Рішення
від 02.12.2024 по справі 681/1162/24
ПОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 681/1162/24

Провадження 2/681/527/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року м. Полонне

Полонський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючої судді Горгулько Н.А.,

з участю секретаря судових засідань Коваль Т.Л.,

позивачки ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полонному цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до Полонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення неправильності запису в акті цивільного стану про народження,

в с т а н о в и л а:

У вересні 2024 представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Чорноус А.А. звернувся в суд із заявою, в якій просить встановити неправильність запису в акті цивільного стану - актовому записі № 44 від 22.03.2003 про народження ОСОБА_2 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Полонського районного управління юстиції у Хмельницькій області та просить зобов`язати Полонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни у вищевказаний актовий запис цивільного стану.

В обґрунтування заяви вказано, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дочку. Під час реєстрації дитини у відомостях про батьків у актовому записі про народження дочки вказано ім`я матері ОСОБА_3 замість ОСОБА_1 , як у свідоцтві про народження та у паспорті позивачки. Також неправильно вказано дату народження, замість ІНФОРМАЦІЯ_3 вказано ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказує, що під час реєстрації народження дочки, всіма необхідними документами займалась її баба. Зазначає, що в подальшому, без вмотивованої постанови про внесення змін до актового запису № 44 від 22.03.2003 про народження дочки ОСОБА_5 , в якому вказано ім`я матері ОСОБА_3 , працівниками відповідача внесено у свідоцтво про народження зміну імені із ОСОБА_3 на ОСОБА_1, що було виявлено під час подачі документів для оформлення паспорта для дочки та підтверджується повідомленням Полонського сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області. Для отримання повторного свідоцтва про народження доньки з відповідними змінами, позивачка зверталась до Полонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області, однак їй було відмовлено. Вважає, що підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про установлення неправильності, просить позов задовольнити.

Заявник бажає внести зміни до актового запису про народження дитини з огляду на те, що неточності в імені матері дитини та даті народження зумовлюють розбіжність даних актового запису про народження з даними паспорта, картки платника податків та інших документів, а в майбутньому можуть бути перешкодою у оформленні інших документів.

У судовому засіданні заявник вимоги заяви підтримала та просила їх задовольнити. Пояснила, що її вдома називали іменем ОСОБА_3 , а у паспорті її ім`я ОСОБА_1 . Вказує, що коли вона поступала у пологове відділення Полонської ЦРЛ, паспорт у неї ніхто не дивився, а записували дані зі слів. Також, очевидно, паспорт, який у неї був давно з вказаним у ньому ім`ям ОСОБА_1, не перевіряли при оформленні свідоцтва про народження дочки. Оформленням документів займалася її бабуся. Зараз виникла потреба в оформленні паспорта для доньки.

Представник Полонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання не прибув, 02.12.2024 подав суду заяву про розгляд справи без представника відділу. Окрім цього, 11.11.2024 від представника відповідача до суду надійшов відзив на заяву, зі змісту якого вбачається, що Полонський відділ ДРАЦС заперечує проти позову з наступних підстав. ОСОБА_1 18.04.2024 зверталась до Полонського відділу ДРАЦС із заявою про видачу повторного свідоцтва про народження ОСОБА_2 . Після розгляду її заяви, остання отримала роз`яснення щодо порядку отримання повторних свідоцтв. У цій відповіді зазначено, що у даних про матір ОСОБА_2 є розбіжність, а саме: в актовому записі про народження № 44, складеному 22.03.2003 Полонським відділом ДРАЦС вказано власне ім`я матері ОСОБА_3 , а не ОСОБА_1, а також, що у свідоцтві про народження ОСОБА_2 наявні незастережні виправлення у відомостях про матір. Крім того, відповідно до даних довідки, виданої 05.08.2024 КНП Полонської міської ради «Полонська міська багатопрофільна лікарня ім. Н.С. Говорун» зазначено, що відповідно до відомостей пологового відділення закладу охорони здоров`я, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народила дитину жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вважають, що заявницею під час реєстрації народження дитини не було пред`явлено паспорт, оскільки документом, що підтверджує факт народження, значиться довідка Полонського пологового будинку.

Суд, заслухавши пояснення позивачки в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази, враховуючи заяву відповідача, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 81 ЦПК України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Неправильність в актовому записі цивільного стану може бути встановлено рішенням суду, із урахуванням того, що заявниця вправі обрати самостійно спосіб захисту своїх прав та інтересів. Органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін.

Отже, із досліджених судом документів у їх сукупності, що долучені позивачкою до матеріалів справи, встановлено, що у актовому записі № 44 від 22.03.2003 про народження ОСОБА_2 , складеному відділом реєстрації актів громадянського стану Полонського управління юстиції у Хмельницькій області, дійсно містяться розбіжності в імені матері народженої дитини та у даті народження дитини.

Судом встановлено, що згідно з даними паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 19.11.1998 Полонським РВ УМВС України в Хмельницькій області, позивачка значиться як ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 4).

З даних картки фізичної особи - платника податків ДПІ у Полонському районі із занесенням 17.02.2003 до Державного реєстру фізичних осіб, встановлено, що ідентифікаційний номер НОМЕР_2 одержала ОСОБА_1 (а.с. 4, зворот).

Як вбачається з даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний актови й запис № 168. Батьком останньої значиться ОСОБА_7 , матірю - ОСОБА_8 (а.с.6).

До звернення до суду, з матеріалів справи вбачається, що з метою врегулювання даної ситуації у позасудовому порядку позивачка ОСОБА_1 зверталася до Полонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області. З листа № 190/31.14-47 від 18.04.2024 вбачається, що ОСОБА_1 було надано роз`яснення, що виявлена розбіжність у написанні персональних даних у відомостях про матір, що унеможливлює видачу повторного свідоцтва (а.с. 9), що слугувало підставою звернення до суду з цим позовом в межах цивільного судочинства із встановленням неправильності в актовому стані.

Також встановлено, що дочка позивачки ОСОБА_2 зверталась 26.03.2024 до Полонського сектору Управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області з приводу оформлення паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_2 . Однак, останній повідомлено, що під час приймання документів було виявлено розбіжність, а саме: у актовому записі про народження ОСОБА_2 вказано відомості про матір ОСОБА_6 , а у свідоцтві про народження вказано ОСОБА_1 (а.с. 7, зворот).

Згідно даних Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, вказано такі відомості: номер актового запису 44, дата складання 22.03.2003; відомості про дитину: ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце народження м. Полонне Полонський район Хмельницької області Україна; відомості про батька: ОСОБА_9 , відомості про матір: ОСОБА_6 ; відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с. 8, зворот).

Відповідно до даних інформації від 09.08.2024 за № 662 від комунального некомерційного підприємства Полонської міської ради «Полонська міська багатопрофільна лікарня ім. Н.С. Говорун», згідно відомостей пологового відділення закладу охорони здоров`я, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину жіночої статі масою 2950 гр., зростом 51 см. Виписана на четвертий день пологів (а.с.10).

У судовому засіданні позивачкою надано для огляду оригінал свідоцтва про народження її дочки - ОСОБА_2 , серія НОМЕР_5 , виданого 22.03.2003 Відділом реєстрації актів громадянського стану Полонського районного управління юстиції у Хмельницькій області, у якому наявні такі відомості: дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Полонне Полонського району Хмельницької області, про що у книзі записів актів громадянського стану про народження 22.03.2003 зроблено відповідний запис № 44; батьком вказаний ОСОБА_10 , матір`ю - ОСОБА_1 .

Отже, позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду за захистом права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (ч. 1 ст. 273 ЦК України) на відображення достовірної інформації про дату народження її дочки та про зазначення імені матері в актовому записі про народження її дочки згідно даних паспорта позивачки. Спірні правовідносини пов`язані з неможливістю відповідачем внести зміни до актового запису про народження через розбіжність у документах, визнанням позивачем такої розбіжності та бажанням встановити факт неправильності, що вказана в актовому записі.

Відповідно до абз. 4 п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 № 12 «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану передбачений Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 (далі - Правила).

Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч.1-3 ст.49 Цивільного кодексу України).

У відповідності до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

В силу вимог ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п.п. 1.15. 2.16.7. 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.

Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану (п.п. 2.13.1 п. 2.13 Правил).

Згідно з п. 2.16.7 Правил На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Разом з тим, правовий висновок щодо правильного застосування п. 2.13 Правил викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду України від 14.11.2018 (справа № 425/2737/17), у якій зазначено, що суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, та, залежно від установлених обставин, вирішувати питання про неправильність актового запису і зобов`язання відповідача внести зміни до цього запису.

Отже, єдиним шляхом отримання можливості оформити документи (паспорт) для дочки позивачки є встановлення факту неправильності запису в актовому записі про народження ОСОБА_2 у судовому порядку, оскільки саме на підставі рішення суду відділом реєстрації актів цивільного стану в актовий запис про народження вносяться зміни. Іншим шляхом виправити помилку в актовому записі цивільного стану неможливо.

У суду немає підстав ставити під сумнів істинність фактів, повідомлених позивачкою у судовому засіданні та підтверджених дослідженими судом доказами.

Разом з тим, у судовому засіданні встановлено та ніким не спростовано той факт, що паспорт громадянці України - позивачці ОСОБА_1 був виданий 19.11.1998, тобто, на час народження дитини паспорт був наявний. Однак, під час оформлення народження ОСОБА_2 допущено помилку, а саме: в актовому записі про народження невірно зазначено у графі ім`я матері дитини ОСОБА_3 , замість ОСОБА_1, як вказано у персональних документах, у зв`язку з чим у актовому записі про народження ОСОБА_2 ім`я матері слід замінити із Зіти на ОСОБА_1, що є іменем позивачки згідно паспортних даних, а також слід замінити помилково вказану дату народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 на правильну - ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Таким чином, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що має місце неправильність в актовому записі про народження дочки позивачки, яка підлягає виправленню, а позовні вимоги - задоволенню.

На підставі ст. 12, 13, 76, 81, 89, 263-265, 273 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Полонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення неправильності запису в акті цивільного стану про народження задовольнити.

Встановити неправильність запису в акті цивільного стану - в актовому записі про народження ОСОБА_2 № 44 від 22.03.2003, складеному Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Полонського районного управління юстиції у Хмельницькій області, а саме: в імені матері « ОСОБА_3 » замість правильного « ОСОБА_1 » та у даті народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість правильного « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Зобов'язати Полонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 44 від 22.03.2003, складеному Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Полонського районного управління юстиції у Хмельницькій області, а саме: виправити ім`я матері з неправильного ОСОБА_3 на правильне ОСОБА_1 та виправити дату народження з неправильного ІНФОРМАЦІЯ_1 на правильну ІНФОРМАЦІЯ_3.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: Полонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), код ЄДРПОУ 21323285, місцезнаходження: м. Полонне, вул. Л. Українки, 114-А Шепетівського району Хмельницької області, поштовий індекс 30501

Головуюча Н.А. Горгулько

СудПолонський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123470067
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —681/1162/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні