Справа № 646/12560/24
№ провадження 2-о/646/178/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.24 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова в складі:
судді Янцовської Т.М.,
з участю секретаря Григоренко І.Б.,
заявника ОСОБА_1 ,
представниці заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 646/12560/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, про встановлення факту родинних відносин,-
в с т а н о в и в:
Представниця заявника ОСОБА_1 адвокат Бреславець М.Г. звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій просить встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заяву обґрунтовано тим, що заявник звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою щодо оформлення виплати пенсії у зв`язку зі смертю сина - військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . 11.10.2024 року рішенням ІНФОРМАЦІЯ_4 було відмовлено у розгляді документів призначення пенсії в разі втрати годувальника, у зв`язку з не підтвердженням родинних відносин загиблого сина із заявником, як такі, що мають різні прізвища. У паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 23.06.1999 року, зазначено прізвище сина « ОСОБА_4 », натомість на другій сторінці паспорту зазначено прізвище « ОСОБА_5 ». Власний переклад прізвища між мовами призвів до помилки прізвища сина з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_4 » власне ім`я та по-батькові « ОСОБА_6 ».
Заявник та його представниця в судовому засіданні просили заяву задовольнити, встановити факт родинних відносин, посилаючись на обставини, викладені в заяві.
Від представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Лисенка В.Ю. надійшли письмові пояснення, в яких представник заінтересованої особи просить залишити заяву без розгляду або закрити провадження у справі у зв`язку з наявністю спору про право.
Представник заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_5 в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.
Суд, заслухавши заявника та його представника, свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , дослідивши наявні в матеріали справи докази в їх сукупності, приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту родинних відносин з наступних підстав.
Судом встановлено, що в паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 23.06.1999 року, зазначено прізвище « ОСОБА_4 », натомість на другій сторінці паспорту зазначено прізвище « ОСОБА_5 ».
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 син заявника - ОСОБА_9 , народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в місті Харків, про що відділом запису цивільного стану виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів міста Харкова в книзі реєстрації актів про народження 19.05.1983 зроблений актовий запис № 331. Зазначені батьком « ОСОБА_1 » та мати « ОСОБА_10 ».
Свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 містить відмітку про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 23.06.1999 року.
ІНФОРМАЦІЯ_7 під час проходження військової служби ОСОБА_3 загинув (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_4 від 05.03.2024 року).
01.03.2024 року заявнику надано сповіщення № 001/03 про смерть сина ОСОБА_3 .
Свідки ОСОБА_7 в судовому засіданні показав, що знайомий з заявником ОСОБА_1 з дитинства, син заявника ОСОБА_11 загинув, батько ОСОБА_12 його поховав.
Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні показав, що знайомий з заявником ОСОБА_1 та його сином більше 35 років. Заявник мав сина ОСОБА_11 .
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати або відносити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно зі пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Таким чином, суд вважає за необхідне встановити факт родинних відносин, оскільки він має юридичне значення, породжує юридичні наслідки, його підтвердження необхідне для реалізації прав заявника.
Що стосується пояснень представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Лисенка В.Ю., щодо неможливості розгляду справи в порядку окремого провадження в зв`язку з наявністю спора про право, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також не доведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Необхідність встановлення факту родинних відносин заявнику ОСОБА_1 для отримання пенсії в зв`язку з втратою годувальника саме по собі не свідчить про наявність спору, адже саме для цього і передбачається можливість встановлення відповідних фактів у порядку окремого провадження.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне заяву про встановлення факту родинних відносин задовольнити, встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Керуючись ст. ст. 6-13, 81, 258-259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду.
Суддя: Т.М. Янцовська
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123465839 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Янцовська Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні