Справа № 610/3288/24
провадження № 2/610/1132/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.11.2024 Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Тімонової В.М.,
за участю секретаря Черепахи А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Балаклія в порядку загального позовного провадження цивільну справу №610/3288/24 (провадження № 2/610/1132/2024) за позовною заявою ОСОБА_1 до Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області про визнання права власності на житлову квартиру в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
04.09.2024 до Балаклійського районного суду Харківської області надійшла позовна заява адвоката Литовченка Сергія Івановича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , у якій просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом після смерті її бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та дідуся ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житлову квартиру, яка розташована в АДРЕСА_1 .
Обгрунтовуючи заявлені вимоги посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її дідусь ОСОБА_3 . За життя бабуся та дідусь склали заповіти, яким заповіли все своє майно позивачу. Після їх смерті позивач звернулась до Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області із заявами про прийняття спадщини. До складу спадкового майна входить квартира, яка розташована в АДРЕСА_1 . В листопаді 2021 року позивач звернулась до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але їй було повідомлено про те, що оскільки відсутній оригінал свідоцтва про право власності на вказану квартиру, тому вона не може оформити право власності. У зв`язку із чим звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою від 09.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі, витребувано у Балаклійській державній нотаріальній конторі Харківської області відомості щодо осіб, які звернулися із заявою про прийняття спадщини та оформили спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Червоний Донець Балаклійського району Харківської області; ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Балаклія Харківської області.
13.09.2024 на виконання ухвали суду від 09.09.2024 надійшла відповідь, згідно якої до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщину за заповітом 18.11.2005 звернулась онука померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , про що була заведена спадкова справа 1013/2005, 01.04.2006 за роз`ясненнями звертались ОСОБА_3 та ОСОБА_5 . Після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , 23.01.2015 до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщину за заповітом звернулась ОСОБА_4 , про що була заведена спадкова справа 28/2015.
Ухвалою суду від 04.10.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання позивач не з`явилась, її представником адвокатом Литовченко С.І. подано до суду заяву про проведення судового засідання без участі позивача та її представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив їх задовільнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст. 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 3 статті 129Конституції України визначено основні засади судочинства, однією з яких, згідно пункту 3 вказаної статті, є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод всі судові процедури повинні бути справедливими.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_6 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у смт Ч.Донець Балаклійського району Харківської області, її батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , що підтверджується копіями паспорта № НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_3 , та свідоцтвом про шлюб, серії НОМЕР_4 .
Відповідно до свідоцтва про народження, серії НОМЕР_5 , батьками матері позивача ОСОБА_8 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копію свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_6 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дідусь позивача ОСОБА_3 .
21.11.1994 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 склали заповіти, якими заповіли квартиру, яка розташована в АДРЕСА_1 , своїй онучці ОСОБА_4 .
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житло, видане 25.07.1994 ОП БУ-13, згідно з розпорядженням № 41 від 27.06.1994, зареєстровано в Балаклійському БТІ 15.07.1994, реєстр № 739 (кол. 439), на праві приватної спільної сумісної власності належить квартира, яка розташована в АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою, виданої 01.02.2022 Балаклійським БТІ.
Згідно відповіді Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 12.11.2021, наданої на запит Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області від 06.11.2021, АП СУ-13 здійснювало діяльність на території селищної ради, було визнано банкрутом, при його ліквідації всі справи та документацію передано до Балаклійського районного архіву на зберігання.
На запит Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області від 25.11.2021, Архівним відділом Ізюмської районного державної адміністрації Харківської області 25.11.2021 надав відповідь, з якої убачається, що АП СУ-13 документи на зберігання до архівного відділу не передавало.
07.12.2021 Балаклійською державною нотаріальною конторою СМ УЮ (м. Харків) Костіній А.Ю. надано роз`яснення, з якого убачається, що для оформлення спадщини після померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на житлову квартиру необхідно надати оригінали документів або належним чином завірені дублікати, які встановлюють право власності на зазначену квартиру.
Згідно довідки № 499/02-14 від 05.12.2023, Балаклійською державною нотаріальною конторою Харківської області 19.01.2008 заведено спадкову справу № 46/2008 щодо мана померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_9 . Спадкоємицею померлої є ОСОБА_10 , вказане підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 12580522 від 19.01.2008.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі статтею 1217 ЦК, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Судом встановлено, що позивач у зв`язку із відсутністю документів, що посвідчують право власності на спадкову квартиру, не має можливості оформити спадщину після смерті бабусі та дідуся.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 380 ЦК України квартира є об`єктом права власності.
Виходячи зі змісту ст. 392 ЦК України право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно зі ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав може бути визнання права власності.
У п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" зазначено, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 23 січня 2013 року у справі №6-164цс12 у спадкоємця, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, права володіння та користування спадковим майном виникають із часу відкриття спадщини. Такий спадкоємець може захищати свої права володіння та користування спадковим майном відповідно до глави 29 ЦК України.
Враховуючи, що у позивача відсутній оригінал свідоцтва про право власності на спірну квартиру та отримати його дублікат не має можливості, визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача про визнання права власності на квартиру підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 81, 263-265, 268, 272, 273-276 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області про визнання права власності на житлову квартиру в порядку спадкування за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житлову квартиру, яка розташована в АДРЕСА_1 , загальною площею 50,1 кв.м., житловою площею 25,1 кв.м., в порядку спадкування за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дідуся ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .
Відповідач: Донецька селищна рада Ізюмського району Харківської області, місце знаходження: 64250, смт Донець Ізюмського району Харківської області, вул. Центральна, б. 40.
Повний текст рішення складено 03 грудня 2024 року.
Суддя В.М. Тімонова
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123464585 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Тімонова В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні