посилаючись на те, що дані, здобуті внаслідок отримання тимчасового доступу до речей і документів, є необхідними для встановлення в подальшому об`єктивної істини у кримінальному провадженні та вини конкретної особи у вчиненні кримінального правопорушення, що в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину, слідчий звернулася до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні слідчий не була присутньою, надала до суду заяву про розгляд клопотання за її відсутності.
Відповідно до ст. 163 КПК України, клопотання розглянуто без участі особи у володінні якої знаходяться речі та документи.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Порядок доступу до такої інформації регулюється положеннями ч.ч. 5, 6 ст.163 КПК України, а саме, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; а також доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023230000002175 від 21.11.2023 за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 336 КК України, за фактом ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації, на території держави відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено військовий стан. З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» на території держави оголошено та розпочато проведення загальної мобілізації, у тому числі на території Херсонської області. У зв`язку із забезпеченням проведення мобілізації, в період часу з вересня по листопад 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла інформація щодо окремих громадян, які порушують законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Як на підставу для звернення до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , слідчий посилається на те, що за результатами проведення розшукових заходів на теперішній час залишається не встановленим місцезнаходження 466 осіб, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Разом з цим, до матеріалів клопотання слідчим додано рапорт оперуповноваженого УСР в Херсонській області ДСР НП України, відповідно до якого в ході виконання доручення слідчого встановлено, що особи з метою ухилення від призову на військову службу отримують бронювання шляхом фіктивного працевлаштування до підприємств, які включені до об`єктів критичної інфраструктури, працівники якого підпадають під дію ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та бронювання.
Проведеними першочерговими слідчими діями встановлено, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувають списки осіб, які заброньовані від мобілізації, та працюють на об`єктах критичної інфраструктури.
Таким чином, для повного всебічного та об`єктивного розслідування кримінального правопорушення, проведення подальших слідчих дій виникла необхідність у тимчасовому доступі до актуального списку осіб, які заброньовані від мобілізації та працюють на об`єктах критичної інфраструктури, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, судом встановлено, що досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється на того, що в період часу з вересня по листопад 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла інформація щодо окремих громадян, які порушують законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. За результатами проведення розшукових заходів на теперішній час залишається не встановленим місцезнаходження 466 осіб, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
З доданих до матеріалів клопотання слідує, що здобуті в ході досудового розслідування докази містять відомості про осіб, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Проте, у клопотання слідчий порушує питання про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , та містять відомості про усіх заброньованих осіб, а не визначеного кола осіб, відомості про які наявні у органу досудового розслідування.
А за такого, слідчий суддя вважає, що слідчим не доведено, що потреби досудового розслідування в даному кримінальному провадженні на теперішній час виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи усіх осіб, про які йдеться у клопотанні, а також яке саме значення вказаних слідчий у клопотанні документів для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні матимуть отримані в результаті тимчасового доступу докази.
А за такого, слідчий суддя дійшов висновку, що у задоволенні клопотання слідчого слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 131, 159-163 КПК України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання т.в.о.слідчого СВ ВП №1 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області лейтенант поліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12023230000002175 від 21.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, про тимчасовий доступ до документів відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123464543 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Карташева Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні